img

Horoskop na 28.04.2015
Baran
Baran
Baran
Baran
Meditácia s drahým kameňom pre vás: Perly. Každá bolestivá skúsenosť, s ktorou si bol konfrontovaný, ti umožní dosiahnuť väčšiu dokonalosť, čistotu a vykúpenie z toho, z čoho máš vyjsť von. Zamysli sa však, či chceš naozaj nový život. Pre všetko nové musíš obetovať veľa zo starého. Získaš ale slobodu. S tým je spojené dodržiavanie pevných pravidiel a mravnej čistoty.
späť
Býk
Býk
Býk
Býk
Meditácia s drahým kameňom pre vás: Diamant. Zvestujem ti pravdu do života, že najväčšia dokonalosť, harmónia a čistota je v jednoduchosti a prostote. V tej je aj najväčšia sila, ktorú neprekoná nikto. Dodávam ti dokonalosť, múdrosť a osvietenie. Posilňujem tvoje vzťahy, aby v nich vládlo porozumenie, tolerancia, vernosť a ochota prekonávať nezdravé a škodlivé návyky. Buď čestný a spravodlivý.
späť
Blíženci
Blíženci
Blíženci
Blíženci
Meditácia s drahým kameňom pre vás: Citrín. Dodávam do tvojho života jas. Obdarujem ťa pokojom, vyrovnanosťou, vnútornou harmóniou, ktorá pozitívne ovplyvňuje tvoje telo i myseľ. Vnášam ti do týchto dní pocit sviežosti, bezpečia a hrejivého tepla. Pomáham ti, aby si sa lepšie spoznal. Utišujem tvoje srdce, jeho bolesti a dávam ti istotu v každodennom konaní pre dobro všetkých okolo.
späť
Rak
Rak
Rak
Rak
Meditácia s drahým kameňom pre vás: Karneol. Dodávam ti vitálnu činorodú energiu Zeme. Prebúdzam v tebe potlačené vedomie, že si spojený s nemennými zákonmi prírody a Svetla. Učím ťa tvorivosti, schopnosti premeniť získané schopnosti v skutočnosť, aktívne cítiť, jednať a žiť. Dávam tvojmu životu správny smer a pomáham ti, aby si neprešľapoval na jednom mieste. Svoj zrak nasmeruj do budúcnosti!
späť
Lev
Lev
Lev
Lev
Meditácia s drahým kameňom pre vás: Tigrie oko. Dávam ti do života iskru. Učím ťa otvorenosti, aktívnemu pohľadu na svet, rozvahe, samostatnému rozhodovaniu. Vštepujem ti vôľu k sebarealizácii. Ukazujem ti, že celý kolobeh života je v neustálom pohybe a premene. Posilňujem tvoju vôľu a koncentráciu, utišujem nervy, zaháňam čierne myšlienky a pocity beznádeje. Ukazujem správny smer v obchodovaní.
späť
Panna
Panna
Panna
Panna
Meditácia s drahým kameňom pre vás: Beryl. Moje vyžarovanie je čisté, vytvára okolo mňa energetické pole, ktoré vyvoláva pozitívne pocity u ľudí, ktoré sa ocitnú v mojom dosahu. Priťahujem lásku a dobro. Žijem v pravde a eliminujem v sebe všetky negatívne vlastnosti. Môj zrak sa mi posilňuje a uzdravuje. Vidím pravdivo aj seba a spoznávam, že je to dobre. Už sa nebojím svojich negatívnych vlastností. Viem, že sa ich postupne zbavím.
späť
Váhy
Váhy
Váhy
Váhy
Meditácia s drahým kameňom pre vás: Mesačný kameň. Podporujem vnútorný vývoj tvojej duše. Vediem ťa k poznaniu, že len hlboký cit dokáže premeniť samotný rozum v múdrosť. Posilňujem ženskú stánku tvojej osobnosti: plodnosť, miernosť, jemnosť a intuíciu. Liečim tvoje boľačky na tele i duši, pomáham ti chápať prečo sa ti niektoré veci dejú. Zbavujem ťa hrubosti. Pripomínam tvoje zabudnuté túžby, ktoré môžeš neskôr ...
späť
Škorpión
Škorpión
Škorpión
Škorpión
Meditácia s drahým kameňom pre vás: Ruženín. Prebúdzam v tebe pocit nežnosti, miernosti, priateľstva a nesebeckej lásky. Otváram v tvojom srdci všetko, čo je potrebné k láske. Učím ťa vidieť lásku a veriť, že existuje. Hladkám ti tvoju ubolenú dušu. Učím ťa, aby si vnímal krásu hudby, oživujem fantáziu a dodávam inšpiráciu k tvorbe. Tvoja komunikácia s ľuďmi je pokojná, a pritom plodná. Samozrejme, že pre obe strany.
späť
Strelec
Strelec
Strelec
Strelec
Meditácia s drahým kameňom pre vás: Rubín. Prebúdzam v tebe životnú energiu, ale aj láskyplné emócie a spoluúčasť so všetkým životom na našej Zemi. Inšpirujem ťa vo všeobjímajúcej láske, k pravde a múdrosti. Vyžarujem k tebe pozitívnu silu žitia, prasilu lásky, oheň čistoty a premeny. Učím ťa, že telesná láska môže existovať spolu s duchovnou. Podporujem tvoju intuíciu a sebavyjadrenie. V tvojom svete je všetko tak, ako má ...
späť
Kozorožec
Kozorožec
Kozorožec
Kozorožec
Meditácia s drahým kameňom pre vás: Rubín. Prebúdzam v tebe životnú energiu, ale aj láskyplné emócie a spoluúčasť so všetkým životom na našej Zemi. Inšpirujem ťa v láske, k pravde a múdrosti. Vyžarujem k tebe pozitívnu silu žitia, prasilu lásky, oheň čistoty a premeny. Učím ťa, že telesná láska môže existovať spolu s duchovnou, bez toho aby sa niekto pohoršoval. Podporujem tvoju intuíciu a sebavyjadrenie.
späť
Vodnár
Vodnár
Vodnár
Vodnár
Meditácia s drahým kameňom pre vás: Turmalín. Ochraňujem ťa, dávam ti dynamickosť, silu. Regenerujem tvoje telo a posilňujem ťa. Zjednocujem a harmonizujem všetky polohy tvojho ja. Vštepujem ti pravidlá a poriadok, ktoré treba rešpektovať s ohľadom na prostredie, v ktorom sa nachádzaš. Vnášam ti múdrosť a svetlo do tmy nadzmyslového poznania, ktoré ti ukáže správny smer, po ktorom budeš kráčať.
späť
Ryby
Ryby
Ryby
Ryby
Meditácia s drahým kameňom pre vás: Akvamarín. Nie je dôležité, aké ti život namiešal karty, ale to akým si v každom momente človekom. Snaž sa byť čistým a dobrým, odmenou ti bude spokojnosť, blaženosť, čistota srdca a svojej duše. Budeš ďaleko od agresivity, podráždenosti a nešťastia v živote. Pozor, aby si pritom videl do všetkých zákutí svojho svedomia. Mysli pritom na aj svojho partnera.
späť
horoskop od moneo.sk
 

Ľubica Orgonášová: Plakať nie je môj štýl

Zdielať tento článok

ĽUBICA ORGONÁŠOVÁ odišla zo Slovenska v roku 1983 a odvtedy dobýja svojím perleťovým hlasom a koloratúrnou technikou zahraničné operné scény a koncertné pódiá. Vo svete patrí medzi najžiadanejšie sopranistky, no doma bude spievať po dlhých tridsiatich rokoch. Čo sa stalo? Nikto ju k nám nepozýval alebo ona sama ponuky odmietala?

Ľubica Orgonášová: Plakať nie je môj štýl

Ponuky boli... Neviem vám však presne definovať, prečo som ich neprijala. Hovorieva sa, že človek nie je vo vlastnej krajine prorokom... Asi nebol ten správny čas. Ten prišiel až teraz a myslím si, že je to tak dobre. K rozhodnutiu prijať ponuku účinkovať na 46. ročníku BHS ma podnietil Vladimír Godár, môj spolužiak z vysokej školy, a Izabela Pažítková, manažérka Bratislavských hudobných slávností.

Aký repertoár ste si vybrali na koncert, ktorý sa uskutoční 27. novembra v historickej budove SND?
Môj repertoár sa volá Wolfgang Amadeus Mozart. Celé roky som bola spriaznená s Mozartom a s klasicistickou hudbou a snažila som sa jej držať. Nie som však orientovaná len na tohto jedného skladateľa, spievam mnohé diela, od starej hudby cez taliansku romantiku, belcanto až po súčasnú hudbu. V Bratislave vystúpim s orchestrom Camerata Salzburg a ponúknem najslávnejšie Mozartove koncertné árie. Výber bude zodpovedať atmosfére, ktorú chcem so sebou priniesť.

V Bratislave budete spievať po tridsiatich rokoch, no viem, že svoje rodné mesto ste navštevovali...
Áno, z času na čas prídem do Bratislavy. A vtedy ma moje nohy už akosi automaticky vedú na miesta, ktoré som mala rada, keď som tu žila a študovala. Zájdem na bývalé Dibrovovo námestie, kde som navštevovala hudobnú školu, za rohom bolo konzervatórium, opäť si pozriem Starú radnicu, Zrkadlovú sieň v Primaciálnom paláci... Dnes sú to pre mňa úžasné emócie. Nedávno som navštívila historickú budovu SND, kde som sa bola pozrieť na predstavenie Amadeus a zažila som tam milé prekvapenie – znie v ňom jedna moja nahrávka Mozarta z opery Únos zo Serailu...

Slovenskí umelci v rozhovoroch potvrdzujú, že v zahraničí akoby dvakrát museli ukázať, že sú dobrí. Ako to bolo vo vašom prípade?

Moja odpoveď je – nie dvakrát, ale trikrát... Niekedy to bol výlet do neznámych končín. Svojím spôsobom každý z nás, kto sa dostal vtedy na  „druhú stranu“, bol „exot“. Musela som sa zžiť nielen s divadlom, ale aj so spôsobom života, a to si vyžadovalo čas a aj nejakú dobrú dušu, ktorá pomohla.

Aj ste si tam občas poplakali?
Vôbec nie. To nie je môj štýl. Keď som sa už rozhodla odísť z republiky za spievaním, ktoré ma tešilo a profesionálne napĺňalo, musela som sa vyrovnať aj s istými problémami, ktoré s tým súviseli. Keď mi doslova niekto ublížil alebo som mala zlé skúsenosti, to sa viac dotklo mojej duše, tam som bola vnútorne zraniteľná. Ale spev bol môj život...  

Aký bol skutočný dôvod vášho odchodu z Opery v Banskej Bystrici, a zároveň aj zo Slovenska do Nemecka?
V Banskej Bystrici som dosiahla maximum a nevidela som ďalšiu perspektívu rastu, no a zo strany SND nebol záujem...

Ako prežívali rodičia váš odchod z republiky? Bolo obdobie socializmu, vedeli, že stretávanie s vami nebude také jednoduché...
Najmä otec mal veľké obavy, lebo stále mal pocit, či to nie je pre mňa predsa len veľké sústo. Ale tak ako ma podporovali celé moje štúdium, podporovali ma aj v tomto rozhodnutí. Napokon, vedeli, že čo som si predsavzala, to som vždy aj dotiahla do úspešného konca. Keď videli, že som sa uchytila, že bol aj za hranicami o mňa záujem, boli nesmierne šťastí a pyšní na mňa. Boli radi, že som sa našla vo svojej profesii – že som našla svoje životné poslanie.

Narodili ste sa v rodine, kde to žilo hudbou, alebo to bola náhoda, že ste sa vybrali týmto smerom?
Otecko bol ekonómom a mamička sekretárkou, nemali teda hudobné vzdelanie, no mali nesmierne radi hudbu a v mojej záľube ma veľmi podporovali. Ale nebyť mamy, ktorá to podchytila, asi by som sa nikdy nestala profesionálnou speváčkou.

Keďže aj sestra žije v zahraničí, neprehovárali ste rodičov, aby prišli za vami?
Nebolo to jednoduché. Otec bol dosť chorľavý a mamička mi nechcela byť záťažou. Život to zariadil tak, ako to asi malo byť. Rodičia mi už, žiaľ, nežijú.

Nikdy ste nechceli so všetkým skončiť a zostať doma? Neoľutovali ste, že ste sa stali speváčkou a nevybrali si nejaké pokojnejšie povolanie?
Ľudia si často myslia – aký krásny život žiješ, cestuješ po svete... Je to pravda, ale má to aj svoje pozadie a na to treba odhodlanie, pevnú vôľu. Moja životná schéma je: taxík, letisko, hotel, pódium... Keď som doma, chytá ma panika, že zasa odchádzam, no keď už sedím v lietadle, som znova vo svojom živle. Kariéra je rehoľa a kariéra je plán, a ten mi určoval celý život – čo môžem kde a kedy robiť. Ale keď je toho príliš veľa, zasa mi to berie vzduch na dýchanie. Zaujímala som sa tiež o medicínu, psychológiu aj filozofiu, to by možno bola alternatíva, ale myslím si, že je to dobré tak, ako to je.

Napriek tomu, že už roky žijete v zahraničí, hovoríte veľmi pekne po slovensky. Ako si slovenčinu udržiavate?

Knihami, a tiež mám okolo seba vo Švajčiarsku, v blízkosti Zürichu, kde žijem, malú slovenskú komunitu. Ale lichotíte mi, lebo ja viem, že to už nie je slovenčina, ktorou som voľakedy hovorila, už je tam veľa germanizmov...

S našimi speváčkami, ktoré pôsobili a pôsobia dlho v zahraničí – Editou Gruberovou a nebohou Luciou Poppovou– ste sa nestretli na javisku?
Dve sopranistky len veľmi zriedkavo účinkujú na rovnakom pódiu, možno len v prípade, povedzme, nejakého slávnostného koncertu. Občas som sa však v zahraničí stretla so slovenskými spevákmi – jeden koncert som robila v Brazílii so Sergejom Kopčákom, keď som hosťovala v Prahe, bol tam aj operný spevák Peter Mikuláš.

Ste na voľnej nohe. Nikdy ste neboli v stálom angažmán?
Ale áno, na začiatku svojej kariéry som bola štyri roky sólistkou Štátnej opery v Banskej Bystrici. Na základe jednej nahrávky som v roku 1983 získala angažmán v Nemecku, neskôr vo Volksoper a v Štátnej opere vo Viedni.

V poslednom období vám vraj viac chutí spievať na koncertoch ako na divadelnom javisku. Prečo?

Po prvé, som bližšie k publiku, po druhé, mám šancu priniesť do hudby vlastnú identitu – vlastnú interpretáciu. Na rampe je človek odhalený, rozdáva svoju dušu. Je to krásna práca. Spolupracujem s najlepšími súbormi – s viedenskými, berlínskymi a mníchovskými filharmonikmi, s orchestrom Bavorského rozhlasu, s orchestrami v Miláne, Ríme, Paríži a s ďalšími. Čo by si človek mohol viac želať...

Zdá sa mi, že ste veľmi optimistický človek. Dokážete vari problémy vyspievať?
Nie je problém, ktorý by sa nedal riešiť. To však neznamená, že človek v živote neprejde katastrofami, duševnými pádmi a zasa vzostupmi, ale vyspievať sa nedajú. Mojou túžbou je, aby ľudia pri mojom speve pookriali na duši. Keď sa mi to podarí, som šťastná.  

Ak nespievate, nebalíte kufre, ako zvyknete relaxovať? Kde naberáte sily na ďalšie cesty a spevácke výkony?
Robím celkom banálne veci, ktoré mi robia radosť, ako je čítanie, rada sa tiež hrabem v záhradke, žijem v krásnom zelenom prostredí pri lese, a tak rada chodím na prechádzky, rada tiež varím. Väčšinou však prídem domov len vymeniť obsah kufrov...

Akú hudbu zvyknete doma počúvať?
Sem-tam aj modernú, ale základom je ticho. Som taká presýtená hudbou, že potrebujem doma celkom vypnúť.

Nakoniec si dovolím položiť možno hypotetickú otázku: Ak by vám ponúkli angažmán alebo hosťovanie v Opere SND, prijali by ste?
... nikdy nehovor nikdy!

Prezraďte ešte, ako si zvyknete chrániť svoj has?
... napríklad pred koncertom by som nerobila s vami takýto dlhý rozhovor... (smiech)


Spevácka kariéra Ľubice Orgonášovej
Cestu do popredných svetových operných domov a na prestížne koncertné pódiá jej v roku 1990 otvoril úspešný parížsky debut v Mozartovej opere Únos zo Serailu. Kariéru odštartovala v osemdesiatych rokoch na nemeckých pódiách a neskôr účinkovala vo viedenskej Staatsoper, londýnskej Covent Garden, Opere de Bastille v Paríži a operných domoch v Mníchove, Chicagu, Ríme, Miláne, New Yorku a v mnohých ďalších. Jej skvelými opernými úlohami boli postavy v Mozartových operách – napríklad Donna Anna, Pamina, Konstanza, Aspasia, Elektra. Zažiarila aj v talianskych romantických a belcantových úlohách, napríklad vo Verdiho Gilde, ale aj vo Violette, Amine, Elvíre. Jej repertoár siaha od starej hudby až po modernú. Spieva pod taktovkou významných svetových dirigentov, spolupracuje s významnými európskymi orchestrami.

Autor: ALENA HORVÁTHOVÁ-ČISÁRIKOVÁ
Foto: archív Ľ. O.

© 2015 STAR production s.r.o. | Odkazy Created by ActivIT