Mal vlastnú advokátsku kanceláriu, manažoval basketbalový klub, s ktorým získal sedemkrát titul majstra Slovenska. Spolu s Dušanom Rapošom sa podieľal na produkcii filmu s drogovou tematikou Suzanne. V súčasnosti sa Martin Glváč naplno venuje politike, je poslancom parlamentu.
Pred vstupom do politiky ste pôsobili ako právnik. Pomáhajú vám tieto skúsenosti v práci poslanca parlamentu?
Veľmi. Musím spomenúť, že už na strednej ekonomickej škole, kde som študoval zahraničný obchod, som inklinoval k témam právo, štátno-právne usporiadanie a celospoločenské vedy. Myslím, že aj právnická fakulta, a najmä v tom čase, bola naozaj top škola, kde v ročníku študovalo okolo stopäťdesiat ľudí a asi sto v Košiciach. Neboli to žiadne diaľkové a dedinské školy. Pedagógovia boli skutočné kapacity. Pri vedení advokátskej kancelárie som nadobudol mnoho skúseností. Postupne som dospel k názoru, že by som ich mohol využiť a venovať sa politike. Baví ma kontakt s ľuďmi a možnosť byť pri zákonodarnom a rozhodovacom procese.
V kariére ste toho dosiahli pomerne veľa. Máte ešte nejaké méty, ktoré by ste chceli zdolať?
Spokojnosť v práci a aby systém – akýkoľvek – fungoval a nie iba predstieral, že funguje. Či už je to ekonomika alebo právo. Veľa ľudí hovorí len to, čo chce okolie počuť. Po čase však vyjde najavo opak. Jasným príkladom toho je pád trhového mechanizmu a celosvetová ekonomická kríza. Je čas povedať si, prečo to vzniklo, prečo sme seba alebo iných klamali, kto nesie zodpovednosť. Nemám rád dvadsaťročných analytikov, vševediacich bankárov a politológov. Kde boli rok pred krízou a pádom trhov? Kde boli politickí analytici pred pádom vlád alebo revolúciami?
Kedysi ste hrávali basketbal, manažovali basketbalový klub. Čomu sa venujete popri politike dnes?
Basketbal som hrával len za školu, nikdy nie súťažne. Neskôr som manažoval Basketbalový klub Pezinok, s ktorým sme dosiahli v novodobej histórii Slovenska najväčšie úspechy v európskych pohároch a sedemkrát sme sa stali majstrom Slovenska. Hrám tenis, pokúšam sa o golf, ale na ten mám málo času. V zime sa venujem najmä lyžovaniu.
V minulosti museli politici chodiť do práce v oblekoch a kravatách, dnes sa pripúšťa aj menej formálny štýl. Aký je váš vzťah k móde?
Pozitívny. Dokonca ako muž mám rád nakupovanie, od mala chodím rád po obchodoch. (smiech) V zahraničí napríklad nevynechám návštevu mäsiarstiev a pekární. Chcem poznať kvalitu a kultúru kuchyne jednotlivých krajín.
Váš recept na úspech?
Váš život je taký, aké sú vaše myšlienky. A to platí stopercentne. Začnite sa tešiť z maličkostí, napríklad, že svieti slnko. Prestaňte druhým závidieť a doprajte každému to najlepšie, naučte sa mať radi a odpúšťať. Pritiahnete ľudí, ktorí vám môžu byť nielen inšpiráciou, ale vám aj podajú pomocnú ruku, keď to budete potrebovať. Nepochybujte o sebe a o tom, čo robíte. Oddeľujte podstatné od nepodstatného. Nebuďte lakomí, dávajte a dostanete. A majte radi ľudí. Nikdy nebudete spokojní, keď budete bez lásky a skutočných priateľov.
Autor: Iveta Malá
Foto: archív M. G.


je to chuj2 február, 2012 - 14:27 poslal Anoným (bez overenia).
je to chuj
Poslať nový komentár