img

Horoskop na 27.04.2015
Baran
Baran
Baran
Baran
Správne vybratá kreatívna činnosť podporuje celého človeka, aby sa cítil fit, aj keď to na prvý pohľad tak nevyzerá. Luna v Levovi ovplyvňuje srdce, ale aj našu umeleckú zdatnosť a nabáda nás k sebavyjadreniu. Ak nie ste umelecký typ, venujte sa dnes aspoň pasívne nejakej tvorivej činnosti, alebo si zájdite do divadla či kina na niečo hodnotné. Potešte svoje srdce i celého človeka bohumilou činnosťou.
späť
Býk
Býk
Býk
Býk
Luna bude dnes celý deň v Levovi, a to nie je pre vašu náladu priaznivý aspekt. Vedomí si toho môžete aj tak prežiť pekný deň, lebo sa nenecháte ničím a nikým prekvapiť. Vaša intuitívna, zemská praktickosť si iste vyberá z týchto stránok len to, čo je pre vás naozaj vhodné. V tomto čase netreba zabúdať na aktívny pobyt v prírode, ktorý pomôže aj vášmu srdcu. V dňoch Leva je veľmi citlivé. Môžete sa upokojiť čajom z ...
späť
Blíženci
Blíženci
Blíženci
Blíženci
Pozorujte, tak ako to viete len vy sami, čo sa deje okolo vás. Všetci sme si navzájom učiteľmi i žiakmi. Záleží len na nás, či sa chceme učiť, alebo pohodlne sedieť. Ak vás niekto oslovil s prosbou, skúste sa zamyslieť, čo môžete pre neho urobiť. Na druhej strane, nevyužívajú ľudia vašu energiu, aby vás oslabili? Vaša schopnosť dobrej komunikácie a súčasného vnímania vecí naraz iste rozlúšti aj tento problém!
späť
Rak
Rak
Rak
Rak
Nielen jedlom je človek živý. Pre svoju spokojnosť potrebuje aj dostatok citového naplnenia, ktoré mu dáva láska k blížnemu. Aj tu ste dobrí, niekedy však až príliš starostliví k druhým. Zabúdate pritom často na seba. Žijete tak životy iných a nie svoj. Nezabúdajte dnes na svoje telo. Doprajte svojmu srdcu pokoj a nezabúdajte, že dostatok spánku mu umožňuje, aby sa regenerovalo.
späť
Lev
Lev
Lev
Lev
Pokračujete v príjemnejšom naladení, ktorý ste začali počas víkendu. Luna je vo vašom znamení, tvorí teda v týchto dňoch dvojicu s vašim Slnkom v horoskope. Nabíjate sa novou striebornou energiou. Ste ešte viac vnímavejší voči druhým ľuďom. Okolo poludnia buďte však opatrní v komunikácii s okolím. Dajte si pozor aj pri výbere obeda, aby ste neskonzumovali mega porcie jedla a j kávy.
späť
Panna
Panna
Panna
Panna
Máte teraz sklony k filozofovaniu. Naplnené partnerské vzťahy sú dôležitými atribútmi pre šťastný život. Do tejto oblasti teraz vysielajte esenciu harmónie a lásky. Samozrejme, že život nie je len o mileneckom vzťahu. Ktovie, ak sa naladíte správne, možno budete mať i na výber. Najlepšie bude, ak budete vyberať srdcom. Stáva sa často, že dlhodobo nemáme partnera, a potom prídu naraz dvaja!
späť
Váhy
Váhy
Váhy
Váhy
Buďte opatrné, aby ste sa nenechali vyviesť z miery niektorými jedincami, ktorí zmýšľajú inak ako vy, hoci nemáte kritický deň. Plánujte si nové aktivity, ktoré rozbehnete na budúci mesiac. Jeden deň v týždni je vhodné dať si skromnejšie menu alebo dodržiavať dokonca pôst. Nemali by ste mať s tým problém, ak si predstavíte, ako pomôžete svojmu telu. Ak sa potom oblečiete do plaviek, iste to bude aj vidieť!
späť
Škorpión
Škorpión
Škorpión
Škorpión
Luna v Levovi vrhá napätý aspekt na vaše znamenie. Ak to viete, pripravíte sa na to dopredu. Zmiernite si tak sami tlaky okolia, alebo skúšky vašich nervov. Skúste vtedy spomaliť a nejednať unáhlene, hlavne v práci. Venujte sa aj svojmu telu, hlavne srdcu. Ak nemáte vyslovene veľmi nízky tlak, vyvarujte sa konzumovaniu väčšieho množstva kávy. Majte sa radi, a to presne tak, ako sa majú radi Levovia!
späť
Strelec
Strelec
Strelec
Strelec
Znamenie Leva, v ktorom je teraz Luna, je ohnivého živlu, presne ako vy. Mali by ste sa cítiť príjemne a psychicky vyrovnaní až do zajtra. Samozrejme záleží to aj od ostatných aspektov. Denné výklady sú len pre malé zamyslenie, napríklad pri káve. Sledujeme v nich hlavne pohyb Mesiaca, lebo ten ide znameniami najrýchlejšie a ovplyvňuje naše emócie. Štartujte preto tento pracovný deň so srdečným úsmevom na tvári.
späť
Kozorožec
Kozorožec
Kozorožec
Kozorožec
Dnes vás podporuje Mesiac v srdečnom Levovi a Slnko v Býkovi. Ak sa objaví nejaký mráčik na vašej tvári, ľudia ktorí vás majú radi to okamžite zbadajú. Neskrývajte svoje emócie, ale hneď vyjavte, čo sa vám stalo. Vaši blízki vás iste radi vypočujú, a tak spoznajú, že sa vo vás nemýlili, že ste človek úprimný. Na svet sa nemusíme vždy len usmievať! Ak máme potrebu, plačme a ukážme aj to, čo sa nám nepáči.
späť
Vodnár
Vodnár
Vodnár
Vodnár
Niekedy dávame za vinu druhým, ak sa nám niečo nepodarilo, ale je to hlavne náš problém. Uhol pohľadu na určitú vec je rôzny. Ak vás zviera čudne pri srdci, to sa ozýva fakt, že máte veľa nevyriešených problémov. Riešte ich postupne a systematicky. Ak vám tieto riadky hovoria z duše, nebojte sa, nebude to tak po celý týždeň. Nepriaznivo postavená Luna v Levovi a Slnko v Býkovi si robia svoju prácu.
späť
Ryby
Ryby
Ryby
Ryby
V tomto období je pre vás nepriaznivo postavená Venuša, ktorá vrhá kvadrát na Čiernu Lunu. Nemusí to znamenať len nepríjemnosti. Dajte do svojho prejavu v práci, ale aj v súkromí, veľa pravdivosti. Nebojte sa hovoriť veci tak, ako sa naozaj majú, ale pokojne. Ak k tomu pridáte viac diplomacie, okolie prijme aj tie nepríjemnejšie veci. Mesiac je v Levovi, nájdite si niečo, čo poteší vaše srdce.
späť
horoskop od moneo.sk
 

Choré obličky nebolia

Zdielať tento článok

Choré obličky obvykle nebolia, nesignalizujú problém – a práve to je veľmi nebezpečné. Zlý zdravotný stav obličiek môže zapríčiniť veľké ťažkosti celého organizmu.

Choré obličky nebolia

 


„Aj preto je nesmierne dôležité venovať obličkám pozornosť pri každej preventívnej prehliadke,“ hovorí MUDr. Zuzana Žilinská, PhD., vedúca lekárka Centra pre transplantácie obličiek Urologickej kliniky Univerzitnej nemocnice v Bratislave.


Ľudské telo je veľmi  dômyselný „prístroj“, kde všetko do všetkého zapadá a plní presne určené úlohy. Akú funkciu v tele plnia obličky?
O žiadnom orgáne v tele sa nedá povedať, že je dôležitejší ako niektorý iný. Napriek tomu je činnosť niektorých väčšmi previazaná. Takými sú aj obličky. Svedčia o tom napríklad srdcovo-obličkové vzťahy, lebo chronické srdcové ochorenia dlhodobo negatívne pôsobia aj na obličky, a, naopak, náhle zhoršenie obličkových funkcií môže spôsobiť napríklad srdcové zlyhanie. Základnou úlohou obličiek je čistiť organizmus od toxických látok, prebytočných minerálov, regulujú obsah vody v tele. Endokrinnú funkciu plnia produkovaním niektorých hormónov. Významne ovplyvňujú hladinu krvného tlaku, mineralizáciu kostí, tvorbu červených krviniek, regulujú imunitný systém, ovplyvňujú metabolizmus.


Prepojenie s ostatnými orgánmi a funkciami v ľudskom tele je teda skutočne širokospektrálne. Čo sa deje pri zlyhaní činnosti obličiek?
Bude to znieť veľmi kruto, ale inak sa to vyjadriť nedá: zlyhanie obličiek vedie k smrti človeka. Bez obličiek sa žiť nedá, pretože ak stratia funkčnosť, toxické látky, nadbytočné minerály a voda, ako aj iné nežiaduce súčasti zostávajú v tele, čo je nezlučiteľné so životom.


Ako  človek spozoruje, že s obličkami niečo nie je v poriadku? Ako ste totiž povedali, obvykle nebolia...
Áno, pacient vôbec nemusí tušiť, že má choré obličky, a práve to je dosť nebezpečné. Preto apelujeme na preventívne vyšetrenia, lebo vedia včas zachytiť problém. Príznaky ochorenia obličiek sú viaceré. Je celá škála ťažkostí a patologických nálezov. Nedá sa povedať, že by existoval „uniformný“ obraz ťažkostí u všetkých pacientov. Môžeme však hovoriť o častých základných príznakoch: opuchy, vzostup krvného tlaku, prítomnosť bielkoviny alebo krvi v moči.


Ako sa dá zistiť výskyt bielkovín alebo krvi v moči?
Vyšetrením moču pomocou testovacieho papierika a odmeraním tlaku krvi pri skríningových (čiže cielených) vyšetreniach. Vyšetrenie moču – a teda zistenie prípadného problému – by malo byť súčasťou preventívnych lekárskych prehliadok, prehliadok pri zmene zamestnania, zmene všeobecného lekára, predoperačných vyšetreniach a podobne. Malo by byť aj v záujme pacienta dohliadnuť, aby podstúpil takéto vyšetrenie. Chemické vyšetrenie testovacím papierikom je bezbolestné, rýchle a „praktické“ – sfarbenie indikačnej zóny na zistenie prítomnosti krvi alebo bielkovín napovie, či nastal problém. Niekedy sa zistí, že príčina nie je vážna, ale môže ísť o signál vážnejšieho ochorenia. Dôležité je včasné podchytenie problému, pretože vtedy sa ochorenie môže vyvíjať úplne iným smerom, ako keď sa podchytí neskoro.


S akým ochorením obličiek pacienti najčastejšie prichádzajú k nefrológovi?
V dospelej populácii ide najčastejšie o pacientov s vysokým krvným tlakom a cukrovkou. Hypertenzia môže byť nielen príznakom, ale aj príčinou ochorenia obličiek, pretože ak má pacient vysoký krvný tlak a nelieči sa, nedodržiava liečbu, nedostatočne spolupracuje s lekárom, resp. nie je dostatočne nastavený na účinnú antihypertenzívnu liečbu, môže dôjsť k poškodeniu obličiek. Rovnako cukrovka je pre obličky „veľký zabijak“ – podobne ako pri tlaku platí, že pacient musí byť účinne liečený. Práve cukrovka je na Slovensku najčastejšou príčinou zlyhania obličiek a nástupu na dialýzu, ďalšou v poradí je poškodenie obličiek následkom hypertenzie.


Ochorenie obličiek však býva aj dedičné.
Áno, môže ísť aj o dedičné alebo vrodené ochorenie. Toto zistia v útlom veku už pediatri, pretože kontrola obličiek patrí k základným vyšetreniam pri narodení a pediatri ju uskutočňujú v pravidelných intervaloch. V dospelosti skôr dominujú získané ochorenia, ale stretávame sa aj s dedičnými, ktoré prepuknú, resp. sa demaskujú až v dospelom veku. V pozadí ochorenia môže byť aj imunitný problém, akútny alebo chronický zápal. Zápalové ochorenia sa častejšie vyskytujú u žien, čo býva  spôsobené anatomickými pomermi – kratšou močovou rúrou. Ženy môžu zdola podstatne skôr „získať“ baktérie. Tu je dôležitá osobná hygiena od útleho veku, dievčatká treba viesť k tomu, aby sa správne utierali, oplachovali iba čistou vlažnou vodou, nepoužívali mydlá, ktoré ničia prirodzenú obranyschopnosť, teda kyslú flóru. Samozrejmosťou by mali byť správne návyky v sexuálnom živote.


Môžete priblížiť, ako sa navonok prejavujú vážnejšie poškodenia obličiek?
Veľmi často prichádzajú k odborným lekárom – nefrológom – pacienti s opuchmi. Opuchy nôh, najmä v oblasti členkov, patria medzi najčastejšie príznaky problému s obličkami. Ďalším sú opuchy viečok, aj preto sú častými návštevníčkami nefrologickej ambulancie ženy v období prechodu. Nefrologické vyšetrenie často podstupujú aj pacienti s vysokým krvným tlakom. 


Hovoríte o opuchoch okolo očí. To by mohlo naše čitateľky obzvlášť zaujímať.
Opuchy okolo očí – aj viečok, aj pod očami – nemusia byť príznakom ochorenia obličiek, no môžu. Preto nič nemožno podceniť ani zanedbať. V partiách okolo očí sa prejavuje najmä ráno tendencia k opúchaniu, je to dôsledok hormonálnych zmien v ženskom organizme, ktoré vedú k zmenám štruktúry podkožia a k hromadeniu vody v oblasti viečok. Ženám v rokoch môžu takéto zmeny prekážať a pátrajú po príčine. To ich často dovedie až k nefrológovi, ktorý ich vyšetrí a usmerní. V takomto prípade ide o kozmetický problém, nie problém s obličkami.


Vráťme sa k opúchaniu dolných končatín.
Ani tu nemusí ísť o obličkové ochorenie, no pri opuchoch je jedno zo základných vyšetrení práve nefrologické. Včasné vyšetrenie moču a obličkových parametrov môže vylúčiť ochorenie obličiek a lekári môžu pátrať po ďalších príčinách vzniku opuchov.
Choré obličky si vyžadujú liečbu. Ak ochorenie obličiek spôsobí chronické zlyhanie ich funkcie, ďalšie prežitie je možné len vďaka dialýze alebo transplantácii. Slovensko má dostatok dialyzačných centier, sú pacientom ľahko dostupné. Ďalším, komplexnejším  riešením je transplantácia obličky. Správna a včasná liečba obličkových ochorení pritom môže dlhodobo znížiť zdravotné riziká, a to nielen v súvislosti s obličkami, ale aj so zdravím srdca a ciev.

Druhý štvrtok v marci sa od roku 2006 na podnet Medzinárodnej nefrologickej spoločnosti a Medzinárodnej federácie nadácií pre ochorenia obličiek venuje obličkám. Nosnou témou tohto roku je transplantácia obličiek. K celosvetovej kampani sa pripájajú aj slovenskí nefrológovia. U nás je momentálne v ambulanciách nefrológov evidovaných asi 150-tisíc pacientov. Do 15. marca lekári  v dialyzačných strediskách na Slovensku uskutočňujú zdarma základné vyšetrenie, ktoré môže pomôcť odhaliť problém s obličkami. Záujemcom vyšetria stav hladiny cukru v krvi, moč, skontrolujú krvný tlak a stanovia tzv. body mass index – index telesnej hmotnosti. Ak to bude potrebné, odporučia komplexné nefrologické vyšetrenie.

- Vyšetrenie moču patrí k základným vyšetreniam každej preventívnej prehliadky. Ak ho váš praktický lekár neurobí, vyžiadajte si ho.
- Základné vyšetrenie obličiek  je veľmi jednoduché a bezbolestivé, avšak vie pomôcť pri odhalení veľkého problému už u praktického lekára.
- Aj pri ochrane obličiek je dôležitý pitný režim. Pite najmä čistú vodu, je to najprirodzenejší nápoj. Deň začnite aj ukončite pohárom čistej vlažnej vody. Dodržiavajte pravidelné intervaly. Samozrejme, môžete si dať aj bylinkový čaj alebo ovocnú šťavu, nemali by však prevažovať. Autor: Beata Vrzgulová
Foto: Thinkstock, archív Z.Ž

© 2015 STAR production s.r.o. | Odkazy Created by ActivIT