img

Horoskop na 08.02.2016
Baran
Baran
Baran
Baran
Každá ponuka bude mať dnes dve stránky. Ani jedna nebude len výhodná či nevýhodná. Chcete viac, než teraz môžete dostať. Nesnažte sa dnes nič robiť nasilu. I tak budete musieť riešiť viac nečakaných udalostí mimo domu. Dnešný nov Mesiaca má pre vás veľmi silné energie. Planéta Urán potrebuje okolo 84 rokov na obeh Zverokruhom. V každom znamení sa zdrží približne 7 rokov. Teraz je práve u vás.
späť
Býk
Býk
Býk
Býk
Dnešný pondelok je opatrnosť namieste, ale nemala by byť prehnaná. Luna v nove v znamení Vodnára nie je na vás dnes priaznivo naladená. Dnes si radšej dajte pozor na reči. Partner, alebo aj niekto na vyššej spoločenskej úrovni, by sa mohol na vás nahnevať. Pre istotu sa spýtajte skôr, než niečo urobíte, aj keď to práve nie je vaša povaha. Dnes nezabúdajte ani na ľudí, ktorí vám už dakedy pomohli.
späť
Blíženci
Blíženci
Blíženci
Blíženci
Dnes sa dozviete dôležité informácie. Partner ich predtým tajil. Dnešný pondelok vám Luna v nove prinesie otvorenie niečoho nového. Ak sa nenecháte rozptyľovať, aj práca vám pôjde od ruky a dosiahnete viac, než ste predpokladali. Nájdete si nový systém, alebo informáciu, ktorá vám prinesie úspech, alebo aspoň ľahší postup, či prístup. Dnes nemusíte mať obavy, v prípade potreby sa dočkáte aj pomoci.
späť
Rak
Rak
Rak
Rak
Dnešný pondelok je vaša Luna v nove a vo vzdušnom živle. Na pracovisku, ale v spoločnosti sa dozviete novú informáciu, alebo dostanete nejakú ponuku. Trocha dlhšie o nej pouvažujte. Dozviete sa a uvidíte len to, čo budú iní chcieť, aby ste videli. sa spoľahnite len na seba, záujmy ostatných budú iné než vaše. Urobte si poriadok v účtoch. Dobré účty robia dobrých priateľov. Potrebuje podporu, nie vojnu.
späť
Lev
Lev
Lev
Lev
Dnešný pondelok budú niektoré partnerove kroky nepochopiteľné. Pokúste sa z toho nejako dostať. Aj na pracovisku dosiahnete rovnováhu až na druhý pokus. Luna, ktorá je dnes v nove vám pripraví komplikovaný deň. Dostanete odpovede len na nepodstatné otázky. Spýtajte sa znovu. Na spoločenskej úrovni vstúpite na neznámu pôdu. Bude to pre vás dostatočne vzrušujúce, až nebezpečné.
späť
Panna
Panna
Panna
Panna
Aj naďalej si máte zachovať optimizmus a energiu na nové začiatky. Dnešný pondelok zvážte každú ponuku, či ju druhá strana myslí naozaj vážne. Luna je dnes v nove a živle vzduchu. Tých ponúk a náhod budete mať pravdepodobne viac. Pozerajte dopredu. To, čo bolo, nechajte už tak. Nemá význam to znovu vyťahovať. Dnes je od rána Luna v sextile so Saturnom. Vyjdete po dobrom so staršími ľuďmi. V čínskom horoskope začína rok Opice.
späť
Váhy
Váhy
Váhy
Váhy
Dnešný pondelok nechajte niečo aj na náhodu. Pripomenú sa vám ľudia, na ktorých ste už zabudli. Staré časy sa však nevrátia, ale rozhodne na spoločenskej úrovni s nimi pookrejete. Mesiac je dnes nove a podporuje vzdušný živel, ktorý je i váš. Na pracovisku však opatrne. Dnes môžu byť niektoré problémy príliš osobné, aby ste ich hneď dokázali vyriešiť. Nechávajte si vždy nejakú rezervu.
späť
Škorpión
Škorpión
Škorpión
Škorpión
Aj keď začínate pociťovať isté uvoľnenie po pomerne náročných predošlých dňoch, nemali by ste dnešný pondelok zabudnúť na ostražitosť. Luna má síce dnes dobré energie so Saturnom aj Uránom, ale nov Mesiaca v znamení Vodnára vám neprospieva. Energia sa vám míňa, potrebujete vypnúť. Presvedčte sa, či to nespôsobí nejaké problémy iným ľuďom. Oprite o ľudí, ktorí vám pomohli aj predtým.
späť
Strelec
Strelec
Strelec
Strelec
Budete musieť začať od nuly. Dnešný pondelok to bude jednoduchšia cesta než niečo opravovať. Celkove sa dostanete ďalej len vtedy, keď sa zbavíte obáv z neúspechu. Nespoliehajte sa na žiadne záruky, ktoré ste kedysi dostali. Časy, aj ľudia, sa menia. Situácia sa v najbližšej dobe ustáli. Bolo by dobré, keby to tak zostalo, vzrušenia už bolo dosť. Vyhýbajte sa ľuďom, ktorí o kolegoch šíria klebety, mohli by si podať aj vás.
späť
Kozorožec
Kozorožec
Kozorožec
Kozorožec
Dnešný pondelok zažijete viac radosti, než starostí. Vaša opatrnosť môže zvrátiť i možné problémy. Nebudete v pozícii, aby ste si kládli podmienky, ale povedzte si aspoň svoj názor. Možno ho niekto vypočuje. Buďte vždy tam, kde sa niečo deje. Je lepšie, keď budete mať informácie z prvej ruky, než si ich neskôr pracne od niekoho zháňať. Vaša planéta, Saturn, vám dnes zosúladí energie s ľuďmi.
späť
Vodnár
Vodnár
Vodnár
Vodnár
Dnešný pondelok na vás Mesiac v nove bude pôsobiť veľmi silnou intenzitou nových začiatkov. Najviac sily a aktivity budú mať hlavne tí, čo sa narodili ôsmeho, čo majú dnes narodeniny. Ale aj vy, ostatní budete mať veľa túžby po nových inšpiráciách. Nebude vám chýbať láska, nové príležitosti, ale aj pokušenia. Vo vzťahu vnímate nedoriešený problém, ktorý môže mať dnes nečakaný obrat. Pred vami je celkom šťastný začiatok ...
späť
Ryby
Ryby
Ryby
Ryby
Dnešný pondelok rozprávajte radšej len o tom, čo nespôsobí konflikt. Pri financiách sa dnes rozhodnite pre to riešenie, ktoré najmenej zaťaží vašu peňaženku. V partnerstve dávajte aspoň toľko, koľko z neho čerpáte. Partner potrebuje od vás veľa energie. Dnes sa s vami zahrá náhoda. Prehodnoťte všetky možnosti, ktoré sa vám ponúknu. Nemôžete vedieť, kedy sa vám opäť naskytnú, a či budú v rovnakej podobe ako teraz.
späť
horoskop od moneo.sk
 

Choré obličky nebolia

Zdielať tento článok

Choré obličky obvykle nebolia, nesignalizujú problém – a práve to je veľmi nebezpečné. Zlý zdravotný stav obličiek môže zapríčiniť veľké ťažkosti celého organizmu.

Choré obličky nebolia

 


„Aj preto je nesmierne dôležité venovať obličkám pozornosť pri každej preventívnej prehliadke,“ hovorí MUDr. Zuzana Žilinská, PhD., vedúca lekárka Centra pre transplantácie obličiek Urologickej kliniky Univerzitnej nemocnice v Bratislave.


Ľudské telo je veľmi  dômyselný „prístroj“, kde všetko do všetkého zapadá a plní presne určené úlohy. Akú funkciu v tele plnia obličky?
O žiadnom orgáne v tele sa nedá povedať, že je dôležitejší ako niektorý iný. Napriek tomu je činnosť niektorých väčšmi previazaná. Takými sú aj obličky. Svedčia o tom napríklad srdcovo-obličkové vzťahy, lebo chronické srdcové ochorenia dlhodobo negatívne pôsobia aj na obličky, a, naopak, náhle zhoršenie obličkových funkcií môže spôsobiť napríklad srdcové zlyhanie. Základnou úlohou obličiek je čistiť organizmus od toxických látok, prebytočných minerálov, regulujú obsah vody v tele. Endokrinnú funkciu plnia produkovaním niektorých hormónov. Významne ovplyvňujú hladinu krvného tlaku, mineralizáciu kostí, tvorbu červených krviniek, regulujú imunitný systém, ovplyvňujú metabolizmus.


Prepojenie s ostatnými orgánmi a funkciami v ľudskom tele je teda skutočne širokospektrálne. Čo sa deje pri zlyhaní činnosti obličiek?
Bude to znieť veľmi kruto, ale inak sa to vyjadriť nedá: zlyhanie obličiek vedie k smrti človeka. Bez obličiek sa žiť nedá, pretože ak stratia funkčnosť, toxické látky, nadbytočné minerály a voda, ako aj iné nežiaduce súčasti zostávajú v tele, čo je nezlučiteľné so životom.


Ako  človek spozoruje, že s obličkami niečo nie je v poriadku? Ako ste totiž povedali, obvykle nebolia...
Áno, pacient vôbec nemusí tušiť, že má choré obličky, a práve to je dosť nebezpečné. Preto apelujeme na preventívne vyšetrenia, lebo vedia včas zachytiť problém. Príznaky ochorenia obličiek sú viaceré. Je celá škála ťažkostí a patologických nálezov. Nedá sa povedať, že by existoval „uniformný“ obraz ťažkostí u všetkých pacientov. Môžeme však hovoriť o častých základných príznakoch: opuchy, vzostup krvného tlaku, prítomnosť bielkoviny alebo krvi v moči.


Ako sa dá zistiť výskyt bielkovín alebo krvi v moči?
Vyšetrením moču pomocou testovacieho papierika a odmeraním tlaku krvi pri skríningových (čiže cielených) vyšetreniach. Vyšetrenie moču – a teda zistenie prípadného problému – by malo byť súčasťou preventívnych lekárskych prehliadok, prehliadok pri zmene zamestnania, zmene všeobecného lekára, predoperačných vyšetreniach a podobne. Malo by byť aj v záujme pacienta dohliadnuť, aby podstúpil takéto vyšetrenie. Chemické vyšetrenie testovacím papierikom je bezbolestné, rýchle a „praktické“ – sfarbenie indikačnej zóny na zistenie prítomnosti krvi alebo bielkovín napovie, či nastal problém. Niekedy sa zistí, že príčina nie je vážna, ale môže ísť o signál vážnejšieho ochorenia. Dôležité je včasné podchytenie problému, pretože vtedy sa ochorenie môže vyvíjať úplne iným smerom, ako keď sa podchytí neskoro.


S akým ochorením obličiek pacienti najčastejšie prichádzajú k nefrológovi?
V dospelej populácii ide najčastejšie o pacientov s vysokým krvným tlakom a cukrovkou. Hypertenzia môže byť nielen príznakom, ale aj príčinou ochorenia obličiek, pretože ak má pacient vysoký krvný tlak a nelieči sa, nedodržiava liečbu, nedostatočne spolupracuje s lekárom, resp. nie je dostatočne nastavený na účinnú antihypertenzívnu liečbu, môže dôjsť k poškodeniu obličiek. Rovnako cukrovka je pre obličky „veľký zabijak“ – podobne ako pri tlaku platí, že pacient musí byť účinne liečený. Práve cukrovka je na Slovensku najčastejšou príčinou zlyhania obličiek a nástupu na dialýzu, ďalšou v poradí je poškodenie obličiek následkom hypertenzie.


Ochorenie obličiek však býva aj dedičné.
Áno, môže ísť aj o dedičné alebo vrodené ochorenie. Toto zistia v útlom veku už pediatri, pretože kontrola obličiek patrí k základným vyšetreniam pri narodení a pediatri ju uskutočňujú v pravidelných intervaloch. V dospelosti skôr dominujú získané ochorenia, ale stretávame sa aj s dedičnými, ktoré prepuknú, resp. sa demaskujú až v dospelom veku. V pozadí ochorenia môže byť aj imunitný problém, akútny alebo chronický zápal. Zápalové ochorenia sa častejšie vyskytujú u žien, čo býva  spôsobené anatomickými pomermi – kratšou močovou rúrou. Ženy môžu zdola podstatne skôr „získať“ baktérie. Tu je dôležitá osobná hygiena od útleho veku, dievčatká treba viesť k tomu, aby sa správne utierali, oplachovali iba čistou vlažnou vodou, nepoužívali mydlá, ktoré ničia prirodzenú obranyschopnosť, teda kyslú flóru. Samozrejmosťou by mali byť správne návyky v sexuálnom živote.


Môžete priblížiť, ako sa navonok prejavujú vážnejšie poškodenia obličiek?
Veľmi často prichádzajú k odborným lekárom – nefrológom – pacienti s opuchmi. Opuchy nôh, najmä v oblasti členkov, patria medzi najčastejšie príznaky problému s obličkami. Ďalším sú opuchy viečok, aj preto sú častými návštevníčkami nefrologickej ambulancie ženy v období prechodu. Nefrologické vyšetrenie často podstupujú aj pacienti s vysokým krvným tlakom. 


Hovoríte o opuchoch okolo očí. To by mohlo naše čitateľky obzvlášť zaujímať.
Opuchy okolo očí – aj viečok, aj pod očami – nemusia byť príznakom ochorenia obličiek, no môžu. Preto nič nemožno podceniť ani zanedbať. V partiách okolo očí sa prejavuje najmä ráno tendencia k opúchaniu, je to dôsledok hormonálnych zmien v ženskom organizme, ktoré vedú k zmenám štruktúry podkožia a k hromadeniu vody v oblasti viečok. Ženám v rokoch môžu takéto zmeny prekážať a pátrajú po príčine. To ich často dovedie až k nefrológovi, ktorý ich vyšetrí a usmerní. V takomto prípade ide o kozmetický problém, nie problém s obličkami.


Vráťme sa k opúchaniu dolných končatín.
Ani tu nemusí ísť o obličkové ochorenie, no pri opuchoch je jedno zo základných vyšetrení práve nefrologické. Včasné vyšetrenie moču a obličkových parametrov môže vylúčiť ochorenie obličiek a lekári môžu pátrať po ďalších príčinách vzniku opuchov.
Choré obličky si vyžadujú liečbu. Ak ochorenie obličiek spôsobí chronické zlyhanie ich funkcie, ďalšie prežitie je možné len vďaka dialýze alebo transplantácii. Slovensko má dostatok dialyzačných centier, sú pacientom ľahko dostupné. Ďalším, komplexnejším  riešením je transplantácia obličky. Správna a včasná liečba obličkových ochorení pritom môže dlhodobo znížiť zdravotné riziká, a to nielen v súvislosti s obličkami, ale aj so zdravím srdca a ciev.

Druhý štvrtok v marci sa od roku 2006 na podnet Medzinárodnej nefrologickej spoločnosti a Medzinárodnej federácie nadácií pre ochorenia obličiek venuje obličkám. Nosnou témou tohto roku je transplantácia obličiek. K celosvetovej kampani sa pripájajú aj slovenskí nefrológovia. U nás je momentálne v ambulanciách nefrológov evidovaných asi 150-tisíc pacientov. Do 15. marca lekári  v dialyzačných strediskách na Slovensku uskutočňujú zdarma základné vyšetrenie, ktoré môže pomôcť odhaliť problém s obličkami. Záujemcom vyšetria stav hladiny cukru v krvi, moč, skontrolujú krvný tlak a stanovia tzv. body mass index – index telesnej hmotnosti. Ak to bude potrebné, odporučia komplexné nefrologické vyšetrenie.

- Vyšetrenie moču patrí k základným vyšetreniam každej preventívnej prehliadky. Ak ho váš praktický lekár neurobí, vyžiadajte si ho.
- Základné vyšetrenie obličiek  je veľmi jednoduché a bezbolestivé, avšak vie pomôcť pri odhalení veľkého problému už u praktického lekára.
- Aj pri ochrane obličiek je dôležitý pitný režim. Pite najmä čistú vodu, je to najprirodzenejší nápoj. Deň začnite aj ukončite pohárom čistej vlažnej vody. Dodržiavajte pravidelné intervaly. Samozrejme, môžete si dať aj bylinkový čaj alebo ovocnú šťavu, nemali by však prevažovať. Autor: Beata Vrzgulová
Foto: Thinkstock, archív Z.Ž

© 2016 STAR production s.r.o. | Odkazy Created by ActivIT
Tento web používa súbory cookies. Viac informácií TU.