Dnes je piatok, 05.jún 2020, meniny má: Laura
Čas čítania
2 minutes
Zatiaľ prečítané

Ružinov na unikátnych fotografiách vďaka nadšencovi Jánovi Buocikovi

jún 26, 2015 - 16:56
História bratislavskej mestskej časti Ružinov počas výstavby a premien od dôb Rakúsko-Uhorska v unikátnych dobových fotografiách... Čo by ste povedali na to, keby ste sa o niekom dozvedeli, že presne toto je jeho koníček. Ján Buocik sa zbieraniu takýchto fotografií venuje posledných 5 rokov. A v jeho zbierke sú skutočne krásne exempláre.
Ján Buocik má vo svojej zbierke približne 300 fotografií, všetky sa viažúce práve k Ružinovu. „Mapovanie histórie, ktoré som začal z dôvodu lásky k Ružinovu, môjmu domovu, začína ešte pred prvou svetovou vojnou. Pred pár rokmi som ešte ako vtedajší vicestarosta Ružinova vyzval Ružinovčanov, aby mi poslali takéto fotografie, pretože som vedel, že nikto sa touto témou bližšie nezaoberal. Odvtedy mi ich došli stovky. Obávam sa, že keby som neoslovil občanov práve teraz, prvú generáciu Ružinovčanov by vystriedala nová a mnohé fotografie by sa nenávratne stratili. Väčšinou zachytávajú výstavbu Ružinova od polovice 60tych rokov 20. storočia, ale v zbierke sú aj fotky, kedy sa o Ružinove ešte nedalo hovoriť a fotky pochádzajú z vtedy samostatnej obce Prievoz (nemecky Oberufer, maďarsky Feriba). Najstaršia je z roku 1910 z dnešnej  Gagarinovej ulice, kde vtedy tieklo Mlynské rameno. Na histórií Ružinova je vidieť rozvoj Slovenska, ale na jednom mieste. Začiatkom 20.-teho storočia tu bol rozvinutý priemysel. Cvernovka, Gumonka, Appolka, továreň Danubius, či prvá mestská Plynáreň. Neskôr sa Bratislava rozširovala smerom na východ, pribudol Mmestský Bitúnok na Miletičovej, sídlisko Belušových domov na Trenčianskej, sídlisko 500 bytov na Nivách. Už koncom 50-tych rokov socialistickí plánovači rozhodli o výstavbe nového Ružinova pre 40.000 obyvateľov a vznikli Trávniky, Štrkovec, Ostredky, Pošeň. Téme sa stále venujem, aj keď už nie som vo vtedajšej pozícii, napríklad aj na sociálnych sieťach.“ 
 
Na titulnej fotografii debatuje pán Emil Potočný, ktorý venoval niekoľko vzácnych fotografií, o histórií Ružinova s Jánom Buocikom.
 
Vedeli ste napríklad o tom, že Ružinov bol kedysi ostrov? Ramená malého Dunaja ho totiž obkolesovali inak ako to poznáme dnes. Viete si dnes predstaviť, ako kedysi vyzerala  ulica, ktorou denne prechádzate? Ak by ste pred 60 rokmi stáli na mieste dnešnej Gagarinovej, Tomášikovej, Drieňovej alebo Ružovej doliny, mali by ste mokré nohy, tade všade tieklo Mlynské rameno, neskôr známe aj ako smradľavka, pre svoj sírový zápach. 
 
 
Trenčianska / železničná vlečka
Trenčianska ulica krátko po výstavbe sídliska Ružová dolina. Na Trenčianskej už jazdil trolejbus, otočka trolejbusu bola na rovnakom mieste až doku 2014. V pozadí je železničná vlečka do areálu mraziarní. 1957. 
Autor: Ľubomír Richter
 
 
Park Ružová dolina
Na snímke vidieť tzv. Palušáky – vežové domy na sídlisku Ružová dolina. V pozadí už je vybudovaná základná škola Ružová dolina spolu s telocvičňou. Nízka budova medzi panelákmi ako pozostatok výstavby je dnes už asanovaná. Park je ešte pred jeho parkovou úpravou. Na ľavej strane je vidieť časť MŠ Miletičová. 1963. 
Autor: Jozef Hrebík 
 
 
Mlynské rameno
Na snímke je lávka cez Mlynské rameno z Prievozu na Pošeň v mieste dnešnej Gagarinovej ulice. Na prechod sa používal brod na mieste dnešnej Brodnej ulice. V pozadí Evanjelický kostol a.v. v Prievoze z roku 1924. Fotografia pochádza z obdobia do konca 50tych rokov. 
Autor: Neznámy 
 
 
Štrkovecké jazero
Leto na Štrkoveckom jazere. Z jazera sa ešte ťaží štrk, brehy jazera boli neupravené. Napriek zákazu kúpania sa v jazere kúpalo aj počas ťažby štrku. 1965. 
Autor: Neznámy

- - Inzercia - -