Dnes je utorok, 21.január 2020, meniny má: Vincent
Čas čítania
3 minutes
Zatiaľ prečítané

Rok plný jubileí: Pretty Woman by ste vek neuhádli, Vondráčková medzi sedemdesiatnikmi!

január 14, 2017 - 11:38
V roku so sedmičkou na konci oslávi svoje životné jubielum veľa známych tvárí slovenskej či svetovej kultúry. A hoci sa o veku dám nepatrí hovoriť, urobili sme výnimku, aj keď nejedna z nich na svoje budúce jubileum rozhodne nevyzerá.

90-ročné legendy

Ich mená sú už synonymom legiend veľkej kultúry. Neuveriteľných 90 rokov 20. januára oslávi choreograf a dlhoročný vedúci tanečného súboru Lúčnica Štefan Nosáľ. Presne 7. júna sfúkne deväťdesiat sviečok na torte aj divadelná diva a prvá slovenská televízna herečka Mária Kráľovičová, ktorá na divadelných doskách pôsobí úctyhodných 72 rokov a ako sama hovorí, učite to ešte nie je posledná sezóna. Jej recept na sviežosť a duševnú mladosť je jednoduchý: „Som žena, ktorá sa nevzdáva. To je moje krédo. Snažím sa pamätať si len pekné veci a na zlé rýchlo zabúdať. Snažím sa odpúšťať, tolerovať iných,“ prezrádza svoju životnú filozofiu. Rovnaké jubileum v júli oslávi aj talianska herecká ikona Gina Lollobrigida a v októbri aj tretí predstaviteľ filmového Jamesa Bonda Roger Moore.

marina_kralovicova_037.jpg

Foto: 
archív SND

Budúci osemdesiatnici

Medzi čerstvých osemdesiatnikov tento rok pribudnú páni herci Jack Nicholson, Morgan Freeman, Dustin Hoffman či Bill Cosby a presne na Silvestra okrúhle narodeniny oslávi vynikajúci herec Anthony Hopkins. „Celý život som sa snažil nebrať sa vážne. Vlastne som nebral vážne ani filmové úlohy a herectvo. Museli ma samé niesť životom. Nemyslím, že som toho dokázal toľko, aby ma oslavovali. Snažil som sa hlavne si to užiť a teraz sa usilujem využiť všetok čas, ktorý mi ešte ostal,“ povedal pri oslave 75. narodenín novinárom. Málokto by osemdesiat rokov hádal americkej herečke Jane Fondovej ale aj slovenskému spisovateľovi, textárovi a scenáristovi Tomášovi Janovicovi.

Spevácka a spisovateľská elita

Na veľké oslavy svojich sedemdesiatych narodenín sa chystá aj Helena Vondráčková. „Ani sa mi nechce tomu číslu veriť, no čo už s tým. Aspoň máme dôvod na poriadnu oslavu veľkou koncertnou šnúrou,“ sľúbila svojim fanúšikom po vystúpení na spomienkovom koncerte Lýra 50 obľúbená speváčka. Spolu s ňou sa na oslavu sedemdesiatky tento rok môžu tešiť českí herci Jiří Bartoška, Jana Švandová, Viktor Preiss, ich vynikajúci slovenský herecký kolega Juraj Kukura, spevák a skladateľ Janko Lehotský a legendárny hudobník Marián Varga. V Británii oslávi sedemdesiatku Elton John, za veľkou mlákou herec a bývalý senátor Arnold Schwarzenegger, ale aj neúspešná kandidátka v minuloročných amerických prezidentských voľbách Hillary Clinton. Do radov sedemdesiatnikov pribudnú aj známi autori knižných bestsellerov Danielle Steelová, Paulo Coelho a Stephen King.

Šesťdesiatnici

Melanie Griffith, ale aj Christopher Lambert. Obaja v roku 2017 dovŕšia okrúhlych šesťdesiat rokov. Na Slovensku rovnaké jubileum oslávi producent, scenárista a humorista Oliver Andrásy, herec a recitátor Štefan Bučko, ale aj obľúbená herečka Táňa Radeva. V Česku si na šesťdesiatku s rodinou a priateľmi pripije herec Tomáš Hanák, renomovaný moderátor Marek Eben, ale aj obávaný kat reštaurácií, šéfkuchár Zdeněk Pohlreich.

Päťdesiatka na krku

Kto by Julii Roberts, Pamele Anderson, Nicole Kidman či filmovým akčným hrdinom Vinovi Dieslovi a Jasonovi Stathamovi hádal polstoročnicu? K päťdesiatnikom tento rok pribudne aj český režisér Jan Hřebejk, herečka Mahulena Bočanová a muzikálová speváčka Leona Machálková. Rok 1967 bol „bohatý a úrodný“ aj pre slovenskú kultúru, a tak tento rok päťdesiatku oslávia herci Richard Stanke, Judita Hansman, Szidi Tobias, Ingrid Timková, Henrieta Mičkovicová, scenárista a producent Andy Kraus, ale aj moderátori Katarína Brychtová či Vilo Rozboril a aj známa fitneska Zora Czoborová.

Mladí štyridsiatnici

Rok 1977 bol bezpochyby dobrý ročník. Na svet sa v ňom vypýtali herci Tomáš Maštalír, Lukáš Latinák, Karin Hajdu, Milo Kráľ, Alexander Bárta, speváci Marián Čekovský, Patrik Rytmus Vrbovský, Lucia Šoralová, ale aj budúca mamička, moderátorka Zlatica Puškárová a moderátor Martin Pyco Rausch. Rovnaké okrúhle jubileum oslávi aj hokejový štvorlístok Zdeno Chára, Richard Lintner, Vlado Orságh a Michal Handzuš, spolu s boxerom Tomim Kidom Kovácsom. Za veľkou mlákou štyridsať sviečok na torte sfúkne speváčka Shakira, ale aj ženami milovaný hollywoodsky herec Orlando Bloom.

Tridsaťročné talenty

Ešte nemajú ani tridsať rokov a stihli toho toľko, koľko mnohí z nás nestihnú za celý život. Reč je slovenských excelentných športovcoch Matejovi Beňušovi a Marekovi Hamšíkovi, ktorí v druhej polovici roku 2017 oslávia okrúhlu tridsiatku, tak ako aj svetové tenisové hviezdy Novak Djokovič a Maria Šarapovová. Čerstvými tridsiatnikmi sa už čochvíľa stanú aj speváčka Kristína Peláková a víťaz Česko-slovenskej Superstar Lukáš Adamec, ale aj muzikálový spevák a bývalá detská hviezda Martin Madej. No a v Česku sa medzi tridsiatnikov zapíše niekdajšia Miss World Taťána Kuchařová.

- - Inzercia - -