Dnes je sobota, 22.február 2020, meniny má: Etela
Čas čítania
2 minutes
Zatiaľ prečítané

Peter Sagan: Je pre mňa šťastím stretnúť sa s pápežom

február 03, 2018 - 19:55
Hneď tri generácie Saganovcov mali minulý týždeň v stredu možnosť a to šťastie stretnúť sa s pápežom Františkom priamo vo Vatikáne. Peter Sagan s manželkou, jeho rodičia a aj najmenší z rodu Saganovcov Marlon boli účastníkmi generálnej audiencie a omše, ktorú celebroval Svätý otec na Námestí svätého Petra.

„Cítil som sa veľmi dobre, celá rodina je šťastná, čo je pre mňa najdôležitejšie,“ vyjadril sa Peter pre médiá po dlho očakávanom stretnutí s hlavou katolíckej cirkvi. Pre silno veriacu rodinu Saganovcov to bol zážitok na celý život. Peter s mamou mal aj krátke osobné stretnutie s pápežom Františkom, počas ktorého mu Peter odovzdal aj špeciálny dar. Okrem dúhového dresu majstra sveta to bol samozrejme bicykel. Nie však hocijaký! Model, ktorý dostal František, má špeciálnu farbu, ktorá ladí s bielo-žltou vlajkou Vatikánu. Okrem toho na ráme sa nachádzajú aj pápežské insígnie a vlajka Argentíny, rodiska pápeža. Netradičné je v tomto prípade aj sedlo, ktoré nie je klasicky čierne, ale taktiež biele, aby ladilo so zvyškom dizajnu.

Do vatikánskych priestorov niesol bicykel zástupca firmy, ktorá podľa talianskeho denníka La Gazzetta dello Sport sprostredkovala Saganovcom audienciu. Slovenský pretekár vzbudzoval aj na námestí pozornosť verejnosti. Okrem toho, že si s bicyklom ochotne zapózoval a manželka Katka mu spravila snímku do rodinného albumu, fotili sa ním aj ďalší veriaci, ktorí prišli na generálnu audienciu.

Na svätej omši sa na Námestí svätého Petra zúčastňuje okolo dvadsaťtisíc veriacich. Ale len 150 ich má visačku VIP a majú vyhradené miesta. Na súkromnú audienciu sa dostane asi stovka vyvolených. Peter a jeho mama Helenka dostali túto možnosť a mohli prehodiť s pápežom Františkom pár slov. „Pápež František ma požiadal, aby som sa za neho modlil,“ povedal slovenský cyklista pre Gazzetta dello Sport. „Odpovedal som mu, že určite tak urobím. Pápež sa modlí za každého z nás, za celý svet, a to znamená, že potrebuje silu. A tá prichádza z toho, že sa ostatní modlia za neho,“ povedal Peter. Podľa jeho slov si krátky rozhovor s hlavou katolíckej cirkvi užil. „Mám ho rád, je charakterný. Vyjadruje zložité myšlienky jednoduchými slovami. Je vzorom, dôležitý človek pre svet. Aj ten, čo neverí, ho pozná a cez neho, ak chcú, môžu ľudia objaviť Boha.“

Podľa informácií médií, ktoré návšteve Saganovcov vo Vatikáne predchádzali, mal údajne Sagan požiadať pápeža, aby pokrstil jeho syna Marlona. Peter však túto informáciu poprel a komentoval to, že si ju médiá vymysleli a „popísali viac, ako bolo treba“. Okrem samotnej účasti na vzácnej udalosti pre celú rodinu to podľa slovenského cyklistu bola skúška aj pre malého synčeka. „Pre Marlona to bol prvý výlet a chceli sme vidieť, ako to bude znášať. Počas letu spal a keď sme navštívili Rím, neplakal, ani nebol hlučný. Keď je pre neho čas ísť spať, spí. Doteraz je všetko skvelé. Nedokážem pochopiť, ako sa mi podarilo zaslúžiť si dieťa ako toto,“ povedal slovenský cyklista.

Počas osobného rozhovoru Petra s pápežom sa o malého Marlona starala najmä Katka. Ochotne jej pomáhal aj Petrov otec. Po všetkých formalitách sa však kočíka chytil hrdý otec a odviezol si svojho syna z Vatikánu.

Je viac ako pravdepodobné, že pápež František sa na tomto pretekárskom stroji nebude preháňať po Vatikáne. Petrov dar však určite nájde svoje uplatnenie. Väčšinu darov z audiencií vo Vatikáne vydražia a peniaze pápež rozdá na charitatívne účely. A takéto použitie daru je určite po chuti aj Petrovi Saganovi.

- - Inzercia - -