Dnes je streda, 03.jún 2020, meniny má: Karolína
Čas čítania
2 minutes
Zatiaľ prečítané

Leto s Bohom

august 28, 2019 - 15:29
V trinástich rokoch vydal prvú knihu a stal sa najmladším autorom odbornej literatúry na svete. Odvtedy sa naplno venuje práci a už pätnásty rok vedie Inštitút NAPS – Naše Aktivity Pre Slovensko, ktorý sa venuje najmä ekumenizmu a kultúre. Jeho najbližším spolupracovníkom je jeho manželka Lenka, s ktorou podnikajú v oblasti protokolu a byzantského sakrálneho umenia. S PETROM SOLEJOM sme sa zhovárali aj o tom, ako trávi leto...

Nedávno ste čitateľov Slovenky informovali o prípravách už 15. ročníka medzinárodného ekumenického koncertu, ktorý každoročne organizuje vami založený Inštitút NAPS. Stíhate si popri práci užívať aj letné lúče?

S manželkou sa snažíme už niekoľko rokov pripraviť sa na leto časom aj úsporami, aby sme si aj trochu oddýchli. No a najlepší oddych je pre nás nielen fyzický, ale aj duchovný. Preto si plánujemr takzvané Leto s Bohom. Známe krédo „modli sa a pracuj“ sa snažíme premeniť na „modli sa a oddychuj.“ Aj preto sme veľmi vďační, že sme popri plávaní v mori mohli navštíviť Efez, kde sa nachádza dom, v ktorom matka Ježiša Krista prežila posledné roky života na zemi. Je to nádherné miesto. Podobne ako portugalská Fatima, kde sa pred sto rokmi Panna Mária zjavila trom malým pastierom a tisícom ľudí, ktorí im neverili, potvrdila túto skutočnosť zázrakom – tancujúcim slnkom na nebi. Obe miesta sú oázami nesmierneho pokoja, hneď by sme sa tam vrátili.

Už niekoľko rokov chodievate každoročne aj do Ríma. Určite je to spojené aj s ekumenickými aktivitami inštitútu. Boli ste aj tento rok?

Áno, presne ako hovoríte. V závere júna sme s Lenkou navštívili Večné mesto a spoločne s predsedom Pápežskej rady pre napomáhanie jednoty kresťanov otcom kardinálom Kurtom Kochom sme sa zhovárali o prípravách aktuálneho ročníka ekumenického koncertu. Som veľmi vďačný, že sme sa mohli na chvíľu opäť stretnúť aj so Svätým Otcom Františkom a prosiť o jeho požehnanie. Stretnutie s pápežom je vždy nezaslúžený dar a vytvára záväzok pokračovať v snahe konať dobro.

Takže leto plné zážitkov a oddychu...

Zážitkov áno, oddychu, hmm, tak napolovicu... Napríklad v Ríme sa nám pokazilo lietadlo a na letisku sme prebdeli dvadsaťtri hodín. Ale ako kresťania to prijímame ako obetu. To viete, čo nás nič nestojí, to za nič nestojí (úsmev). Takto nám to povedal náš sobášiaci na svadbe. A mal pravdu! Ale na každú z ciest si beriem počítač a smartfón. Takže úplné „vypnutie“ nehrozí. Ale tak to má byť. Všetkého veľa škodí.

Ako sa darí vášmu rodinnému podnikaniu?

Našou srdcovkou je internetový obchod www.nebonazemi.sk, v ktorom ponúkame ručne vyrábané ikony a kríže. Snažíme sa túto prácu vnímať aj ako službu a robiť ju so skutočnou láskou. Nuž a v rámci spoločnosti LE SOLEIL sa stále venujeme výrobe exkluzívnej korešpondencie aj diplomatickému protokolu.

Pred pár dňami ste protokolárne pripravovali oficiálnu časť návštevy melchitského gréckokatolíckeho patriarchu z Blízkeho Východu a strávili ste v jeho prítomnosti niekoľko dní. Aké dojmy to vo vás zanechalo?

V prvom rade musím povedať, že byť v prítomnosti patriarchu Jozefa Absiho, rodeného Sýrčana, bola pre mňa obrovská česť. Otec patriarcha je veľmi pokorný a skromný človek, muž modlitby. Som vďačný, že som mohol pracovať na príprave jeho prvej návštevy na Slovensku. Keď som počúval osobné svedectvo o tom, aká je situácia na Blízkom Východe, kde už takmer desaťročie vyčíňa vojnový konflikt, väčšmi som si uvedomil, za čo všetko máme my – na Slovensku – ďakovať. Jedlo, strecha nad hlavou, noci bez výbuchov bômb, to zďaleka nie je samozrejmosť ani denná realita na celom svete! Mám o to viac v srdci, aby tohtoročný 15. NAPS Medzinárodný ekumenický koncert, ktorý sa uskutoční 22. septembra v Slovenskej filharmónii, bol jednotným volaním po pokoji u nás a vo svete.

- - Inzercia - -