Dnes je sobota, 04.júl 2020, meniny má: Prokop
Čas čítania
2 minutes
Zatiaľ prečítané

Krásne nohy nie sú luxus

máj 16, 2012 - 10:43
Upravené prsty na nohách, zdravé, ošetrené päty, veselo nalakované nechty – to všetko uznanlivo ocení vaše okolie – či už vytiahnete letné „žabky“, alebo elegantné sandále.

 

Dôležitejšie je však niečo iné: to, že nezanedbávate svoje chodidlá a staráte sa o ich  zdravie a pohodu. Vydržali by ste toľko, čo musia zvládnuť ony?

Nohy, a menovite chodidlá,  toho niekedy musia vskutku vydržať veľa – tesné topánky, privysoké podpätky, nevhodnú klenbu obuvi, prihrubé ponožky, chlad či horúčavu, dlhé kilometre alebo, naopak, nekonečné sedenie. Nehovoriac (niekedy) o našej nadváhe... Nečudo, že občas pobolievajú. Dokážme, že na ne myslíme, a dožičme im pravidelnú starostlivosť. Kvalitná pedikúra určite nie je luxus.


Mokrá klasika
Otlaky, stvrdnutú kožu na pätách či pod palcami, mozole a tiež kurie oká si „podá“ klasická pedikérska metóda. Procedúra by sa mala začať dezinfekciou chodidiel a pokračovať príjemným, asi dvadsaťminútovým kúpeľom so zmäkčovacími prísadami, ktorého výsledkom by mala byť dokonale zmäknutá koža na chodidlách. Ak máte príliš zhrubnutú nášľapovú časť, môže vám pedikérka aplikovať aj špeciálne zmäkčujúce prípravky. Po dôkladnom osušení nastáva úprava nechtov. Skúsená pedikérka používa pri tom veľmi ostré špeciálne nástroje. Žiadnej infekcie sa netreba obávať – nástroje musia byť sterilné. Nechty najskôr vyčistí, ostrihá, zarovná a vyformuje pomocou pilníka. Upraví nechtové okolie. Dôležité je  tvarovanie nechta v rovnej línii, čím sa zabraňuje bolestivému zarastaniu. Nasleduje  odstraňovanie prebytočnej kože a otlakov na celom chodidle a prstoch, na pätách, pod bruškami prstov atď. Citlivá pedikérka hmatom odhadne, kde sú najväčšie problémy, a odľahčí vaše chodidlá. V záverečnej fáze vyhladí ich nášľapovú časť jemnou pemzou a natrie výživným krémom. V „lepších“ salónoch je súčasťou pedikúry aj krátka masáž.


Suchý hit
V posledných rokoch je doslova hitom suchá medicinálna pedikúra. Jej priaznivci podčiarkujú najmä to, že prebieha bez skalpela, a teda absolútne bez možnosti poranenia. Odporcovia zasa namietajú, že má krátky účinok a po čase ju treba absolvovať opäť.
Pri suchej pedikúre sa nohy nenamáčajú. Zhrubnuté miesta sa jemne ošetrujú pomocou brúsiacich frézok, ktoré  pedikérka vedie po zhrubnutých miestach. Existuje celá škála nástavcov rôznych veľkostí na jednotlivé časti chodidla a tiež sa podľa potreby mení rýchlosť otáčok brúsky za minútu. Zároveň s prístrojom funguje aj vysávač, ktorý nadbytočné šupinky ihneď odsáva. Všetky nástroje musia byť riadne vydezinfikované a sterilné. Po procedúre sú nohy odpočinuté, „ľahšie“ a zdravšie. Koža je jemná a príjemne mäkká. Po suchej pedikúre ošetrenie vydrží päť až šesť týždňov a odborníci odporúčajú udržiavať jemnú kožu na chodidlách po kúpeli pravidelným ošetrením zjemňujúcim krémom.


Estetická úprava
Pri pedikúre sa odstráni aj prerastená jemná koža na nechtoch, spôsobuje totiž, že nechty na nohách vyzerajú oveľa menšie, než v skutočnosti sú.  Pedikérka nechty vyhladí, vyleští (napríklad pomocou pravého včelieho vosku) a upraví do finálneho tvaru pilníkom. Pamätajte, že základom krásy sú po všetkých stránkach upravené nechty. Až potom môže nasledovať lakovanie alebo  nanášanie gélov. Keď sa rozhodnete pre úpravu lakom, ten musí byť vždy dokonale nanesený. Nie je nič horšie ako „ohryzene“ pôsobiaci farebný povrch nechtov. Ak nemáte čas na dotvorenie lakovaných partií, zvoľte radšej ihneď odlakovač. Trvácnejšie sú gélové nechty, s ich  každodennou úpravou je aj menej starostí. Pravdou však je, že dorastanie a dodatočnú úpravu treba zveriť do rúk pedikérky.
Autor: Beata Vrzgulová
Foto: Thinkstock


- - Inzercia - -