Dnes je utorok, 23.júl 2019, meniny má: Oľga
Čas čítania
2 minutes
Zatiaľ prečítané

Premávku nebrzdím

máj 24, 2014 - 18:35
Stretli sme sa v jej obľúbenom bare v Trenčíne. Do mesta prišla autom v spoločnosti manžela. Práve on so synom sú pre ňu v aute najväčšou istotou, pretože sama jazdí menej. Keď však za volant sadne, bezpečnosť a plynulosť cestnej premávky je u nej prvoradá, rovnako ako dodržiavanie predpisov. „Zákon je zákon,“ hovorí známa a obľúbená sudkyňa zo Súdnej siene Janka Buršáková.
Janka, bývate v Nitre, ale stretávame sa v Trenčíne. Prišli ste autom?
Samozrejme. Keďže sme mali časový sklz, už pri odchode z Nitry šoféroval manžel. Ja jazdím pomalšie, ale nebrzdím premávku. (smiech) Jednoducho nie som dennodenná šoférka, ale snažím sa to napraviť. Kvôli mojej malej vnučke, žijúcej v zahraničí, chcem byť samostatnejšia. Manželovi a synovi plne dôverujem, oni sú  výborní šoféri a ja, asi pohodlná, som sa  nechala doteraz radšej voziť. 
 
Odkedy máte vodičský preukaz?
Od gymnázia, čiže od osemnástich.
 
Spomínate si na to obdobie?
Vybavuje sa mi istá príhoda. Mali sme doma žiguli, nebolo v garáži a ja za výdatnej pomoci môjho brata som si chcela vyskúšať svoje šoférske schopnosti. Samozrejme, nevyšlo to, oškrela som auto o  stĺp na vešanie bielizne. Bolo to viditeľné, nebolo východiska, tak som sa musela rodičom priznať.
 
Čo vy a priestupky? Ako sudkyňa zo Súdnej siene zrejme zákony dodržiavate do bodky...
Žiadny extra priestupok som nikdy nespravila. Sú hranice, v rámci ktorých sa dá pohybovať.  Irituje ma arogantný postoj moci, aj v rámci toho, že som bývalá príslušníčka Zboru väzenskej a justičnej stráže.  Stalo sa, že ma policajti zastavili, kontrolovali a správali sa slušne, ale mám aj negatívnu skúsenosť. Dostala som pokutu za parkovanie. Potrebovala  som rýchlo niečo vybaviť, tak som zaparkovala časťou auta na tráve, ktorá evidentne týmto spôsobom už pár ľudom poslúžila. Neuvedomila som si, že sa tam parkovať nemalo, a keď som tam o pár minút prišla, našla som stáť pri aute policajtov. Priznala som si chybu, ale žiadne iné riešenie ako pokuta neexistovalo. Nehovoriac o arogantnom správaní. Pred uložením disciplinárneho trestu musí byť vždy objektívne zistený skutkový stav. Dalo sa postupovať inak. Myslenie a konanie niektorých ľudí je len čierno-biele, nie farebné, aj keď možnosti zo zákona sú. Toto je dosť výrazný rozdiel v posudzovaní disciplinárnych priestupkov vo väzení a v spoločnosti, ktorý vnímam v okolí. 
 
Keby ste si mali vybrať vysnívané auto, aké by bolo?
Vyskúšala som si nový Peugeot 308 a veľmi sa mi páči. Najviac ma v ňom oslovila navigácia a potešila panoramatická strecha. Dôležité však je, že spoza volantu som mala výborný výhľad, čiže sa mi veľmi ľahko orientovalo. Parkovací senzor je v aute tiež veľké plus.
 
Viac sa dočítate v SLOVENKE! 
 
Podobné články:
 
 
 
ZUZANA VALOVIČOVÁ
Foto: autorka a archív J. B.

- - Inzercia - -