Dnes je streda, 03.jún 2020, meniny má: Karolína
Čas čítania
1 minute
Zatiaľ prečítané

V septembri odštartoval skríning rakoviny prsníka

september 04, 2019 - 11:00
V rámci Roku prevencie štartuje tento rok už druhý štátom riadený skríning. Na tlačovej besede o tom informovala ministerka zdravotníctva Andrea Kalavská.

Zdravotné poisťovne začnú v septembri pozývať ženy od 50 do 69 rokov na skríningové vyšetrenie mamografom. Ide o aktívnu prevenciu zo strany štátu a zdravotných poisťovní. Rakovina prsníka je u žien najčastejšou formou onkologického ochorenia. Všeobecná zdravotná poisťovňa pozve na vyšetrenie v septembri 2 100 žien, Dôvera 1 500 a Union 550 poistenkýň. "Hlavným posolstvom je, aby slovenské ženy, matky, sestry, dcéry a babičky zbytočne nezomierali," uviedla na tlačovej besede ministerka zdravotníctva.

"Mnohé štúdie potvrdzujú, že počet novodiagnostikovaných prípadov rakoviny prsníka stále stúpa. Riziko ochorenia na rakovinu prsníka rastie s vekom, výrazne okolo 50. roku života a potom len narastá. Každá ôsma žena má počas života rakovinu prsníka," vysvetlila rádiologička z Onkologického ústavu sv. Alžbety v Bratislave Alena Kállayová.

Ošetrené budú státisíce žien

"Každý rok bude takto postupne možné vyšetriť až 500-tisíc slovenských žien na kvalitných preverených skríningových mamografických pracoviskách," informoval štátny tajomník ministerstva zdravotníctva a zároveň onkológ Stanislav Špánik.

Všetky tri zdravotné poisťovne začnú pozývať ženy v určenej vekovej kategórii formou náhodného výberu. Pozvánky budú smerovať do preverených pracovísk po celom Slovensku. "Ich počet sa bude postupne zvyšovať, odhadujeme, že do konca roka ich bude 25 až 30 rozložených rovnomerne po celej krajine," informovala šéfka rezortu.

- - Inzercia - -