Dnes je pondelok, 13.júl 2020, meniny má: Margita
Čas čítania
1 minute
Zatiaľ prečítané

Aktualita: Od polnoci sa uvoľní režim na hranici medzi Slovenskom a Českom

jún 03, 2020 - 08:27
Režim medzi Českou a Slovenskou republikou sa dnes od polnoci úplne uvoľní. Oznámili to v Prahe premiéri oboch krajín. Rakúsko zase otvára hranice od štvrtka so všetkými krajinami s výnimkou Talianska. Vo Viedni to oznámil rakúsky minister zahraničia Alexander Schallenberg.

"Od polnoci obnovujeme Československo." povedal dnes premiér Igor Matovič. Oznámil to spolu s českým premiérom Babišom v Prahe. Dohodli sa na tom už pred dvoma dňami, ale držali si túto novinku zatiaľ pre seba.

Informáciu o otvorení hraníc SR a ČR privítali zástupcovia Slovákov žijúcich u nášho západného suseda. Tí už začiatkom mája vo vyhlásení uviedli, že uzatvorené hranice SR s ČR spôsobovali mnohým ľuďom neúnosné humanitárne, ľudské či ekonomické problémy. „Ďakujeme obom premiérom, dnes bude aj príležitosť osobne pri Soche M. R. Štefánika na pražskom Petříne," uviedli vo vyhlásení predseda Svetového združenia Slovákov v zahraničí Vladimír Skalský, predsedníčka Slovensko-českého klubu Naďa Vokušová, predseda Obce Slovákov v ČR Andrej Dan Bárdoš a predseda Združenia Slovákov v Prahe Jaromír Slušný.

Úrad verejného zdravotníctva rozšíril výnimku z povinného nosenia rúšok na verejnosti z piatich na dva metre.

Pokiaľ od seba budú ľudia na verejnosti vzdialení viac ako dva metre, od stredy 3. júna nemusia mať rúško. Rúška taktiež nemusia nosiť deti do troch rokov. Výnimka pre nosenie rúšok sa vzťahuje aj pre osoby pri návšteve wellness, umelých a prírodných kúpalísk a taktiež pre účastníkov zotavovacích podujatí pre deti a mládež, a to vrátane personálu. Povinnosť sa ruší pri všetkých aktivitách v rámci lokality vyhradenej na konanie daného zotavovacieho podujatia, ako aj pri pobyte vo voľnej prírode.

- - Inzercia - -