Dnes je nedeľa, 26.január 2020, meniny má: Tamara
Čas čítania
4 minutes
Zatiaľ prečítané

Božský Kája!

august 14, 2013 - 09:59
Keby ste mu pred viac ako 55 rokmi povedali, že jeho kariéra bude závratná a na výslní populárnej hudby sa bude držať desaťročia, asi by sa len pousmial. Vyučený elektrikár z Plzne sa prihlásil do talentovej súťaže a neuspel. No aj napriek tomu ho to neodradilo a spravil dobre. Dnes je jeho meno spájané s stovkami ocenení doma i v zahraničí, na jeho konte je 37 Zlatých Slávikov. Žijúca legenda Karel Gott.
 
Meno Karel Gott pozná už niekoľko generácii po celom svete. Nepreslávil sa len na území bývalého Československa, ale jeho spev milujú aj v zahraničí. Len málokto z československého šoubiznisu sa môže pochváliť vypredanými sálami ako Carnagie Hall v New Yorku, či Veľkú sálu moskovského Kremlu. Veď pražskú Lucernu, ktorá sa vždy považovala za „veľkú trofej“ interpretov, vypredal bez problémov päťkrát po sebe. Rovnaké úspechy zažíval aj na svojom aktuálne skončenom turné v Česku a na Slovensku, ktoré zakončil komorným vystúpením na mieste, kam sa vždy rád vracia, v luxusnom Grand Hoteli Kempinski High Tatras na Štrbskom Plese. „Som vďačný za to, že som mal počas česko-slovenského turné vypredané športové haly, kam prišli ľudia, ktorí ani nemohli dovidieť na javisko, ale napriek tomu sa veľmi rád vraciam k takýmto intímnym prostrediam, pretože, kto ma pozná, musel isto vidieť, že toto je úplne iný koncert, iný duch a atmosféra. Je to skvelé, keď si s divákmi vidím do očí, vymieňame si emócie. To je pre mňa, ako speváka, veľmi vzácne. Takto som začínal a takto sem dnes aj skončil,“ netajil nadšenie z hodinu a pol trvajúceho vystúpenia dobre naladený spevák. To, že mu naše veľhory prospievajú, sa prejavilo aj na jeho komunikácii s novinármi. Po koncerte nás odzbrojil hneď na úvod slovami: „Vaše dojmy, čo robí rodina, pôjdete na dovolenku, čo nové pripravujete a kedy prídete opäť na Slovensko... Ešte nejaké iné otázky mi položíte?“ Pobyt v Tatrách a samotný koncert si spevák, hoci bez rodiny, užíval. „Je to pre mňa ako oáza, keďže v Prahe sú neznesiteľné horúčavy,“ prezradil a ako dodal, výborne si tu oddýchol. „Myslím, že sa to prejavilo aj na mojom vystúpení,“ povedal s typickým úsmevom na tvári. Hoci sa dá Karel Gott porovnávať so svetovými hudobnými hviezdami, ktoré vypredávajú haly, hviezdne maniere sa nekonali. Počas víkendu sme ho mohli stretnúť na prechádzke okolo plesa, kde ochotne rozdával autogramy, fotil sa s ľuďmi a rozprával sa. Rovnako to bolo aj po skončení koncertu, kedy sa neschoval do svojho apartmánu, ale do neskorých nočných hodín sa na párty venoval svojim fanúšikom. Veď ako hovorí, práve im vďačí za svoj úspech.  
 
Ťažké začiatky
Ak by sme si mysleli, že fenomén Karel Gott mal hneď od začiatku kariéry na ružiach ustlané, mýlili by sme sa. Rodák z Plzne pôvodne vôbec spevákom nechcel byť. Veľmi sa túžil stať maliarom a po ukončení povinnej školskej dochádzky sa neúspešne pokúšal o štúdium výtvarného umenia. Nakoniec sa vyučil za elektrikára. Popri tom sa venoval postupne aj spevu, v 50. rokoch príležitostne vystupoval ako spevák amatér a skúšal to aj na rôznych súťažiach. Prvýkrát na seba upozornil v roku 1957, kedy u poroty totálne prepadol, no dostal ponuku vystupovať v pražských tanečných kaviarniach, kde hrali najlepšie české orchestre. Mladý Gott tak popri zamestnaní v ČKD tak stíhal pracovať na svojej novej kariére – svetového speváka. V roku 1958 získal prvé miesto v súťaži amatérskych spevákov a o dva roky neskôr odišiel z ČKD a začal sa venovať už len spevu. Vyštudoval operný spev na pražskom konzervatóriu. V roku 1962 dostal angažmán v divadle Semafor Jiřího Suchého a Jiřího Šlitra, čo spôsobilo zlom v jeho kariére. Vznikli hity ako Až nám bude dvakrát tolik, či Oči sněhem zaváté. Práve to mu umožnilo vyhrať svojho prvého zlatého slávika v roku 1963. O pár rokov neskôr odišiel Gott na sedem mesiacov do Las Vegas, a odtiaľ sa vrátil ako sebavedomý profesionál. Po úspechoch v USA, Kanade, východnej a západnej Európe sa začal venovať aj kariére doma. V 70. a 80. rokoch pokračuje jeho hviezdna dráha lemovaná mnohými oceneniami. Gott získava strieborné, zlaté, diamantové a platinové platne ako ocenenia za predaj albumov. Vystupuje doma i v zahraničí a svoj repertoár rozširuje o nové žánre. Nemá problém naozaj s ničím, na koncertoch sa striedajú popové skladby s ľudovkami, cudzia mu nie je ani klasika. Dostáva sa do štádia, že každá vyprodukovaná skladba sa okamžite stáva hitom, za čo vďačí nielen svojmu výnimočnému hlasu, ale i skvelému tímu ľudí okolo neho. 
 
Koniec kariéry? Zabudnite!
Keď v roku 1990 Karel Gott uvažoval o konci kariéry, usporiadal obrovské turné v Československu a Nemecku. Vypredané haly však spravili svoje a maestro sa predsa len nad svojim rozhodnutím ešte raz zamyslel. „Uvažoval som v mysli, ako sa hovorí v najlepšom prestať, že áno, ale zase čo je najlepšie? Čo keby nabudúce to bolo ešte lepšie a to je to večné dilema,“ hovorí Karel Gott a tak jeho kariéra pokračuje. V obnovenej ankete, teraz pod menom "Český slavík" v roku 1996 je opäť lídrom a svoju prvú pozíciu neopúšťa. Deväťdesiate roky Gott zavŕšil koncertom v Spojených arabských emirátoch a v Číne pred 600 miliónom divákov Eurovízie a v Carnegie Hall v New Yorku.
 
Viac sa dočítate v STARE!
 
Autor a foto: RED, archívy, www.music.karelgott.net

- - Inzercia - -