Po troch vzťahoch som definitívne pochopila pravdu, ktorej som doteraz vzdorovito mietala veriť. Muži naozaj chcú beštie. A to najmä v prvej fáze, vtedy, keď sa rozhodujú o tom, či ste alebo nie ste „tá pravá“. Je to nevedomé. A je to isté ako smrť! Nám, tzv. dobrým dievčatám, neostáva nič iné, len to prijať, zmieriť sa s tým a zmeniť sa. Samozrejme, iba v prípade, že chceme randiť a potenciálne párovo ŽIŤ.
O svietilo ma, prebudila som sa z opojného spánku, už nepochybujem. Už neoponujem, nevyvraciam, nebojujem proti tej modernej ľudovej múdrosti ktorá hovorí, že „dobré dievčatá sa dostanú do neba a zlé všade“. Vo svojich 33 rokoch sa teda učím papuľovať, byť požadovačná, mať ironické poznámky a nebyť skromná. Je to absolútne proti všetkému, čo som kedy považovala za cnostné a dobré a je to v prvom rade úplne proti mojej prirodzenosti a tomu, aká som. Pochádzam z patriarchálneho prostredia, kde je muž bezvýhradne rešpektovaný ako autorita a vodca svorky. Mužov u nás doma nerešpektujú jedine dve samice, a to sú naše sučky
Belka a Terka. Ale to sú dve dekadentné staré dámy (11 rokov), žijú si v sladkej psej anarchii a nerešpektujú nikoho a nič, jedine svoje biologické potreby. U nás v rodine sú však všetky ostatné ženy mäkké, poddajné a nežné, zatiaľ čo muži sú vodcovia a ochrancovia. Žena (matka/dcéra/sestra) neodvráva, nekafre mužovi do mužských aktivít, nemá posledné slovo a neodmieta poslušnosť v principiálnych veciach. Ak teraz namietate, že toto je v priamom rozpore s mojím proklamovaným feministickým nastavením, tak sa dôrazne ohradzujem: pre mňa je feminizmus o niečom inom než o boji s mužským pohlavím, preto sa za feministku považujem aj napriek uvedeným rodinným špecifikám.
To,čo som vyššie vymenovala, ma dostáva do úplne nevýhodnej pozície vo vzťahu k partnerom, a preto som na sebe začala tvrdo pracovať a meniť to. Lucia, žena nosiaca na rande voňavé, ešte teplé bratislavské rožky plnené makom je minulosťou. Lucia, žena poslušne súhlasiaca s termínom rande vtedy, keď chce a môže partner aj na úkor vlastných plánov, je minulosťou. Lucia, žena, ktorej slovník je popretkávaný všetkými tými slušnými a úctivými slovami ako „ďakujem veľmi pekne“, „prosím“, „smiem sa opýtať“ a podobne a ktorá za svojho milého s radosťou napíše odbornú prácu (alebo odvedie iný výkon), patrí dejinám. Zahrajte jej posledný tuš, oplačte ju a zapáľte sviecu, lebo táto žena je mŕtva.
Je to presne naopak, než si myslíme
Ale aby sme si nemýlili pojmy. Ak píšem, že muži chcú v prvej fáze vzťahu beštiu, tak tým nemyslím arogantnú ženskú. A nemyslím ani macochu z Perinbaby, Annu Wintour (fanúšikovia ľadovej lady prepáčia) ani bývalú ženu Paula McCartneyho. To slovo „beštia“ používam symbolicky, myslím totiž skôr na veľmi asertívnu, sebavedomú a hrdú ženu. To je tá, ktorá má na poli randenia úspech a to je tá, s ktorou sa bude neskôr vo vzťahu dobre zaobchádzať. Nikto ju nebude citovo týrať, zanedbávať a neopustí ju pri prvej príležitosti. Je to žena, ktorá neplytvá slovami o láske ani prejavmi zamilovanosti a oddanosti. Je to žena, ktorá vie nečakane od boku vypáliť ironickú poznámku, vystrčiť pazúr a poriadne ním fešákovi škriabnuť po jeho sebavedomí. Táto žena vie rozumne dávkovať chlad aj vrúcnosť, sarkazmus aj nehu, odmietanie aj ústretovosť. Je nevypočítateľná, cool a robí si zdravé nároky. Takouto ženou by sme mali byť! Mám takú svoju malú teóriu, že aj ten najlepší chlap sa stane krutým tyranom, ak je partnerka príliš bezproblémová, odovzdaná, vďačná a poddajná, a ľúbiaca. To, o čom si my ženy naivne myslíme, že je na nás príťažlivé – teda nesebecké správanie, oddanosť, milota a prispôsobivosť, to je mužmi vnímané ako prejav našej slabosti.
Dobručkú ma trápili, zlú ma chceli
Slabosť. Tá je všetko, len nie sexi. Keby som to nezažila na vlastnej koži, tak neuverím, ale je to tak! Len čo som sa vo vzťahoch, kde sa ku mne muži začali správať nepekne, postavila na zadné,
vzopla sa a začala byť chladná a asertívna, zrazu mi ležali pri nohách. Zrazu by mi zniesli modré
z neba. Ale prečo to, dočerta, nerobili vtedy, keď som bola dobručká, bezproblémová a poslušná žienka, na chlieb aj iné pekárenské produkty kedykoľvek natierateľná? Prečo to neoceňovali a netešili sa z toho, že majú bezproblémovú partnerku? Pretože – a toto je poznanie, ktoré ma prefackalo a úplne zmenilo môj pohľad na partnerské vzťahy: muži zasa až tak úplne bezproblémové partnerky nechcú!
Ako sa stať "tak trochu problémovou"
Najväčšie umenie je presne namiešať tú správnu dávku problémovosti a vyžarovať ju v komunikácii s mužom. Ak toto žena zvládne, má vyhraté. Je to prekliato ťažká úloha. Existuje pár vlastností problémových žien, ktoré na mužov účinkujú magnetickou silou. Nevypočítateľnosť. Neovládateľnosť. Irónia. Problémové ženy sú výzvou, lebo muži nikdy nevedia, na čom u nich sú. A to je sexi, to je príťažlivé, to je vzrušujúce a zábavné. Muž by si nemal nikdy byť tak úplne istý tým, čo k nemu žena cíti. Nikdy. Len čo vie, že je tá žena úplne v jeho moci, začne strácať záujem. Vyznať mužovi svoje city je cesta do pekla, nie do raja. To, čo robí „beštie“ takými príťažlivými, je súčasne to, čo spôsobí, že kvôli nim muži opustia aj svoje dobré, oddané a vrúcne partnerky! To zázračné „to“ je nasledujúce: tieto ženy presne vedia, ČO CHCÚ.
Ako to dosiahnuť?
Žena, ktorá vie, čo chce, je nekontrolovateľná, a preto sexi, žiaduca. Som si istá, že existuje spôsob
ako skombinovať tento sexi „viem, čo chcem“ postoj s naším prirodzeným sklonom byť milou, vrúcnou a nápomocnou ženou, ktorá síce je pre svojho partnera oporou, no všetku tú lásku
a pozornosť od neho dostávajú beštie. Neviem, ako vy, ale ja už mám v pláne v partnerských vzťahoch robiť si – do zdravej miery – hlavne to, čo chcem ja. Nie, nezmením sa na egoistické monštrum, ktoré ľudí zneužíva pre vlastné účely, to nie. Ale už budem tvrdohlavá a asertívna a budem si robiť to, čo chcem ja (samozrejme, bez toho, aby som jemu uberala z jeho slobody a priestoru). Dosť bolo dobrého dievčatka, svet a mužské srdcia patria beštiám.
Veľa lásky, vaša Lucia
Autor: LUCIA KOLLÁROVÁ
Foto: Isifa
Ja si myslím,že správne vystihla podstat...6 február, 2011 - 17:36 poslal admin.
Ja si myslím,že správne vystihla podstatu...
od lucky kollarovej som čakala článok vo...11 júl, 2010 - 19:08 poslal admin.
od lucky kollarovej som čakala článok vo vyššej kvalite.
Poslať nový komentár