Dnes je sobota, 04.júl 2020, meniny má: Prokop
Čas čítania
1 minute
Zatiaľ prečítané

Bratislavu a Prahu z dávnych čias pripomenú storočné umelecké diela

október 28, 2017 - 15:29
Staromestská galéria Zichy, ktorú sprístupnila bratislavská mestská časť Staré Mesto verejnosti v apríli tohto roku, si výročie vzniku prvého spoločného štátu Čechov a Slovákov pripomína originálnou výstavou výtvarného umenia pod názvom Spoločné spomienky.

Ako informovala Nora Remiarová z komunikačného oddelenia mestskej časti Bratislava - Staré Mesto, autormi vystavených umeleckých diel sú Karl Hugo Frech a Jan Honsa a ich kresby, maľby, grafiky či skice zvečnili atmosféru Bratislavy a Prahy približne v rovnakom období na začiatku minulého storočia. Výstava potrvá do 26. novembra. „Umelci zachytili malebné zákutia našich dvoch miest práve včas, aby sme my dnes mohli, mnohí s troškou nostalgie, obdivovať zašlú atmosféru a genius loci starej Bratislavy i Prahy,“ uviedol starosta Starého Mesta Radoslav Števčík.

Maliar, grafik a ilustrátor Karl Hugo Frech sa síce narodil na území dnešného Stuttgartu, no od roku 1914 žil a pracoval v Bratislave. Bol aj členom Bratislavského umeleckého spolku. Najznámejší je svojimi zobrazeniami dávnej Bratislavy a výrazne sa pričinil o zdokumentovanie jej premien. Nešlo len o dominanty, námestia a známe ulice, ale vo svojich dielach zvečnil tiež neopakovateľnú atmosféru a rozprávkový charakter dnes už neexistujúcich uličiek a zákutí. Galéria mesta Bratislavy má vo svojej zbierke vyše sedemsto diel tohto autora.

Český maliar, krajinkár a grafik Jan Honsa v roku 1917, teda práve pred sto rokmi, dokončil svoje najrozsiahlejšie dielo. Ide o cyklus pozostávajúci z vyše dvoch stoviek nádherných perokresieb, ktoré nazval Ze staré Prahy. Zachytil v ňom Prahu takú, aká už niekoľko rokov po vydaní diela z veľkej časti zanikla - svet pavlačových dvorov, postupne miznúcej periférie a zvyškov prírody. Jeho kresby Malej Strany, Starého Města, Stromovky, starého Podskálí či Petrské čtvrti majú nielen mimoriadnu umeleckú, ale aj historicko-dokumentačnú hodnotu.

- - Inzercia - -