Dnes je streda, 24.apríl 2019, meniny má: Juraj
Čas čítania
2 minutes
Zatiaľ prečítané

Chce byť najlepší na svete

marec 15, 2012 - 12:07
Má trinásť rokov a v žiackej kategórii mohol byť v tejto sezóne opäť, tak ako šesťkrát predtým, majstrom Slovenska a vyhrávať aj medzinárodné súťaže.

 


On však začal pretekať s juniormi a tak sú jeho súperi aj o päť rokov starší. Nemá z nich strach a titul mu ušiel len o vlások. MARCO KLEPOCH z Bratislavy vytrvalo ide za svojím cieľom stať sa majstrom sveta v krasokorčuľovaní a vybojovať si aj olympijské zlato. Je jedným z nádejných športovcov, ktorí získali grant v rámci projektu Talenty novej Európy.


Ovláda na ľade všetky dvojité skoky vrátane dvojitého axla, dokáže urobiť trojitého rittbergera aj trojitého salchova. Na tréningoch pod vedením Vladimíra Dvojnikova sa pokúša o ďalšie náročné trojité skoky. Marco má nielen talent, ale aj vôľu a výdrž.
Zatiaľ čo iní chlapci v jeho veku väčšinou po ľade naháňajú puk, on trénuje piruety a trojité skoky. Od malička sa uňho totiž prejavovali aj tanečné vlohy a krasokorčuľovanie je šport, pri ktorom sa dá skĺbiť športový výkon s hudobným cítením.
Marco je členom krasokorčuliarskeho oddielu ŠKP Bratislava a na zimnom štadióne Vladimíra Dzurillu trénuje dvojfázovo. Ráno od šiestej do siedmej, potom má školu – navštevuje osemročné gymnázium na Metodovej ulici. Popoludní opäť tréning, prípadne balet, okrem toho sa venuje aj hudbe, absolvoval ZUŠ-ku v hre na klarinet, hrá aj na saxofóne. Rekreačne sa venuje kung-fu a behaniu...
No krasokorčuľovanie je na prvom mieste. Počet jeho medailí je už teraz úctyhodný. Je niekoľkonásobným žiackym majstrom Slovenska a aj v juniorskej kategórii, kam postúpil ako trinásťročný, potvrdzuje rolu favorita. Silným zážitkom však preňho bolo aj účinkovanie v televíznej šou Hviezdy na ľade a možnosť vystupovať v šou Pán ľadu spolu s Jevgenijom Pľuščenkom.

Úspechy však neprišli samy od seba. Marco už ako päťročný vstával ráno o piatej, aby ešte pred príchodom do škôlky stihol tréning. V tom čase mama čakala jeho mladšiu sestričku Natálku, preto ho vozili na tréningy stará mama a otec. Dnes je už Marco samostatný, ale aby stíhal všetky povinnosti, do zabezpečenia dopravy je zapojená celá rodina. No tento šport, ktorý je zo strany štátu čoraz menej dotovaný, je pre rodinu aj finančne veľmi náročný. Treba platiť za prenájom ľadu, odmenu trénerovi, kupovať kvalitné korčule, kostýmy, štartovné na pretekoch, cestovné, ubytovanie a stravu, letné sústredenia... „Ak rodičia chcú, aby ich dieťa robilo tento šport na vrcholovej úrovni a nemajú v rodinnom rozpočte dostatok finančných prostriedkov, musia sa usilovať získať všelijaké granty a dotácie,“ priznáva Marcov otec Ing. Peter Klepoch.
„Keď bol Marco malý, reprezentantom platil krasokorčuliarsky zväz hodiny ľadu, v posledných troch-štyroch rokoch už na to nie sú peniaze. Ešte pred tromi rokmi zväz preplatil najlepším pretekárom týždeň letného sústredenia, ale aj to je minulosť. Akýkoľvek grant, ktorý získame, je pre nás veľkým potešením a sme vďační každému darcovi. Veľmi nám pomáhajú aj dve percentá z daní, ktorými nám prispieva naše okolie. Veľká vďaka patrí aj materskému klubu ŠKP Bratislava, ktorý pomáha, ako sa dá,“ uzatvára otec športovej nádeje. Meno Marco Klepoch by sme si mali zapamätať. Určite o ňom budeme ešte počuť. 

Autor: Ľudmila Grodovská
Foto: Archív M. K.

- - Inzercia - -