img
Horoskop na 25.01.2015
Baran
Baran
Baran
Baran
Luna vás podporuje, lebo je u vás. Mali by ste byť vo svojom živle. Myslím tým oheň, ale nie taký, ktorý popáli, ale reaguje prirodzene akčne. Pobyt v prírode a zimný šport vám len a len prospeje. Pozeranie televízie a manipulácia s počítačom by mala byť v týchto dňoch obmedzená na minimum. Mohli by utrpieť vaše citlivé oči. Preto si podľa svojich možnosti doprajte oddych a večer choďte skôr spať.
späť
Býk
Býk
Býk
Býk
Doprajte pokoj vašim očiam. Venujte sa dnes aspoň chvíľu cvičeniu svojej intuície a telepatie. Počúvajte seba samého, svoj vnútorný hlas, a potom skúste vyslať nejakú myšlienku do éteru. Možno sa vám náhodou ozve ten, na ktorého ste mysleli, alebo ste sa mu v duchu prihovárali. Vy však budete vedieť, že to náhoda nebola. Znie to čudesne, ale za pokus by to mohlo stáť, nemyslíte? Mesiac máte v dome podvedomia, bude vhodná aj ...
späť
Blíženci
Blíženci
Blíženci
Blíženci
Nezabúdajte na seba a svoje koníčky. Venujte sa hlavne športovaniu. Luna v Baranovi ho podporuje a je voľný deň pre väčšinu ľudí. Víkendová jazda na hory vám dodá energiu, z ktorej budete čerpať celý nasledujúci týždeň. Vezmite zo sebou i osamelého kamaráta, nezabudne vám to. Môže vám to vrátiť, keď to budete najviac potrebovať. Večer si prečítajte niečo filozofické alebo si pozrite cestopis. Slnko máte v dome ďalekých ciest.
späť
Rak
Rak
Rak
Rak
Môže sa vám zdať, že sú nejako všetci proti vám. Nemusí to tak byť naozaj, len vy ste pomerne dosť citliví. Vodné znamenia do seba zvyknú pohlcovať veľa vecí aj za druhých. Uvoľnite sa, večer si urobte poriadky vo svojich veciach, alebo si vybehnite do fitneska, či do plavárne. Ak máte radi dotyky, dajte si urobiť masáž. Tí šťastne žijúci v partnerstve doma, ostatní sa objednajú na masáž.
späť
Lev
Lev
Lev
Lev
Ak ste urobili nejakú chybu vo vzťahu, nie je hanbou sa ospravedlniť! Tento deň by mal byť pre vás z pozície Mesiaca veľmi priaznivý, lebo sa nachádza v ohnivom Baranovi, ktorý je takého živlu, ako vaše znamenie. Večer sa vyberte za kultúrou do divadla alebo do kina. Ak inklinujete k hudbe, choďte sa na koncert, alebo si pustite obľúbenú hudbu doma. Pri plameni sviečok môžete povedať svojmu milovanému niečo príjemné.
späť
Panna
Panna
Panna
Panna
Minulé dni boli pre vás náročné. Pookriať iste potrebujete na duši i na tele. Odložte upratovanie, ktoré ste plánovali na neskoršie. Zájdite si s milým človekom, na ktorého ste v poslednom čase často mysleli na čaj. Keďže máte Slnko v dome zdravia, skúste už konečne obmedziť nezdravé jedlá. Váš organizmus sa vám odvďačí vitalitou. Vydržte zdravo jesť aspoň týždeň, potom to už pôjde ľahšie.
späť
Váhy
Váhy
Váhy
Váhy
Vzdušné znamenia, akým je i vaše majú radi voľnosť a nenútenosť. Opatrnosť vo vašom prejave však nezaškodí. Luna je totiž v opozičnom Baranovi, a to je pre vás nepríjemnejší aspekt. Na druhej strane jej opozícia vám núka šancu lepšie spoznať svoj doplnok, ak budete mať chuť a čas. Partner, ktorého máte zrkadlí aj vaše vlastnosti. Ak ho nemáte, pozrite sa na svoj byt očami feng šuej.
späť
Škorpión
Škorpión
Škorpión
Škorpión
Slnko, Venuša i Merkúr sú k vám nepríjemne naladení. Tieto aspekty sa však dajú prekonať, a to silou vôle a láskou k blížnemu. Pomáhajú aj pozitívne myšlienky, ktoré si poskladáte do viet a často si ich opakujete. Snažte sa tieto dni byť milí ma svojich blízkych a nechať im slobodnú vôľu pri ich rozhodnutiach, hoci viete, čo by bolo pre nich najlepšie. Žiaden človek vám však nemôže úplne patriť.
späť
Strelec
Strelec
Strelec
Strelec
Ak máte deti, ktoré ešte nevyleteli z domu, nezabúdajte na ne a skúste lietať na lyžiach, či korčuliach spolu s nimi. Robota vám neutečie, ale ony o pár rokov určite odídu s partnerom od vás. Spomienky na spoločné chvíle strávené veselo vám nikto nevezme! Podporia vás v tom Luna i Slnko, ktoré sú k vám priaznivo naklonené. Ak ste sa posledné dni s niekym hádali, urobte prvý krok vy a ospravedlňte sa.
späť
Kozorožec
Kozorožec
Kozorožec
Kozorožec
Každý z nás má nejaké komplexy, len si ich musí priznať. V tom momente začnete na nich pracovať, hlavne ak ste ich vyslovili nahlas. Môžete síce riskovať, že niekto potom zavadí o vašu citlivú strunku, ktorou komplex určite je. Na druhej strane proces jeho odstránenia sa môže urýchliť. Viete, ktoré sú tie vaše tienisté stránky? Možno chlad, ktorý mnohí z vás ale len predstierajú, lebo sa ešte nenaučili ukázať najavo čo cítia.
späť
Vodnár
Vodnár
Vodnár
Vodnár
Slnko, Merkúr a Venuša sú vo vašom znamení. Podporia vás v umení i láske. Zapáľte dnes si vonné tyčinky, pustite si príjemnú hudbu, ktorá zaplaví vaše obydlie pozitívnym vyžarovaním. Potom sa pustite do naplánovanej práce, ktorá vám pôjde lepšie od ruky. Keďže človek nie je len prácou užitočný, nezabúdajte sa venovať svojmu partnerovi a deťom. Ak ich máte, vážte si to, hoci máte spolu aj protirečenia. Žiaden vzťah nie je ...
späť
Ryby
Ryby
Ryby
Ryby
Dnešný deň je pre vás priaznivý na pozorovanie. Nemyslím však, že to máte vykonávať celý deň. Skúste striedať činnosti, aby ste si v období, kedy vládne Baran z pozície Mesiaca, nenamáhali veľmi zrak. Zimná príroda vás iste zláka na prechádzku, alebo lyžovačku v horách. Večer pri teplom čajíku môžete počúvať pokojnú hudbu a venovať sa tým, ktorých si najviac vážite. Ak nie sú s vami doma, napíšte im alebo zavolajte. ...
späť
horoskop od moneo.sk
 

Čo s obnoseným šatstvom?

Zdielať tento článok

Ak ste chceli darovať obnosené oblečenie, ešte prednedávnom to v Petržalke nebolo jednoduché. Čakalo vás zdĺhavé hľadanie organizácie, ktorá aktuálne ponúknuté veci berie. Mužské oblečenie ste napríklad mohli odovzdať Sestrám Matky Terezy na Rovniankovej, detské ponúknuť na burze v materskom centre, prípadne ste mohli skúsiť šťastie v inej mestskej časti.

Čo s obnoseným šatstvom?

Uľahčiť obyvateľom zbaviť sa starších vecí, ktoré už nepotrebujú, sa rozhodla mestská časť v spolupráci s medzinárodnou organizáciou Humana People to People.  V rámci projektu zberu starého oblečenia tak majú podľa slov starostu Milana Ftáčnika možnosť urobiť to rozumným a sociálne prínosným spôsobom.

Začiatkom augusta boli  na 23 miestach rozmiestnené špeciálne kontajnery na odkladanie starého oblečenia, obuvi i domáceho textilu.  Sú zabezpečené proti vniknutiu zvonku, ich obsluha však nie je zložitá. Oblečenie, najlepšie zabalené do igelitovej tašky, sa vloží do vrchnej časti kontajnera a jednoduchým zdvihnutím držadla sa presunie dovnútra. Prevádzku nádob zabezpečujú pracovníci organizácie, ktorí vyzbierané oblečenie roztriedia. Časť  potom predávajú v rámci siete svojich second handov, časť zasielajú priamo do Afriky a oblečenie, ktoré sa nedá použiť, posielajú na recykláciu. Peniaze z predaja používa Humana People to People na financovanie svojich rozvojových projektov v krajinách Afriky a Ázie. Sú zamerané najmä na vzdelávanie, hygienu, ochranu pred HIV a AIDS a potravinovú bezpečnosť. 

Kde nájdete kontajnery?
Pri predajni Coop Jednota Jasovská ul., chodník Jasovská ul. pri Modrej kolibe, trhovisko Braník, zdravotné stredisko Strečnianska ul., terasa Holíčska ul. 13,15, kostol Sv. rodiny, Dom kultúry Zrkadlový háj, Hrobákova ul.-Osuského ul., chodník pri parkovisku taxi, dostihová dráha Starohájska pri vchode, pošta Mamateyova ul., terasa Mlynarovičova ul. 24 , chodník vedľa parkoviska LIDL v Ovsišti, Coop Jednota Ovsište, Tesco Expres Blagoevova ul, roh Černyševského a Farského ul., Vlastenecké nám., Billa Zadunajská cesta, samoobsluha Vilová ul., Zberný dvor Čapajevova ul., zdravotné stredisko Fedinova ul., Cik-Cak centrum Jiráskova ul., Ševčenkova ul. 21, Nám. Hraničiarov - parkovisko pod terasou.

Kontajnery Humana sú aj v iných mestských častiach Bratislavy : v Záhorskej Bystrici pri pošte na Gbelskej ulici, v Devíne pri miestnom úrade, v Jarovciach pri miestnom úrade a samoobsluhe, V MČ Ružinov na Dulovom námestí a na Herlianskej ulici pri Tatra banke, v Dúbravke na Švantnerovej, Drobného a Lipského ulici

Pribudne sklad solidarity
V septembri plánuje v Petržalke na Jasovskej ulici otvoriť sklad solidarity Slovenská katolícka charita. Bude sem možné priniesť nielen oblečenie, ale aj domáce spotrebiče, nábytok, hračky, potreby pre školákov a čokoľvek, čo nepotrebujete, ale dá sa to ešte použiť. Zároveň by tu malo byť aj distribučné miesto, kde si záujemcovia budú môcť prísť veci vyzdvihnúť.   „Uvažujeme aj o vytvorení predajne, kde by sa časť vecí predávala a výťažok potom použil na ďalšie prevádzkovanie skladu,“ hovorí  Radovan Gumulák, generálny sekretár SKCH a dodáva, že podobný sklad funguje aj vo Viedni. „Zamestnávajú v ňom ľudí, ktorí sú telesne alebo mentálne postihnutí a inde by ťažko našli uplatnenie. Takúto chránenú dielňu by sme radi zriadili aj v našom sklade.“

Zberný dvor
Nie všetky veci z domácnosti, ktoré vyhadzujeme, sa však dajú „odovzdať ďalej“.  Rozbitý nábytok, staré pneumatiky či nefunkčné spotrebiče nie je možné odhodiť ani do bežných kontajnerov na smeti, hoci často končia pohodené v ich blízkosti. Fyzickej osobe môže byť za takéto konanie uložená pokuta do výšky 166 eur, právnickej do  6.638 eur a v blokovom konaní, ak je Petržalčan prichytený pri čine, môže dostať pokutu 16,59 eur.  Čo teda s týmto odpadom?

Na celoročné bezplatné umiestnenie odpadu z  domácností slúži zberný dvor na Čapajevovej ulici. V apríli 2009 ho spustila do prevádzky mestská časť a odvtedy prijal viac ako štyritisíc ton odpadu. Tento rok už naplnili Petržalčania 60 kontajnerov stavebným odpadom a 200 veľkokapacitných nádob objemným odpadom. Povolený je stavebný, objemný odpad, elektrospotrebiče, šatstvo, obuv , ale zakázané je odkladanie lístia, trávy, konárov stromov s uhynutých zvierat.

Spoplatnené je odkladanie odpadu podnikateľskými subjektmi a odovzdávanie použitých pneumatík – 1,5 € za kus.  Zberný dvor je otvorený denne okrem nedele od 8:00 do 18:00 hod. Mimo prevádzkových hodín umožní uloženie vecí do kontajnera stála strážna služba.

Autor: ĽUDMILA GRODOVSKÁ a IVA KHRAPUNOVÁ
Foto: I.K.

© 2015 STAR production s.r.o. | Odkazy Created by ActivIT