Dnes je piatok, 29.máj 2020, meniny má: Vilma
Čas čítania
1 minute
Zatiaľ prečítané

Viete, čo môže spôsobiť vysoký krvný tlak v strednom veku?

august 21, 2019 - 18:00
Ľudia okolo 35. roku života by si mali sledovať krvný tlak, aby si udržali zdravý mozog v neskoršom veku. Krvný tlak, aj počas tridsiatky, môže mať vplyv na zdravie mozgu o štyri desaťročia neskôr.

Uvádza sa to v štúdii publikovanej v magazíne Lancet Neurology. Šancu uchovať si zdravý mozog majú ľudia podľa vedcov totiž práve od tohto veku do päťdesiatky.

V rámci štúdie sledovali 500 ľudí narodených v roku 1946, u ktorých dali do súvislosti vyšší krvný tlak v strednom veku s neskorším poškodením ciev a zmenšovaním mozgu. Vysoký krvný tlak v "kritickom období" tridsiatky a štyridsiatky môže podľa expertov "urýchliť poškodzovanie" mozgu.

Vedci majú vysvetlenie

Vedci už pritom zvýšený krvný tlak v strednom veku dali do súvislosti s vyšším rizikom demencie aj v minulosti. Tentoraz však chceli viac porozumieť tomu, kedy a ako sa to deje. Počas štúdie účastníkom merali tlak a podrobili ich skenovaniu mozgu. Zvýšený krvný tlak medzi 36. a 43. rokom života pritom podľa ich zistení súvisí so zmenšovaním mozgu. Mozog každého človeka sa vekom mierne zmenšuje, avšak tento postup je výraznejší u pacientov s neurodegeneratívnymi ochoreniami, ako je napríklad vaskulárna demencia. Zvýšený krvný tlak medzi 43. a 53. rokom zase dali do súvislosti s rozsiahlejším poškodzovaním ciev alebo "malými mŕtvicami", keď ľudia dosiahli sedemdesiatku.

"Krvný tlak, aj počas tridsiatky, môže mať vplyv na zdravie mozgu o štyri desaťročia neskôr. Monitorovanie a intervencie s cieľom maximalizovať zdravie mozgu v neskoršom veku je potrebné zamerať prinajmenšom na skorý stredný vek," skonštatoval vedúci výskumu, klinický neurológ na londýnskom UCL Queen Square Institute of Neurology Jonathan Schott.

- - Inzercia - -