Dnes je streda, 20.február 2019, meniny má: Lívia
Čas čítania
4 minutes
Zatiaľ prečítané

Brigitte Bardot sa zastáva mužov

február 03, 2018 - 20:08
Diva francúzskeho filmu a sexsymbol 50. a 60. rokov BRIGITTE BARDOT sa postavila na stranu mužov. Americké herečky, ktoré sa vzbúrili proti sexuálnemu obťažovaniu a znovuobnovili život hnutia Me Too (Ja tiež) odkázala, že sú „smiešne a pokrytecké“.

Vojna medzi americkými a francúzskymi herečkami vznikla po vypuknutí sexuálneho škandálu, v ktorej hlavnej úlohe sa objavil vplyvný americký filmový producent Harvey Weinstein, spoluzakladateľ produkčného domu Miramax a The Weinstein Company. Niektoré americké herečky sa až po rokoch ozvali, že ich sexuálne obťažoval. A údajne kvôli rozbiehajúcej sa kariére to „nechceli rozmazávať“. Kampaň priniesla obvinenia z neprípustných sexuálnych praktík aj ďalším americkým hviezdam, najmä moderátorom televíznych spoločností, dokonca aj kongresmanovi.
Francúzske kolegyne Brigitte Bardot, medzi nimi aj ďalší sexsymbol Catherine Deneuve, označili americkú kampaň za pokrytectvo a úsilie herečiek „urobiť sa zaujímavými“. Sama ich obvinila, že mnohé z nich s producentmi a režisérmi flirtujú, samy ich zvádzajú, len aby získali úlohu vo filme. „A potom sa sťažujú, že ich obťažovali,“ netajila pobúrenie niekdajšia francúzska diva, ktorá navyše kampaň Me Too označila za štvanicu proti mužom.

Zvádzanie nie je obťažovanie

Brigitte Bardot nepovažuje zvádzanie za obťažovanie. Vyjadrila sa, že keď ako mladšia bola súčasťou filmového priemyslu, pozornosť mužov si užívala. Podľa nej bolo roztomilé, keď jej muž povedal kompliment, že je nádherná, alebo že sa mu páči jej malý zadok. Z jej pohľadu o sexuálne obťažovanie nešlo.
Možno jej postoj ovplyvnili aj roky, keď sa sama začínala venovať filmu. Narodila sa 28. septembra 1934 v bohatej parížskej rodine. Hovorí sa, že zažívala spolu s o štyri roky mladšou sestrou Marie-Jeanne rozprávkové detstvo neďaleko Eiffelovej veže, víkendy v Louveciennes na chate, prázdniny na francúzskej Riviére v Saint-Tropez či zimy v Alpách. Ale zrejme to nebolo celkom tak, pretože vzťah s rodičmi sa pokazil. Boli prísni, dcéram nedávali mnoho voľnosti. A raz sa stalo niečo, čo Brigitte od rodičov úplne odcudzilo. Ako spomína, so sestrou sa hrali na Indiánov pod dohľadom opatrovateľky. Keď sa schovávali pod stôl, nohy sa im zamotali do obrusu a spolu s ním spadla na zem aj drahá čínska porcelánová váza. Rodičia boli neskutočne rozčúlení. Okrem bitky od otca počuli od matky aj kruté slová: „Nie ste odteraz naše dcéry! Ste tu na návšteve, nie doma! Ste cudzinky a budete nám vykať!“ Brigitte mala necelých osem rokov.
Možno aj tento zážitok ovplyvnil neskôr jej vzťah k vlastnému synovi Nicolasovi. Pri nakrúcaní filmu Babeta ide do vojny v roku 1959 spoznala svojho druhého manžela Jacquesa Charriera, tiež herca. Otehotnela s ním. Hoci chcela ísť na potrat, herec ju požiadal o ruku a prosil, aby si dieťa nechali. Lenže Brigitte neznášala ani tehotenstvo, ani syna, ktorého porodila začiatkom roku 1960. Svet šokovala tvrdením, že „radšej by priviedla na svet psa“. Herečka, ktorú platonicky milovali milióny mužov, neprejavila vo svojich vyjadreniach k svojmu dieťaťu ani kúsok citu.

Vamp s nevinnou tvárou

Brigitte Bardot mala našliapnuté na kariéru baletky. Navštevovala Conservatoire de Paris pod vedením vynikajúcich ruských choreografov. Keďže však mala vyše 165 centimetrov, na baletku bola privysoká. Matka vďaka svojim kontaktom vybavila dcére kariéru modelky. Vďaka tomu sa dostala ako 15-ročná na titulnú stránku magazínu Elle.
A tak sa zoznámila so svojím budúcim manželom Rogerom Vadimom. Keď ju režisér Marco Allégret videl v časopise, poveril asistenta Vadima, syna ruského diplomata, aby krásku vypátral. A ten ju pozval na konkurz. Rodičia boli proti, pretože vtedy mali herečky nie veľmi dobrú povesť. Ale jej starý otec vyhlásil: „Ak z nej má byť štetka, bude ňou, či už bude herečka, alebo nie. Ak nemá byť štetka, tak ňou nebude a filmy na tom nič nezmenia...“
Prišla láska ako hrom. Zamilovaná Brigitte sa dokonca pokúsila o samovraždu, aby prelomila nesúhlas rodičov s výberom svojho vyvoleného. Koncom roka 1952 dosiahla svoje a za Rogera Vadima sa vydala. Ten ju vedel perfektne prezentovať, pravý PR manažér. Na svadbe sa objavila ostatný raz oblečená konzervatívne. Manžel ju zmenil z brunetky na blondínu so svojským štýlom obliekania, s výrazne namaľovanými očami a našpúlenými plnými perami.
To, že z Brigitte stvoril vampa s nevinnou tváričkou a najfotografovanejšiu ženu svojej doby, sa mu vypomstilo. V roku 1956 nakrúcala Brigitte film A Boh stvoril ženu, ktorý jej priniesol slávu. Jej manželovi však parohy. Brigitte sa začala o mužov zaujímať čoraz viac, a tak sa jej prvé manželstvo rozpadlo.

Svetská sláva, poľná tráva

Hoci Brigitte mala úspešnú profesionálnu kariéru a zdalo by sa, že všetko jej hrá do karát a život je ideálny, nebolo to celkom tak. V súkromní svoju slávu psychicky nezvládala. Raz bola na vrchole, inokedy siahla na svoje osobné dno. Striedali sa u nej nálady, niekoľkokrát sa pokúsila o samovraždu. Pripisujú jej stovky milencov, dokonca aj mileniek. Samotná herečka to odmieta. V tridsiatich deviatich rokoch, v roku 1973, svoju filmovú kariéru dobrovoľne ukončila a začala sa venovať ochrane zvierat. Jej druhý manžel Jacques Charrier, s ktorým má jediné dieťa, sa o herečke vyjadril veľmi nelichotivo. „Pre ňu sa svet delí na tri skupiny, ľudské bytosti – nízka rasa hodná opovrhnutia, zvieratá – bytosti hodné lásky, a o na sama – bytosť hodná zbožňovania,“ vyjadril sa raz. Syn s otcom ju dokonca zažalovali za zásah do súkromia po tom, čo vyšla jej kniha spomienok a herečka musela obom vyplatiť mastné odškodné.
Brigitte Bardot tvrdí, že sláva jej zničila život, aj keď jej svet ležal pri nohách. Preto sa vraj rozhodla odísť z filmového biznisu tak skoro a dobrovoľne. Bola vydatá celkovo štyri razy, s posledným manželom Bernardom d´Ormalom, za ktorého sa vydala v roku 1992, žije dodnes. Nakrútila 47 filmov a je tiež propagátorkou bikín, ktoré svojho času preslávila. Odvtedy ich chceli nosiť ženy na celom svete. Pre francúzsku herečku bol tiež typický strih podprseniek, tzv. balconette, ale práve preto, že ich preslávila, sa im začalo hovoriť „bardotky“. Pre práva zvierat založila v roku 1986 aj vlastnú nadáciu. Život sa s ňou nemaznal, keď musela bojovať s rakovinou prsníka, ktorý vyhrala. Miluje cigarety a je vegetariánkou. V 90. rokoch sa stala kontroverznou osobou – kritizovala migráciu, islamizáciu aj islam vo Francúzsku, mala rasistické komentáre proti moslimom, za čo ju päťkrát pokutovali.

ZORA KŘÍŽOVÁ

- - Inzercia - -