img
Horoskop na 27.08.2014
Baran
Baran
Baran
Baran
Láska má krídla, a preto niekedy veľmi rýchlo uletí. To sa dnešnú stredu môže veľmi ľahko, a zbytočne stať. Planéta Venuša teraz vysiela veľmi sebecké a panovačné energie. Ani váš Mars nie je naladený na jej rozmary. Máte iné plány, ako sa zbytočne hádať za detaily. Chcete a dokážete ísť za svojimi cieľmi. Nezaujímajú vás prekážky, kritika, či závisť. Viete čo chcete a chcete to dokázať.
späť
Býk
Býk
Býk
Býk
Neplytvajte zbytočne vašou energiou. Ak sa k niekomu správate milo zo súcitu, dlho vám takéto nadšenie nevydrží. Energie na dnešný deň viac pritvrdia, ako pomôžu. Kvadratúra vašej Venuše s Marsom môže ohroziť i pohodu dnešnej stredy. Neprotirečte nikomu, zvlášť nie rozmaznaným ženám, nedopadli by ste dobre. Mohla by z toho byť vaša zvýšená výbušnosť. Ak vás bolievajú kríže, naložili ste si na ne priveľa starostí.
späť
Blíženci
Blíženci
Blíženci
Blíženci
Často sa človek pýta, prečo sa šťastie neobrátilo na mňa. Ale neuvedomí si, že šťastie je už len to, že žije. Nezamotajte sa do finančných komplikácií z márnotratnosti a násilného presadzovania sa ľudí vo vašom okolí. Máte väčšiu šancu postaviť sa realite tvárou v tvár. Príliš špekulujete, a to nie je vždy dobre. V noci ide Luna do vzdušného živlu. Zajtra budete mať veselší deň.
späť
Rak
Rak
Rak
Rak
Planéta Venuša je teraz v znamení Leva a je v konjunkcii s Jupiterom. Je dosť náročná a situácie jej nahrávajú. Preto si dajte v tomto období pozor na vypočítavé ženy. Láska ktorá sa nezakladá na priateľstve je ako dom postavený na piesku. Konštelácia však praje svojráznej láske a prináša neobvyklé zážitky i udalosti. Základ je zvládnuť životnú energiu, pretože bez nej budete neschopní.
späť
Lev
Lev
Lev
Lev
Tento rok, ale i toto obdobie, i dnešnú stredu, keď máte Venušu vo svojom znamení, máte najúspešnejší zo všetkých znamení. Je však veľmi náročná a nevypočítateľná. Prchkosťou si môžete narušiť priateľstvo, ale i zrelý a funkčný vzťah. Stroskotá špekulácia. Priveľa emócií a zosilnených energií vám tiež neprospeje. V najbližšej dobe vás čaká cestovanie. Nesadajte si na studené a majte nohy v teple.
späť
Panna
Panna
Panna
Panna
Slnko je síce v tomto období vo vašom znamení Panny, ale je v opozícii s Neptúnom v znamení Rýb a v trigóne s Plutom v znamení Kozorožca. Vaše sny budú väčšie, ako vám to tvrdá skutočnosť dovolí. I dnešnú stredu rátajte s nabitým dňom, počas ktorého vás čakajú rôzne, drobné i nevyhnutné, povinnosti. Znamená to, že budete potrebovať vniesť do každej činnosti a každej reakcie prvok vlastnej spokojnosti.
späť
Váhy
Váhy
Váhy
Váhy
Dnešnú stredu je Luna v konjunkcii s Merkúrom. To znamená, že emócie podriadite situácii, a múdremu vyjadrovaniu. Čakajú vás nepríjemnosti len ak podľahnete podráždeniu a nebudete držať jazyk za zubami, ale to len cez deň. Už zajtra bude lepšie, lebo i Luna v noci vstupuje do znamenia Váh. Neliečená problematická pleť v puberte môže niesť stopy a následky celý život. Ideálny je krém, alebo čaj z Nechtíka lekárskeho.
späť
Škorpión
Škorpión
Škorpión
Škorpión
Ľudia si často kazia život predstavou nešťastia, ktoré im hrozí. Dnešná streda bude celkom znesiteľná. Keď sa budeš smiať, bude sa s tebou smiať celý svet. Keď budeš plakať, budeš plakať sám. Viete odhadnúť, kto si čo zaslúži, ale ak nebudete vecnejší, skončíte smutní. Potrebujete si usporiadať v myšlienkach všetky udalosti, ktoré boli v poslednom čase. To i planéta Saturn takto tvrdo preveruje vás i osoby vo vašej blízkosti.
späť
Strelec
Strelec
Strelec
Strelec
Vyhnite sa, i dnešnú stredu, nekonštruktívnym výmenám názorov, zvlášť v tom, na čo vám v skutočnosti ani nezáleží. Skvelé manželstvo nie je keď sa dá dokopy dokonalá dvojica. Skvelým manželstvom je ak sa nedokonalá dvojica naučí tešiť zo svojich rozdielov. Postavenie planét, zvlášť Venuše, vás možno bude provokovať k presadzovaniu vašej osoby, prípadne vnucovaniu vašich predstáv partnerom.
späť
Kozorožec
Kozorožec
Kozorožec
Kozorožec
Ľudia vás obdivujú pre mnoho kvalitných častí vašej povahy. Nebuďte na nich príkri. Dnešná streda zrejme bude patriť k tým lepším, a pokojnejším. Podarí sa vám dnes niečo zrealizovať, čo sa stretne s ocenením okolia. Žiarlivosť, pocity nenávisti a vášne, či prejedanie sa nepôsobí dlhodobo dobre ani na vaše fyzické, ani psychické zdravie. Nenoste si prácu domov, ani tú v hlave.
späť
Vodnár
Vodnár
Vodnár
Vodnár
V zmyslovom a milostnom živote ste náchylnejší k extrémom. Úspešné manželstvo je zaľúbiť sa mnoho a mnoho krát, stále však s tou istou osobou. Vaše vzťahy ku kolegyniam môžu prechádzať kritickejšou fázou. Nekomplikujte si život plánmi, ktoré nedokážete uskutočniť nielen vy, ale ani vaše najbližšie okolie. Duševnú sviežosť a schopnosť uskutočňovať svoje plány dáva dnešnú stredu i harmonický sextil planét Merkúr - Mars.
späť
Ryby
Ryby
Ryby
Ryby
Vaše vzťahy a lásku stále ohrozuje kvadratúra planét Marsu a Venuše. Mužské životné poznanie radí, neplač kvôli žene, pretože žena, ktorá ťa miluje ta nenechá plakať. Samota sa vám mnohým pozvoľna končí. Pozor však na vypočítavé ženy. Planéta Venuša má plno rozmarov a nárokov. Prílišná túžba, naivita a iracionalita, pod vplyvom vašej planéty, Neptúna, by sa vám nemusela, ani dnešnú stredu, vyplatiť.
späť
horoskop od moneo.sk
 

Choré obličky nebolia

Zdielať tento článok

Choré obličky obvykle nebolia, nesignalizujú problém – a práve to je veľmi nebezpečné. Zlý zdravotný stav obličiek môže zapríčiniť veľké ťažkosti celého organizmu.

Choré obličky nebolia

 


„Aj preto je nesmierne dôležité venovať obličkám pozornosť pri každej preventívnej prehliadke,“ hovorí MUDr. Zuzana Žilinská, PhD., vedúca lekárka Centra pre transplantácie obličiek Urologickej kliniky Univerzitnej nemocnice v Bratislave.


Ľudské telo je veľmi  dômyselný „prístroj“, kde všetko do všetkého zapadá a plní presne určené úlohy. Akú funkciu v tele plnia obličky?
O žiadnom orgáne v tele sa nedá povedať, že je dôležitejší ako niektorý iný. Napriek tomu je činnosť niektorých väčšmi previazaná. Takými sú aj obličky. Svedčia o tom napríklad srdcovo-obličkové vzťahy, lebo chronické srdcové ochorenia dlhodobo negatívne pôsobia aj na obličky, a, naopak, náhle zhoršenie obličkových funkcií môže spôsobiť napríklad srdcové zlyhanie. Základnou úlohou obličiek je čistiť organizmus od toxických látok, prebytočných minerálov, regulujú obsah vody v tele. Endokrinnú funkciu plnia produkovaním niektorých hormónov. Významne ovplyvňujú hladinu krvného tlaku, mineralizáciu kostí, tvorbu červených krviniek, regulujú imunitný systém, ovplyvňujú metabolizmus.


Prepojenie s ostatnými orgánmi a funkciami v ľudskom tele je teda skutočne širokospektrálne. Čo sa deje pri zlyhaní činnosti obličiek?
Bude to znieť veľmi kruto, ale inak sa to vyjadriť nedá: zlyhanie obličiek vedie k smrti človeka. Bez obličiek sa žiť nedá, pretože ak stratia funkčnosť, toxické látky, nadbytočné minerály a voda, ako aj iné nežiaduce súčasti zostávajú v tele, čo je nezlučiteľné so životom.


Ako  človek spozoruje, že s obličkami niečo nie je v poriadku? Ako ste totiž povedali, obvykle nebolia...
Áno, pacient vôbec nemusí tušiť, že má choré obličky, a práve to je dosť nebezpečné. Preto apelujeme na preventívne vyšetrenia, lebo vedia včas zachytiť problém. Príznaky ochorenia obličiek sú viaceré. Je celá škála ťažkostí a patologických nálezov. Nedá sa povedať, že by existoval „uniformný“ obraz ťažkostí u všetkých pacientov. Môžeme však hovoriť o častých základných príznakoch: opuchy, vzostup krvného tlaku, prítomnosť bielkoviny alebo krvi v moči.


Ako sa dá zistiť výskyt bielkovín alebo krvi v moči?
Vyšetrením moču pomocou testovacieho papierika a odmeraním tlaku krvi pri skríningových (čiže cielených) vyšetreniach. Vyšetrenie moču – a teda zistenie prípadného problému – by malo byť súčasťou preventívnych lekárskych prehliadok, prehliadok pri zmene zamestnania, zmene všeobecného lekára, predoperačných vyšetreniach a podobne. Malo by byť aj v záujme pacienta dohliadnuť, aby podstúpil takéto vyšetrenie. Chemické vyšetrenie testovacím papierikom je bezbolestné, rýchle a „praktické“ – sfarbenie indikačnej zóny na zistenie prítomnosti krvi alebo bielkovín napovie, či nastal problém. Niekedy sa zistí, že príčina nie je vážna, ale môže ísť o signál vážnejšieho ochorenia. Dôležité je včasné podchytenie problému, pretože vtedy sa ochorenie môže vyvíjať úplne iným smerom, ako keď sa podchytí neskoro.


S akým ochorením obličiek pacienti najčastejšie prichádzajú k nefrológovi?
V dospelej populácii ide najčastejšie o pacientov s vysokým krvným tlakom a cukrovkou. Hypertenzia môže byť nielen príznakom, ale aj príčinou ochorenia obličiek, pretože ak má pacient vysoký krvný tlak a nelieči sa, nedodržiava liečbu, nedostatočne spolupracuje s lekárom, resp. nie je dostatočne nastavený na účinnú antihypertenzívnu liečbu, môže dôjsť k poškodeniu obličiek. Rovnako cukrovka je pre obličky „veľký zabijak“ – podobne ako pri tlaku platí, že pacient musí byť účinne liečený. Práve cukrovka je na Slovensku najčastejšou príčinou zlyhania obličiek a nástupu na dialýzu, ďalšou v poradí je poškodenie obličiek následkom hypertenzie.


Ochorenie obličiek však býva aj dedičné.
Áno, môže ísť aj o dedičné alebo vrodené ochorenie. Toto zistia v útlom veku už pediatri, pretože kontrola obličiek patrí k základným vyšetreniam pri narodení a pediatri ju uskutočňujú v pravidelných intervaloch. V dospelosti skôr dominujú získané ochorenia, ale stretávame sa aj s dedičnými, ktoré prepuknú, resp. sa demaskujú až v dospelom veku. V pozadí ochorenia môže byť aj imunitný problém, akútny alebo chronický zápal. Zápalové ochorenia sa častejšie vyskytujú u žien, čo býva  spôsobené anatomickými pomermi – kratšou močovou rúrou. Ženy môžu zdola podstatne skôr „získať“ baktérie. Tu je dôležitá osobná hygiena od útleho veku, dievčatká treba viesť k tomu, aby sa správne utierali, oplachovali iba čistou vlažnou vodou, nepoužívali mydlá, ktoré ničia prirodzenú obranyschopnosť, teda kyslú flóru. Samozrejmosťou by mali byť správne návyky v sexuálnom živote.


Môžete priblížiť, ako sa navonok prejavujú vážnejšie poškodenia obličiek?
Veľmi často prichádzajú k odborným lekárom – nefrológom – pacienti s opuchmi. Opuchy nôh, najmä v oblasti členkov, patria medzi najčastejšie príznaky problému s obličkami. Ďalším sú opuchy viečok, aj preto sú častými návštevníčkami nefrologickej ambulancie ženy v období prechodu. Nefrologické vyšetrenie často podstupujú aj pacienti s vysokým krvným tlakom. 


Hovoríte o opuchoch okolo očí. To by mohlo naše čitateľky obzvlášť zaujímať.
Opuchy okolo očí – aj viečok, aj pod očami – nemusia byť príznakom ochorenia obličiek, no môžu. Preto nič nemožno podceniť ani zanedbať. V partiách okolo očí sa prejavuje najmä ráno tendencia k opúchaniu, je to dôsledok hormonálnych zmien v ženskom organizme, ktoré vedú k zmenám štruktúry podkožia a k hromadeniu vody v oblasti viečok. Ženám v rokoch môžu takéto zmeny prekážať a pátrajú po príčine. To ich často dovedie až k nefrológovi, ktorý ich vyšetrí a usmerní. V takomto prípade ide o kozmetický problém, nie problém s obličkami.


Vráťme sa k opúchaniu dolných končatín.
Ani tu nemusí ísť o obličkové ochorenie, no pri opuchoch je jedno zo základných vyšetrení práve nefrologické. Včasné vyšetrenie moču a obličkových parametrov môže vylúčiť ochorenie obličiek a lekári môžu pátrať po ďalších príčinách vzniku opuchov.
Choré obličky si vyžadujú liečbu. Ak ochorenie obličiek spôsobí chronické zlyhanie ich funkcie, ďalšie prežitie je možné len vďaka dialýze alebo transplantácii. Slovensko má dostatok dialyzačných centier, sú pacientom ľahko dostupné. Ďalším, komplexnejším  riešením je transplantácia obličky. Správna a včasná liečba obličkových ochorení pritom môže dlhodobo znížiť zdravotné riziká, a to nielen v súvislosti s obličkami, ale aj so zdravím srdca a ciev.

Druhý štvrtok v marci sa od roku 2006 na podnet Medzinárodnej nefrologickej spoločnosti a Medzinárodnej federácie nadácií pre ochorenia obličiek venuje obličkám. Nosnou témou tohto roku je transplantácia obličiek. K celosvetovej kampani sa pripájajú aj slovenskí nefrológovia. U nás je momentálne v ambulanciách nefrológov evidovaných asi 150-tisíc pacientov. Do 15. marca lekári  v dialyzačných strediskách na Slovensku uskutočňujú zdarma základné vyšetrenie, ktoré môže pomôcť odhaliť problém s obličkami. Záujemcom vyšetria stav hladiny cukru v krvi, moč, skontrolujú krvný tlak a stanovia tzv. body mass index – index telesnej hmotnosti. Ak to bude potrebné, odporučia komplexné nefrologické vyšetrenie.

- Vyšetrenie moču patrí k základným vyšetreniam každej preventívnej prehliadky. Ak ho váš praktický lekár neurobí, vyžiadajte si ho.
- Základné vyšetrenie obličiek  je veľmi jednoduché a bezbolestivé, avšak vie pomôcť pri odhalení veľkého problému už u praktického lekára.
- Aj pri ochrane obličiek je dôležitý pitný režim. Pite najmä čistú vodu, je to najprirodzenejší nápoj. Deň začnite aj ukončite pohárom čistej vlažnej vody. Dodržiavajte pravidelné intervaly. Samozrejme, môžete si dať aj bylinkový čaj alebo ovocnú šťavu, nemali by však prevažovať. Autor: Beata Vrzgulová
Foto: Thinkstock, archív Z.Ž

© 2014 STAR production s.r.o. Created by ActivIT