Dnes je streda, 03.jún 2020, meniny má: Karolína
Čas čítania
1 minute
Zatiaľ prečítané

Vedci budú skúmať partnerské spolužitie a jeho vplyv na reprodukciu

august 26, 2019 - 16:00
Slovensko sa za posledných 20 rokov v otázkach reprodukcie a partnerského spolužitia začalo približovať západoeurópskym krajinám.

K novým poznatkom v tejto oblasti má prispieť výskum v rámci štartujúceho projektu pod názvom Medzníky v tranzíciách intímnych vzťahov a kvalita života v období adolescencie a mladej dospelosti. Informuje o tom web Slovenskej akadémie vied (SAV).

Výskum má okrem iného odpovedať na otázky: Akú podobu a priebeh majú intímne vzťahy adolescentov a mladých dospelých v súčasnosti? Aký je vplyv sociálneho a kultúrneho kontextu na tieto vzťahy? Čím sú prospešné a kam smerujú? Ako súvisia s kvalitou života, sexuálnym a reprodukčným zdravím a plánovaním rodičovstva súčasnej generácie mladých ľudí?

Detaily výskumu

Transdisciplinárny výskumný projekt pod vedením profesora Ivana Lukšíka uskutoční Ústav výskumu sociálnej komunikácie SAV v spolupráci s Univerzitou Konštantína Filozofa v Nitre v rokoch 2019 – 2022. Prístupy, ktoré vedci pri výskume uplatnia, „budú integrované do hĺbkových kvalitatívnych analýz ako aj analýz myslenia a správania sa reprezentatívnej vzorky populácie mladých ľudí na Slovensku a komparatívnej medzinárodnej štúdie,“ informuje Ivan Lukšík. V projekte budú zastúpené aj filozofické, kulturologické i etické prístupy a analýzy.

Pokles plodnosti a odkladanie reprodukcie do vyššieho veku je trendom, demografi v tejto súvislosti hovoria o tzv. druhom demografickom prechode. V západnej Európe sa začal už v polovici 60. rokov minulého storočia.

Akú úlohu zohrávajú sociálne vzory?

Autori štúdií ho vysvetľujú posunom v hodnotách ľudí, a to najmä narastajúcim individualizmom a dôrazom na sebarealizáciu jedinca. „Poznanie v tejto oblasti je však neúplné, respektíve doterajšie teórie nemusia byť v súčasnosti už plne relevantné. Nezohľadňujú napríklad vplyv kultúrnych a sociálnych vzorov a sociálnych sietí na partnerský život mladých ľudí,“ uvádza na internetovej stránke SAV Ivan Lukšík.

- - Inzercia - -