img
Horoskop na 16.09.2014
Baran
Baran
Baran
Baran
Dnešný utorok s Mesiacom v Blížencoch pre vás začína dosť nevinne. Pozor si dajte však večer, nech nevyprsknete na matku či svoju manželku, ak ste muž. Ženy majú byť tiež opatrné na svojich spolubývajúcich. Večerná Luna v Rakovi si môže totiž pýtať svoju daň za minulé prehrešky. Najlepším spôsobom, ako to zvládnuť, je priznať si ich pred sebou i pred tými, ktorých sa to týkalo. Na večeru zjedzte niečo ľahké.
späť
Býk
Býk
Býk
Býk
Luna v Blížencoch pôsobí na horné končatiny a dýchanie. Máte problémy s dýchaním? Môže za to okrem iného, aj strach z komunikácie a kontaktu s niektorými ľuďmi. Netreba sa báť. Venujte dnes preto pozornosť každému slovíčku, ktoré vyjde z vašich úst. Veľa sa hovorí o tom, že už ľudia tak nekomunikujú ako kedysi. Je to silách nás všetkých, aby sme to ešte zmenili, aby sme si boli blízki.
späť
Blíženci
Blíženci
Blíženci
Blíženci
V čase Mesiaca vo vašom znamení preciťujeme všetci, ktorým nám záleží nielen na hmote, ale i na duchovnom spôsobe vnímania života, svoju spolupatričnosť so svetom. Vyjadrujeme sa smelšie verbálne, preto kultivujme svoj jazyk. Sústreďte sa pozorne na svoje okolie i na seba. Vnímajte srdcom a podľa toho konajte. Začína vám niečo podobné, ako keď je na nebi nový mesiac, ktorý dáva všetkým nádej začínať odznova.
späť
Rak
Rak
Rak
Rak
Dnes k večeru vám začína nový mesiac. Je to vždy, keď je Luna v Rakovi. Nalistujte si v diári, čo sa dialo pred mesiacom, alebo sa jednoducho rozpamätajte. Týka sa to hlavne vašich pocitov. Skúste sa poučiť na svojich chybách, aby sa vám neopakovali nepríjemnosti, ktoré ste možno v minulosti zažili. Ak si ich spracujete, skúste sa k nim už nevracať. Pomôže tichá hodinka pri plameni sviečky, v ktorej zhorí všetko nepríjemné.
späť
Lev
Lev
Lev
Lev
Mesiac je dnes vo vzdušných Blížencoch, čo je pre vás priaznivé postavenie, lebo vzduch podporuje váš oheň. Pozorujte svoje myšlienky ako sa menia postupne do udalostí, a pritom možno i do zaujímavých príbehov. Vaše znamenie má väčšinou tvorivého ducha. Skúste dnes niečo pekné napísať. Fantázií sa medze nekladú, môže to byť humorne ladená komunikácia s okolím, alebo nezáväzné chatovanie s niekým zaujímavým.
späť
Panna
Panna
Panna
Panna
Možné sú problémy s dýchaním a hornými končatinami. Dajte si dnes pauzu, spomaľte trochu, hlavne počas dňa. Niekedy dokážeme viac, ak robíme veci s rozmyslom a postupne. Vaše znamenie dokáže robiť aj za dvoch, ale ste tiež len ľudia. Myslíte dnes na odpočinok a svoje fyzické telo. Inak sa vám v chaose dňa môže prihodiť, že pre strom neuvidíte celý les, čo je vašou karmickou chybou, na ktorej treba pracovať.
späť
Váhy
Váhy
Váhy
Váhy
Dajte si záležať na tom, čo vám v tomto období prichádza na sen, alebo si zapíšte ráno prvú vašu myšlienku. Ak nie ste sústredení alebo zabudnete, netrestajte sa za to, ale si dajte papier a pero k posteli. Ráno zbadáte písacie potreby a myšlienku si zapíšete. Postupne sa vám poskladá zmysel napísaných slov do odkazu vyšších sfér priamo pre vás. Dnes večer si dajte pozor na možnú nervozitu.
späť
Škorpión
Škorpión
Škorpión
Škorpión
Vzdušná Luna v Blížencoch vám našepkáva, aby ste neostávali tam, kde sa už nemáte čomu naučiť. Pozorujte dnes ľudí, ako sa s vami rozprávajú. Sledujte vibrácie ich hlasu, a nezabúdajte pritom i na svoje reakcie, či sú primerané. Viete v rozhovoroch s inými ľuďmi vypichnúť tú pravú podstatu. Im sa to však nemusí páčiť, preto jednajte diplomaticky. Ak zájdete večer k priateľom na čaj alebo pohár vína, témou budú asi diaľky.
späť
Strelec
Strelec
Strelec
Strelec
Ak sa však chceme niečo dobre naučiť, alebo vôbec vnímať veci okolo nás, ktoré stoja za to, musíme sa spomaliť a stíšiť. Ono to ide niekedy ťažko, hlavne s ohnivým temperamentom a opozíciou dnešnej dennej Luny v Blížencoch. Ak pridáme k tomu ešte kvadraticky postavené Slnko v Panne, dnešný utorok je pre vás kritický. Preto si dajte pozor. Večer s Mesiacom v Rakovi už bude pre vás pokojnejší.
späť
Kozorožec
Kozorožec
Kozorožec
Kozorožec
Do rôznych vrstiev spoločnosti prenikáme aj tým, ako vieme poskladať rôzne slová, aké termíny používame, ako vystupujeme i spôsobom vyjadrovania. Po piatej večer vstupuje Luna do Raka. To je pre vás kritický, opozičný aspekt, hlavne čo sa týka oblasti partnerských vzťahov. Preto sa už pred večerom radšej stiahnite do autonómie, aby ste neboli hlavným aktérom hádky.
späť
Vodnár
Vodnár
Vodnár
Vodnár
Luna vo vzdušných Blížencoch vás učí vedieť sa voľne rozhliadnuť po tom našom stálom školskom pracovisku, čiže po celom našom svete. Podporuje vás v prijateľnej, či až príjemnej komunikácii s ľuďmi. Občas aj vy hodíte sarkastickú poznámku na účet iných. Môže za to váš druhý vládca Saturn, ktorý má rád poznámky tohto druhu. Ak vám niečo nepríjemné vykĺzlo nečakane z úst, nezabudnite sa ospravedlniť.
späť
Ryby
Ryby
Ryby
Ryby
Ak budete pociťovať počas dňa nervozitu, opakujte si mantru: Som pozorovateľom svojich myšlienok. Učím sa a spoznávam sa v každom rozhovore, v každom čine, v každej situácii. Vedomým a hlbokým dýchaním prehlbujem svoje myslenie. Som prítomný v danom okamihu života. Večer by ste mali byť v pohode, Mesiac už bude v Rakovi, čo je pre vás dobre. Zabavte sa v dvojici podľa svojich a partnerových predstáv.
späť
horoskop od moneo.sk
 

Diabetikom prichádza na pomoc nová aplikácia

Zdielať tento článok

Predovšetkým dospievajúcim deťom trpiacim cukrovkou uľahčí život online aplikácia Sacharidy do vrecka.

Diabetikom prichádza na pomoc nová aplikácia

Občianske združenie Diabetikinfo.sk vytvorilo pomôcku najmä pre dospievajúcich diabetikov - online aplikáciu Sacharidy do vrecka. Vďaka nej si záujemcovia môžu jednoduchým spôsobom zistiť obsah sacharidov v jednotlivých potravinách a hotových jedlách. Ambíciou novej aplikácie je prispieť k väčšej samostatnosti dospievajúcich detí s diabetom 1. typu a pomôcť im viesť rovnocenný život s ich rovesníkmi.
 
Aplikácia je dostupná na stránke www.sacharidydovrecka.sk z akéhokoľvek počítača alebo mobilného telefónu s pripojením na internet. Je síce primárne určená pre dospievajúcich diabetikov, ale veľa cenných informácií si v nej nájdu aj ostatní. Novinkou je aj prepojenie aplikácie na recepty na stránke www.diabetikinfo.sk. Aplikácia v súčasnosti obsahuje asi dvetisíc položiek, medzi ktorými sú okrem základných potravín aj najčastejšie konzumované hotové jedlá a produkty rozdelené do jednotlivých kategórií. "Postupne budeme pridávať ďalšie potraviny podľa toho, o ktoré kategórie bude najväčší záujem medzi návštevníkmi stránky. Naším cieľom je, aby aplikácia poslúžila čo najširšiemu okruhu diabetikov a aby pre nich bola naozaj kvalitnou pomôckou“, vysvetlila zámer projektu predsedníčka OZ Diabetikinfo.sk Ľubica Pilková. 
 
Ochorenie diabetes mellitus 1. typu, ľudovo nazývané cukrovka, postihuje deti a mladých ľudí, ktorí často majú napríklad ukážkovú životosprávu a venujú sa športu. Od diabetu 2. typu sa líši tým, že ten sa začína prejavovať v dospelosti v dôsledku nezdravého životného štýlu. Prichádza bez varovania, bez jasnej príčiny a bez akejkoľvek možnosti sa pred ním chrániť. Diabetici sa musia naučiť rešpektovať pravidelný režim a nové pravidlá a najmä vedieť stanoviť výšku inzulínovej dávky v závislosti od aktuálnej hladiny cukru v krvi či vynakladanej fyzickej aktivity. Pacienti by tiež mali vedieť prispôsobiť výber jedla aktuálnej situácii a stavu. Nerovnováha medzi týmito zložkami môže spôsobiť zhoršenie momentálneho zdravotného stavu alebo rozvoj chronických komplikácií v budúcnosti. 
 
Podstatou režimu diabetika je teda prostredníctvom kombinácie faktorov inzulín, strava a pohyb dosiahnuť rovnováhu v organizme. Strava je pritom v tejto schéme kľúčovým faktorom. Pre diabetika je totiž podstatné poznať obsah sacharidov v jednotlivých potravinách, aby vedel, či a ako ich môže zaradiť do jedálnička a prispôsobiť tomu svoj denný režim a inzulínové dávky. Osobitnú kategóriu predstavujú práve deti s diabetom, ktoré postupom času musia prevziať zodpovednosť za svoj životný štýl. Práve v tomto období im chce OZ Diabetikinfo.sk podať pomocnú ruku. "Deti sa postupne dostávajú do fázy, kedy nemôžu alebo nechcú kvôli každej maškrte volať svojim rodičom. To nás priviedlo na myšlienku vytvorenia online aplikácie, ktorá vďaka súčasným moderným technológiám deťom umožní viesť samostatný život rovnocenne s ich rovesníkmi,“ uviedla Pilková. 
 
Autor: SITA
Foto: thinkstock.com
Kľúčové slová: 
zdravie

© 2014 STAR production s.r.o. Created by ActivIT