img

Horoskop na 01.04.2015
Baran
Baran
Baran
Baran
Skúste piť pre zmenu zelený čaj, alebo ajurvédsku kávu. Večer si zacvičte pár cvikov na chrbát. Pridajte meditatívnu hudbu. Naplánujte si spánok pred polnocou, ktorý je najvýdatnejší. Ráno bez problémov vhupnete do vášho denného kolotoča, kedy stíhate oveľa viac, ako si to iní predstavujú. O to viac, lebo sa tento víkend menil zimný čas na letný. No aby to dnes nebolo také suché, malý aprílový žartík iste stihnete!
späť
Býk
Býk
Býk
Býk
Pozhovárajte sa so všetkými štyrmi živlami. Prvým je oheň, predstaviteľom je Slnko, potrebujeme ho k životu. Voda, bez nej človek nevydrží tak dlho ako bez jedla. Vzduch, ten máme všade okolo. Niekedy ho nevnímame, ale skúste len na pár sekúnd nedýchať! Posledným živlom je zem. Často potrebujeme uzemnenie v podobe priameho styku, aby sme si uvedomili jej jedinečnosť. Urobte si aprílovú vychádzku do našich lesov.
späť
Blíženci
Blíženci
Blíženci
Blíženci
Obdobie pred Veľkou nocou človeka vtiahne do zamyslenia sa nad sebou, ale na druhej strane reklama ho láka žiť komerčne. Ak žijeme len pre to, aby sme uspokojovali svoje fyzické potreby, čiže konzumným spôsobom, stávame sa otrokmi priestoru a času. Dokážeme sami seba až smiešne obmedzovať, pokým nedosiahneme svoj cieľ. Ak ho potom máme, nevieme, čo ďalej. Pozrite na život niektorých celebrít...
späť
Rak
Rak
Rak
Rak
To ste už asi spozorovali, že začiatok jari je pre vás náročný. Držte si svoje emócie uzde. Pokojné chvíle, ktoré aj vy občas potrebujete, vám za to stoja. Osoba, ktorá vás možno nahnevala, má asi nejaké osobné problémy. Energie máte dosť, spýtajte sa jej, či nepotrebuje pomoc. Možno sa prekvapíte jej reakciou. Platí to aj opačne. Plánujte si aj rodinné aktivity. Vám blízki ľudia vás potrebujú. Počas sviatkov si vydýchnite. ...
späť
Lev
Lev
Lev
Lev
Vaše znamenie síce dokáže byť občas aj samé, ale ako každý spoločenský tvor, potrebujete lásku a cítiť blízkeho človeka pri sebe. Ak pociťujete strach zo samoty, je to asi len váš pocit. Uvedomte si, že čím je ten strach väčší, tým si ho môžete viac zmaterializovať. Na druhej strane nezabúdajte, že dnes má byť aj veselo. Ak si bude myslieť vaša polovička, že jej chcete pripraviť prvoaprílový žart, nesklamte ju! Prichystajte ...
späť
Panna
Panna
Panna
Panna
Povedzte si úprimne, vedeli by ste byť bez práce? Áno, ale asi len chvíľku, milé Panny! Cítite sa teraz asi lepšie, ako v období, kedy bolo Slnko v Rybách, s ktorým tvoríte ten povestný kríž. Uvoľnite sa a skúste sa sústrediť viac aj na seba. Počúvajte svoj vnútorný hlas. Zaregistrujete odpoveď, podľa ktorej sa oplatí pokračovať. Pomáha vám Luna, ktorá je u vás. Začnite tento mesiac vo veselšom tóne. Prekvapte svojich kolegov ...
späť
Váhy
Váhy
Váhy
Váhy
Postupne zažijú, alebo už zažili Váhy kritické dni opozície Slnka v Baranovi. Teraz ich môžu vnímať tí, ktorí sa narodili v strede vášho znamenia. Pozor si dajte na ľudí, ktorí sú pre vás autoritou. Neurážajte sa zbytočne, ak vás šéf na niečo upozorní. Skôr to berte ako výzvu, pre svoj postup v práci na sebe. Achilovou pätou je však pre vás vzťahová oblasť, kde máte byť najviac ostražití.
späť
Škorpión
Škorpión
Škorpión
Škorpión
Za ťažké trávenie môže dnešné pôsobenie Luny v Panne, hlavne ak ste jedli veľa sladkého a mastného. Z duchovného pohľadu sa treba zamyslieť, či ste si nenabrali na seba príliš veľa povinností a teraz to neviete stráviť. Vstúpením Slnka do Barana je namáhaná aj hlava. Je to miesto, kde vznikajú rozhodnutia a impulzy k vašim činom. Precíťte dopredu to, o čom sa rozhodujete. Vyvarujete sa bolestiam hlavy.
späť
Strelec
Strelec
Strelec
Strelec
Nelámte palicu nad dnešným dňom. Hádky a nedorozumenia sa občas vyskytnú všade. Záleží od jedinca, ako sa k tomu postaví. Možno vás niekto bude skúšať, koľko vydržíte. Napätie okolo vás najlepšie rozpustíte, ak si poviete, že ste pozorovateľ a nenecháte sa vyprovokovať k nepokoju. Niekoho dokonca rozčúlia aj správy v rozhlase či televízii. Ak je to váš prípad, choďte radšej na večernú prechádzku.
späť
Kozorožec
Kozorožec
Kozorožec
Kozorožec
Praktické znamenie zemského charakteru má rado reálny náhľad na svet. Pôsobenie Mesiaca v Panne nám dáva šancu, a to zamyslieť sa nad drobnými vecami, z ktorých sa skladá život. Nájdite si sami v sebe ten základ, od ktorého budete rozvíjať vaše aktivity, prácu i oddych. Poradiť si môžete dať od druhých, ale impulz, ktorý vám príde, napríklad v meditácii, to je to pravé orechové, čím sa máte riadiť.
späť
Vodnár
Vodnár
Vodnár
Vodnár
Nemusíte ísť s bubnom na zajace, ale pozorujte, čo sa deje. Pri športových aktivitách si dajte pozor. Mesiac bol voči vám ešte včera v opozičnom spojení, lebo bol v Levovi. Dnes je už v Panne. Všeobecne vám bude toto obdobie priaznivo naklonené, ale neznamená to, že máte riskovať a robiť si kanadské žartíky z kolegov v práci. Na druhej strane, ak vám pripravia vaši kamaráti neškodný prvoaprílový žart, nepokazte im radosť!
späť
Ryby
Ryby
Ryby
Ryby
Veru, je viac vecí, ktoré si myslíme, že máme za sebou. Keď príde na lámanie chleba, skolabujeme alebo sa aspoň čudujeme nad svojimi reakciami na danú situáciu. Zažil to každý. Skoncentrovanie sa na jednu vec je niekedy ťažké, ale aspekty, ktoré sú tentoraz medzi planétami, vám snáď k tomu pomôžu, ak budete statoční. Najhoršie je začať a nevšímať si to, čo nás odvádza od pozornosti.
späť
horoskop od moneo.sk
 

Čo s obnoseným šatstvom?

Zdielať tento článok

Ak ste chceli darovať obnosené oblečenie, ešte prednedávnom to v Petržalke nebolo jednoduché. Čakalo vás zdĺhavé hľadanie organizácie, ktorá aktuálne ponúknuté veci berie. Mužské oblečenie ste napríklad mohli odovzdať Sestrám Matky Terezy na Rovniankovej, detské ponúknuť na burze v materskom centre, prípadne ste mohli skúsiť šťastie v inej mestskej časti.

Čo s obnoseným šatstvom?

Uľahčiť obyvateľom zbaviť sa starších vecí, ktoré už nepotrebujú, sa rozhodla mestská časť v spolupráci s medzinárodnou organizáciou Humana People to People.  V rámci projektu zberu starého oblečenia tak majú podľa slov starostu Milana Ftáčnika možnosť urobiť to rozumným a sociálne prínosným spôsobom.

Začiatkom augusta boli  na 23 miestach rozmiestnené špeciálne kontajnery na odkladanie starého oblečenia, obuvi i domáceho textilu.  Sú zabezpečené proti vniknutiu zvonku, ich obsluha však nie je zložitá. Oblečenie, najlepšie zabalené do igelitovej tašky, sa vloží do vrchnej časti kontajnera a jednoduchým zdvihnutím držadla sa presunie dovnútra. Prevádzku nádob zabezpečujú pracovníci organizácie, ktorí vyzbierané oblečenie roztriedia. Časť  potom predávajú v rámci siete svojich second handov, časť zasielajú priamo do Afriky a oblečenie, ktoré sa nedá použiť, posielajú na recykláciu. Peniaze z predaja používa Humana People to People na financovanie svojich rozvojových projektov v krajinách Afriky a Ázie. Sú zamerané najmä na vzdelávanie, hygienu, ochranu pred HIV a AIDS a potravinovú bezpečnosť. 

Kde nájdete kontajnery?
Pri predajni Coop Jednota Jasovská ul., chodník Jasovská ul. pri Modrej kolibe, trhovisko Braník, zdravotné stredisko Strečnianska ul., terasa Holíčska ul. 13,15, kostol Sv. rodiny, Dom kultúry Zrkadlový háj, Hrobákova ul.-Osuského ul., chodník pri parkovisku taxi, dostihová dráha Starohájska pri vchode, pošta Mamateyova ul., terasa Mlynarovičova ul. 24 , chodník vedľa parkoviska LIDL v Ovsišti, Coop Jednota Ovsište, Tesco Expres Blagoevova ul, roh Černyševského a Farského ul., Vlastenecké nám., Billa Zadunajská cesta, samoobsluha Vilová ul., Zberný dvor Čapajevova ul., zdravotné stredisko Fedinova ul., Cik-Cak centrum Jiráskova ul., Ševčenkova ul. 21, Nám. Hraničiarov - parkovisko pod terasou.

Kontajnery Humana sú aj v iných mestských častiach Bratislavy : v Záhorskej Bystrici pri pošte na Gbelskej ulici, v Devíne pri miestnom úrade, v Jarovciach pri miestnom úrade a samoobsluhe, V MČ Ružinov na Dulovom námestí a na Herlianskej ulici pri Tatra banke, v Dúbravke na Švantnerovej, Drobného a Lipského ulici

Pribudne sklad solidarity
V septembri plánuje v Petržalke na Jasovskej ulici otvoriť sklad solidarity Slovenská katolícka charita. Bude sem možné priniesť nielen oblečenie, ale aj domáce spotrebiče, nábytok, hračky, potreby pre školákov a čokoľvek, čo nepotrebujete, ale dá sa to ešte použiť. Zároveň by tu malo byť aj distribučné miesto, kde si záujemcovia budú môcť prísť veci vyzdvihnúť.   „Uvažujeme aj o vytvorení predajne, kde by sa časť vecí predávala a výťažok potom použil na ďalšie prevádzkovanie skladu,“ hovorí  Radovan Gumulák, generálny sekretár SKCH a dodáva, že podobný sklad funguje aj vo Viedni. „Zamestnávajú v ňom ľudí, ktorí sú telesne alebo mentálne postihnutí a inde by ťažko našli uplatnenie. Takúto chránenú dielňu by sme radi zriadili aj v našom sklade.“

Zberný dvor
Nie všetky veci z domácnosti, ktoré vyhadzujeme, sa však dajú „odovzdať ďalej“.  Rozbitý nábytok, staré pneumatiky či nefunkčné spotrebiče nie je možné odhodiť ani do bežných kontajnerov na smeti, hoci často končia pohodené v ich blízkosti. Fyzickej osobe môže byť za takéto konanie uložená pokuta do výšky 166 eur, právnickej do  6.638 eur a v blokovom konaní, ak je Petržalčan prichytený pri čine, môže dostať pokutu 16,59 eur.  Čo teda s týmto odpadom?

Na celoročné bezplatné umiestnenie odpadu z  domácností slúži zberný dvor na Čapajevovej ulici. V apríli 2009 ho spustila do prevádzky mestská časť a odvtedy prijal viac ako štyritisíc ton odpadu. Tento rok už naplnili Petržalčania 60 kontajnerov stavebným odpadom a 200 veľkokapacitných nádob objemným odpadom. Povolený je stavebný, objemný odpad, elektrospotrebiče, šatstvo, obuv , ale zakázané je odkladanie lístia, trávy, konárov stromov s uhynutých zvierat.

Spoplatnené je odkladanie odpadu podnikateľskými subjektmi a odovzdávanie použitých pneumatík – 1,5 € za kus.  Zberný dvor je otvorený denne okrem nedele od 8:00 do 18:00 hod. Mimo prevádzkových hodín umožní uloženie vecí do kontajnera stála strážna služba.

Autor: ĽUDMILA GRODOVSKÁ a IVA KHRAPUNOVÁ
Foto: I.K.

© 2015 STAR production s.r.o. | Odkazy Created by ActivIT