img
Horoskop na 28.02.2015
Baran
Baran
Baran
Baran
Deň venujte rodine. Nemali by ste zabúdať ani na citovú stránku svojho života. Tú dnešnú sobotu podporuje aj Luna v živle vody. Dostanete citlivejšiu náladu. Pozor na pripútanie vašej duše k nevedomým pôžitkom. Víkend je pre väčšinu ľudí čas určený na duchovné záležitosti, koníčky a relaxačné aktivity, ktorými môžete prispieť k rodinnej pohode, ale aj docieliť pozitívne zmeny.
späť
Býk
Býk
Býk
Býk
I z dnešných, hoci nepredvídateľných situácii, môžete len vyťažiť. Dnešnú sobotu, ale i zajtra, je čas na urovnanie toho, čo sa pokazilo. Nebuďte ovládaní strachom z nepoznaného. Uvedomte si, že ste súčasťou poznávacieho cyklu zvaného život. Dovoľte, nech dnešný sobotný, víkendový deň vám dodá viac energie do života. Obmedzte negatívne rozmýšľanie o sebe, o svojich cieľoch, či svojich problémoch.
späť
Blíženci
Blíženci
Blíženci
Blíženci
Pre vás je typické, že hľadáte stále niečo nové, najmä v jedle. Mnohí z vášho znamenia nemajú problém prispôsobiť sa novému jedálničku. Majú radi experimenty, skúšajú taliansku, čínsku, či tureckú kuchyňu. Zároveň si však cítite potrebu harmónie v tele. Viete teda vhodne jedlo kombinovať. Ak máte pocity viny, pokorne ich prijmite a uvedomte si, že človek je omylný. Ospravedlňte sa, ak sa ešte dá.
späť
Rak
Rak
Rak
Rak
Dávajte si dnešnú sobotu pozor i na precitlivenosť a výbušné reakcie, ktoré môžete, i pod vplyvom Luny vo vašom znamení, cez deň, ale hlavne večer, mať. Môžu to spôsobiť i večerné energie niekoho iného, s ktorým väčšinou mávate napätý vzťah. Pri chudnutí sa niektorí nevhodne snažia zásadne zmeniť výživu proti svojej prirodzenosti, a preto sa im redukcia váhy nedarí. Niekedy siahajú po zdanlivo zdravých, ale pre nich úplne ...
späť
Lev
Lev
Lev
Lev
Budete mať pocit, že sa potrebujete trochu zastaviť. Započúvajte sa do rytmu svojho tela. Keby ste sa trochu snažili posunúť svoje rodinné záležitosti dopredu, podarilo by sa vám to. Ak budete pristupovať k prípadným prekážkam aktívne a pozitívne, potom všetko zvládnete. Častejšie prechladnutia a katary slizníc. Piť aj čaje čierne aj zelené, napríklad v kombinácií so zázvorom, ten tiež mierne zvyšuje krvný tlak.
späť
Panna
Panna
Panna
Panna
Relax sa vám po búrlivom týždni rozhodne zíde. Vaše zdravie je trochu ohrozené. Neustále sa učte meniť všetko, čo neslúži. Ženy v Panne pričasto obhajujú lenivých synov, či manželov. Zdravie naznačuje, že je vhodné si dať si do poriadku lymfatický systém. Viete prečo sa vám po jedle drieme? Mozgové bunky, ktoré človeka udržujú v stave bdelosti, vypína zvýšená hladina glukózy. Potrava sa premieňa na cukor a dostáva sa do krvi.
späť
Váhy
Váhy
Váhy
Váhy
Hodnotu priateľov si neuvedomujeme, pokiaľ nám nehrozí, že ich stratíme. Keď sa nám všetko dobre darí, myslíme, si že všetko zvládneme bez nich. Mnohé veci nie sú také, aké ich vidíte z vašej pozície. Otvorte oči a uvidíte veľa skrytého, čo čaká na svoje objavenie. Upravte si svoje víkendové stravovacie návyky, tak, aby vám jedlo stále prinášalo potešenie, ale nepriberali pritom na váhe.
späť
Škorpión
Škorpión
Škorpión
Škorpión
Dnešnú sobotu sa, pod vplyvom Luny vo vodnom živle, ktorý je i váš, do vzťahov vnesú zmiešané pocity zamilovaných a rôzne rozmary a ľúbostné vrtochy. Starosvetské názory rodičov a svokrovcov vás môžu vyviesť z miery a starostlivosť o ich zdravotný stav pôsobiť obmedzujúco. Ak sa budete cítiť previnilo, keď budete dostávať dary alebo žiadať o pomoc, zablokujete svoju vnútornú energiu.
späť
Strelec
Strelec
Strelec
Strelec
Pre tých, ktorí žijú v milostnom trojuholníku, hrozí čoskoro prezradenie. Naopak nové vzťahy sa vyvíjajú mnohým dobre, i preto, že planéta Neptún v mnohých prebúdza túžby po krásnych chvíľach. Niečo vám naznačuje, že presadiť vlastné zámery bude ťažké. Môžete si tiež dnes preveriť, či ste sa niečomu nevenovali iba z nadšenia bez, niekedy potrebného rozlišovacieho a dôsledného vyhodnotenia všetkých súvislostí.
späť
Kozorožec
Kozorožec
Kozorožec
Kozorožec
Pokiaľ v sebe už dlhšiu dobu dusíte nejaké nevyriešené problémy, čoskoro vyplávajú na povrch. Strach a vnútorné napätie je energia, ktorá poškodzuje, uzatvára, skrýva, hromadí a obmedzuje. Život je vždy aj výsledkom myšlienok. Mali by ste si nájsť nejaké hobby, vďaka ktorému sa budete vedieť lepšie odreagovať. Pri nespavosti pomôže levanduľa, a to tak v podobe aromatického oleja, ako aj relaxačného kúpeľa.
späť
Vodnár
Vodnár
Vodnár
Vodnár
Niektorých požiadajú starší členovia rodiny, o niečo, pre nich dôležité, hoci pre vás nepodstatné, neodmietnite. I doma vás môže prekvapiť dlho odlúčený príbuzný alebo dobrý známy, ktorý sa odniekiaľ vrátil. Luna, ktorá je dnešnú sobotu v znamení Raka, vytvára práve takého energie. Tvorivé nápady využite, i keby ste dostali nečakanú návštevu, inak by hrozilo, že upadnú do zabudnutia.
späť
Ryby
Ryby
Ryby
Ryby
Dobro by sme mali zvýrazniť pozitívnymi myšlienkami, ktoré pomáhajú hlbokej transformácii. Do dnešnej sobotnej noci je ešte pozitívna energia Luny vo vodnom živle. Ak niekde dnešnú sobotu stretnete starého známeho, bude to pre vás osviežujúci moment. Všetko si dobre premyslite, veď je to hlavne vo vašom záujme. Cibuľa pomáha pri ochorení dýchacích ciest a kašli, znižuje cholesterol, a má protizápalové účinky.
späť
horoskop od moneo.sk
 

Čo s obnoseným šatstvom?

Zdielať tento článok

Ak ste chceli darovať obnosené oblečenie, ešte prednedávnom to v Petržalke nebolo jednoduché. Čakalo vás zdĺhavé hľadanie organizácie, ktorá aktuálne ponúknuté veci berie. Mužské oblečenie ste napríklad mohli odovzdať Sestrám Matky Terezy na Rovniankovej, detské ponúknuť na burze v materskom centre, prípadne ste mohli skúsiť šťastie v inej mestskej časti.

Čo s obnoseným šatstvom?

Uľahčiť obyvateľom zbaviť sa starších vecí, ktoré už nepotrebujú, sa rozhodla mestská časť v spolupráci s medzinárodnou organizáciou Humana People to People.  V rámci projektu zberu starého oblečenia tak majú podľa slov starostu Milana Ftáčnika možnosť urobiť to rozumným a sociálne prínosným spôsobom.

Začiatkom augusta boli  na 23 miestach rozmiestnené špeciálne kontajnery na odkladanie starého oblečenia, obuvi i domáceho textilu.  Sú zabezpečené proti vniknutiu zvonku, ich obsluha však nie je zložitá. Oblečenie, najlepšie zabalené do igelitovej tašky, sa vloží do vrchnej časti kontajnera a jednoduchým zdvihnutím držadla sa presunie dovnútra. Prevádzku nádob zabezpečujú pracovníci organizácie, ktorí vyzbierané oblečenie roztriedia. Časť  potom predávajú v rámci siete svojich second handov, časť zasielajú priamo do Afriky a oblečenie, ktoré sa nedá použiť, posielajú na recykláciu. Peniaze z predaja používa Humana People to People na financovanie svojich rozvojových projektov v krajinách Afriky a Ázie. Sú zamerané najmä na vzdelávanie, hygienu, ochranu pred HIV a AIDS a potravinovú bezpečnosť. 

Kde nájdete kontajnery?
Pri predajni Coop Jednota Jasovská ul., chodník Jasovská ul. pri Modrej kolibe, trhovisko Braník, zdravotné stredisko Strečnianska ul., terasa Holíčska ul. 13,15, kostol Sv. rodiny, Dom kultúry Zrkadlový háj, Hrobákova ul.-Osuského ul., chodník pri parkovisku taxi, dostihová dráha Starohájska pri vchode, pošta Mamateyova ul., terasa Mlynarovičova ul. 24 , chodník vedľa parkoviska LIDL v Ovsišti, Coop Jednota Ovsište, Tesco Expres Blagoevova ul, roh Černyševského a Farského ul., Vlastenecké nám., Billa Zadunajská cesta, samoobsluha Vilová ul., Zberný dvor Čapajevova ul., zdravotné stredisko Fedinova ul., Cik-Cak centrum Jiráskova ul., Ševčenkova ul. 21, Nám. Hraničiarov - parkovisko pod terasou.

Kontajnery Humana sú aj v iných mestských častiach Bratislavy : v Záhorskej Bystrici pri pošte na Gbelskej ulici, v Devíne pri miestnom úrade, v Jarovciach pri miestnom úrade a samoobsluhe, V MČ Ružinov na Dulovom námestí a na Herlianskej ulici pri Tatra banke, v Dúbravke na Švantnerovej, Drobného a Lipského ulici

Pribudne sklad solidarity
V septembri plánuje v Petržalke na Jasovskej ulici otvoriť sklad solidarity Slovenská katolícka charita. Bude sem možné priniesť nielen oblečenie, ale aj domáce spotrebiče, nábytok, hračky, potreby pre školákov a čokoľvek, čo nepotrebujete, ale dá sa to ešte použiť. Zároveň by tu malo byť aj distribučné miesto, kde si záujemcovia budú môcť prísť veci vyzdvihnúť.   „Uvažujeme aj o vytvorení predajne, kde by sa časť vecí predávala a výťažok potom použil na ďalšie prevádzkovanie skladu,“ hovorí  Radovan Gumulák, generálny sekretár SKCH a dodáva, že podobný sklad funguje aj vo Viedni. „Zamestnávajú v ňom ľudí, ktorí sú telesne alebo mentálne postihnutí a inde by ťažko našli uplatnenie. Takúto chránenú dielňu by sme radi zriadili aj v našom sklade.“

Zberný dvor
Nie všetky veci z domácnosti, ktoré vyhadzujeme, sa však dajú „odovzdať ďalej“.  Rozbitý nábytok, staré pneumatiky či nefunkčné spotrebiče nie je možné odhodiť ani do bežných kontajnerov na smeti, hoci často končia pohodené v ich blízkosti. Fyzickej osobe môže byť za takéto konanie uložená pokuta do výšky 166 eur, právnickej do  6.638 eur a v blokovom konaní, ak je Petržalčan prichytený pri čine, môže dostať pokutu 16,59 eur.  Čo teda s týmto odpadom?

Na celoročné bezplatné umiestnenie odpadu z  domácností slúži zberný dvor na Čapajevovej ulici. V apríli 2009 ho spustila do prevádzky mestská časť a odvtedy prijal viac ako štyritisíc ton odpadu. Tento rok už naplnili Petržalčania 60 kontajnerov stavebným odpadom a 200 veľkokapacitných nádob objemným odpadom. Povolený je stavebný, objemný odpad, elektrospotrebiče, šatstvo, obuv , ale zakázané je odkladanie lístia, trávy, konárov stromov s uhynutých zvierat.

Spoplatnené je odkladanie odpadu podnikateľskými subjektmi a odovzdávanie použitých pneumatík – 1,5 € za kus.  Zberný dvor je otvorený denne okrem nedele od 8:00 do 18:00 hod. Mimo prevádzkových hodín umožní uloženie vecí do kontajnera stála strážna služba.

Autor: ĽUDMILA GRODOVSKÁ a IVA KHRAPUNOVÁ
Foto: I.K.

© 2015 STAR production s.r.o. | Odkazy Created by ActivIT