img

Horoskop na 28.04.2015
Baran
Baran
Baran
Baran
Meditácia s drahým kameňom pre vás: Perly. Každá bolestivá skúsenosť, s ktorou si bol konfrontovaný, ti umožní dosiahnuť väčšiu dokonalosť, čistotu a vykúpenie z toho, z čoho máš vyjsť von. Zamysli sa však, či chceš naozaj nový život. Pre všetko nové musíš obetovať veľa zo starého. Získaš ale slobodu. S tým je spojené dodržiavanie pevných pravidiel a mravnej čistoty.
späť
Býk
Býk
Býk
Býk
Meditácia s drahým kameňom pre vás: Diamant. Zvestujem ti pravdu do života, že najväčšia dokonalosť, harmónia a čistota je v jednoduchosti a prostote. V tej je aj najväčšia sila, ktorú neprekoná nikto. Dodávam ti dokonalosť, múdrosť a osvietenie. Posilňujem tvoje vzťahy, aby v nich vládlo porozumenie, tolerancia, vernosť a ochota prekonávať nezdravé a škodlivé návyky. Buď čestný a spravodlivý.
späť
Blíženci
Blíženci
Blíženci
Blíženci
Meditácia s drahým kameňom pre vás: Citrín. Dodávam do tvojho života jas. Obdarujem ťa pokojom, vyrovnanosťou, vnútornou harmóniou, ktorá pozitívne ovplyvňuje tvoje telo i myseľ. Vnášam ti do týchto dní pocit sviežosti, bezpečia a hrejivého tepla. Pomáham ti, aby si sa lepšie spoznal. Utišujem tvoje srdce, jeho bolesti a dávam ti istotu v každodennom konaní pre dobro všetkých okolo.
späť
Rak
Rak
Rak
Rak
Meditácia s drahým kameňom pre vás: Karneol. Dodávam ti vitálnu činorodú energiu Zeme. Prebúdzam v tebe potlačené vedomie, že si spojený s nemennými zákonmi prírody a Svetla. Učím ťa tvorivosti, schopnosti premeniť získané schopnosti v skutočnosť, aktívne cítiť, jednať a žiť. Dávam tvojmu životu správny smer a pomáham ti, aby si neprešľapoval na jednom mieste. Svoj zrak nasmeruj do budúcnosti!
späť
Lev
Lev
Lev
Lev
Meditácia s drahým kameňom pre vás: Tigrie oko. Dávam ti do života iskru. Učím ťa otvorenosti, aktívnemu pohľadu na svet, rozvahe, samostatnému rozhodovaniu. Vštepujem ti vôľu k sebarealizácii. Ukazujem ti, že celý kolobeh života je v neustálom pohybe a premene. Posilňujem tvoju vôľu a koncentráciu, utišujem nervy, zaháňam čierne myšlienky a pocity beznádeje. Ukazujem správny smer v obchodovaní.
späť
Panna
Panna
Panna
Panna
Meditácia s drahým kameňom pre vás: Beryl. Moje vyžarovanie je čisté, vytvára okolo mňa energetické pole, ktoré vyvoláva pozitívne pocity u ľudí, ktoré sa ocitnú v mojom dosahu. Priťahujem lásku a dobro. Žijem v pravde a eliminujem v sebe všetky negatívne vlastnosti. Môj zrak sa mi posilňuje a uzdravuje. Vidím pravdivo aj seba a spoznávam, že je to dobre. Už sa nebojím svojich negatívnych vlastností. Viem, že sa ich postupne zbavím.
späť
Váhy
Váhy
Váhy
Váhy
Meditácia s drahým kameňom pre vás: Mesačný kameň. Podporujem vnútorný vývoj tvojej duše. Vediem ťa k poznaniu, že len hlboký cit dokáže premeniť samotný rozum v múdrosť. Posilňujem ženskú stánku tvojej osobnosti: plodnosť, miernosť, jemnosť a intuíciu. Liečim tvoje boľačky na tele i duši, pomáham ti chápať prečo sa ti niektoré veci dejú. Zbavujem ťa hrubosti. Pripomínam tvoje zabudnuté túžby, ktoré môžeš neskôr ...
späť
Škorpión
Škorpión
Škorpión
Škorpión
Meditácia s drahým kameňom pre vás: Ruženín. Prebúdzam v tebe pocit nežnosti, miernosti, priateľstva a nesebeckej lásky. Otváram v tvojom srdci všetko, čo je potrebné k láske. Učím ťa vidieť lásku a veriť, že existuje. Hladkám ti tvoju ubolenú dušu. Učím ťa, aby si vnímal krásu hudby, oživujem fantáziu a dodávam inšpiráciu k tvorbe. Tvoja komunikácia s ľuďmi je pokojná, a pritom plodná. Samozrejme, že pre obe strany.
späť
Strelec
Strelec
Strelec
Strelec
Meditácia s drahým kameňom pre vás: Rubín. Prebúdzam v tebe životnú energiu, ale aj láskyplné emócie a spoluúčasť so všetkým životom na našej Zemi. Inšpirujem ťa vo všeobjímajúcej láske, k pravde a múdrosti. Vyžarujem k tebe pozitívnu silu žitia, prasilu lásky, oheň čistoty a premeny. Učím ťa, že telesná láska môže existovať spolu s duchovnou. Podporujem tvoju intuíciu a sebavyjadrenie. V tvojom svete je všetko tak, ako má ...
späť
Kozorožec
Kozorožec
Kozorožec
Kozorožec
Meditácia s drahým kameňom pre vás: Rubín. Prebúdzam v tebe životnú energiu, ale aj láskyplné emócie a spoluúčasť so všetkým životom na našej Zemi. Inšpirujem ťa v láske, k pravde a múdrosti. Vyžarujem k tebe pozitívnu silu žitia, prasilu lásky, oheň čistoty a premeny. Učím ťa, že telesná láska môže existovať spolu s duchovnou, bez toho aby sa niekto pohoršoval. Podporujem tvoju intuíciu a sebavyjadrenie.
späť
Vodnár
Vodnár
Vodnár
Vodnár
Meditácia s drahým kameňom pre vás: Turmalín. Ochraňujem ťa, dávam ti dynamickosť, silu. Regenerujem tvoje telo a posilňujem ťa. Zjednocujem a harmonizujem všetky polohy tvojho ja. Vštepujem ti pravidlá a poriadok, ktoré treba rešpektovať s ohľadom na prostredie, v ktorom sa nachádzaš. Vnášam ti múdrosť a svetlo do tmy nadzmyslového poznania, ktoré ti ukáže správny smer, po ktorom budeš kráčať.
späť
Ryby
Ryby
Ryby
Ryby
Meditácia s drahým kameňom pre vás: Akvamarín. Nie je dôležité, aké ti život namiešal karty, ale to akým si v každom momente človekom. Snaž sa byť čistým a dobrým, odmenou ti bude spokojnosť, blaženosť, čistota srdca a svojej duše. Budeš ďaleko od agresivity, podráždenosti a nešťastia v živote. Pozor, aby si pritom videl do všetkých zákutí svojho svedomia. Mysli pritom na aj svojho partnera.
späť
horoskop od moneo.sk
 

Medovníčky ma spájajú s domovom

Zdielať tento článok

Košičanka Karolína si splnila sen. Už deväť rokov žije s rodinou vo Veľkej Británii a živí sa tým, čo ju baví. Venuje sa cukrárskemu dizajnu. Má päť hviezdičiek, čo je najvyšší rating kvality a všíma si ju aj odborná cukrárska tlač. O jej výtvoroch písali v USA aj v Británii. Anglický farmársky vidiek miluje, no občas by ho najradšej presťahovala na Slovensko.

Medovníčky ma spájajú s domovom

Cukrárka – podnikateľka a mama nápor v predvianočnom čase zvláda aj vďaka tomu, že si dokázala určiť tempo. „Keďže do rodiny pribudli dve deti, rozhodla som sa spomaliť. Teraz pečiem len jednu tortu za týždeň. Tohtoročné predvianočné obdobie sa trošku zintenzívnilo, nabrala som si na seba prípravu tort aj medovníkov naraz,“ prezrádza. Aby nebol doma zhon, detailnejšiu prácu si odkladá na večer, keď deti zaspia. V tichu sa jej pracuje oveľa lepšie. „Moje deti však milujú, keď pečiem. Len čo zapnem mixér, nastúpia s miskami a lyžičkami v ruke. Sú neustále pri mne, lebo kým sú malinké, potrebujú mamu. Nie opatrovateľku, susedku, ale mamku. Keď mám veľa práce, snažím sa zapájať deti do všetkého, čo robím, a starší Daniel je vďaka tejto praxi v modelovaní veľmi dobrý,“ prezrádza sympatická absolventka Hotelovej akadémie v Košiciach. Cukrárske remeslo ju očarilo vďaka šikovnej majsterke, ktorá nádherne stáčala marcipánové ruže. Od začiatku vymýšľala netypické kreácie. 
 
S rodinkou
 
Čipky na zjedenie
Karolína žije v krajine, ktorá má bohatú cukrársku tradíciu. Zaujímalo ma, či sa snaží obohatiť ju aj o niečo naše. „Je to paradox. Kým som žila na Slovensku, lákalo ma všetko cudzie, americké, írske. Keď teraz žijem na tom západe, nadovšetko obdivujem našu vlastnú kultúru. Klobúk dolu pred všetkými čipkárkami, medovnikárkami, chlebovými pekárkami a každým, kto udržiava naše prastaré slovenské remeslá pri živote. Na každom trhu, aj na internete, vždy spomeniem Slovensko a reprezentujem nás tým najlepším, čo dokážem vykúzliť. Našťastie na anglickom farmárskom vidieku je pre takéto veci veľké pochopenie a obdiv,“ hovorí a jej slová potvrdzujú nádherne zdobené medovníky s filigránsky prepracovanými vzormi. „Pri reprodukcii gerlachovskej čipky som sa zapotila oveľa viac ako pri všetkých ostatných prácach,“ dodáva. Inšpirácie hľadá zakaždým inde. „Ako mi povedala jedna úžasná slovenská „medulienka“ Mafka, medovník sa dá vidieť všade a vo všetkom. Ja ho vidím v košieľke, dečke, výšivke, architektúre, ale aj v objektoch, prírode, zvieratkách. Celý život je jednou veľkou inšpiráciou, stačí mať oči a srdce otvorené.“ Otec, umelecký fotograf, je na dcérine úspechy hrdý. „Vidí, že do cukrárstva prenášam svoje umelecké cítenie. A pre moju mamku je dôležité, že sme zdraví a máme sa radi.“ Z tradičných anglických cukroviniek si obľúbila korpus Madeira. „Je ako bábovka, základom je maslo. Vždy krásne narastie a tortu pekne podrží. A musím spomenúť aj anglickú chuť pre horkú čokoládu a ich sýty čokoládový korpus.“
 
Medovníky od výmyslu sveta
 
Fórum slovenských medulienok
V začiatkoch jej pomáhali bežné stránky o pečení, no dnes namiesto sledovania návodov si vymýšľa vlastné motívy a postupy práce. „Samozrejme, mám pár skvelých kamarátok cukrárok a v jednom malom fóre si navzájom vymieňame skúsenosti, ale každá dobrá tortová či medovníková dizajnérka vie, aké je dôležité byť originálna a sama sebou. Preto nikoho nekopírujem. A čo sa medovníčkov týka, slovenská stránka medovnikárok je taký môj kútik pokoja, do ktorého sa vraciam často a rada. Medovníky, ktoré tam vidím, sú odrazom vnútorne krásnych ľudí, ktorí ich tvoria.“ Medzi horúce cukrárske novinky patrí napríklad želatínová technika, ktorá dokáže napodobniť číre sklo. Sú také vážky na vode vôbec na zjedenie? „Zjesť sa dajú, ale chutia ako neochutená želatína. Pri objednávke svadobnej torty nevesta spomenula, že miluje vážky, tak som počas voľnejšieho týždňa experimentovala so surovinami. Konečný výsledok, vrátane vodopádu, bol realistický,“ spomína si. Ako prezrádza, že nie všetko, čo vytvorí sa dá zjesť. „Dlho som sa vyhýbala použitiu drôtikov. Pri menšej torte sa vždy snažím, aby bola stopercentne jedlá. Avšak pri posledných projektoch som už ustúpila. Jazdca na koni, stojaceho na zadných nohách, s vytaseným mečom bez drôtikov a špiliek neurobíte.“ Pri prezeraní Karolíninho portfólia ma zaujala torta s párikom skautov. Už na prvý pohľad mala svoj príbeh. A toto je vraj začiatok každého podobného projektu. „Ľudia majú radi exkluzivitu. Moja práca je vždy šitá na mieru podľa želaní ľudí. Tento pár chcel sošku, ktorá sa nedá zjesť a ktorá by im ostala naveky. Tak som po prvý raz siahla po polymérovej hline, ktorá sa dá vypáliť doma v rúre, a pomaľovať akrylovými farbami.“ K najúspešnejším projektom patrí Karolínina torta O Janíčkovi a Marienke, ktorú nedávno uverejnil americký časopis Cake Central. „To bol pre mňa veľký úspech, pretože som premenila obrázok z klasickej zbierky rozprávok Bratov Grimmovcov do torty. A že som medovnikárka, téma perníkovej chalúpky ma neskutočne bavila.“
  
 
Viac sa dočítate v SLOVENKE!
 
Autor: MILOSLAVA HRIADELOVÁ
Foto: Thinkstock, archív
Kľúčové slová: 
medovníky, cukrárstvo, Vianoce, Karolína

6 fotografií
© 2015 STAR production s.r.o. | Odkazy Created by ActivIT