Dnes je nedeľa, 05.júl 2020, meniny má: Cyril, Metod
Čas čítania
1 minute
Zatiaľ prečítané

Obnova Bratislavskej kalvárie pokračuje

september 09, 2019 - 21:44
Bratislavská Kalvária bola vybudovaná v roku 1694 . Na sviatok Povýšenie svätého kríža 14. septembra 1694 obyvatelia Prešporka a tunajší jezuiti na znak víťazstva nad Turkami pri Viedni postavili na kopci nad mestom kríž s bronzovou sochou Ježiša Krista. Bola to prvá kalvária na území Slovenska a jedna z prvých v celom Uhorsku. Nástupom komunistického režimu v 50. rokov 20. storočia došlo k jej zničeniu a devastácii. Dnes sa dočkala svojej obnovy.

"Hovorili sme o tom niekoľko rokov, napokon sme dnes spoločne naplnili túžbu mnohých Staromeštanov a Bratislavčanov. Ježiš Kristus je opäť na kríži na Kalvárskom vrchu. Návrat plastiky v podobe kópie na kríž Kalvárie iniciovalo a realizuje občianske združenie BRATISLAVSKÁ KALVÁRIA, ktoré vzniklo v uplynulých dňoch. Originál bronzovej sochy Ježiša Krista je zachovaný v neďalekom Kostole Panny Márie Snežnej": uvádza bývalý starosta Starého Mesta Radoslav Števčík na svojom facebookovom profile.  

Pred rokom Arcibiskupský úrad v spolupráci so Starým Mestom zrevitalizoval okolie kríža na Kalvárskom vrchu, tento rok sa vďaka iniciatíve členov novovzniknutého občianského združenia vrátilo na kríž  Telo Kristovo (Corpus Cristi).

V sobotu 14. septembra 2019 o 17.00 h bude Ježiš na kríži požehnaný v rámci procesie pri príležitosti Sviatku Povýšenia sv. kríža . Hlavným celebrantom slávnosti bude pomocný biskup Mons. Jozef Haľko. Stane sa tak na deň presne 325. rokov od založenia Krížovej cesty v Prešporku.

- - Inzercia - -