Dnes je štvrtok, 12.december 2019, meniny má: Otília
Čas čítania
4 minutes
Zatiaľ prečítané

Vhodné plesové oblečenie očami Ivety Lederer

január 26, 2015 - 12:14
Vždy po významnejšom plese sa v médiách vo veľkom hodnotia róby. Môže si dovoliť takéto hodnotenie aj tvorca na adresu svojich kolegov? Nielen túto aktuálnu otázku sme položili akademickej maliarke, módnej návrhárke a predsedníčke poroty Bratislavských módnych dní IVETE LEDERER.
Je to absolútne subjektívna záležitosť. Niekto sa cíti oprávnený a povolaný na takéto zhodnotenie, niekto to zase nemusí komentovať. To je vec konkrétneho človeka. Každý má svoj názor na to, kto sa ako oblieka, ale nie každý to vyslovuje nahlas. Ja si dovolím hodnotiť napríklad ľudí v štátnej správe, pretože sú platení z našich daní a mali by nás reprezentovať. 
 
Je rozdiel ples a ples, pokiaľ ide o oblečenia a celkový outfit? Kde si kto a čo môže dovoliť, kde môže „uletieť“?
Spoločenskú úroveň plesu určuje vždy usporiadateľ, a to veľmi jednoduchým spôsobom, že napíše na pozvánku, aké oblečenie sa vyžaduje. Napríklad na Ples v opere, ktorý je večer a je na vyššej spoločenskej úrovni, je zadefinovaný frak, smoking a slávnostná uniforma. A napriek emancipácii sa dámske oblečenie určuje podľa pánskeho. V uvedených prípadoch sa vyžadujú dlhé šaty. Strih je individuálna záležitosť nositeľky.
 
Má hostiteľ právo nepustiť na ples toho, kto dané kritériá nespĺňa?
Samozrejme. Myslím, že sa to stalo aj na Plese v opere, keď bola dotyčná dáma od dverí vrátená. To sa deje aj v zahraničí. Sama som bola svedkom, keď na viedenskom právnickom plese pri vchode stáli mladí muži s dreveným pravítkom a merali dĺžku šiat, či je dĺžka od zeme v tolerancii. Teda – maximálne po členky. 
 
 
Považuje sa za faux pas, ak sú dve dámy na jednom podujatí v rovnakej róbe?
Nie. Tomu sa nedá vyvarovať, lebo sú predajne so spoločenskými šatami, kde šikovná predavačka bude tvrdiť, že sú jediné. A nie sú... Stáva sa to, už som to videla niekoľkokrát. Malo by sa to považovať za normálne. Dokonca som videla, ako sa dve dámy v rovnakej róbe na seba pousmiali a vzájomne si zablahoželali k dobrému vkusu. Nad to sa treba povzniesť. Čo je zaujímavé, nositelia z toho problém nerobia, len médiá. 
 
Hodnotenie ľudí. Čo je z vášho pohľadu v tomto smere vo všeobecnosti doslova základ?
Moje osobné kritérium? Keď sa pozriem na muža, tak sú to čisté topánky, akékoľvek, ale čisté. Ak má oblek, aby mali nohavice puky. A ešte si všímam údržbu rúk. 
 
A ženy?
Toto sa vlastne týka mužov aj žien, teraz hovorím z vlastnej skúsenosti, ktorú som nadobudla za dvadsať rokov, čo som mala svoju predajňu. Aj o dve čísla väčší alebo menší odev je hrozný. Ak si niekto myslí, že do neho schudne, tak – neschudne. A ak si niekto myslí, že ten voľnejší výstrih sa samovoľne naplní, tak – nie, nenaplní. 
 
V čom sa vy najlepšie cítite?
Mám zberateľskú vášeň. Veľmi silnú. Handry, topánky, doplnky a všetko, čo k tomu patrí. Mám plné skrine a len veľmi ťažko sa s niečím lúčim. 
 
Existuje rozdiel v oblečení, ak sa organizuje ples a bál?
Nevidím v podujatiach rozdiel. Bál je prevzaté slovo a archaizmus, aj keď sa stále používa. Po slovensky sa povie ples. 
 
Ľahšie sa na konkrétne spoločenské podujatie obliekajú muži ako ženy?
U mužov je to skutočne veľmi jednoduché, lebo keď mu sadne vybraný oblek alebo frak, dokúpia sa všetky doplnky, adekvátne topánky, pridá sa úsmev na perách a je čistý, vyžehlený a voňavý, nie je žiadny problém. Ak nezmení váhu, môže oblečenie nosiť niekoľko rokov, tá móda sa zásadne nemení. Dámy chcú každý rok ohúriť niečím iným, zvlášť ak chcú byť viditeľné, oslovujú konkrétnych módnych návrhárov, aby im splnili ich predstavu. Treba si však odpovedať na otázku, že za koho idem do spoločnosti a ako chcem zapôsobiť.
 
Z vášho pohľadu, kde je hranica medzi extravagantnosťou a nevkusom?
Je náročné na to odpovedať. Niekto má viac vycibrený vkus pre farby a detail, niekoho to obišlo. Mnohí sa spoliehajú na poradcov. Občas mi je niektorých žien ľúto a pýtam sa sama seba, kto im radí. Ale výsledok sa im asi páči a preto vyhľadávajú toho konkrétneho poradcu. 
 
 
Je niečo, na čo sa vsádza na istotu? Napríklad čierna farba. 
Niekto by sa do čiernej nikdy neobliekol. Vždy je to individuálne. Keď niekomu radím, zakaždým je to kompromis medzi jeho a mojím vkusom. Osobne sa riadim tým, že menej je niekedy viac. Inak, to je taký posun, ktorým sa už mnohí riadia.
 
Myslíte si, že nastal posun aj v predvádzaných modeloch na významnom spoločenskom podujatí Bratislavské módne dni? Máme pred sebou desiaty ročník. 
Jednoznačne, ale to je prirodzené, pretože sa menia trendy aj vkus zákazníkov. Posun vidím aj v predvádzaní modelov. 
 
Slovenské modelky sa dostávajú medzi svetovú špičku. U módnych návrhárov to neplatí. Ako si to vysvetľujete?
To neviem, ale máte pravdu. Možno je to tým, že treba na chvíľu odísť z krajiny, ale z rodinných dôvodov to mnohí nespravia. To sa stalo totiž aj mne, mala som ponuku z Talianska. Zamietla som ju, ako som spomínala, z rodinných dôvodov, ale spätne viem, že by sa to dalo zariadiť. Svoju šancu som prepásla. 
 
Mohli by ste uviesť nejaký „návod na použitie“ pri výbere oblečenia?
Vašim čitateľkám by som poradila, aby sa pri výbere oblečenia riadili predovšetkým svojím pocitom, lebo sú nositeľkami a zároveň aj zodpovedné samy za seba. Takže úsmev na perách a vykročte do spoločnosti.
 
Off record ste mi prezradili, že odkedy vlastníte tablet, pracujete v posteli. Umelec zrejme naozaj potrebuje svojský tvorivý priestor.
Sedávam na posteli, zamotaná v perinách, s tabletom v rukách a kreslím. O mne je známe, že veľmi krátko spím, asi tak tri až štyri hodiny, to je maximum. Predtým som celé noci riešila sudoku. Ale odkedy som pred tromi rokmi dostala od kamarátky tablet a dokonca som sa ho naučila aj v pokročilom veku ovládať, využívam ho tak, že vlastne môžem tvoriť celú noc. 
 
Čo ste vytvorili za posledné noci?
Ešte v lete som začala spracúvať tému baletky. Asi preto, že ako dieťa som naozaj baletila, bol to môj detský sen. Zatiaľ ma táto tematika dosť silno drží, ale všetky nápady nemôžem realizovať naraz. Je pravda, že momentálne sa mi hromadia obrazy s baletkami. 
 
Stíhate sa popri tvorbe obrazov, čo je momentálne vaša priorita, venovať aj návrhárstvu a modelom?
Priznám sa, že teraz sa tvorbe v oblasti módy veľmi nevenujem. Čo sa týka oblečenia, fungujem najmä ako poradca v oblasti spoločenskej etikety a kultúry odievania, takže radím ľuďom na všetkých úrovniach, kde a ako sa majú obliekať. 
 
MARTINA KRAJČÍROVÁ
Foto: RED
 
 
 

- - Inzercia - -