Dnes je štvrtok, 16.júl 2020, meniny má: Drahomír
Čas čítania
2 minutes
Zatiaľ prečítané

Má 79 a stále odvahu na akty!

september 20, 2013 - 23:29
Stala sa múzou mnohých umelcov, ženy jej závideli krásu a muži po nej túžili. V roku 1953, v čase, keď to ešte nebolo zvykom ukázala psia vo filme Dve noci s Kleopatrou. Svoju zvodnosť nestratla ani plynutím času, ktorý býva neúprosný. V roku 2006, totiž nafotila akty pre prestížny časopis Pirelli vo veku 72 rokov, koré zožali úspech. Taká je herečka Sophia Loren, ktorá oslavuje 79.narodeniny, kašle na konvencie a obdivuje ju celý svet.
Sophia Loren, vlastným menom Sofia Villani Scicolone  sa narodila 20. septembra 1934 v Ríme.  Vtedy ešte netušila, aká hviezdna kariéra ju čaká. Narodila sa ako nemanželské dieťa Romilde Villani a Riccardovi Scicolone v dedinke pre Neapole. Aj napiek  tomu, že ona aj mladšia sestra Maria boli nemanželskými deťmi, používali otcove prizvisko. Mama Romilda bola sama neúspešnou herečkou a tak prihlasovala Sophiu do mnohých súťaží krásy, čím si chcela zrejme vyplniť svoje vlastné nesplnené sny o sláve. Nakoneec so Sophiou išla až do filmových ateliérov v Ríme.
 
Zo škaredého káčatka nádherná labuť
V detstve si herečka vyslúžila prezývku páratko kvôli svojej vychudnutej postave. Tak ako sa však z káčatka pomaly menila na krásnu ženu, rozvíjala sa aj jej kariéra. Tu sa ešte len pätnásťročná Sophia od menších rolí, vďaka svojmu exotickému zovňajšku  postupe prpracovala stále vyššie. Okolo roku 1951 sa zoznámila s významným producentom  a zároveň svojim neskorším manželom Carlom Pontim. Až ten jej ponúkol zmluvu, zaplatil herecké kurzy, začal zháňať väčšie, jej typu zodpovedajúce role a tiež si ju premenoval na Sophiu Loren.
 
Oscarová hviezda
Vo filmovej verzii opery AIDA v roku 1953 stvárnila Sophia svoju prvú titulnú postavu . Na konci 50. rokov už bola talianskou hviezdou a chýbal jej len krôčik k medzinárodnému úspechu . Ten dosiahla vďaka režiséovi Vittoriovi de Sica, ktorý jej ponúkol hlavnú úlohu v HORALCE (Vrchárka) v roku 1960 natočenú podľa najslávnejšieho románu Alberta Moraviu. V nej predvedený výkon vyniesol Sophiu, ako prvú herečku v histórii až k soške Oscara za najlepší ženský herecký výkon v hlavnej úlohe, a to napriek tomu, že to bolo v neanglicky hovorenom filme.
 
Hviezdne 60. roky
V hereckej kariére boli pre Sophiu najhviezdnejšie 60. roky 20. storočia, kedy sa  stala svetovou hviezdou. Točila v Európe aj v Amerike. Nakrúcala komédie aj drámy na ktorých spolupracovala so svojím najčastejším filmovým kolegom, Marcellom Mastroiannim. Boli to predovšetkým komédia Vittoria de Sicy BOCCACCIO '70 , VČERA , DNES A ZAJTRA alebo Manželstvo po taliansky, za ktoré boli obaja nominovaní na Oscara. V roku 1977 s Mastroiannim natočila aj drámu ZVLÁŠTNY DEŇ. Od 80. rokov už bohužiaľ neprišla žiadna zaujímavá rola. Film PRET - A - PORTER z roku 1994 Roberta Altmana ju síce málinko po dlhej dobe zviditeľnil, ale kritika ho neprijala nijako nadšene.
 
Viac sa dočítate v STARE!
 
Zdroj a foto: STAR, SITA, isifa

- - Inzercia - -