Dnes je nedeľa, 07.jún 2020, meniny má: Róbert
Čas čítania
1 minute
Zatiaľ prečítané

Na slávnostnom otvorení Slovenského dňa kroja nechýbala ani ministerka kultúry SR

september 09, 2019 - 09:00
Po privítaní návštevníkov Slovenského dňa kroja 2019 v dopoludňajších hodinách patrilo o 14,00 pódium opäť našim vzácnym hosťom. Na slávnostnom otvorení dlhoočakávaného sprievodu a následného galavečera nechýbala dokonca ani ministerka kultúry SR, pani Ľubica Laššáková.

Organizátorom Slovenského dňa kroja je týždenník Slovenka, v spolupráci s mestom Banská Bystrica a Združením miest a obcí Slovenska.

Rozhlasový moderátor RTVS  Roman Bomboš privítal všetkých účastníkov tohto podujatia a  na hlavnom pódiu sa postupne predstavili ministerka kultúry SR Ľubica Laššáková, organizátorka a autorka myšlienky podujatia a riaditeľka vydavateľstva STAR production Mária Reháková, primátor mesta Ján Nosko, starosta Štrby a dlhoročný predseda ZMOSu Michal Sýkora, za generálneho partnera podujatia COOP jednota pozdravil účastníkov generálny riaditeľ Ján Bilinský či režisér programu a podpredseda BBSK Roman Malatinec iďalší.

Predseda vlády – Bystričan Peter Pellegrini sa tohtoročného Slovenského dňa kroja nemohol zúčastniť kvôli pracovnej zaneprázdnenosti. Prítomným ľuďom na banskobystrickom námestí však poslal videopozdrav:

„Slovenské dni kroja sú oslavou jedného z unikátnych prvkov našej kultúry. Folklór k Slovensku neodmysliteľne patrí. Keďže sa tohto podujatia nemôžem osobne zúčastniť, želám vám, aspoň touto cestou krásny deň a nech sa všetci v krojoch dobre zabavíte.“

Veľmi pekne to zhrnula aj pani Ľubica Laššáková, keď na pódiu vo svojej reči uviedla: Pamätníci mi rozprávali, že naše staré mamy si kedysi k pečeniu chleba obliekali kroj, aby mu dali patričnú vážnosť.“

Na Slovenskom dni kroja nebola o ukážku krojov zo všetkých kútov našej krajiny núdza, pričom v tvári každého jedného nositeľa či nositeľky bolo vidieť hrdosť, radosť a túžbu preniesť náš folklórny poklad aj na ďalšie generácie.

Pozrite si krátky zostrih, ako to v 7. septembra v Banskej Bystrici vyzeralo:

Slovenský deň kroja 2019 - reportáž

Autor: 
Denis Konečný

- - Inzercia - -