Dnes je nedeľa, 15.december 2019, meniny má: Ivica
Čas čítania
1 minute
Zatiaľ prečítané

Návrhárka Lenka Slačková: Z malého ateliéru až na Vienna Fashion Week

júl 12, 2019 - 08:00
Keď som sa pred rokom prihlásila do súťaže Nové tváre módnej scény, ktorú vyhlásili Bratislavské módne dni, nikdy by mi nenapadlo, že o pár mesiacov budem tvoriť kolekciu na Fashion week vo Viedni.

Všetko sa v tom čase odohralo veľmi rýchlo. Stala som sa Novou tvárou, začala som študovať textilný dizajn na VŠVU v Bratislave a presťahovala sa do Bratislavy. V mojom živote sa objavilo zrazu množstvo nových impulzov, ktoré ma ženú vpred a inšpirujú aj v mojej tvorbe. Na jarných Bratislavských módnych dňoch bola aj preto moja kolekcia inšpirovaná mestom, ulicou a tancom, ktorý mi je veľmi blízky.

Nikdy by som nepovedala, že to všetko prejde tak rýchlo a budem tvoriť kolekciu do Viedne, čo bola jedna z mojich cien od nadácie +421. O tom, že sa to blíži vedia všetci moji blízki, pretože čoraz menej času trávim doma. A naopak, v mojom ateliéri v Banskej Bystrici sa zatváram ešte častejšie. Už teraz viem, že to nebude jednoduché a čaká ma veľa práce, zlomených ihiel, prebdených nocí v ateliéri. Ale ten pocit, keď potom vidíte svoju prácu na móle, je na nezaplatenie. Na túto prehliadku sa veľmi teším, pretože to bude prvýkrát, keď môžem svoje modely prezentovať v zahraničí. Okrem radosti cítim aj zodpovednosť, pretože chcem Slovensko reprezentovať čo najlepšie.        

Hlavné body novej kolekcie

Moja nová kolekcia bude mať podobné strihy a bude vytvorená z podobných materiálov ako kolekcia, ktorú som prezentovala na jesennej edícii Bratislavských módnych dní by Mercedes-Benz. Moja kolekcia sa nazývala RIFĽAN. Kolekcia, prezentovaná vo Viedni, bude podobná tej víťaznej, pretože veľmi rada pracujem s prírodnými materiálmi kvôli ich kvalite a udržateľnosti, ktorá je v dnešnej dobe pre ochranu životného prostredia veľmi dôležitá. Vidím v tom aj veľa možností, ako sa dajú využiť a kombinovať prírodné materiály. Kolekcia bude „oversize“, pretože také strihy mám najradšej a nosím ich aj v bežnom živote.    

Pri každej novej kolekcii to začína nejakým nápadom alebo múzou, ktorá ma „kopne“.  Potom treba už iba nakresliť návrhy, urobiť strihy, zopár skúšok, aby odev sedel na postave  a môžem sa pustiť do šitia. Mojím zámerom bolo vytvoriť niečo, čo má svoju históriu a viem to preniesť do súčasného odievania. Chcem inšpirovať hlavne mladšiu generáciu, aby nezabúdala na náš folklór a tradície. Inšpirácie pre novú kolekciu som čerpala z rôznych kníh, časopisov, ale inšpirovala ma aj pouličná móda. Zozbierala som všetky nápady a vytvorila novú kolekciu, ktorú uvidíte už na jeseň.

Talentovaná návrhárka Lenka Slačková:

Modely Lenky Slačkovej môžete sledovať i TU.

- - Inzercia - -