img
Horoskop na 28.02.2015
Baran
Baran
Baran
Baran
Deň venujte rodine. Nemali by ste zabúdať ani na citovú stránku svojho života. Tú dnešnú sobotu podporuje aj Luna v živle vody. Dostanete citlivejšiu náladu. Pozor na pripútanie vašej duše k nevedomým pôžitkom. Víkend je pre väčšinu ľudí čas určený na duchovné záležitosti, koníčky a relaxačné aktivity, ktorými môžete prispieť k rodinnej pohode, ale aj docieliť pozitívne zmeny.
späť
Býk
Býk
Býk
Býk
I z dnešných, hoci nepredvídateľných situácii, môžete len vyťažiť. Dnešnú sobotu, ale i zajtra, je čas na urovnanie toho, čo sa pokazilo. Nebuďte ovládaní strachom z nepoznaného. Uvedomte si, že ste súčasťou poznávacieho cyklu zvaného život. Dovoľte, nech dnešný sobotný, víkendový deň vám dodá viac energie do života. Obmedzte negatívne rozmýšľanie o sebe, o svojich cieľoch, či svojich problémoch.
späť
Blíženci
Blíženci
Blíženci
Blíženci
Pre vás je typické, že hľadáte stále niečo nové, najmä v jedle. Mnohí z vášho znamenia nemajú problém prispôsobiť sa novému jedálničku. Majú radi experimenty, skúšajú taliansku, čínsku, či tureckú kuchyňu. Zároveň si však cítite potrebu harmónie v tele. Viete teda vhodne jedlo kombinovať. Ak máte pocity viny, pokorne ich prijmite a uvedomte si, že človek je omylný. Ospravedlňte sa, ak sa ešte dá.
späť
Rak
Rak
Rak
Rak
Dávajte si dnešnú sobotu pozor i na precitlivenosť a výbušné reakcie, ktoré môžete, i pod vplyvom Luny vo vašom znamení, cez deň, ale hlavne večer, mať. Môžu to spôsobiť i večerné energie niekoho iného, s ktorým väčšinou mávate napätý vzťah. Pri chudnutí sa niektorí nevhodne snažia zásadne zmeniť výživu proti svojej prirodzenosti, a preto sa im redukcia váhy nedarí. Niekedy siahajú po zdanlivo zdravých, ale pre nich úplne ...
späť
Lev
Lev
Lev
Lev
Budete mať pocit, že sa potrebujete trochu zastaviť. Započúvajte sa do rytmu svojho tela. Keby ste sa trochu snažili posunúť svoje rodinné záležitosti dopredu, podarilo by sa vám to. Ak budete pristupovať k prípadným prekážkam aktívne a pozitívne, potom všetko zvládnete. Častejšie prechladnutia a katary slizníc. Piť aj čaje čierne aj zelené, napríklad v kombinácií so zázvorom, ten tiež mierne zvyšuje krvný tlak.
späť
Panna
Panna
Panna
Panna
Relax sa vám po búrlivom týždni rozhodne zíde. Vaše zdravie je trochu ohrozené. Neustále sa učte meniť všetko, čo neslúži. Ženy v Panne pričasto obhajujú lenivých synov, či manželov. Zdravie naznačuje, že je vhodné si dať si do poriadku lymfatický systém. Viete prečo sa vám po jedle drieme? Mozgové bunky, ktoré človeka udržujú v stave bdelosti, vypína zvýšená hladina glukózy. Potrava sa premieňa na cukor a dostáva sa do krvi.
späť
Váhy
Váhy
Váhy
Váhy
Hodnotu priateľov si neuvedomujeme, pokiaľ nám nehrozí, že ich stratíme. Keď sa nám všetko dobre darí, myslíme, si že všetko zvládneme bez nich. Mnohé veci nie sú také, aké ich vidíte z vašej pozície. Otvorte oči a uvidíte veľa skrytého, čo čaká na svoje objavenie. Upravte si svoje víkendové stravovacie návyky, tak, aby vám jedlo stále prinášalo potešenie, ale nepriberali pritom na váhe.
späť
Škorpión
Škorpión
Škorpión
Škorpión
Dnešnú sobotu sa, pod vplyvom Luny vo vodnom živle, ktorý je i váš, do vzťahov vnesú zmiešané pocity zamilovaných a rôzne rozmary a ľúbostné vrtochy. Starosvetské názory rodičov a svokrovcov vás môžu vyviesť z miery a starostlivosť o ich zdravotný stav pôsobiť obmedzujúco. Ak sa budete cítiť previnilo, keď budete dostávať dary alebo žiadať o pomoc, zablokujete svoju vnútornú energiu.
späť
Strelec
Strelec
Strelec
Strelec
Pre tých, ktorí žijú v milostnom trojuholníku, hrozí čoskoro prezradenie. Naopak nové vzťahy sa vyvíjajú mnohým dobre, i preto, že planéta Neptún v mnohých prebúdza túžby po krásnych chvíľach. Niečo vám naznačuje, že presadiť vlastné zámery bude ťažké. Môžete si tiež dnes preveriť, či ste sa niečomu nevenovali iba z nadšenia bez, niekedy potrebného rozlišovacieho a dôsledného vyhodnotenia všetkých súvislostí.
späť
Kozorožec
Kozorožec
Kozorožec
Kozorožec
Pokiaľ v sebe už dlhšiu dobu dusíte nejaké nevyriešené problémy, čoskoro vyplávajú na povrch. Strach a vnútorné napätie je energia, ktorá poškodzuje, uzatvára, skrýva, hromadí a obmedzuje. Život je vždy aj výsledkom myšlienok. Mali by ste si nájsť nejaké hobby, vďaka ktorému sa budete vedieť lepšie odreagovať. Pri nespavosti pomôže levanduľa, a to tak v podobe aromatického oleja, ako aj relaxačného kúpeľa.
späť
Vodnár
Vodnár
Vodnár
Vodnár
Niektorých požiadajú starší členovia rodiny, o niečo, pre nich dôležité, hoci pre vás nepodstatné, neodmietnite. I doma vás môže prekvapiť dlho odlúčený príbuzný alebo dobrý známy, ktorý sa odniekiaľ vrátil. Luna, ktorá je dnešnú sobotu v znamení Raka, vytvára práve takého energie. Tvorivé nápady využite, i keby ste dostali nečakanú návštevu, inak by hrozilo, že upadnú do zabudnutia.
späť
Ryby
Ryby
Ryby
Ryby
Dobro by sme mali zvýrazniť pozitívnymi myšlienkami, ktoré pomáhajú hlbokej transformácii. Do dnešnej sobotnej noci je ešte pozitívna energia Luny vo vodnom živle. Ak niekde dnešnú sobotu stretnete starého známeho, bude to pre vás osviežujúci moment. Všetko si dobre premyslite, veď je to hlavne vo vašom záujme. Cibuľa pomáha pri ochorení dýchacích ciest a kašli, znižuje cholesterol, a má protizápalové účinky.
späť
horoskop od moneo.sk
 

Ľubica Orgonášová: Plakať nie je môj štýl

Zdielať tento článok

ĽUBICA ORGONÁŠOVÁ odišla zo Slovenska v roku 1983 a odvtedy dobýja svojím perleťovým hlasom a koloratúrnou technikou zahraničné operné scény a koncertné pódiá. Vo svete patrí medzi najžiadanejšie sopranistky, no doma bude spievať po dlhých tridsiatich rokoch. Čo sa stalo? Nikto ju k nám nepozýval alebo ona sama ponuky odmietala?

Ľubica Orgonášová: Plakať nie je môj štýl

Ponuky boli... Neviem vám však presne definovať, prečo som ich neprijala. Hovorieva sa, že človek nie je vo vlastnej krajine prorokom... Asi nebol ten správny čas. Ten prišiel až teraz a myslím si, že je to tak dobre. K rozhodnutiu prijať ponuku účinkovať na 46. ročníku BHS ma podnietil Vladimír Godár, môj spolužiak z vysokej školy, a Izabela Pažítková, manažérka Bratislavských hudobných slávností.

Aký repertoár ste si vybrali na koncert, ktorý sa uskutoční 27. novembra v historickej budove SND?
Môj repertoár sa volá Wolfgang Amadeus Mozart. Celé roky som bola spriaznená s Mozartom a s klasicistickou hudbou a snažila som sa jej držať. Nie som však orientovaná len na tohto jedného skladateľa, spievam mnohé diela, od starej hudby cez taliansku romantiku, belcanto až po súčasnú hudbu. V Bratislave vystúpim s orchestrom Camerata Salzburg a ponúknem najslávnejšie Mozartove koncertné árie. Výber bude zodpovedať atmosfére, ktorú chcem so sebou priniesť.

V Bratislave budete spievať po tridsiatich rokoch, no viem, že svoje rodné mesto ste navštevovali...
Áno, z času na čas prídem do Bratislavy. A vtedy ma moje nohy už akosi automaticky vedú na miesta, ktoré som mala rada, keď som tu žila a študovala. Zájdem na bývalé Dibrovovo námestie, kde som navštevovala hudobnú školu, za rohom bolo konzervatórium, opäť si pozriem Starú radnicu, Zrkadlovú sieň v Primaciálnom paláci... Dnes sú to pre mňa úžasné emócie. Nedávno som navštívila historickú budovu SND, kde som sa bola pozrieť na predstavenie Amadeus a zažila som tam milé prekvapenie – znie v ňom jedna moja nahrávka Mozarta z opery Únos zo Serailu...

Slovenskí umelci v rozhovoroch potvrdzujú, že v zahraničí akoby dvakrát museli ukázať, že sú dobrí. Ako to bolo vo vašom prípade?

Moja odpoveď je – nie dvakrát, ale trikrát... Niekedy to bol výlet do neznámych končín. Svojím spôsobom každý z nás, kto sa dostal vtedy na  „druhú stranu“, bol „exot“. Musela som sa zžiť nielen s divadlom, ale aj so spôsobom života, a to si vyžadovalo čas a aj nejakú dobrú dušu, ktorá pomohla.

Aj ste si tam občas poplakali?
Vôbec nie. To nie je môj štýl. Keď som sa už rozhodla odísť z republiky za spievaním, ktoré ma tešilo a profesionálne napĺňalo, musela som sa vyrovnať aj s istými problémami, ktoré s tým súviseli. Keď mi doslova niekto ublížil alebo som mala zlé skúsenosti, to sa viac dotklo mojej duše, tam som bola vnútorne zraniteľná. Ale spev bol môj život...  

Aký bol skutočný dôvod vášho odchodu z Opery v Banskej Bystrici, a zároveň aj zo Slovenska do Nemecka?
V Banskej Bystrici som dosiahla maximum a nevidela som ďalšiu perspektívu rastu, no a zo strany SND nebol záujem...

Ako prežívali rodičia váš odchod z republiky? Bolo obdobie socializmu, vedeli, že stretávanie s vami nebude také jednoduché...
Najmä otec mal veľké obavy, lebo stále mal pocit, či to nie je pre mňa predsa len veľké sústo. Ale tak ako ma podporovali celé moje štúdium, podporovali ma aj v tomto rozhodnutí. Napokon, vedeli, že čo som si predsavzala, to som vždy aj dotiahla do úspešného konca. Keď videli, že som sa uchytila, že bol aj za hranicami o mňa záujem, boli nesmierne šťastí a pyšní na mňa. Boli radi, že som sa našla vo svojej profesii – že som našla svoje životné poslanie.

Narodili ste sa v rodine, kde to žilo hudbou, alebo to bola náhoda, že ste sa vybrali týmto smerom?
Otecko bol ekonómom a mamička sekretárkou, nemali teda hudobné vzdelanie, no mali nesmierne radi hudbu a v mojej záľube ma veľmi podporovali. Ale nebyť mamy, ktorá to podchytila, asi by som sa nikdy nestala profesionálnou speváčkou.

Keďže aj sestra žije v zahraničí, neprehovárali ste rodičov, aby prišli za vami?
Nebolo to jednoduché. Otec bol dosť chorľavý a mamička mi nechcela byť záťažou. Život to zariadil tak, ako to asi malo byť. Rodičia mi už, žiaľ, nežijú.

Nikdy ste nechceli so všetkým skončiť a zostať doma? Neoľutovali ste, že ste sa stali speváčkou a nevybrali si nejaké pokojnejšie povolanie?
Ľudia si často myslia – aký krásny život žiješ, cestuješ po svete... Je to pravda, ale má to aj svoje pozadie a na to treba odhodlanie, pevnú vôľu. Moja životná schéma je: taxík, letisko, hotel, pódium... Keď som doma, chytá ma panika, že zasa odchádzam, no keď už sedím v lietadle, som znova vo svojom živle. Kariéra je rehoľa a kariéra je plán, a ten mi určoval celý život – čo môžem kde a kedy robiť. Ale keď je toho príliš veľa, zasa mi to berie vzduch na dýchanie. Zaujímala som sa tiež o medicínu, psychológiu aj filozofiu, to by možno bola alternatíva, ale myslím si, že je to dobré tak, ako to je.

Napriek tomu, že už roky žijete v zahraničí, hovoríte veľmi pekne po slovensky. Ako si slovenčinu udržiavate?

Knihami, a tiež mám okolo seba vo Švajčiarsku, v blízkosti Zürichu, kde žijem, malú slovenskú komunitu. Ale lichotíte mi, lebo ja viem, že to už nie je slovenčina, ktorou som voľakedy hovorila, už je tam veľa germanizmov...

S našimi speváčkami, ktoré pôsobili a pôsobia dlho v zahraničí – Editou Gruberovou a nebohou Luciou Poppovou– ste sa nestretli na javisku?
Dve sopranistky len veľmi zriedkavo účinkujú na rovnakom pódiu, možno len v prípade, povedzme, nejakého slávnostného koncertu. Občas som sa však v zahraničí stretla so slovenskými spevákmi – jeden koncert som robila v Brazílii so Sergejom Kopčákom, keď som hosťovala v Prahe, bol tam aj operný spevák Peter Mikuláš.

Ste na voľnej nohe. Nikdy ste neboli v stálom angažmán?
Ale áno, na začiatku svojej kariéry som bola štyri roky sólistkou Štátnej opery v Banskej Bystrici. Na základe jednej nahrávky som v roku 1983 získala angažmán v Nemecku, neskôr vo Volksoper a v Štátnej opere vo Viedni.

V poslednom období vám vraj viac chutí spievať na koncertoch ako na divadelnom javisku. Prečo?

Po prvé, som bližšie k publiku, po druhé, mám šancu priniesť do hudby vlastnú identitu – vlastnú interpretáciu. Na rampe je človek odhalený, rozdáva svoju dušu. Je to krásna práca. Spolupracujem s najlepšími súbormi – s viedenskými, berlínskymi a mníchovskými filharmonikmi, s orchestrom Bavorského rozhlasu, s orchestrami v Miláne, Ríme, Paríži a s ďalšími. Čo by si človek mohol viac želať...

Zdá sa mi, že ste veľmi optimistický človek. Dokážete vari problémy vyspievať?
Nie je problém, ktorý by sa nedal riešiť. To však neznamená, že človek v živote neprejde katastrofami, duševnými pádmi a zasa vzostupmi, ale vyspievať sa nedajú. Mojou túžbou je, aby ľudia pri mojom speve pookriali na duši. Keď sa mi to podarí, som šťastná.  

Ak nespievate, nebalíte kufre, ako zvyknete relaxovať? Kde naberáte sily na ďalšie cesty a spevácke výkony?
Robím celkom banálne veci, ktoré mi robia radosť, ako je čítanie, rada sa tiež hrabem v záhradke, žijem v krásnom zelenom prostredí pri lese, a tak rada chodím na prechádzky, rada tiež varím. Väčšinou však prídem domov len vymeniť obsah kufrov...

Akú hudbu zvyknete doma počúvať?
Sem-tam aj modernú, ale základom je ticho. Som taká presýtená hudbou, že potrebujem doma celkom vypnúť.

Nakoniec si dovolím položiť možno hypotetickú otázku: Ak by vám ponúkli angažmán alebo hosťovanie v Opere SND, prijali by ste?
... nikdy nehovor nikdy!

Prezraďte ešte, ako si zvyknete chrániť svoj has?
... napríklad pred koncertom by som nerobila s vami takýto dlhý rozhovor... (smiech)


Spevácka kariéra Ľubice Orgonášovej
Cestu do popredných svetových operných domov a na prestížne koncertné pódiá jej v roku 1990 otvoril úspešný parížsky debut v Mozartovej opere Únos zo Serailu. Kariéru odštartovala v osemdesiatych rokoch na nemeckých pódiách a neskôr účinkovala vo viedenskej Staatsoper, londýnskej Covent Garden, Opere de Bastille v Paríži a operných domoch v Mníchove, Chicagu, Ríme, Miláne, New Yorku a v mnohých ďalších. Jej skvelými opernými úlohami boli postavy v Mozartových operách – napríklad Donna Anna, Pamina, Konstanza, Aspasia, Elektra. Zažiarila aj v talianskych romantických a belcantových úlohách, napríklad vo Verdiho Gilde, ale aj vo Violette, Amine, Elvíre. Jej repertoár siaha od starej hudby až po modernú. Spieva pod taktovkou významných svetových dirigentov, spolupracuje s významnými európskymi orchestrami.

Autor: ALENA HORVÁTHOVÁ-ČISÁRIKOVÁ
Foto: archív Ľ. O.

© 2015 STAR production s.r.o. | Odkazy Created by ActivIT