Dnes je sobota, 20.apríl 2019, meniny má: Marcel
Čas čítania
2 minutes
Zatiaľ prečítané

Detva sa stane miestom stretnutí tisícov návštevníkov z celého Slovenska i spoza hraníc!

júl 02, 2018 - 20:22
Od piatku 6. júla do nedele 8. júla 2018 otvorí Detva svoje brány a pozýva všetkých na Folklórne slávnosti pod Poľanou. Príďte si vychutnať osem scénických programov a desiatky rôznych sprievodných podujatí a výstav tohto ročníka!

,,V tomto roku si naše mesto pripomína 380. výročie založenia Detvy a som veľmi rád, že toto významné jubileum budeme môcť osláviť aj s návštevníkmi Folklórnych slávností. K tomuto výročiu, okrem iného, naše detvianske folklórne kolektívy pripravili na sobotný večer program pod názvom Detvani, Detvani," hovorí primátor mesta Ján Šufliarský.

Viac ako 1500 účinkujúcich!

Na hostí podujatia čakajú zaujímavé a pestré sprievodné podujatia, ktoré nájdete aj v kultúrnych zariadeniach mesta či v jeho uliciach. Počas troch festivalových dní Detva poskytne priestor a vytvorí zázemie pre viac ako 1500 účinkujúcich.

Detva sa stane miestom stretnutí tisícov návštevníkov z celého Slovenska i spoza hraníc. Scénické programy, ktoré budú uvádzané na hlavnom pódiu, či na jarmočnej scéne v areáli amfiteátra, budú dopĺňať komorné programy, výstavy a sprievodné podujatia, spomedzi ktorých možno spomenúť Jarmok tradičných ľudových remesiel, Dvor u Detvanov, Salaš na Detve i prezentáciu regionálnych produktov.

detva.jpg

Foto: 
arc

Novinkou bude Gajdošský dvor

V tomto roku pribudol aj Gajdošský dvor, ktorý pripravil Cech slovenských gajdošov v spolupráci s obcou Oravská Polhora. Opäť nebude chýbať vyhrávanie heligonkárov, typické rozkazovanie pred muzikou ako i majstrovstvo drevorezby. 

Tohtoročný otvárací program organizátori venovali spevákovi, vedcovi, vysokoškolskému pedagógovi, profesorovi Milanovi Križovi, čestnému občanovi mesta Detva, pri príležitosti jeho životného jubilea 90 rokov.

80 ročnému jubilantovi Igorovi Kovačovičovi venovali záverečný program festivalu s názvom Keď sme sa tak zišli ... Igor Kovačovič je spoluzakladateľ folklórnych slávností, čestný občan mesta, tanečník, choreograf a dlhoročný vedúci tiež jubilujúceho Folklórneho súboru Partizán. 

Krajanská nedela uvedená po 45. krát

Členovia krajanských súborov a spolkov Slovákov zo zahraničia svojou srdečnou a radostnou prítomnosťou každoročne napĺňajú sviatok folklóru pod Poľanou. Úrad pre Slovákov žijúcich v zahraničí je garantom Krajanskej nedele, ktorá bude uvedená po štyridsiaty piatykrát.

Téma tohtoročnej Krajanskej nedele je naznačená v názve programu Čas plných komôr, ktorým sa krajania predstavia v nedeľu popoludní. Po piatykrát budete mať možnosť navštíviť aj ich Krajanský dvor s bohatou ponukou ľudových výrobkov, ľudových remesiel a tradičných jedál. 

,,Tohtoročné slávnosti zabezpečujeme a organizujeme s pomocou a podporou viacerých inštitúcií, spoluorganizátorov a partnerov, za čo im vyjadrujem úprimné poďakovanie. Snažili sme sa folklórne slávnosti pripraviť čo najlepšie po všetkých stránkach, aby sa všetci návštevníci, účinkujúci a hostia u nás v Detve cítili dobre a ako doma. Urobíme všetko preto, aby ste si všetci vychutnali oslavu folklóru, naplnenú hudbou, spevom, tancom, ľudovými remeslami a tradíciami našich predkov,“ uzatvára primátor Detvy. 

deetva1.jpg

Foto: 
arc

- - Inzercia - -