img

Horoskop na 07.02.2016
Baran
Baran
Baran
Baran
Cestu k sebe samému môžete teraz nájsť cez svojich priateľov. Človek sa totiž vidí často skreslene a nevníma ako ho vidí okolitý svet. Je tu však malý háčik, treba vedieť prijať aj nepríjemnejšie veci o sebe. Je to umenie, ale zbavením sa falošných predstáv o sebe si uvedomíte aj skutočnú hodnotu, skryté rezervy a možno objavíte zabudnutý talent. V konečnom dôsledku sa tak môže zmeniť váš život k lepšiemu.
späť
Býk
Býk
Býk
Býk
V tomto čase sa možno viacej ako inokedy chcete presadiť na poli kariéry. Je to trochu ťažšie, ale na druhej strane ak nepopustíte, podarí sa vám to. Treba však dať pozor, aby ste nešli ako sa obrazne vraví, cez mŕtvoly. Dnes je však pre väčšinu ľudí voľný deň, preto sa venujte svojmu telu. Ak sa dá, choďte na masáž, alebo sa dajte pomasírovať doma. Zavolajte vašim rodičom alebo starším príbuzným. Potešte ich nejakou dobrou ...
späť
Blíženci
Blíženci
Blíženci
Blíženci
Ako ste na tom s cudzími jazykmi? V tomto čase je to už nutnosť, ak chce človek držať krok s dobou. Je jedno aký máte vek! Pozrite si nejaký zahraničný film, najlepšie s titulkami, aby ste viacej vnímali atmosféru danej krajiny. Mnohí ľudia sa tak učia jazyky, že si buď prehrávajú často ten istý film, alebo si púšťajú dokola pesničku, ktorú sa nakoniec naučia naspamäť. Skúsite to aj vy? Našepkáva vám to Slnko s Lunou.
späť
Rak
Rak
Rak
Rak
Voľní si v tomto období môžu pritiahnuť svoj protipól či partnera týchto kvalít, ktoré má znamenie Kozorožca: serióznosť, dodržiavanie pravidiel a princípov. Vy mu ponúknete starostlivosť a nežný cit, čiže naučíte ho nebáť sa lásky a nehy. Ak by to nekončilo sobášom, ostanete aspoň kamaráti, ktorí sa naučili vnímať svoje opozičné znamenie. Zadaní by sa mali viacej snažiť vnímať krásno vo vzťahu.
späť
Lev
Lev
Lev
Lev
Nevydávajte sa napospas chvíľkovým pocitom. Ak sa riadime viac pudmi, často prehráme, hoci by to tak nemuselo byť. Človek sa má vedieť povzniesť nad niektoré veci, ktoré ho rozčúlia. Občas je treba urobiť aj kompromisy, hoci sa nám do nich nechce. Vtedy sa skúste obrátiť na priateľa, ktorý vám vie povedať pravdu rovno do očí. Nesmiete sa však uraziť za jeho úprimné vyjadrenie. To isté platí o terapeutovi, ktorí si robí poctivo ...
späť
Panna
Panna
Panna
Panna
Luna vo Vodnárovi prináša rôznorodosť v pocitoch i správaní sa ľudí, ale aj väčší chaos. Treba sa podľa toho zariadiť. Záleží len na nás, či sa chceme učiť a postúpiť ďalej. Ak vás niekto oslovil s prosbou, skúste sa zamyslieť, či naozaj nemôžete niečo urobiť pre svojho blížneho, hoci sa vám to nebude chcieť. Prekonaním nechuti do práce získame veľa. Spokojný pocit, že ste pomohli inému človeku vám bude iste dobrou ...
späť
Váhy
Váhy
Váhy
Váhy
Užite si posledný fašiangový víkend! Venujte sa viac koníčkom i zábave. Luna je k vám priaznivo naladená, lebo je vo vzdušnom Vodnárovi, čo je všeobecne pre vás dom potešenia, tvorby a detí. Slnko je tiež v tomto znamení. Prinesie vám viac svetla do vzťahov s ľuďmi i vôbec do celého života! Pozrite sa preto pravdivo na seba a začnite nový týždeň úprimne a s láskou k všetkému živému okolo vás.
späť
Škorpión
Škorpión
Škorpión
Škorpión
Svojou schopnosťou do hĺbky pristupovať k životu, často nahneváte tých, ktorí sú nezodpovední, no a tí vám môžu poza chrbát robiť podrazy. Len sa zamyslite, či by ste si nemali zobrať niekedy servítku, pred vaše síce úprimné, ale občas poriadne štipľavé poznámky. Lunu máte v kvadráte na vaše znamenie. Dajte si pozor na autority vo vašom živote, ktoré máte v súkromnom živote. Vzdajte úctu vašim rodičom, hoci neboli vždy ...
späť
Strelec
Strelec
Strelec
Strelec
Ak to myslíte s vašimi radami dobre, iste sa vám aj podarí vašim blízkym vysvetliť, že ak vidia za dobre mienenou radou mentorské poučovanie, tak sa mýlia. Pozvite ich dnes radšej do divadla alebo si zájdite do kina. Luna vo Vodnárovi je plná originality a optimistická. Bude sa hodiť aj niečo ľahšie, čo dvihne náladu všetkým naokolo. Niektorí sa dajú prehovoriť na fašiangovú zábavu. Veru, je posledná fašiangová nedeľa!
späť
Kozorožec
Kozorožec
Kozorožec
Kozorožec
Áno, peniaze človek potrebuje, ale ak na nich bude lipnúť, môžu sa mu rozkotúľať. Zdravie máme však len jedno. Urobte niečo pre seba. Navštívte fitnes centrum alebo cvičte doma aspoň každý druhý deň. Ak tak budete pravidelne robiť aspoň dvadsaťjeden dní, stane sa cvičenie pre vás potrebou. Nezanedbávajte ani kultúru, spoločnosť a svojich dobrých známych. Napíšte im niečo pekné, len tak od srdca.
späť
Vodnár
Vodnár
Vodnár
Vodnár
Keď vás niečo bolí, je dobre sa tomu orgánu prihovárať. Luna prechádza cca 29 dní všetkými dvanástimi znameniami. Dnes je mesačná energia vo vašom znamení, ktorú treba nasmerovať správne, aby vo vás nevyvolávala agresivitu, ale pomáhala vám k obnove síl. Skúste to aj vy. Možno teraz zahájite „odtučňovačku“ alebo sa budete v meditácii venovať svojim citlivým témam, o ktorých sa nechcete rozprávať s nikým iným, len so sebou ...
späť
Ryby
Ryby
Ryby
Ryby
Pozitívnu energiu, ktorú ste načerpali počas minulých dní, teraz zužitkujte. Nedajte sa znechutiť napätím a negatívnymi vplyvmi okolia. Preventívne si zájdite do plavárne, salónu krásy alebo si doprajte kvalitnú reflexnú masáž nôh. Keď budete večer zaspávať, budete radi, že ste niečo dobre pre seba urobili. Pite dosť tekutín, hlavne vody a čaju, napríklad zo žihľavy alebo čistca, ktorý pomáha prečistiť nielen trávenie, ale i ...
späť
horoskop od moneo.sk
 

Ľubica Orgonášová: Plakať nie je môj štýl

Zdielať tento článok

ĽUBICA ORGONÁŠOVÁ odišla zo Slovenska v roku 1983 a odvtedy dobýja svojím perleťovým hlasom a koloratúrnou technikou zahraničné operné scény a koncertné pódiá. Vo svete patrí medzi najžiadanejšie sopranistky, no doma bude spievať po dlhých tridsiatich rokoch. Čo sa stalo? Nikto ju k nám nepozýval alebo ona sama ponuky odmietala?

Ľubica Orgonášová: Plakať nie je môj štýl

Ponuky boli... Neviem vám však presne definovať, prečo som ich neprijala. Hovorieva sa, že človek nie je vo vlastnej krajine prorokom... Asi nebol ten správny čas. Ten prišiel až teraz a myslím si, že je to tak dobre. K rozhodnutiu prijať ponuku účinkovať na 46. ročníku BHS ma podnietil Vladimír Godár, môj spolužiak z vysokej školy, a Izabela Pažítková, manažérka Bratislavských hudobných slávností.

Aký repertoár ste si vybrali na koncert, ktorý sa uskutoční 27. novembra v historickej budove SND?
Môj repertoár sa volá Wolfgang Amadeus Mozart. Celé roky som bola spriaznená s Mozartom a s klasicistickou hudbou a snažila som sa jej držať. Nie som však orientovaná len na tohto jedného skladateľa, spievam mnohé diela, od starej hudby cez taliansku romantiku, belcanto až po súčasnú hudbu. V Bratislave vystúpim s orchestrom Camerata Salzburg a ponúknem najslávnejšie Mozartove koncertné árie. Výber bude zodpovedať atmosfére, ktorú chcem so sebou priniesť.

V Bratislave budete spievať po tridsiatich rokoch, no viem, že svoje rodné mesto ste navštevovali...
Áno, z času na čas prídem do Bratislavy. A vtedy ma moje nohy už akosi automaticky vedú na miesta, ktoré som mala rada, keď som tu žila a študovala. Zájdem na bývalé Dibrovovo námestie, kde som navštevovala hudobnú školu, za rohom bolo konzervatórium, opäť si pozriem Starú radnicu, Zrkadlovú sieň v Primaciálnom paláci... Dnes sú to pre mňa úžasné emócie. Nedávno som navštívila historickú budovu SND, kde som sa bola pozrieť na predstavenie Amadeus a zažila som tam milé prekvapenie – znie v ňom jedna moja nahrávka Mozarta z opery Únos zo Serailu...

Slovenskí umelci v rozhovoroch potvrdzujú, že v zahraničí akoby dvakrát museli ukázať, že sú dobrí. Ako to bolo vo vašom prípade?

Moja odpoveď je – nie dvakrát, ale trikrát... Niekedy to bol výlet do neznámych končín. Svojím spôsobom každý z nás, kto sa dostal vtedy na  „druhú stranu“, bol „exot“. Musela som sa zžiť nielen s divadlom, ale aj so spôsobom života, a to si vyžadovalo čas a aj nejakú dobrú dušu, ktorá pomohla.

Aj ste si tam občas poplakali?
Vôbec nie. To nie je môj štýl. Keď som sa už rozhodla odísť z republiky za spievaním, ktoré ma tešilo a profesionálne napĺňalo, musela som sa vyrovnať aj s istými problémami, ktoré s tým súviseli. Keď mi doslova niekto ublížil alebo som mala zlé skúsenosti, to sa viac dotklo mojej duše, tam som bola vnútorne zraniteľná. Ale spev bol môj život...  

Aký bol skutočný dôvod vášho odchodu z Opery v Banskej Bystrici, a zároveň aj zo Slovenska do Nemecka?
V Banskej Bystrici som dosiahla maximum a nevidela som ďalšiu perspektívu rastu, no a zo strany SND nebol záujem...

Ako prežívali rodičia váš odchod z republiky? Bolo obdobie socializmu, vedeli, že stretávanie s vami nebude také jednoduché...
Najmä otec mal veľké obavy, lebo stále mal pocit, či to nie je pre mňa predsa len veľké sústo. Ale tak ako ma podporovali celé moje štúdium, podporovali ma aj v tomto rozhodnutí. Napokon, vedeli, že čo som si predsavzala, to som vždy aj dotiahla do úspešného konca. Keď videli, že som sa uchytila, že bol aj za hranicami o mňa záujem, boli nesmierne šťastí a pyšní na mňa. Boli radi, že som sa našla vo svojej profesii – že som našla svoje životné poslanie.

Narodili ste sa v rodine, kde to žilo hudbou, alebo to bola náhoda, že ste sa vybrali týmto smerom?
Otecko bol ekonómom a mamička sekretárkou, nemali teda hudobné vzdelanie, no mali nesmierne radi hudbu a v mojej záľube ma veľmi podporovali. Ale nebyť mamy, ktorá to podchytila, asi by som sa nikdy nestala profesionálnou speváčkou.

Keďže aj sestra žije v zahraničí, neprehovárali ste rodičov, aby prišli za vami?
Nebolo to jednoduché. Otec bol dosť chorľavý a mamička mi nechcela byť záťažou. Život to zariadil tak, ako to asi malo byť. Rodičia mi už, žiaľ, nežijú.

Nikdy ste nechceli so všetkým skončiť a zostať doma? Neoľutovali ste, že ste sa stali speváčkou a nevybrali si nejaké pokojnejšie povolanie?
Ľudia si často myslia – aký krásny život žiješ, cestuješ po svete... Je to pravda, ale má to aj svoje pozadie a na to treba odhodlanie, pevnú vôľu. Moja životná schéma je: taxík, letisko, hotel, pódium... Keď som doma, chytá ma panika, že zasa odchádzam, no keď už sedím v lietadle, som znova vo svojom živle. Kariéra je rehoľa a kariéra je plán, a ten mi určoval celý život – čo môžem kde a kedy robiť. Ale keď je toho príliš veľa, zasa mi to berie vzduch na dýchanie. Zaujímala som sa tiež o medicínu, psychológiu aj filozofiu, to by možno bola alternatíva, ale myslím si, že je to dobré tak, ako to je.

Napriek tomu, že už roky žijete v zahraničí, hovoríte veľmi pekne po slovensky. Ako si slovenčinu udržiavate?

Knihami, a tiež mám okolo seba vo Švajčiarsku, v blízkosti Zürichu, kde žijem, malú slovenskú komunitu. Ale lichotíte mi, lebo ja viem, že to už nie je slovenčina, ktorou som voľakedy hovorila, už je tam veľa germanizmov...

S našimi speváčkami, ktoré pôsobili a pôsobia dlho v zahraničí – Editou Gruberovou a nebohou Luciou Poppovou– ste sa nestretli na javisku?
Dve sopranistky len veľmi zriedkavo účinkujú na rovnakom pódiu, možno len v prípade, povedzme, nejakého slávnostného koncertu. Občas som sa však v zahraničí stretla so slovenskými spevákmi – jeden koncert som robila v Brazílii so Sergejom Kopčákom, keď som hosťovala v Prahe, bol tam aj operný spevák Peter Mikuláš.

Ste na voľnej nohe. Nikdy ste neboli v stálom angažmán?
Ale áno, na začiatku svojej kariéry som bola štyri roky sólistkou Štátnej opery v Banskej Bystrici. Na základe jednej nahrávky som v roku 1983 získala angažmán v Nemecku, neskôr vo Volksoper a v Štátnej opere vo Viedni.

V poslednom období vám vraj viac chutí spievať na koncertoch ako na divadelnom javisku. Prečo?

Po prvé, som bližšie k publiku, po druhé, mám šancu priniesť do hudby vlastnú identitu – vlastnú interpretáciu. Na rampe je človek odhalený, rozdáva svoju dušu. Je to krásna práca. Spolupracujem s najlepšími súbormi – s viedenskými, berlínskymi a mníchovskými filharmonikmi, s orchestrom Bavorského rozhlasu, s orchestrami v Miláne, Ríme, Paríži a s ďalšími. Čo by si človek mohol viac želať...

Zdá sa mi, že ste veľmi optimistický človek. Dokážete vari problémy vyspievať?
Nie je problém, ktorý by sa nedal riešiť. To však neznamená, že človek v živote neprejde katastrofami, duševnými pádmi a zasa vzostupmi, ale vyspievať sa nedajú. Mojou túžbou je, aby ľudia pri mojom speve pookriali na duši. Keď sa mi to podarí, som šťastná.  

Ak nespievate, nebalíte kufre, ako zvyknete relaxovať? Kde naberáte sily na ďalšie cesty a spevácke výkony?
Robím celkom banálne veci, ktoré mi robia radosť, ako je čítanie, rada sa tiež hrabem v záhradke, žijem v krásnom zelenom prostredí pri lese, a tak rada chodím na prechádzky, rada tiež varím. Väčšinou však prídem domov len vymeniť obsah kufrov...

Akú hudbu zvyknete doma počúvať?
Sem-tam aj modernú, ale základom je ticho. Som taká presýtená hudbou, že potrebujem doma celkom vypnúť.

Nakoniec si dovolím položiť možno hypotetickú otázku: Ak by vám ponúkli angažmán alebo hosťovanie v Opere SND, prijali by ste?
... nikdy nehovor nikdy!

Prezraďte ešte, ako si zvyknete chrániť svoj has?
... napríklad pred koncertom by som nerobila s vami takýto dlhý rozhovor... (smiech)


Spevácka kariéra Ľubice Orgonášovej
Cestu do popredných svetových operných domov a na prestížne koncertné pódiá jej v roku 1990 otvoril úspešný parížsky debut v Mozartovej opere Únos zo Serailu. Kariéru odštartovala v osemdesiatych rokoch na nemeckých pódiách a neskôr účinkovala vo viedenskej Staatsoper, londýnskej Covent Garden, Opere de Bastille v Paríži a operných domoch v Mníchove, Chicagu, Ríme, Miláne, New Yorku a v mnohých ďalších. Jej skvelými opernými úlohami boli postavy v Mozartových operách – napríklad Donna Anna, Pamina, Konstanza, Aspasia, Elektra. Zažiarila aj v talianskych romantických a belcantových úlohách, napríklad vo Verdiho Gilde, ale aj vo Violette, Amine, Elvíre. Jej repertoár siaha od starej hudby až po modernú. Spieva pod taktovkou významných svetových dirigentov, spolupracuje s významnými európskymi orchestrami.

Autor: ALENA HORVÁTHOVÁ-ČISÁRIKOVÁ
Foto: archív Ľ. O.

© 2016 STAR production s.r.o. | Odkazy Created by ActivIT
Tento web používa súbory cookies. Viac informácií TU.