Dnes je piatok, 29.máj 2020, meniny má: Vilma
Čas čítania
2 minutes
Zatiaľ prečítané

„Rafinovaná galéria“ vo Vlčom hrdle, alebo ako sa montážne haly Slovnaftu premenili na galériu

január 26, 2012 - 15:37
Bratislavskú lokalitu Vlčie hrdlo, ktorá sa rozprestiera na južnom okraji slovenskej metropoly vsta pri mestskej časti častiach Dolné Hony a Podunajské é Biskupice, e poznajú Bbratislavčania predovšetkým ako sídlo rafinérie Slovnaft.

 

Tá sa rozprestiera na ploche viac ako 500 hektárov. Obrovské haly a plochy pre výrobné jednotky, ktoré si v minulosti vyžadovali veľa priestranstva, modernizáciou výroby a technológií zostávajú nevyužité. Tento stav sa však čoskoro zmení. Slovnaft sa rozhodol na miesto likvidovania objektov -, inak architektonicky kvalitných - objektov, pretransformovať ich na nové, účelom zaujímavé, funkčné priestory. V roku 2009 spoločnosť  vyhlásila súťaž pre študentov vyšších ročníkov architektúry súťaž BROWNFIELDS SLOVNAFT.  Jej C cieľom súťaže bolo navrhnúť a spracovať štúdie pre nové využitie starých výrobných hál, skladových a administratívnych priestorov. „Je to zásadná premena a prvá lastovička, ktorá má ambíciu zmeniť vnímanie Vlčieho hrdla. Hľadáme spôsoby ako zachovať unikátnu architektúru a prepojiť ju s aktivitami pre Bratislavčanov.  Refinery Gallery je výnimočný a unikátny priestor.,“ Anton Molnár, hovorca a riaditeľ pPodnikovej komunikácie SLOVNAFT, a. s.

Víťazná štúdia z prvého ročníka súťaže - návrh Galérie moderného umenia v priestoroch bývalej montážnej haly v areáliy Slovnaftu, ktorej autorom je  študent Katedry architektúry Stavebnej fakulty STU Zoltán Horváth, sa už dnes mení na realitu.  Budova postavená v  60. a 70. rokoch minulého storočia kedysi slúžila ako montážna hala a neskôr bola už len položkou na odpis. Dnes však opäť ožíva a vďaka skúsenému architektovi Martinovi Paškovi sa mení na  Refinery Gallery. Jeho snahou je vniesť do čisto priemyselnej oblasti novú kultúrnu funkciu, prostredníctvom kvalitnej architektonickej úpravy objektu, ktorý bude poskytovať priestor pre organizáciu rôznych kultúrno-spoločenských podujatí a výstavnú činnosť.

 

Prvá fáza postupnej rekonštrukcie časti objektu, ktorú bude tvoriť galéria s maximálnou kapacitou 300 osôb, sa blíži ku koncu.  Otvorená verejnosti bude na jar tohto roku. Súčasťou galérie bude stála expozícia približujúca históriu a vývoj bratislavskej rafinérie umiestnená v interiéri a exteriéri budovy. Okrem toho má galéria ambíciu hostiť slovenské aj svetové umenie. Výstavný priestor má  rozlohu 1000 metrov štvorcových a vďaka galérii na poschodí bude možné vystavovať na dvoch úrovniach. na

Otvorením druhej časti objektu na jeseň 2012 sabude kapacita zvýšiená na 1 000 osôb. Prístavbu budú tvoriť 2dve sály, vybavené tanečným parketom, ktoré budú vhodné aj na plesy a iné kultúrne či spoločenské podujatia. „Galéria má potenciál stať sa novým PKO Bratislavy,“ povedal kurátor novej galérie Miro Minca. Prezentáciu súčasného umenia a kultúry budú dotvárať  aj dizajnérske showroomy. Investorom a prevádzkovateľom multifunkčného priestoru je spoločnosť Adom. M Studio, ktorá prevádzkuje v povedomí širšej verejnosti už známy  priestor DESIGN FACTORY. Napriek  netradičnému umiestneniu Refinery Gallery sa jej tvorcovia neobávajú nízkej návštevnosti. Okrem vlastných parkovacích plôch je hneď vedľa rafinérie nástupište MHD, ktoré umožní návštevníkom galérie rýcrýchhlu dopravnú dostupnosť z centra Bratislavy.
Pre Bratislavčanov tak vzniká nový atraktívny priestor na kultúrne a spoločenské vyžitie.


Autor: PR
Foto: PR

- - Inzercia - -