img
Horoskop na 30.01.2015
Baran
Baran
Baran
Baran
Dnešný piatok je Mesiac v kvadráte s vaším Marsom. Budete, i preto, veľmi nervózni a neprispôsobiví. Podeľte sa preto o znalosti v každom prostredí. Prispôsobte vôľu iným záujmom, aby vás nebrzdila v určenom postupe. Všeličo vás môže psychicky ničiť a navonok sa prejavovať ako telesné, teda somatické ťažkosti. Otvorte srdce a zatvorte peňaženku, ak nových známych naozaj dobre nepoznáte.
späť
Býk
Býk
Býk
Býk
Dnešný piatok je Mesiac v kvadráte s Marsom. Konštelácia podporuje fanatizmus a vytvára nervozitu. V najbližšom období vám však nehrozia žiadne problémy, ani prekážky, s ktorými by si vy, analytické a precízne bytosti, nevedeli poradiť. Rozlíšte osoby, ktoré sú pre vás potrebné. Tí druhí by vás mohli ešte predpoludním zneužiť. Čokoľvek sa deje, život ide ďalej a treba veriť, že zajtra to bude možno lepšie.
späť
Blíženci
Blíženci
Blíženci
Blíženci
Možnosť napredovania. Dnešný piatok je Mesiac v trigóne so Slnkom a aj vaším Merkúrom. Pookrejete. Pokušenie dopriať si a míňať budete mať určite neobmedzené. Niečo pekné si ale aj naozaj kúpite. Otvorené rozhovory so životným partnerom u zadaných pomôžu zažehnať aj väčšiu krízu. Niekedy sa aj vy musíte ”uzemniť“, naučiť sa vyčkať na príležitosť a nepresadzovať sa na úkor niekoho iného.
späť
Rak
Rak
Rak
Rak
Ak budete dostatočne rýchli, získate pre seba nové možnosti a tie vás posunú ešte viac vpred. Dnešný piatok je totiž váš Mesiac síce v kvadráte s Marsom, ale aj v trigóne so Slnkom a Merkúrom. Násilnejšie energie Marsu využite vo svoj prospech. Slnko i Merkúr, planéta kontaktov, vás podporia. Vaša intuícia zasa vie, čoho sa vyvarovať a ako treba veci plánovať! Horčiny v bylinkách pomáhajú pri trávení.
späť
Lev
Lev
Lev
Lev
Dnešný piatok je Mesiac v trigóne s vaším Slnkom. Vyzdvihne to vaše možnosti a uplatnenie. Budete spokojnejší so sebou, i životom. Zvládnete i problémy, ktorými vás zahrnú iní, lebo dokážete nájsť vhodné riešenie. City sa nedajú merať, ani kontrolovať. Ste už v období, keď pociťujete výraznú túžbu po niekom blízkom, nechcete byť sami a opustení. Buďte oporou i staršiemu človeku z rodiny.
späť
Panna
Panna
Panna
Panna
Ak nebudete opatrní a prezieraví, tak nie niekto zvonku, ale vy sami a zvnútra, narušíte svoje smerovanie. Dnešný piatok je Mesiac v kvadráte s Marsom a v trigóne so Slnkom a aj vaším Merkúrom. Pokiaľ máte deti v pubertálnom veku, vydiskutujte si mantinely s nimi hneď. Mnohí budú pre vás mať pochopenie, priestor na vypočutie vašich starostí, ktoré obyčajne potláčate do seba.
späť
Váhy
Váhy
Váhy
Váhy
Trpezlivosťou dosiahnete ústupky u tých, s ktorými spolupracujete na rovnakom probléme. Rovnako ako vy, aj oni sú presvedčení, že majú pravdu. Spojte svoje sily. Ak si všetko vydiskutujete, určite nájdete ten problémový faktor, čo je zodpovedný za vaše nedorozumenie. Vy, ako vzdušné znamenie, si v tomto období, kedy je Slnko vo vzdušnom živle, skúste trochu zariskovať.
späť
Škorpión
Škorpión
Škorpión
Škorpión
Teraz máte Slnko a pár planét vo vašom treťom astrologickom dome. Ten symbolizuje komunikáciu, vzdelávanie, cestovanie na krátke vzdialenosti i blízke medziľudské kontakty. Vaše Pluto je v Kozorožcovi a v kvadráte s Uránom. Budete mať pocit, že sa mnohé spoločenské veci zdržujú, alebo sú zablokované. Myslenie máte na výške, tak tomu prispôsobte i stravovanie a životný režim.
späť
Strelec
Strelec
Strelec
Strelec
Dnešný piatok sa vám do vzťahu môže pripliesť niekto tretí, kto vám ho môže mierne naštrbiť. I taký môže byť dnešný vplyv Saturna v znamení Strelca. Popremýšľajte, či to nie je varovanie vyšších, múdrejších síl. Hoci vo vašom živote sú vzruchy a zmeny, prežívajte ich v pohode. Nebojte sa, vy budete stále fit, keď to budete sami chcieť. Pivovarské kvasnice pomáhajú pacientom chorým na infekčnú žltačku či cirhózu ...
späť
Kozorožec
Kozorožec
Kozorožec
Kozorožec
V práci teraz prebieha priveľa interných bojov. Máte energiu a túžbu po nových aktivitách. Dnešný piatok je deň planéty Venuše, bude vás to provokovať o to viac. Máte schopnosť duchovne sa vyjadrovať, potrebu vzdelanosti, sebazdokonaľovania, zanietenosť, vycibrené filozofické predstavy. Obdobie je pre vás ideálnejšie i na služobné cesty a rozširovanie svojej pracovnej pôsobnosti.
späť
Vodnár
Vodnár
Vodnár
Vodnár
Možno vás dnešný piatok otrávi niečia nečakaná požiadavka. Slobodnú vôľu človek má a astrológia to nespochybňuje. Naznačuje len, že slobodná vôľa má svoje hranice. Verte v seba, vo svoje schopnosti a svoje sny. Máte stále nové nápady a neposednosť. Nech ich v tomto čase, pod vplyvom Slnka, výhodne uplatníte aj vo finančnej sfére. V láske môžete zostať takými, ako ste, temperamentní, neodolateľní a vtipní.
späť
Ryby
Ryby
Ryby
Ryby
Váš Neptún je dnešný piatok v konjunkcii s Marsom v znamení Rýb a obe planéty sú v kvadráte so Saturnom. Planéty naznačujú oslabenú skutočnosť dňa. Opatrnosť je matkou múdrosti. Vaša usilovnosť sa vám vyplatí a môžete očakávať prosperitu a pomalý rast v dlhodobých projektoch. Čaj obsahuje teín, ktorý v spojení s tráviacimi šťavami posilňuje imunitný systém a znižuje riziko infarktu.
späť
horoskop od moneo.sk
 

Choré obličky nebolia

Zdielať tento článok

Choré obličky obvykle nebolia, nesignalizujú problém – a práve to je veľmi nebezpečné. Zlý zdravotný stav obličiek môže zapríčiniť veľké ťažkosti celého organizmu.

Choré obličky nebolia

 


„Aj preto je nesmierne dôležité venovať obličkám pozornosť pri každej preventívnej prehliadke,“ hovorí MUDr. Zuzana Žilinská, PhD., vedúca lekárka Centra pre transplantácie obličiek Urologickej kliniky Univerzitnej nemocnice v Bratislave.


Ľudské telo je veľmi  dômyselný „prístroj“, kde všetko do všetkého zapadá a plní presne určené úlohy. Akú funkciu v tele plnia obličky?
O žiadnom orgáne v tele sa nedá povedať, že je dôležitejší ako niektorý iný. Napriek tomu je činnosť niektorých väčšmi previazaná. Takými sú aj obličky. Svedčia o tom napríklad srdcovo-obličkové vzťahy, lebo chronické srdcové ochorenia dlhodobo negatívne pôsobia aj na obličky, a, naopak, náhle zhoršenie obličkových funkcií môže spôsobiť napríklad srdcové zlyhanie. Základnou úlohou obličiek je čistiť organizmus od toxických látok, prebytočných minerálov, regulujú obsah vody v tele. Endokrinnú funkciu plnia produkovaním niektorých hormónov. Významne ovplyvňujú hladinu krvného tlaku, mineralizáciu kostí, tvorbu červených krviniek, regulujú imunitný systém, ovplyvňujú metabolizmus.


Prepojenie s ostatnými orgánmi a funkciami v ľudskom tele je teda skutočne širokospektrálne. Čo sa deje pri zlyhaní činnosti obličiek?
Bude to znieť veľmi kruto, ale inak sa to vyjadriť nedá: zlyhanie obličiek vedie k smrti človeka. Bez obličiek sa žiť nedá, pretože ak stratia funkčnosť, toxické látky, nadbytočné minerály a voda, ako aj iné nežiaduce súčasti zostávajú v tele, čo je nezlučiteľné so životom.


Ako  človek spozoruje, že s obličkami niečo nie je v poriadku? Ako ste totiž povedali, obvykle nebolia...
Áno, pacient vôbec nemusí tušiť, že má choré obličky, a práve to je dosť nebezpečné. Preto apelujeme na preventívne vyšetrenia, lebo vedia včas zachytiť problém. Príznaky ochorenia obličiek sú viaceré. Je celá škála ťažkostí a patologických nálezov. Nedá sa povedať, že by existoval „uniformný“ obraz ťažkostí u všetkých pacientov. Môžeme však hovoriť o častých základných príznakoch: opuchy, vzostup krvného tlaku, prítomnosť bielkoviny alebo krvi v moči.


Ako sa dá zistiť výskyt bielkovín alebo krvi v moči?
Vyšetrením moču pomocou testovacieho papierika a odmeraním tlaku krvi pri skríningových (čiže cielených) vyšetreniach. Vyšetrenie moču – a teda zistenie prípadného problému – by malo byť súčasťou preventívnych lekárskych prehliadok, prehliadok pri zmene zamestnania, zmene všeobecného lekára, predoperačných vyšetreniach a podobne. Malo by byť aj v záujme pacienta dohliadnuť, aby podstúpil takéto vyšetrenie. Chemické vyšetrenie testovacím papierikom je bezbolestné, rýchle a „praktické“ – sfarbenie indikačnej zóny na zistenie prítomnosti krvi alebo bielkovín napovie, či nastal problém. Niekedy sa zistí, že príčina nie je vážna, ale môže ísť o signál vážnejšieho ochorenia. Dôležité je včasné podchytenie problému, pretože vtedy sa ochorenie môže vyvíjať úplne iným smerom, ako keď sa podchytí neskoro.


S akým ochorením obličiek pacienti najčastejšie prichádzajú k nefrológovi?
V dospelej populácii ide najčastejšie o pacientov s vysokým krvným tlakom a cukrovkou. Hypertenzia môže byť nielen príznakom, ale aj príčinou ochorenia obličiek, pretože ak má pacient vysoký krvný tlak a nelieči sa, nedodržiava liečbu, nedostatočne spolupracuje s lekárom, resp. nie je dostatočne nastavený na účinnú antihypertenzívnu liečbu, môže dôjsť k poškodeniu obličiek. Rovnako cukrovka je pre obličky „veľký zabijak“ – podobne ako pri tlaku platí, že pacient musí byť účinne liečený. Práve cukrovka je na Slovensku najčastejšou príčinou zlyhania obličiek a nástupu na dialýzu, ďalšou v poradí je poškodenie obličiek následkom hypertenzie.


Ochorenie obličiek však býva aj dedičné.
Áno, môže ísť aj o dedičné alebo vrodené ochorenie. Toto zistia v útlom veku už pediatri, pretože kontrola obličiek patrí k základným vyšetreniam pri narodení a pediatri ju uskutočňujú v pravidelných intervaloch. V dospelosti skôr dominujú získané ochorenia, ale stretávame sa aj s dedičnými, ktoré prepuknú, resp. sa demaskujú až v dospelom veku. V pozadí ochorenia môže byť aj imunitný problém, akútny alebo chronický zápal. Zápalové ochorenia sa častejšie vyskytujú u žien, čo býva  spôsobené anatomickými pomermi – kratšou močovou rúrou. Ženy môžu zdola podstatne skôr „získať“ baktérie. Tu je dôležitá osobná hygiena od útleho veku, dievčatká treba viesť k tomu, aby sa správne utierali, oplachovali iba čistou vlažnou vodou, nepoužívali mydlá, ktoré ničia prirodzenú obranyschopnosť, teda kyslú flóru. Samozrejmosťou by mali byť správne návyky v sexuálnom živote.


Môžete priblížiť, ako sa navonok prejavujú vážnejšie poškodenia obličiek?
Veľmi často prichádzajú k odborným lekárom – nefrológom – pacienti s opuchmi. Opuchy nôh, najmä v oblasti členkov, patria medzi najčastejšie príznaky problému s obličkami. Ďalším sú opuchy viečok, aj preto sú častými návštevníčkami nefrologickej ambulancie ženy v období prechodu. Nefrologické vyšetrenie často podstupujú aj pacienti s vysokým krvným tlakom. 


Hovoríte o opuchoch okolo očí. To by mohlo naše čitateľky obzvlášť zaujímať.
Opuchy okolo očí – aj viečok, aj pod očami – nemusia byť príznakom ochorenia obličiek, no môžu. Preto nič nemožno podceniť ani zanedbať. V partiách okolo očí sa prejavuje najmä ráno tendencia k opúchaniu, je to dôsledok hormonálnych zmien v ženskom organizme, ktoré vedú k zmenám štruktúry podkožia a k hromadeniu vody v oblasti viečok. Ženám v rokoch môžu takéto zmeny prekážať a pátrajú po príčine. To ich často dovedie až k nefrológovi, ktorý ich vyšetrí a usmerní. V takomto prípade ide o kozmetický problém, nie problém s obličkami.


Vráťme sa k opúchaniu dolných končatín.
Ani tu nemusí ísť o obličkové ochorenie, no pri opuchoch je jedno zo základných vyšetrení práve nefrologické. Včasné vyšetrenie moču a obličkových parametrov môže vylúčiť ochorenie obličiek a lekári môžu pátrať po ďalších príčinách vzniku opuchov.
Choré obličky si vyžadujú liečbu. Ak ochorenie obličiek spôsobí chronické zlyhanie ich funkcie, ďalšie prežitie je možné len vďaka dialýze alebo transplantácii. Slovensko má dostatok dialyzačných centier, sú pacientom ľahko dostupné. Ďalším, komplexnejším  riešením je transplantácia obličky. Správna a včasná liečba obličkových ochorení pritom môže dlhodobo znížiť zdravotné riziká, a to nielen v súvislosti s obličkami, ale aj so zdravím srdca a ciev.

Druhý štvrtok v marci sa od roku 2006 na podnet Medzinárodnej nefrologickej spoločnosti a Medzinárodnej federácie nadácií pre ochorenia obličiek venuje obličkám. Nosnou témou tohto roku je transplantácia obličiek. K celosvetovej kampani sa pripájajú aj slovenskí nefrológovia. U nás je momentálne v ambulanciách nefrológov evidovaných asi 150-tisíc pacientov. Do 15. marca lekári  v dialyzačných strediskách na Slovensku uskutočňujú zdarma základné vyšetrenie, ktoré môže pomôcť odhaliť problém s obličkami. Záujemcom vyšetria stav hladiny cukru v krvi, moč, skontrolujú krvný tlak a stanovia tzv. body mass index – index telesnej hmotnosti. Ak to bude potrebné, odporučia komplexné nefrologické vyšetrenie.

- Vyšetrenie moču patrí k základným vyšetreniam každej preventívnej prehliadky. Ak ho váš praktický lekár neurobí, vyžiadajte si ho.
- Základné vyšetrenie obličiek  je veľmi jednoduché a bezbolestivé, avšak vie pomôcť pri odhalení veľkého problému už u praktického lekára.
- Aj pri ochrane obličiek je dôležitý pitný režim. Pite najmä čistú vodu, je to najprirodzenejší nápoj. Deň začnite aj ukončite pohárom čistej vlažnej vody. Dodržiavajte pravidelné intervaly. Samozrejme, môžete si dať aj bylinkový čaj alebo ovocnú šťavu, nemali by však prevažovať. Autor: Beata Vrzgulová
Foto: Thinkstock, archív Z.Ž

© 2015 STAR production s.r.o. | Odkazy Created by ActivIT