img
Horoskop na 01.03.2015
Baran
Baran
Baran
Baran
Planéty Venuša a Mars sú aj dnešnú nedeľu v konjunkcii vo vašom znamení Barana a sú v trigóne so Saturnom. Sú to dobré energie. Ak budete spokojní so svojim osudom, budete žiť múdro, len vy sami poriadne neviete čo od života chcete, kde sa vidíte o pár rokov. Víťazstvo nepríde len tak samé a z ničoho nič. Vráti sa vám to, čo ste urobili v minulosti, či už zlé alebo dobré.
späť
Býk
Býk
Býk
Býk
Nastáva čas prímeria. Zmierňujú sa konflikty a zbližujú sa záujmy a podporujú sa pri materiálnych a iných ťažkostiach. Láske musíte vo svojom živote urobiť miesto. Pokúste sa dosiahnuť výrazne pozitívne zmeny, o ktorých ste tajne už dávno v hĺbke duše snili. Celkove máte oslabené energie tela, hlavne v oblasti zažívania, ľadvín a urologického systému. Potrebujú vás zdravého.
späť
Blíženci
Blíženci
Blíženci
Blíženci
Je koniec týždňa a začiatok nového mesiaca, nerozmýšľajte o nepríjemnostiach. Viac hláv, viac rozumu! Neriešte nič zložité, nechajte veci plynúť. Neskoršie obdobia budú zhovievavejšie energie. Budujte svoj sen, ale buďte opatrní, aby ste si urobili dosť času na vašu rodinu a priateľov. Ak už chcete veľa míňať, tak míňajte na zdravé jedlo, čerstvé ovocie, zeleninu a bylinky, alebo darčeky pre blízkych.
späť
Rak
Rak
Rak
Rak
Slnko sa nachádza vo vodnom živle, ktorý je i váš. Mesiac je v opozícii s Plutom. Dnešnú nedeľu sa nehádajte s niekým, kto predstavuje moc. Planetárna konštelácia praje návšteve príbuzných a rodinných príslušníkov. Každý človek musí mať pocit, že všetko, čo robí, je jeho nápad a jeho slobodné rozhodnutie. Ak ste dlhodobo nespokojní so svojím vzhľadom, či zdravotným stavom, je na čase pristúpiť k tomu radikálnejšie.
späť
Lev
Lev
Lev
Lev
Jupiter vás donúti k zdokonaleniu v tvorivosti a v dialógoch. Nie všetko rieši make up. Na dohodu nie je nikdy neskoro. Vždy vydržia iba naozaj pevné zväzky, ktoré budú fungovať na vzájomnej úcte a porozumení. Pozor na prehnanosť a pretvárky, nech sú už robené za akýmkoľvek účelom. Pochopenie vašich blízkych nemusí byť plné falošných, filmových objatí. Hlavne, že vám podajú symbolický pohár vody.
späť
Panna
Panna
Panna
Panna
Merkúr vám nadelil veľa schopnosti sa zamyslieť. Jeho pozitívny vplyv naozaj pocítite. Nehanbite sa za svoju šikovnosť, kreativitu, ani pracovitosť. Chudnutie znameniu Panny robí veľké problémy. Váš metabolizmus je veľmi zložitý. Dôležité predovšetkým je, aby sa všetci, ktorí chcú zhodiť nejaké to kilo a váhu si aj udržať, naučili, ako zmeniť natrvalo svoj životný štýl. Trochu vás potrápi vaša imunita.
späť
Váhy
Váhy
Váhy
Váhy
Pokiaľ podľahnete stresu, situáciu si len zhoršíte. Nie ste si istí, či konáte dobre. Konáte, len sa držte morálky a logiky. Vyššia moc hodnotí aj vaše správanie a schopnosť odolať nástrahám. Prekonajte pocit zotrvačnosti, malátnosti, zabojujte s osudom! Prechladnutie by malo dlhodobejšie následky. Pri liečení žalúdočných problémov dobre poslúži nápoj z rumančeka.
späť
Škorpión
Škorpión
Škorpión
Škorpión
Mesiac je v opozícii s vaším Plutom. Dnešnú nedeľu to môže vytvárať napätejší pocit v jednaní s nejakou vrchnosťou. V roku 2015 vám však najviac bude naklonená práve planéta Pluto. Pod jej vplyvom sa môžete tešiť na harmonickejšie situácie. Nemuselo by to byť dnešnú nedeľu ani vo vzťahoch zlé, pretože aj planéta Venuša je vám teraz naklonená. Vaše reakcie vyznejú milo a otvorene.
späť
Strelec
Strelec
Strelec
Strelec
Slnko je dnes v kvadráte so Saturnom vo vašom znamení Strelca. Trochu to môže u vás vyvolávať napätie a pocit nedocenenosti v rodine. Je nedeľa, čas, kedy by sme sa všetci mali venovať svojej rodine a hlavne svojim deťom. Milujete pohodu, máte radi aj bohatú kuchyňu, radi si posedíte s priateľmi. Takto môžete využiť i dnešok. Budete mať potom veselšiu, spoločenskejšiu náladu.
späť
Kozorožec
Kozorožec
Kozorožec
Kozorožec
Dnešná nedeľa by mala byť zameraná na kultúrne a spoločenské aktivity, najlepšie s rodinou, alebo aspoň jedným rodinným príslušníkom. Planéty Venuša a Mars sú v konjunkcii v znamení Barana a sú v trigóne s vaším Saturnom. Saturn je veľmi vážny, ale nemyslí to zle s tými, ktorí nie sú prchkí a to vy, obvykle, nie ste. Nepreháňajte to dnešnú nedeľu so športom, a ani s inou zvýšenou fyzickou aktivitou.
späť
Vodnár
Vodnár
Vodnár
Vodnár
Planéta Merkúr je vo vašom Vodnárovi a je v opozícii s Jupiterom v znamení Leva. Opatrne dnešnú nedeľu s nepremyslenými rozhodnutiami. Ak neviete niekedy riešenie na zložitú otázku, opýtajte sa detí, oni vám správne odpovedia. Budete sa až čudovať. Až to bude pre vás niekedy šokujúce, ovládnite sa. Zo stresu sa dostanete relaxačným kúpeľom. Účinky ďumbiera, zázvoru, spozná každý, kto nepodceňuje prevenciu proti chrípke.
späť
Ryby
Ryby
Ryby
Ryby
V tomto čase dôležitý moment nastane z energií planéty Neptún, ktorý je váš astrologický patrón. Slnko sa teraz nachádza v znamení Rýb a je v konjunkcii s Neptúnom vo vašich Rybách. Nečakajte pasívne na prelom nepriaznivej situácie, ale skôr využite lepšie možnosti prostredníctvom vášho vlastného úsilia. Máte pomerne dosť energie. Vaše myšlienky a vyjadrovanie bude vysoko hodnotené. I vnímavosť na hudbu, alebo divadelné ...
späť
horoskop od moneo.sk
 

Choré obličky nebolia

Zdielať tento článok

Choré obličky obvykle nebolia, nesignalizujú problém – a práve to je veľmi nebezpečné. Zlý zdravotný stav obličiek môže zapríčiniť veľké ťažkosti celého organizmu.

Choré obličky nebolia

 


„Aj preto je nesmierne dôležité venovať obličkám pozornosť pri každej preventívnej prehliadke,“ hovorí MUDr. Zuzana Žilinská, PhD., vedúca lekárka Centra pre transplantácie obličiek Urologickej kliniky Univerzitnej nemocnice v Bratislave.


Ľudské telo je veľmi  dômyselný „prístroj“, kde všetko do všetkého zapadá a plní presne určené úlohy. Akú funkciu v tele plnia obličky?
O žiadnom orgáne v tele sa nedá povedať, že je dôležitejší ako niektorý iný. Napriek tomu je činnosť niektorých väčšmi previazaná. Takými sú aj obličky. Svedčia o tom napríklad srdcovo-obličkové vzťahy, lebo chronické srdcové ochorenia dlhodobo negatívne pôsobia aj na obličky, a, naopak, náhle zhoršenie obličkových funkcií môže spôsobiť napríklad srdcové zlyhanie. Základnou úlohou obličiek je čistiť organizmus od toxických látok, prebytočných minerálov, regulujú obsah vody v tele. Endokrinnú funkciu plnia produkovaním niektorých hormónov. Významne ovplyvňujú hladinu krvného tlaku, mineralizáciu kostí, tvorbu červených krviniek, regulujú imunitný systém, ovplyvňujú metabolizmus.


Prepojenie s ostatnými orgánmi a funkciami v ľudskom tele je teda skutočne širokospektrálne. Čo sa deje pri zlyhaní činnosti obličiek?
Bude to znieť veľmi kruto, ale inak sa to vyjadriť nedá: zlyhanie obličiek vedie k smrti človeka. Bez obličiek sa žiť nedá, pretože ak stratia funkčnosť, toxické látky, nadbytočné minerály a voda, ako aj iné nežiaduce súčasti zostávajú v tele, čo je nezlučiteľné so životom.


Ako  človek spozoruje, že s obličkami niečo nie je v poriadku? Ako ste totiž povedali, obvykle nebolia...
Áno, pacient vôbec nemusí tušiť, že má choré obličky, a práve to je dosť nebezpečné. Preto apelujeme na preventívne vyšetrenia, lebo vedia včas zachytiť problém. Príznaky ochorenia obličiek sú viaceré. Je celá škála ťažkostí a patologických nálezov. Nedá sa povedať, že by existoval „uniformný“ obraz ťažkostí u všetkých pacientov. Môžeme však hovoriť o častých základných príznakoch: opuchy, vzostup krvného tlaku, prítomnosť bielkoviny alebo krvi v moči.


Ako sa dá zistiť výskyt bielkovín alebo krvi v moči?
Vyšetrením moču pomocou testovacieho papierika a odmeraním tlaku krvi pri skríningových (čiže cielených) vyšetreniach. Vyšetrenie moču – a teda zistenie prípadného problému – by malo byť súčasťou preventívnych lekárskych prehliadok, prehliadok pri zmene zamestnania, zmene všeobecného lekára, predoperačných vyšetreniach a podobne. Malo by byť aj v záujme pacienta dohliadnuť, aby podstúpil takéto vyšetrenie. Chemické vyšetrenie testovacím papierikom je bezbolestné, rýchle a „praktické“ – sfarbenie indikačnej zóny na zistenie prítomnosti krvi alebo bielkovín napovie, či nastal problém. Niekedy sa zistí, že príčina nie je vážna, ale môže ísť o signál vážnejšieho ochorenia. Dôležité je včasné podchytenie problému, pretože vtedy sa ochorenie môže vyvíjať úplne iným smerom, ako keď sa podchytí neskoro.


S akým ochorením obličiek pacienti najčastejšie prichádzajú k nefrológovi?
V dospelej populácii ide najčastejšie o pacientov s vysokým krvným tlakom a cukrovkou. Hypertenzia môže byť nielen príznakom, ale aj príčinou ochorenia obličiek, pretože ak má pacient vysoký krvný tlak a nelieči sa, nedodržiava liečbu, nedostatočne spolupracuje s lekárom, resp. nie je dostatočne nastavený na účinnú antihypertenzívnu liečbu, môže dôjsť k poškodeniu obličiek. Rovnako cukrovka je pre obličky „veľký zabijak“ – podobne ako pri tlaku platí, že pacient musí byť účinne liečený. Práve cukrovka je na Slovensku najčastejšou príčinou zlyhania obličiek a nástupu na dialýzu, ďalšou v poradí je poškodenie obličiek následkom hypertenzie.


Ochorenie obličiek však býva aj dedičné.
Áno, môže ísť aj o dedičné alebo vrodené ochorenie. Toto zistia v útlom veku už pediatri, pretože kontrola obličiek patrí k základným vyšetreniam pri narodení a pediatri ju uskutočňujú v pravidelných intervaloch. V dospelosti skôr dominujú získané ochorenia, ale stretávame sa aj s dedičnými, ktoré prepuknú, resp. sa demaskujú až v dospelom veku. V pozadí ochorenia môže byť aj imunitný problém, akútny alebo chronický zápal. Zápalové ochorenia sa častejšie vyskytujú u žien, čo býva  spôsobené anatomickými pomermi – kratšou močovou rúrou. Ženy môžu zdola podstatne skôr „získať“ baktérie. Tu je dôležitá osobná hygiena od útleho veku, dievčatká treba viesť k tomu, aby sa správne utierali, oplachovali iba čistou vlažnou vodou, nepoužívali mydlá, ktoré ničia prirodzenú obranyschopnosť, teda kyslú flóru. Samozrejmosťou by mali byť správne návyky v sexuálnom živote.


Môžete priblížiť, ako sa navonok prejavujú vážnejšie poškodenia obličiek?
Veľmi často prichádzajú k odborným lekárom – nefrológom – pacienti s opuchmi. Opuchy nôh, najmä v oblasti členkov, patria medzi najčastejšie príznaky problému s obličkami. Ďalším sú opuchy viečok, aj preto sú častými návštevníčkami nefrologickej ambulancie ženy v období prechodu. Nefrologické vyšetrenie často podstupujú aj pacienti s vysokým krvným tlakom. 


Hovoríte o opuchoch okolo očí. To by mohlo naše čitateľky obzvlášť zaujímať.
Opuchy okolo očí – aj viečok, aj pod očami – nemusia byť príznakom ochorenia obličiek, no môžu. Preto nič nemožno podceniť ani zanedbať. V partiách okolo očí sa prejavuje najmä ráno tendencia k opúchaniu, je to dôsledok hormonálnych zmien v ženskom organizme, ktoré vedú k zmenám štruktúry podkožia a k hromadeniu vody v oblasti viečok. Ženám v rokoch môžu takéto zmeny prekážať a pátrajú po príčine. To ich často dovedie až k nefrológovi, ktorý ich vyšetrí a usmerní. V takomto prípade ide o kozmetický problém, nie problém s obličkami.


Vráťme sa k opúchaniu dolných končatín.
Ani tu nemusí ísť o obličkové ochorenie, no pri opuchoch je jedno zo základných vyšetrení práve nefrologické. Včasné vyšetrenie moču a obličkových parametrov môže vylúčiť ochorenie obličiek a lekári môžu pátrať po ďalších príčinách vzniku opuchov.
Choré obličky si vyžadujú liečbu. Ak ochorenie obličiek spôsobí chronické zlyhanie ich funkcie, ďalšie prežitie je možné len vďaka dialýze alebo transplantácii. Slovensko má dostatok dialyzačných centier, sú pacientom ľahko dostupné. Ďalším, komplexnejším  riešením je transplantácia obličky. Správna a včasná liečba obličkových ochorení pritom môže dlhodobo znížiť zdravotné riziká, a to nielen v súvislosti s obličkami, ale aj so zdravím srdca a ciev.

Druhý štvrtok v marci sa od roku 2006 na podnet Medzinárodnej nefrologickej spoločnosti a Medzinárodnej federácie nadácií pre ochorenia obličiek venuje obličkám. Nosnou témou tohto roku je transplantácia obličiek. K celosvetovej kampani sa pripájajú aj slovenskí nefrológovia. U nás je momentálne v ambulanciách nefrológov evidovaných asi 150-tisíc pacientov. Do 15. marca lekári  v dialyzačných strediskách na Slovensku uskutočňujú zdarma základné vyšetrenie, ktoré môže pomôcť odhaliť problém s obličkami. Záujemcom vyšetria stav hladiny cukru v krvi, moč, skontrolujú krvný tlak a stanovia tzv. body mass index – index telesnej hmotnosti. Ak to bude potrebné, odporučia komplexné nefrologické vyšetrenie.

- Vyšetrenie moču patrí k základným vyšetreniam každej preventívnej prehliadky. Ak ho váš praktický lekár neurobí, vyžiadajte si ho.
- Základné vyšetrenie obličiek  je veľmi jednoduché a bezbolestivé, avšak vie pomôcť pri odhalení veľkého problému už u praktického lekára.
- Aj pri ochrane obličiek je dôležitý pitný režim. Pite najmä čistú vodu, je to najprirodzenejší nápoj. Deň začnite aj ukončite pohárom čistej vlažnej vody. Dodržiavajte pravidelné intervaly. Samozrejme, môžete si dať aj bylinkový čaj alebo ovocnú šťavu, nemali by však prevažovať. Autor: Beata Vrzgulová
Foto: Thinkstock, archív Z.Ž

© 2015 STAR production s.r.o. | Odkazy Created by ActivIT