Dnes je sobota, 04.júl 2020, meniny má: Prokop
Čas čítania
2 minutes
Zatiaľ prečítané

Rakovina kože, riziko číhajúce na každého z nás. Takto ju odhalíte včas!

máj 24, 2020 - 12:00
Slovko „rakovina“ naháňa strach, no aj napriek tomu sme málo opatrní. Mnohé druhy tohto ochorenia nepoznajú pravú príčinu vzniku, no rakovina kože je na tom inak. Najviac zo všetkých sa dá priamo prepojiť so spôsobom života, ktorý vedieme, konkrétne s pobytom na priamom slnku.

Je to tak – toľko obľúbené slnečné lúče môžu spôsobiť najhoršiu chorobu, ktorej sa všetci bojíme.

Zlou správou je, že rakovina kože striehne na každého neopatrného človeka a môže sa prejaviť aj bez toho, aby bola predispozícia v rodine. Lepšou správou však je, že ide o zhubného strašiaka, ktorého možno spozorovať voľným okom. Vďaka tomuto faktoru stúpa dôležitosť prevencie a ak nechcete nič riskovať, mali by ste poznať rizikové faktory aj spôsoby, ako hrozbu rakoviny minimalizovať.

Rakovina kože na vzostupe

Či sa na slnku pohybujete veľa alebo málo, či ste bledší alebo tmavší typ, či máte množstvo znamienok alebo pomenej – nenechajte túto tému bokom. Je dôležité, aby ste poznali svoje telo, aby ste ho chránili a starali sa oň. Štatistiky uvádzajú, že tento druh ochorenia je u nás i v zahraničí na vzostupe, pričom na Slovensku ide o druhý najčastejší druh rakoviny. Patríme k svetlejším európskym typom a navyše často cestujeme k morskému slnku, na ktoré nie sme prirodzene zvyknutí. Každý z nás je teda ohrozený.

Ako minimalizovať jej riziko?

Napriek tomu, že rady o chránení sa pred slnkom ste počuli už tisíckrát, netreba nad nimi iba mávnuť rukou. Základnou prevenciou je sledovanie si času, ktorý trávime na priamom slnku a snažiť sa ho čo najviac skrátiť. Je dôležité telo chrániť pred najprudším žiarením a nosiť vzdušné oblečenie, pokrývku hlavy, kvalitné slnečné okuliare a samozrejme, opaľovací krém s SPF ochranou. Čím je koža svetlejšia, tým vyšší faktor potrebuje a dobrou radou je, že na slnku je lepšie sa hýbať a nie iba nehybne ležať. Uhol dopadu lúčov sa vtedy mení a žiarenie pôsobí slabšie. Nezabúdajte ani na varovný fakt, že sila slnka stúpa, keď je človek na snehu, vo vode či na piesku.

Čo je varovným príznakom?

Rakovina kože je často spájaná so spálenou pokožkou po opaľovaní, s opakovanými spáleniami, úpalmi, ale aj so stúpajúcim vekom či oslabeným imunitným systémom. Faktorov, ktoré jej môžu vytvoriť prostredie na bujnenie, je množstvo, preto dbajte na prevenciu a pravidelné prehliadky. Tie si robte doma na každomesačnej báze a minimálne raz za rok choďte na prehliadku k odborníkovi.

V zrkadle by ste mali sledovať kožu ako celok a tiež jednotlivé znamienka, ktoré sú miestom so zhusteným výskytom melanocytov – buniek vytvárajúcich ochranný pigment melanín. Varovnými príznakmi sú nesymetrický tvar, zmena tvaru, málo výrazný okraj znamienka, zmena farby, nejednotná farba či vystúpenie do priestoru. Sledujte si aj vznik nových znamienok a zakaždým si ich nechajte vyšetriť odborníkom. U žien sú najčastejším miestom výskytu melanómu nohy, u mužov je to hrudník. Samozrejme, rizikové sú aj ostatné partie tela, preto dôkladne dbajte na prevenciu aj kontroly.

Skorá liečba, dobré vyhliadky

Odborníci potvrdzujú, že čím skôr sa rakovinový problém na koži odhalí, tým má človek lepšie vyhliadky na liečbu až úplné vyzdravenie. Zanedbanie zmeneného stavu znamienka môže znížiť úspešnosť liečby aj o polovicu, čo je v prípade takto závažného ochorenia naozaj veľké riziko. Pravidelne sa preto venujte samovyšetreniu a neberte to ako strašenie seba samého. Urobte to v rámci sprchy, natierania telového krému alebo v posteli s partnerom. Kožu prezerajte a chytajte, aby vám o niekoľko rokov nebolo ľúto, že ste niečo zanedbali.

- - Inzercia - -