Dnes je štvrtok, 16.júl 2020, meniny má: Drahomír
Čas čítania
2 minutes
Zatiaľ prečítané

Muži z Baletu SND – Peter Dedinský je ďalším predstaviteľom Romea v novom balete od Natálie Horečnej

apríl 24, 2017 - 12:59
Peter Dedinský je členom Baletu SND už jedenásť rokov. Sólistom je od roku 2010. Môžete ho vidieť vo viacerých tituloch, či už v postave Birbanta z baletu Korzár, alebo v balete Slovenské tance – Životy svetiel, kde stvárňuje Janka, hlavnú mužskú postavu. Výnimočne pútavo stvárnil aj zlú vílu Karabušu v balete Spiaca krásavica.

Peter, ako ste sa dostali k tancu a koľko rokov sa mu venujete?

Bolo to vďaka súboru Oravanček. Tancu sa venujem už devätnásť rokov. Dlhší čas ako žijem. (smiech)

Ako najradšej trávite voľný čas?

S rodinou. Manželka Veronika a dcéra Ema sú pre mňa najdôležitejšie. Každú voľnú chvíľu sa snažím tráviť s nimi. Otvorili sme si tanečnú školu, ja ešte pôsobím aj ako choreograf. Verte mi, že toho voľného času nie je nazvyš.

Pochádzate z Oravy. O Oravčanoch je známe, že sú manuálne zruční. Platí to aj vo vašom prípade?

Určite áno. Ja som skôr technický typ. Vyrastal som v dome a každý, kto má podobnú skúsenosť, mi dá za pravdu, že na dome je vždy veľa práce. Či už v záhrade... Včera som si napríklad nasadil reďkovky. (smiech) Dnes mám po práci v pláne brúsiť hliníkové disky. Som rád, že je veľa vecí, ktoré si dokážem porobiť sám. Minule som si pred predstavením dal takú zvláštnu rozcvičku – prehadzoval som štrk. (smiech)

Ako si niekto z Oravy zvykne na Bratislavu?

Do Bratislavy prišiel ako veľmi mladý. Tu som prežil väčšinu života a mám Bratislavu veľmi rád. Považujem ju za svoj domov.

Prečo ste teda dali prednosť Slovenskému Grobu?

Z jednoduchej príčiny. Peniaze, čo si tu v Bratislave pýtajú za byty a pozemky, sú nehorázne. Grob bol pre mňa kompromisom – je to Bratislava a zároveň mi to umožňuje život, aký mám rád a na aký som bol z domu zvyknutý.

 

dedinsky_foto_j._zilincar.jpg

Foto: 
Juraj Žilinčár

Nie ste teda typom na panelákový život?

Určite nie! Istý čas som žil v paneláku, ale nikdy som si naň nezvykol. V tomto asi ostanem navždy chlapcom z Oravy! (smiech)

Vedeli by ste našim čitateľkám predstaviť novú premiéru baletu Romeo a Júlia – Tak ako včera...?

O príbehu nie je nutné rozprávať, keďže Shakespearova dráma je dostatočne známa. Balet bude zaujímavý v tom, že z neho cítiť silnú osobnú výpoveď choreografky a naše nielen tanečné, ale aj herecké výkony. Natália Horečná si dáva veľmi záležať na celkovom znení diela. Bude to krásne, ľudské, pútavé, energické – ako je ona sama a v konečnom dôsledku aj my. Preto by som každého rád pozval na premiéru, ktorá sa uskutoční v piatok a sobotu 13. a 14. mája o 19.00 hod. v Sále opery a baletu v novej budove SND.

Vstupenky si môžete zakúpiť on-line na stránke www.snd.sk alebo v našich pokladniciach. Pokiaľ uprednostňujete rezerváciu, je vám k dispozícii telefónne číslo +421 2 204 72 289 alebo e-mail rezervacie@snd.sk

Autor: Natália Jaburková 

 

- - Inzercia - -