Dnes je nedeľa, 18.november 2018, meniny má: Eugen
Čas čítania
2 minutes
Zatiaľ prečítané

Domáce násilie? Hovorte o ňom nahlas! Radí psychologička

august 15, 2018 - 07:43
Kedy hovoríme o domácom či sexuálnom násilí? Ako vieme rozpoznať zneužívajúci vzťah? Je potrebné vyhľadať pomoc? Existuje riešenie? Spoznajte vďaka odborníčkam najčastejšie príznaky násilia aj zneužívania a vyriešte ho!

Domáce násilie a zneužívanie sa môže stať každému. Často sa však bagatelizuje, prehliada a popiera. To platí najmä vtedy, keď je násilie psychické, nie fyzické. Domáce násilie však nastáva vždy, ak sa jedna osoba v intímnom vzťahu alebo manželstve pokúša dominovať a ovládať druhú osobu. Domáce násilie sa totiž používa iba na jeden účel: získať a udržať si nad vami úplnú kontrolu. Zneužívatelia – násilníci, používajú strach, vinu, hanbu a zastrašovanie, aby si vás “udržali pod palcom”.

Existuje cesta von, existuje pomoc! 

Nezostaňte ticho, dajte o tom vedieť. Nikto by nemal žiť v strachu z osoby, s ktorou žije. Expertky z Krízového intervenčného tímu organizácie ADRA Slovensko však prízvukujú: „Prvým krokom k ukončeniu zneužívajúceho vzťahu je rozpoznanie príznakov a uvedomenie si, že to, čo zažívate vo vzťahu nie je v poriadku a môže byť formou násilia.“

Rozpoznajte príznaky zneužívania!

Dôležité je spozorovať tieto dve veci:

1. Ak niekto začína prejavovať moc a kontrolu. Napríklad, ak vám partner/ka zakáže ísť von, stretávať sa s priateľmi alebo ponižuje ostatných. (rodinu, priateľov)

2. A samozrejme každá forma agresie – verbálna a fyzická. Je to pomalý a plíživý proces. Často sú násilní partneri na začiatku veľmi jemní. Najprv je všetko v poriadku a kúsok po kúsku sa zrazu začne čoraz viac ponižovania, príkazov, zákazov, ktoré sa pridávajú k násiliu.

Kontrola sa v miernej forme prejavuje už na začiatku vzťahu. Partner chce vedieť, kam idete, s kým a na ako dlho. Ak sa navzájom nevidíte, chce presne vedieť, čo ste robili. Volá alebo píše v pravidelných intervaloch, aj keď vie, že ste so svojou priateľkou. Ak vás nezastihne na telefóne, reaguje nahnevane a zlostne. Hovorí zlé veci o vašich priateľoch alebo rodinných príslušníkoch v snahe oddeliť vás od nich. Obviňuje vás, že mu niečo tajíte, za nedostatok dôvery a začína naprávať to, ako sa máte správať. Používa urážlivé slová a ponižujúce poznámky – dobre dávkované. To vás zastrašuje a udržuje pod kontrolou. Táto forma násilia spôsobuje migrény, problémy so srdcom a žalúdkom, depresie a úzkosť.

Čo vo vás spustí pocit neistoty a viny?

Takýto partner vie svoje správanie vždy akosi obhájiť a spustiť vo vás pocity neistoty a doznanie, že má asi pravdu. Nájde si neopodstatnené dôvody pre jeho zlú náladu. Napríklad, náhle nie je jedlo dosť horúce, byt je nečistý, deti sú príliš hlasné a podobne. Tieto začiatočné príznaky sa často stupňujú až môžu vyvrcholiť do fyzického násilia. Často to trvá roky, kým sa nakoniec človek odhodlá a vyhľadá pomoc. Človek, ktorý násilie zažíva, sa často hanbí a bojí o tom hovoriť. Alebo si myslí: možno som dokonca vinný/á.

Domáce násilie sa vyskytuje vo všetkých vekových kategóriách, etnických prostrediach a ekonomických úrovniach. A zatiaľ čo ženy sú častejšie obete, aj muži sú zneužívaní – najmä ústne a emočne. Podstatné je, že takéto správanie nie je nikdy prijateľné, či ide o muža, ženu, tínedžera alebo staršieho dospelého. Každý si zaslúži byť cenený, rešpektovaný a žiť v bezpečí.

Hovorme o násilí nahlas

Ak poznáte vo svojom okolí niekoho, kto prežíva násilie alebo máte pocit, že niečo vo vašom vzťahu nie je v poriadku a pociťujete psychické utrpenie či manipulovanie – byť ticho vám ani vašim blízkym nepomôže. Každá situácia sa dá riešiť. Kontaktujte KIT tím.

Lucia Klimáčková, psychologička

 

Naše aktivity: 

- - Inzercia - -