img
Horoskop na 21.10.2014
Baran
Baran
Baran
Baran
Skúste sa uvoľniť, aby ste sa naučili žiť vo väčšej harmónii medzi citmi a pragmatickým uvažovaním. To môžete pocítiť na dnešnom utorkovom dni. Dopoludnia uprednostnite vecnosť, podvečer city. Dopoludnia je totiž Luna v znamení praktickej Panny, popoludní vo vzdušnom znamení Váh. Doma môže dôjsť hlavne dohováranie toho, ako strávite spoločný čas. Nesnažte sa riešiť a presadzovať len vaše plány.
späť
Býk
Býk
Býk
Býk
Ak chcete svoje dlhodobé problémy vyriešiť, nezakladajte vzťah len na sexuálnej príťažlivosti, ale snažte sa vidieť partnerský život vo všetkých súvislostiach. Ľudia narodení v Býkovi sú teraz pod vplyvom planéty Venuša, ktorá sa pohybuje Váhami. Venuša sa dostane do blízkosti Slnka a Býci budú na výslní. Všeobecne, ale aj dnešný utorok, platí, že by ste si v partnerskom zväzku mali dávať pozor na prílišný egocentrizmus.
späť
Blíženci
Blíženci
Blíženci
Blíženci
Vaša planéta, Merkúr, cúva. Jeho spätný chod bude mnohé zdržiavať a preťahovať, ale len preto, aby sa všetko zreorganizovalo, dotvorilo a urobilo poriadnejšie. Plány, ktoré neboli životaschopné sa pozmení a môžu sa v budúcnosti doriešiť lepšie. Chodíte po lekároch a žiaden z nich nič nenájde? Ak ide o psychosomatické ochorenie, samotné lieky vám nepomôžu. Príčina je v psychike a disharmónii tela a vašej mysle.
späť
Rak
Rak
Rak
Rak
Dnešný utorok Slnko s planétou Mars sú v sextile. U mnohých sa to prejaví odvahou a zvýšenou vášňou. Máte za sebou neľahké kroky, ale vynájdete sa. To sa môže najlepšie prejaviť popoludní a večer, keď už Luna prejde do aktívneho znamenia Váh. Dnešný podvečer je, i preto, pod vplyvom citových kontaktov. Teraz, keď je každý dnes v citlivej nálade, využite možnosť doladenia vzájomných disharmónií.
späť
Lev
Lev
Lev
Lev
Vaše Slnko je dnešný utorok s planétou Mars v sextile. Prejaví u mnohých z vás novou vášňou a bojovnosťou. Dnes nič, zvlášť nie domáce diskusie, nežeňte na doraz. Zameriavajte sa na maličkosti, ktoré vám spríjemnia deň i náladu. V kombinácii s diplomatickými schopnosťami to bude jasná cesta za úspechom. Spoznáte novú osobnosť, ktorá vám v mnohom pomôže. Jeseň je vašim aktívnym obdobím, ktoré je potrebné využiť.
späť
Panna
Panna
Panna
Panna
Teraz, v poslednej dekáde mesiaca, sa vám nezávislý pohľad na niektoré situácie a problémy na pracovisku môže hodiť. V tomto čase si tiež dajte pozor, aby bol váš prístup rovnomerný bez väčších výkyvov. Vaša planéta Merkúr je totiž retrográdna, preto sa vám komunikačné a úradné problémy nemusia dariť podľa vašich predstáv. Oslabený máte aj celý nervový systém, preto sa vyhýbajte, čo najviac, ako sa dá, stresu.
späť
Váhy
Váhy
Váhy
Váhy
Dnešný utorok by sa vám mali podariť doriešiť mnohé z nedoriešených partnerských nedorozumení. Popoludní už Luna prejde do vášho znamenia. Spolu s Merkúrom teraz ľahšie prehodnotíte detailné nezrovnalosti vo vašom vzťahu. Vitamín C znižuje hladinu C reaktívneho proteínu, ktorý je, zdá sa, o niečo lepším ukazovateľom rizika srdcovo-cievnych ochorení, ako hladina cholesterolu.
späť
Škorpión
Škorpión
Škorpión
Škorpión
Škorpión má výbornú pamäť a ľuďom sľuby viete pripomenúť aj po rokoch. Dnešný utorok sú Slnko a váš Mars v sextile. Pocítite viac odvahy a mnohí i vášne. Kritizujte, aby ste niečo vyriešili a nie preto, aby ste druhého urazili či ponížili. Nebezpečenstvo vám môže hroziť z preceňovania vašich síl a obratnosti. Snažte sa vyhnúť prechladnutiu, ktoré by sa mohlo "usadiť" nielen na prieduškách.
späť
Strelec
Strelec
Strelec
Strelec
Dnešný utorok Mesiac postupne ubúda. Niektorí ľudia sú tak zvyknutí na svoje spôsoby, že je pre nich ťažké posunúť sa dopredu. Vy to pravdepodobne nie ste, ale tvrdohlavosť iných vás znervózňuje. Jupiter bude ustupovať po zvyšok roka. Ak máte opletačky s úradmi, tak sa, i vďaka tomuto vplyvu, záležitosti pre vás ešte viac skomplikujú. Napätie a konflikty dnešného dňa sa dajú riešiť aj večerným partnerským pochopením.
späť
Kozorožec
Kozorožec
Kozorožec
Kozorožec
Mnoho planét je v októbri na ústupe. Nie je to veľmi dobrý vplyv. Dnešné astrologické konštelácie, aj vďaka vplyvu vážnej planéty, Saturnu, prajú aj serióznym slovám a jednaniam. Nové stretnutia môžu byť výhodné pre obe strany. Možno sa nečakane zoznámite. Pracovne je to pokojnejšie, nájdete nové cesty, nápady a riešenia. Draslík a jeho užívanie sa spája s vysokým krvným tlakom alebo srdcovou arytmiou.
späť
Vodnár
Vodnár
Vodnár
Vodnár
Dnes pôsobia energie ako nejasnosť, nesprávny postoj k iným ľuďom pri jednaniach a nechuť k opakujúcej sa práci, z ktorej máte málo úžitku. Ozve sa vám niekto, na koho ste už aj pomaly zabudli. Možno máte pekné spomienky. Ak nie, tak sa to snažte rýchlo dohnať. Vytvorte si večer romantický utorok. Cez deň ste to nemali jednoduché, lebo aj váš Jupiter bude do konca roku spomaľovať vaše pracovné i finančné ambície.
späť
Ryby
Ryby
Ryby
Ryby
S prácou začnite hneď ráno, kým sú ešte energie znamenia Panny, lebo poobede sa vám pod vplyvom Váh už nebude chcieť. Poobedňajšie situácie môžu byť nebezpečné. V láske a partnerských vzťahoch sa vám bude naďalej dariť, hoci je to sféra, v ktorej na vás aj Saturn kladie zvýšenejšie nároky. Dnešný utorok bude plný zaujímavých náhod. Môžu výraznejšie prejaviť aj vaše skryté a skrývané schopnosti.
späť
horoskop od moneo.sk
 

Diabetikom prichádza na pomoc nová aplikácia

Zdielať tento článok

Predovšetkým dospievajúcim deťom trpiacim cukrovkou uľahčí život online aplikácia Sacharidy do vrecka.

Diabetikom prichádza na pomoc nová aplikácia

Občianske združenie Diabetikinfo.sk vytvorilo pomôcku najmä pre dospievajúcich diabetikov - online aplikáciu Sacharidy do vrecka. Vďaka nej si záujemcovia môžu jednoduchým spôsobom zistiť obsah sacharidov v jednotlivých potravinách a hotových jedlách. Ambíciou novej aplikácie je prispieť k väčšej samostatnosti dospievajúcich detí s diabetom 1. typu a pomôcť im viesť rovnocenný život s ich rovesníkmi.
 
Aplikácia je dostupná na stránke www.sacharidydovrecka.sk z akéhokoľvek počítača alebo mobilného telefónu s pripojením na internet. Je síce primárne určená pre dospievajúcich diabetikov, ale veľa cenných informácií si v nej nájdu aj ostatní. Novinkou je aj prepojenie aplikácie na recepty na stránke www.diabetikinfo.sk. Aplikácia v súčasnosti obsahuje asi dvetisíc položiek, medzi ktorými sú okrem základných potravín aj najčastejšie konzumované hotové jedlá a produkty rozdelené do jednotlivých kategórií. "Postupne budeme pridávať ďalšie potraviny podľa toho, o ktoré kategórie bude najväčší záujem medzi návštevníkmi stránky. Naším cieľom je, aby aplikácia poslúžila čo najširšiemu okruhu diabetikov a aby pre nich bola naozaj kvalitnou pomôckou“, vysvetlila zámer projektu predsedníčka OZ Diabetikinfo.sk Ľubica Pilková. 
 
Ochorenie diabetes mellitus 1. typu, ľudovo nazývané cukrovka, postihuje deti a mladých ľudí, ktorí často majú napríklad ukážkovú životosprávu a venujú sa športu. Od diabetu 2. typu sa líši tým, že ten sa začína prejavovať v dospelosti v dôsledku nezdravého životného štýlu. Prichádza bez varovania, bez jasnej príčiny a bez akejkoľvek možnosti sa pred ním chrániť. Diabetici sa musia naučiť rešpektovať pravidelný režim a nové pravidlá a najmä vedieť stanoviť výšku inzulínovej dávky v závislosti od aktuálnej hladiny cukru v krvi či vynakladanej fyzickej aktivity. Pacienti by tiež mali vedieť prispôsobiť výber jedla aktuálnej situácii a stavu. Nerovnováha medzi týmito zložkami môže spôsobiť zhoršenie momentálneho zdravotného stavu alebo rozvoj chronických komplikácií v budúcnosti. 
 
Podstatou režimu diabetika je teda prostredníctvom kombinácie faktorov inzulín, strava a pohyb dosiahnuť rovnováhu v organizme. Strava je pritom v tejto schéme kľúčovým faktorom. Pre diabetika je totiž podstatné poznať obsah sacharidov v jednotlivých potravinách, aby vedel, či a ako ich môže zaradiť do jedálnička a prispôsobiť tomu svoj denný režim a inzulínové dávky. Osobitnú kategóriu predstavujú práve deti s diabetom, ktoré postupom času musia prevziať zodpovednosť za svoj životný štýl. Práve v tomto období im chce OZ Diabetikinfo.sk podať pomocnú ruku. "Deti sa postupne dostávajú do fázy, kedy nemôžu alebo nechcú kvôli každej maškrte volať svojim rodičom. To nás priviedlo na myšlienku vytvorenia online aplikácie, ktorá vďaka súčasným moderným technológiám deťom umožní viesť samostatný život rovnocenne s ich rovesníkmi,“ uviedla Pilková. 
 
Autor: SITA
Foto: thinkstock.com
Kľúčové slová: 
zdravie

© 2014 STAR production s.r.o. | Odkazy Created by ActivIT