Dnes je sobota, 04.júl 2020, meniny má: Prokop
Čas čítania
3 minutes
Zatiaľ prečítané

Umenie AŠOTA HAASA vám vyrazí dych: ,,Neviem dlho vydržať pri jednom druhu tvorby"

marec 01, 2018 - 11:10
,,AŠOT HAAS patrí dnes k najpozoruhodnejším a najúspešnejším mladým autorom na slovenskej výtvarnej scéne," hovorí Mária Horváthová, kurátorka Ašotovej výstavy, ktorú včera slávnostne otvorili v bratislavskej Savoy Gallery. A my môžeme súhlasiť. Je to umelec silnej vôle, jasnej vízie, ktorú realizuje bez pretvárky s úprimnou a prirodzenou vášňou.

Stretávame sa na otvorení Vašej výstavy, ktorá je z môjho pohľadu ohurujúca. Povedzte o nej našim čitateľom viac... Čo tu  môžeme vidieť?

Za posledné štyri roky riešim štyri projekty. Sú to projekty, ktoré si ja osobne veľmi vážim a ktoré ma napĺňajú. Myslím si, že sú jedny z mojich najúspešnejších za posledné obdobie. Niektoré precestovali aj kus sveta. Je to Resonance of sound, ktorý vznikol na základe mojich interaktívnych diel elektronickej laserovej harfy, ktorá funguje ako kontrast. Na základe vášho pohybu vzniká zvuk. Nie je to tak, že vy si ten zvuk vypočujete a vytvárate pohyb, ale funguje tam kontrast. Následne som tie zvuky skenoval a pretransformoval do vizuálnej podoby prostredníctvo číselného kodu. Sú to v podstate svetelné reliéfy. Použil som optický akrylát, ktorý nesie svetlo. Druhý projekt je SUN, kde som na základe skenu slnka šponoval perspektívy, erupcie, ktoré prebiehajú na slnku. Následne som to realizoval do technológie sieťotlače. Je to taká oddychovka a niečo, bez čoho nevieme žiť. Je to metaforické a "snílkovské". Ďalším je Explosion, ktorý hľadá kompromis medzi striktným geometrizmom a streetartom. Je to robené technológiou airbrusher. Posledným je simulácia pixelu v priestore, kde som skenoval rôzne priestory a prúdenie pixelov v priestore a na základe to ho som tie pi xely zrkadlil a vytváral číselný kód.

asot008.jpg

Foto: 
Ramon Leško

S akými materiálmi pracujete najradšej?

Nedá sa to povedať, pretože neviem dlho vydržať dlho pri jednom druhu tvorby. Čiže preskakujem technológie, dnes ma baví toto, zajtra zasa niečo iné.

Mali ste odmalička sklony k umeniu?

Nemyslím si. Predtým som robil profesionálne zápasenie, možno aj preto, že som bol veľmi hyperaktívny. Rodičia ma dali na športové gymnázium a k výtvarnému umeniu som sa dopracoval postupne. Aj na základe toho, že z maminej a otcovej strany je celá rodina výtvarníkov, architektov, maliárov, či sochárov.

asot006.jpg

Foto: 
Ramon Leško

Aj na výstave, ktorá aktuálne prebieha v Bratislave som si všimla, že Vaša tvorba je výrazne geometrická a abstraktná. Čím Vás geometria tak fascinuje?

Mám rád, keď dielo komunikuje bez toho, aby malo nejaké vysvetlenie. To vysvetlenie by malo byť len tou čerešničkou na torte. Samotná abstrakcia preto, lebo mojou snahou je, aby dielo každý deň komunikovalo inú tému, myšlienku a u každého mohlo vyvolávať nejaký iný pocit. Dosť podstatná je u mňa aj interaktivita, to znamená, že divák sa istým spôsobom zapáa do fungovania, dejstva toho diela.

Umelec musí mať istý zdroj inšpirácie. Kde ho nachádzate?

Všade okolo. Závisí to aj obdobia, v ktorom sa nachádzam. Baví ma kontrast, to znamená, že veľa projektov vzniklo na základe kontrastu. Väčšina inšpirácie prichádza snahou pozerať na danú realitu z iného uhla.

asot010.jpg

Foto: 
Ramon Leško

Kde všade ste mali možnosť vystavovať a aké ste mali ohlasy na vašu tvorbu?

Podarilo sa mi vystavovať na štyroch kontinentoch. Je veľmi príjemné, že tie ohlasy sú v každej krajine iné. To ma na tom baví. Iný prístup ľudí bol v Sanghaji, kde som si myslel, že ľudia budú na to pozerať ako na niečo, čo je možné "odkopírovať" ale práve naopak. Stretol som sa s veľmi pozitívnym ohlasom. Ázia si veľmi váži Európske umenie, samotnú dynamiku rozvoja výtvarného umenia. Tie reakcie sú vo všeobecnosti príjemné.

Máte niektorý zo svojich obrazov aj doma v obývačke?

Paradoxom je, že nie. Je to zrejme tým, že som strašne hyperaktívny, väčšinu času trávim v ateliéry a pracujem s tým. Pred pár rokmi som si však našiel malú záľubu, začal som zbierať diela od mojich kamarátov, čiže väčšinu diel mám od známych. Keď si našetrím nejaké peniažky, rád si kúpim niečo, čo ma baví, čo si nedávam do depozitu, ale čo mám doma a dáva mi to energiu.

asot005.jpg

Foto: 
Ramon Leško

Keď sme pri peniazoch, vie sa výtvarník v dnešnej dobe uživiť?

Myslím si, že v hocijakom období môže výtvarné umenie výtvarníka uživiť. Je potrebné si však nájsť kompromis, vtedy sa to dá. Musíte poznať históriu aby ste pochopili prítomnosť. Bez pochopenia prítomnosti neviete predpovedať budúcnosť, to je jedna základná vec, ktorú by mal umelec vedieť. Ďalšia vec je, že výtvarné umenie vzniká na základe citových hodnôt rovnako ako divadlo, hudba a podobne. Čiže my sme tu na to, aby sme prinášali radosť, humanitu a na to, aby sme to vedeli, potrebujeme, aby sme pochopili spoločnosť. Mala by tam byť nejaká tá zlatá stredná cesta, takže výtvarník musí niesť nejakú tú ťarchu. Ťarchu vnímania doby, v akej sa nachádza.

- - Inzercia - -