Dnes je piatok, 05.jún 2020, meniny má: Laura
Čas čítania
1 minute
Zatiaľ prečítané

SNM odhalí príbehy nemeckých menšín

august 09, 2018 - 15:21
Na interaktívnu výstavu o nemeckých menšinách pozýva od piatka Slovenské národné múzeum (SNM) - Múzeum kultúry karpatských Nemcov do Výstavného pavilónu Podhradie na Žižkovej ulici 16 v bratislavskom Starom Meste. Expozícia nazvaná „V dvoch svetoch. 25 nemeckých príbehov“ poukáže na fakt, že v štátoch strednej a východnej Európy a v následníckych štátoch Sovietskeho zväzu v súčasnosti žije viac ako milión príslušníkov nemeckej menšiny.

Výstava v národnom múzeu predstavuje nemecké menšiny rôznych regiónov a hľadá ich spoločné znaky a rozdiely. Informuje o dejinách osídlenia, činnosti jednotlivých menšinových zväzov a otvára otázku významu nemeckej identity. Projekt prostredníctvom šiestich interaktívnych boxov oboznamuje návštevníkov s niekoľkými témami ako umenie, média, mládež a jej aktivity, existencia tradícií, udržiavanie nemeckého jazyka a náboženstvo.

Nemecké menšiny, ale nielen ony, sa vytvorili v strednej a východnej Európe ako dôsledok historických zmien a udalostí. Sú tiež dôsledkom nemeckého osídľovania východných oblastí Európy, cielených vysťahovaleckých pohybov, zmenou hraníc a odsunmi, najmä po oboch svetových vojnách v 20. storočí. „Ľudí žijúcich v zahraničí ovplyvňuje niekoľko kultúr a jazykov. Ich individuálna a kolektívna identita je formovaná sociálnym prostredím, výmenou s majoritnou spoločnosťou a možnosťami rastu vlastnej skupiny. Tvorí sa ako pocit príslušnosti k jednej alebo k viacerým skupinám či predstavám krajiny,“ priblížili námet výstavy jej autori v tlačovej správe. Pripomenuli, že nemecká identita sa historicky vyvíjala zväčša pod politickým tlakom a cenzúrou. „Od politického obratu v rokoch 1989 - 1990 je pozícia nemeckých menšín viac-menej stabilná, k čomu prispela aj politika spolkovej vlády na podporu Nemcov, ako aj nová otvorenosť krajín pôvodu voči menšinám. Príslušnosť k menšine dnes v mnohých štátoch určuje slobodný, novou európskou perspektívou ovplyvnený pocit identity a spolupatričnosti k národu.“

Autorom výstavného projektu je Pracovná skupina nemeckých menšín (AGDM) vo Federalistickej únii európskych národností (FUEN). Vznikol s podporou Ministerstva vnútra Spolkovej republiky Nemecko a od svojej prvej prezentácie v Berlíne na jeseň 2017 bol predstavený v mnohých európskych štátoch. Expozícia je spoločným projektom SNM - Múzea kultúry karpatských Nemcov a Pracovnej skupiny nemeckých menšín (AGDM) vo Federalistickej únii európskych národností (FUEN). Výstavu si môžu návštevníci Výstavného pavilónu Podhradie pozrieť od 10. augusta do 2. septembra denne okrem pondelka od 10:00 do 17:00, posledný vstup je o 16:30.

zdroj: SITA

- - Inzercia - -