img
Horoskop na 29.11.2014
Baran
Baran
Baran
Baran
Čo sa týka citov možno by ste najradšej zaliezli do samoty a hĺbali, čo ďalej. Nie, nemusí to byť zlý pocit, len si chcete lepšie rozumieť. Ak ste tiež toho názoru, cítite predzvesť vstupu Luny o vášho znamenia. Všeobecne ju ako Barani máte teraz v dvanástom dome. Preto si nájdite naozaj trochu času a venujte sa svojmu vnútru. Možno niečo pred sebou samými skrývate. Dajte to zo seba von. Aj tu pomáha meditácia.
späť
Býk
Býk
Býk
Býk
Po tieto dni bude možno viacej času aj na umenie, pokiaľ ste teda nepodľahli nákupnej horúčke. Ak ste v tomto čase čítali nejakú knihu alebo ste videli hodnotný film, skúste to rozobrať s partnerom. Aspoň uvidíte, koľko máte spoločného názoru na vec. Nezľaknite sa, ak budú vaše postrehy iné. Hlavné je, aby ste mali v jadre spoločný náhľad na tento svet. Udobrovanie, ktoré potom nastane, bude zaujímavé...
späť
Blíženci
Blíženci
Blíženci
Blíženci
Ak sa cítite nanič, večer vypnite telefón, napustite si vaňu, pohodlne si do nej ľahnite a zhlboka dýchajte. Ak cítite smútok, nie je hanba si poplakať. Ani neviete, koľko silných ľudí si raz do týždňa dobre poplače. Na druhej strane, berme si aj tu príklad od detí. Spontánne si hocikedy poplačú. O chvíľu sa tak isto spontánne smejú a bezstarostne behajú po ihrisku.
späť
Rak
Rak
Rak
Rak
Viete sa tešiť už len z toho, že tu ste? Keď vás stretnú iní ľudia majú úsmev na tvári, alebo sa mračia? Spájate ľudí, alebo ich rozdeľujete? Bez toho, aby sme milovali život a skúsili bezpodmienečnú lásku k všetkému životu okolo, neokúsime ten zázračný nektár života. Skúste dnes, teda aspoň pokusne, milovať svojich nepriateľov. Priaznivo postavená empatická Luna v Rybách vás v tom podporí.
späť
Lev
Lev
Lev
Lev
Poobzerajte sa okolo seba, či niekto nepotrebuje vašu pomoc, aj keď sa to teraz veľmi nenosí, iba ak má človek z toho osoh. Je to na škodu všetkých. Ak máte nejaké financie navyše, dajte ich na dobročinné účely. Inou možnosťou je poskytnúť svoju energiu na to, aby ste sa zastali niekoho, koho napríklad ohovárajú, alebo podceňujú. Nečakajte však, že sa vám budú za to klaňať. Ak dostanete čo len slovko uznania, nespyšnite.
späť
Panna
Panna
Panna
Panna
Opozičná Luna si môže pýtať svoju daň v podobe citovej nepohody. Nemôžete byť uznávanými odborníkmi, dokým si nezačnete všímať dôležité detaily v živote. Pokora a skromnosť občas nezaškodí. Všetko dobré prichádza ochotou priblížiť sa k celistvosti. K veľkým veciam ku ktorým sa chcete dostať, sa treba priblížiť po kúskoch a nie po nich bezhlavo skočiť.
späť
Váhy
Váhy
Váhy
Váhy
O niektorých veciach jednoducho vieme, ale o nich nehovoríme. Vidíme cez deň niečo až priam tajomné v obrazoch, niekedy si myslíme, že nám snáď preskočilo. Aj tieto vnemy si treba zapisovať. Zvyknú sa opakovať. Neskôr ich budete brať ako normálne. Počúvajte teda, aké posolstvo vám nesie tento prvý adventný víkend. Meditácia pri prvej sviečke by mala byť podnetná pre pokojné prežitie ďalších dní.
späť
Škorpión
Škorpión
Škorpión
Škorpión
V tomto období potrebujú vaše rastlinky tiež starostlivosť. Prihovárajte sa im, aby vydržali počas týchto dní až do do jari! Trochu ich polejte. Môžete sa vybrať na predvianočné nákupy. Mesiac v Rybách však nie je vhodný na veľké nákupy, skôr treba vyberať milé empatické darčeky. Skúste častejšie oddychovať, hoci aj pri kávičke. Ak máte priestor a chuť, urobte si pekný večer vo vani a pri šampanskom.
späť
Strelec
Strelec
Strelec
Strelec
Nekazte si pekné obdobie namýšľaním si, že je všetko nanič. Tieto pocity má každý. Občas sa treba povzniesť nad starosti a nerobiť si problém s budúcnosťou. Ak sa kŕčovito držíme minulosti a riešime všetko rozumom, vytvárame si sami napätie aj tam, kde nemusí byť. Strach z neznáma je niekedy aj potrebný. Uvedie nás do situácií, ktoré v nás vyvolajú nutkanie cúvnuť, ale nakoniec sme radi, že sme to neurobili.
späť
Kozorožec
Kozorožec
Kozorožec
Kozorožec
Vstup do ďalšieho pracovného týždňa bude pre vás náročný. Naplánujte si preto tieto dni tak, aby ste predvídali a zvládli veci spôsobom, aby bol aj vlk sýty i koza celá. Duchaprítomne prežívajte toto obdobie. Nezabudnite na milý úsmev, ktorý často urobí malé zázraky. Ak bude niekto na vás nepríjemný, nepoužite sarkastickú poznámku, ale skúste ho pochopiť, prečo tak koná. Prekvapíte milo svoje okolie.
späť
Vodnár
Vodnár
Vodnár
Vodnár
Ako prísť k peniazom a venovať sa i radostiam života? Toto vás v týchto dňoch asi zaujíma najviac. Je koniec pracovného týždňa, vyrazte si trebárs na vianočné trhy. Ak je peňazí málo, čo nie je ojedinelý zjav, urobte si radosť ako deti. Tie sa vedia tešiť i z maličkostí. Z nich sa skladá život. Dobrá nálada a vedieť si urobiť žart i zo seba, vám pomôžu preklenúť rôzne nástrahy týchto dní, kedy zvykneme podľahnúť davu.
späť
Ryby
Ryby
Ryby
Ryby
Nalaďte sa na pozitívnu strunku, aby ste v týchto intenciách preplávali celých dvadsaťdeväť dní. Aj keď o tom možno neradi počúvate, mali by ste si dať pozor na to, čo konzumujete. Teraz, v predvianočnom zhone sa každý deň naštartujte živou stravou, čiže ovocím a zeleninou. Obmedzte mäso a sladkosti. Cez Vianoce si potom doprajete viacej. Venujte sa športovaniu, pri ktorom vznikajú endorfíny, ktoré navodzujú šťastné pocity.
späť
horoskop od moneo.sk
 

Choré obličky nebolia

Zdielať tento článok

Choré obličky obvykle nebolia, nesignalizujú problém – a práve to je veľmi nebezpečné. Zlý zdravotný stav obličiek môže zapríčiniť veľké ťažkosti celého organizmu.

Choré obličky nebolia

 


„Aj preto je nesmierne dôležité venovať obličkám pozornosť pri každej preventívnej prehliadke,“ hovorí MUDr. Zuzana Žilinská, PhD., vedúca lekárka Centra pre transplantácie obličiek Urologickej kliniky Univerzitnej nemocnice v Bratislave.


Ľudské telo je veľmi  dômyselný „prístroj“, kde všetko do všetkého zapadá a plní presne určené úlohy. Akú funkciu v tele plnia obličky?
O žiadnom orgáne v tele sa nedá povedať, že je dôležitejší ako niektorý iný. Napriek tomu je činnosť niektorých väčšmi previazaná. Takými sú aj obličky. Svedčia o tom napríklad srdcovo-obličkové vzťahy, lebo chronické srdcové ochorenia dlhodobo negatívne pôsobia aj na obličky, a, naopak, náhle zhoršenie obličkových funkcií môže spôsobiť napríklad srdcové zlyhanie. Základnou úlohou obličiek je čistiť organizmus od toxických látok, prebytočných minerálov, regulujú obsah vody v tele. Endokrinnú funkciu plnia produkovaním niektorých hormónov. Významne ovplyvňujú hladinu krvného tlaku, mineralizáciu kostí, tvorbu červených krviniek, regulujú imunitný systém, ovplyvňujú metabolizmus.


Prepojenie s ostatnými orgánmi a funkciami v ľudskom tele je teda skutočne širokospektrálne. Čo sa deje pri zlyhaní činnosti obličiek?
Bude to znieť veľmi kruto, ale inak sa to vyjadriť nedá: zlyhanie obličiek vedie k smrti človeka. Bez obličiek sa žiť nedá, pretože ak stratia funkčnosť, toxické látky, nadbytočné minerály a voda, ako aj iné nežiaduce súčasti zostávajú v tele, čo je nezlučiteľné so životom.


Ako  človek spozoruje, že s obličkami niečo nie je v poriadku? Ako ste totiž povedali, obvykle nebolia...
Áno, pacient vôbec nemusí tušiť, že má choré obličky, a práve to je dosť nebezpečné. Preto apelujeme na preventívne vyšetrenia, lebo vedia včas zachytiť problém. Príznaky ochorenia obličiek sú viaceré. Je celá škála ťažkostí a patologických nálezov. Nedá sa povedať, že by existoval „uniformný“ obraz ťažkostí u všetkých pacientov. Môžeme však hovoriť o častých základných príznakoch: opuchy, vzostup krvného tlaku, prítomnosť bielkoviny alebo krvi v moči.


Ako sa dá zistiť výskyt bielkovín alebo krvi v moči?
Vyšetrením moču pomocou testovacieho papierika a odmeraním tlaku krvi pri skríningových (čiže cielených) vyšetreniach. Vyšetrenie moču – a teda zistenie prípadného problému – by malo byť súčasťou preventívnych lekárskych prehliadok, prehliadok pri zmene zamestnania, zmene všeobecného lekára, predoperačných vyšetreniach a podobne. Malo by byť aj v záujme pacienta dohliadnuť, aby podstúpil takéto vyšetrenie. Chemické vyšetrenie testovacím papierikom je bezbolestné, rýchle a „praktické“ – sfarbenie indikačnej zóny na zistenie prítomnosti krvi alebo bielkovín napovie, či nastal problém. Niekedy sa zistí, že príčina nie je vážna, ale môže ísť o signál vážnejšieho ochorenia. Dôležité je včasné podchytenie problému, pretože vtedy sa ochorenie môže vyvíjať úplne iným smerom, ako keď sa podchytí neskoro.


S akým ochorením obličiek pacienti najčastejšie prichádzajú k nefrológovi?
V dospelej populácii ide najčastejšie o pacientov s vysokým krvným tlakom a cukrovkou. Hypertenzia môže byť nielen príznakom, ale aj príčinou ochorenia obličiek, pretože ak má pacient vysoký krvný tlak a nelieči sa, nedodržiava liečbu, nedostatočne spolupracuje s lekárom, resp. nie je dostatočne nastavený na účinnú antihypertenzívnu liečbu, môže dôjsť k poškodeniu obličiek. Rovnako cukrovka je pre obličky „veľký zabijak“ – podobne ako pri tlaku platí, že pacient musí byť účinne liečený. Práve cukrovka je na Slovensku najčastejšou príčinou zlyhania obličiek a nástupu na dialýzu, ďalšou v poradí je poškodenie obličiek následkom hypertenzie.


Ochorenie obličiek však býva aj dedičné.
Áno, môže ísť aj o dedičné alebo vrodené ochorenie. Toto zistia v útlom veku už pediatri, pretože kontrola obličiek patrí k základným vyšetreniam pri narodení a pediatri ju uskutočňujú v pravidelných intervaloch. V dospelosti skôr dominujú získané ochorenia, ale stretávame sa aj s dedičnými, ktoré prepuknú, resp. sa demaskujú až v dospelom veku. V pozadí ochorenia môže byť aj imunitný problém, akútny alebo chronický zápal. Zápalové ochorenia sa častejšie vyskytujú u žien, čo býva  spôsobené anatomickými pomermi – kratšou močovou rúrou. Ženy môžu zdola podstatne skôr „získať“ baktérie. Tu je dôležitá osobná hygiena od útleho veku, dievčatká treba viesť k tomu, aby sa správne utierali, oplachovali iba čistou vlažnou vodou, nepoužívali mydlá, ktoré ničia prirodzenú obranyschopnosť, teda kyslú flóru. Samozrejmosťou by mali byť správne návyky v sexuálnom živote.


Môžete priblížiť, ako sa navonok prejavujú vážnejšie poškodenia obličiek?
Veľmi často prichádzajú k odborným lekárom – nefrológom – pacienti s opuchmi. Opuchy nôh, najmä v oblasti členkov, patria medzi najčastejšie príznaky problému s obličkami. Ďalším sú opuchy viečok, aj preto sú častými návštevníčkami nefrologickej ambulancie ženy v období prechodu. Nefrologické vyšetrenie často podstupujú aj pacienti s vysokým krvným tlakom. 


Hovoríte o opuchoch okolo očí. To by mohlo naše čitateľky obzvlášť zaujímať.
Opuchy okolo očí – aj viečok, aj pod očami – nemusia byť príznakom ochorenia obličiek, no môžu. Preto nič nemožno podceniť ani zanedbať. V partiách okolo očí sa prejavuje najmä ráno tendencia k opúchaniu, je to dôsledok hormonálnych zmien v ženskom organizme, ktoré vedú k zmenám štruktúry podkožia a k hromadeniu vody v oblasti viečok. Ženám v rokoch môžu takéto zmeny prekážať a pátrajú po príčine. To ich často dovedie až k nefrológovi, ktorý ich vyšetrí a usmerní. V takomto prípade ide o kozmetický problém, nie problém s obličkami.


Vráťme sa k opúchaniu dolných končatín.
Ani tu nemusí ísť o obličkové ochorenie, no pri opuchoch je jedno zo základných vyšetrení práve nefrologické. Včasné vyšetrenie moču a obličkových parametrov môže vylúčiť ochorenie obličiek a lekári môžu pátrať po ďalších príčinách vzniku opuchov.
Choré obličky si vyžadujú liečbu. Ak ochorenie obličiek spôsobí chronické zlyhanie ich funkcie, ďalšie prežitie je možné len vďaka dialýze alebo transplantácii. Slovensko má dostatok dialyzačných centier, sú pacientom ľahko dostupné. Ďalším, komplexnejším  riešením je transplantácia obličky. Správna a včasná liečba obličkových ochorení pritom môže dlhodobo znížiť zdravotné riziká, a to nielen v súvislosti s obličkami, ale aj so zdravím srdca a ciev.

Druhý štvrtok v marci sa od roku 2006 na podnet Medzinárodnej nefrologickej spoločnosti a Medzinárodnej federácie nadácií pre ochorenia obličiek venuje obličkám. Nosnou témou tohto roku je transplantácia obličiek. K celosvetovej kampani sa pripájajú aj slovenskí nefrológovia. U nás je momentálne v ambulanciách nefrológov evidovaných asi 150-tisíc pacientov. Do 15. marca lekári  v dialyzačných strediskách na Slovensku uskutočňujú zdarma základné vyšetrenie, ktoré môže pomôcť odhaliť problém s obličkami. Záujemcom vyšetria stav hladiny cukru v krvi, moč, skontrolujú krvný tlak a stanovia tzv. body mass index – index telesnej hmotnosti. Ak to bude potrebné, odporučia komplexné nefrologické vyšetrenie.

- Vyšetrenie moču patrí k základným vyšetreniam každej preventívnej prehliadky. Ak ho váš praktický lekár neurobí, vyžiadajte si ho.
- Základné vyšetrenie obličiek  je veľmi jednoduché a bezbolestivé, avšak vie pomôcť pri odhalení veľkého problému už u praktického lekára.
- Aj pri ochrane obličiek je dôležitý pitný režim. Pite najmä čistú vodu, je to najprirodzenejší nápoj. Deň začnite aj ukončite pohárom čistej vlažnej vody. Dodržiavajte pravidelné intervaly. Samozrejme, môžete si dať aj bylinkový čaj alebo ovocnú šťavu, nemali by však prevažovať. Autor: Beata Vrzgulová
Foto: Thinkstock, archív Z.Ž

© 2014 STAR production s.r.o. | Odkazy Created by ActivIT