img
Horoskop na 22.08.2014
Baran
Baran
Baran
Baran
Slnko vám ešte dnes žiari na dom potešenia. Zajtra ráno vstúpi do domu zdravia a práce. Venuša ešte ostáva v dome potešenia, zvládate aj náročné veci, a to hravou formou. Kúpte partnerovi niečo pekné. Veď vy viete najlepšie, čo má rád! Počúvajte častejšie vedome, čo vám hovorí. Často sú to veci len v náznakoch, ale o to viac treba načúvať druhému, a pritom i hlasu srdca! Je to základ dlhodobého spolunažívania.
späť
Býk
Býk
Býk
Býk
Máte veľa darov, ktoré ste dostali do vienka, a možno ich ani nevyužívate. Skúšaní môžete byť aj rôznymi lekciami či pokušeniami o výstrednosť, povýšenosť, preceňovanie svojich síl a dokonca nezákonnosťou. Jupiter je totiž v kvadráte na vaše znamenie, takže aspoň jednu spomínanú záležitosť môžete pocítiť aj na svojej koži. Pri vedomí, že je aj Venuša, vaša vládkyňa nepríjemne aspektovaná, dajte si naozaj pozor.
späť
Blíženci
Blíženci
Blíženci
Blíženci
Máte chuť sa zabávať, nevyhýbate sa cestám po okolí a stretnutiam so súrodencami, či blízkymi ľuďmi. Čo vás asi trápi, sú zmeny v práci. Ste v tomto asi trochu konzervatívni. Nemusíte však meniť miesto! Stačí, ak budete pristupovať k práci inak. Kurz asertívneho správania vám nezaškodí, alebo si kúpte o tejto problematike knihu. Je jedno, na ktorej strane stojíte, či ste utiahnutí alebo máte sklony k agresivite. Najlepšia je ...
späť
Rak
Rak
Rak
Rak
Luna vás aktivizuje, aby ste začali niečo so sebou robiť. Veru, kto sa dlhšie pozoruje a vníma Mesiac ako prechádza jednotlivými znameniami, vidí v tom zákonitosti. Vie sa potom v rôznych fázach Luny aj dobre orientovať a nič ho veľmi nepríjemne neprekvapí. V tomto období, keď už zajtra bude Slnko v Panne, by ste sa mohli viac venovať svojim priateľom a lásku brať aj trochu duchovnejšie ako doteraz.
späť
Lev
Lev
Lev
Lev
Nabrali ste zo Slnka dosť síl a dnes neskoro večer k vám vstupuje Luna. Večer si pustite nejaký dobrý film. Zamyslite sa aj nad vašimi financiami ako by ste ich navýšili, ale aj hodnotami života, na ktorých budete nasledujúci mesiac viac rozmýšľať. Pre mnohých, ktorí počas týždňa pracovali začína zaslúžený víkend, kedy by sme sa nemali nudiť, ale ísť za kultúrou. Luna vo vašom znamení ju bude viacej podporovať.
späť
Panna
Panna
Panna
Panna
Nezaškodí sa chvíľami utiahnuť do samoty. Slnko v horoskope človeka stelesňuje jeho samého, aký je a čo vôbec od života očakáva. Máme sa naučiť vychádzať s okolím, chápať ho ako súčasť spoločenstva. Potrebujeme bytostne vzťahy, aby sme sa to naučili. Váš čas, aby ste začali niečo po novom pomaly prichádza. Dnes pouvažujte čo ste robili počas roka a na základe toho si urobte plány do nového návratu Slnka.
späť
Váhy
Váhy
Váhy
Váhy
Buďte opatrní, ako budete dnes vystupovať v zamestnaní. Ak máte dovolenku, dajte si pozor na autoritatívne ženy, alebo vôbec na to, aby ste vy sami tak nekonali. Neskoro večer vstúpi Mesiac do vášho domu priateľov, čo je dobrý aspekt na tento víkend, ak si potrebujete s nimi porozprávať o svojich pocitoch. Slnko vám vstúpi zajtra do vášho domu podvedomia, potom asi budete viac vyhľadávať tichú spoločnosť.
späť
Škorpión
Škorpión
Škorpión
Škorpión
Zamerajte sa dnes hlavne na súvislosti s priateľmi a spoločnými činnosťami v blízkom okolí. Nemajte však príliš veľké očakávania a ideály. Zažili by ste možno malé sklamania. Pri bdelom vcítení, sa však budete vedieť zariadiť správne. Luna je ešte po celý deň v priaznivom postavení voči vám, lebo je a až do neskorého večera v Rakovi. Spolu so sextilom Merkúra na vaše znamenie môžete čakať aj nejaké potešujúce správy.
späť
Strelec
Strelec
Strelec
Strelec
Máte viacero planét v dome filozofie a ďalekých ciest. Dnes sa vám nepatrí sedieť niekde v kútiku, ale vyraziť za dobrodružstvom, poznaním a exotikou. Ak ste už po dovolenke, nezabudnite aj tak denne oddychovať. Do čoho sa dnes pustíte, malo by vám ísť od ruky. Môžete spojiť duchovnú prácu na sebe spolu so zábavou! Luna bude počas dňa v Rakovi, neskôr vstúpi do Leva, núka vám teda pekný večer!
späť
Kozorožec
Kozorožec
Kozorožec
Kozorožec
Za zmienku stojí fakt, že mnohokrát má viac peňazí ten, ktorý sa vie v práci ozvať. Tu sa nechajte viesť skúsenosťami a okolnosťami, ktoré máte z minulosti. Ak ste šéfom vy, nezabúdajte na to, že aj vy ste voľakedy začínali! Merkúr je k vám priaznivo naklonený, pošepká ako na to, aby bol aj vlk sýty i ovca celá. Po práci nezanedbávajte rodinný a partnerský život. Vybehnite na bicykle alebo na kúpalisko.
späť
Vodnár
Vodnár
Vodnár
Vodnár
Nemusíte hneď cestovať za hranice, ale skúste sa nebrániť novým myšlienkam a cudzincom. V láske ste skúšaní, preto si dajte pozor, aby ste na svojho partnera v náhlivosti nevybuchli, či nedajbože nepoužili vulgárne slová. Ak je váš partner jemnocitný, asi by vám to len tak rýchlo neodpustil. Opozičné postavenie Venuše radšej použite na lepšie spoznávanie sa navzájom, aby ste boli jeden druhému doplnkom a nie opozíciou.
späť
Ryby
Ryby
Ryby
Ryby
Ak ste voľní, skúste nadviazať známosť aj prostredníctvom internetu. Ak sa stretnete prvýkrát spolu na neutrálnej pôde, napríklad vo veľkom obchodnom centre, nemôže sa vám nič zlé stať. No viete ako sa vraví: Kto sa bojí, nech nejde do lesa. Ak nemáte starosti so samotou, venujte sa tvorbe a krátkym cestám za malebnými krásami našej krajiny. Nakoniec, človek nikdy nevie, kde ho postretne šťastie!
späť
horoskop od moneo.sk
 

Ľubica Orgonášová: Plakať nie je môj štýl

Zdielať tento článok

ĽUBICA ORGONÁŠOVÁ odišla zo Slovenska v roku 1983 a odvtedy dobýja svojím perleťovým hlasom a koloratúrnou technikou zahraničné operné scény a koncertné pódiá. Vo svete patrí medzi najžiadanejšie sopranistky, no doma bude spievať po dlhých tridsiatich rokoch. Čo sa stalo? Nikto ju k nám nepozýval alebo ona sama ponuky odmietala?

Ľubica Orgonášová: Plakať nie je môj štýl

Ponuky boli... Neviem vám však presne definovať, prečo som ich neprijala. Hovorieva sa, že človek nie je vo vlastnej krajine prorokom... Asi nebol ten správny čas. Ten prišiel až teraz a myslím si, že je to tak dobre. K rozhodnutiu prijať ponuku účinkovať na 46. ročníku BHS ma podnietil Vladimír Godár, môj spolužiak z vysokej školy, a Izabela Pažítková, manažérka Bratislavských hudobných slávností.

Aký repertoár ste si vybrali na koncert, ktorý sa uskutoční 27. novembra v historickej budove SND?
Môj repertoár sa volá Wolfgang Amadeus Mozart. Celé roky som bola spriaznená s Mozartom a s klasicistickou hudbou a snažila som sa jej držať. Nie som však orientovaná len na tohto jedného skladateľa, spievam mnohé diela, od starej hudby cez taliansku romantiku, belcanto až po súčasnú hudbu. V Bratislave vystúpim s orchestrom Camerata Salzburg a ponúknem najslávnejšie Mozartove koncertné árie. Výber bude zodpovedať atmosfére, ktorú chcem so sebou priniesť.

V Bratislave budete spievať po tridsiatich rokoch, no viem, že svoje rodné mesto ste navštevovali...
Áno, z času na čas prídem do Bratislavy. A vtedy ma moje nohy už akosi automaticky vedú na miesta, ktoré som mala rada, keď som tu žila a študovala. Zájdem na bývalé Dibrovovo námestie, kde som navštevovala hudobnú školu, za rohom bolo konzervatórium, opäť si pozriem Starú radnicu, Zrkadlovú sieň v Primaciálnom paláci... Dnes sú to pre mňa úžasné emócie. Nedávno som navštívila historickú budovu SND, kde som sa bola pozrieť na predstavenie Amadeus a zažila som tam milé prekvapenie – znie v ňom jedna moja nahrávka Mozarta z opery Únos zo Serailu...

Slovenskí umelci v rozhovoroch potvrdzujú, že v zahraničí akoby dvakrát museli ukázať, že sú dobrí. Ako to bolo vo vašom prípade?

Moja odpoveď je – nie dvakrát, ale trikrát... Niekedy to bol výlet do neznámych končín. Svojím spôsobom každý z nás, kto sa dostal vtedy na  „druhú stranu“, bol „exot“. Musela som sa zžiť nielen s divadlom, ale aj so spôsobom života, a to si vyžadovalo čas a aj nejakú dobrú dušu, ktorá pomohla.

Aj ste si tam občas poplakali?
Vôbec nie. To nie je môj štýl. Keď som sa už rozhodla odísť z republiky za spievaním, ktoré ma tešilo a profesionálne napĺňalo, musela som sa vyrovnať aj s istými problémami, ktoré s tým súviseli. Keď mi doslova niekto ublížil alebo som mala zlé skúsenosti, to sa viac dotklo mojej duše, tam som bola vnútorne zraniteľná. Ale spev bol môj život...  

Aký bol skutočný dôvod vášho odchodu z Opery v Banskej Bystrici, a zároveň aj zo Slovenska do Nemecka?
V Banskej Bystrici som dosiahla maximum a nevidela som ďalšiu perspektívu rastu, no a zo strany SND nebol záujem...

Ako prežívali rodičia váš odchod z republiky? Bolo obdobie socializmu, vedeli, že stretávanie s vami nebude také jednoduché...
Najmä otec mal veľké obavy, lebo stále mal pocit, či to nie je pre mňa predsa len veľké sústo. Ale tak ako ma podporovali celé moje štúdium, podporovali ma aj v tomto rozhodnutí. Napokon, vedeli, že čo som si predsavzala, to som vždy aj dotiahla do úspešného konca. Keď videli, že som sa uchytila, že bol aj za hranicami o mňa záujem, boli nesmierne šťastí a pyšní na mňa. Boli radi, že som sa našla vo svojej profesii – že som našla svoje životné poslanie.

Narodili ste sa v rodine, kde to žilo hudbou, alebo to bola náhoda, že ste sa vybrali týmto smerom?
Otecko bol ekonómom a mamička sekretárkou, nemali teda hudobné vzdelanie, no mali nesmierne radi hudbu a v mojej záľube ma veľmi podporovali. Ale nebyť mamy, ktorá to podchytila, asi by som sa nikdy nestala profesionálnou speváčkou.

Keďže aj sestra žije v zahraničí, neprehovárali ste rodičov, aby prišli za vami?
Nebolo to jednoduché. Otec bol dosť chorľavý a mamička mi nechcela byť záťažou. Život to zariadil tak, ako to asi malo byť. Rodičia mi už, žiaľ, nežijú.

Nikdy ste nechceli so všetkým skončiť a zostať doma? Neoľutovali ste, že ste sa stali speváčkou a nevybrali si nejaké pokojnejšie povolanie?
Ľudia si často myslia – aký krásny život žiješ, cestuješ po svete... Je to pravda, ale má to aj svoje pozadie a na to treba odhodlanie, pevnú vôľu. Moja životná schéma je: taxík, letisko, hotel, pódium... Keď som doma, chytá ma panika, že zasa odchádzam, no keď už sedím v lietadle, som znova vo svojom živle. Kariéra je rehoľa a kariéra je plán, a ten mi určoval celý život – čo môžem kde a kedy robiť. Ale keď je toho príliš veľa, zasa mi to berie vzduch na dýchanie. Zaujímala som sa tiež o medicínu, psychológiu aj filozofiu, to by možno bola alternatíva, ale myslím si, že je to dobré tak, ako to je.

Napriek tomu, že už roky žijete v zahraničí, hovoríte veľmi pekne po slovensky. Ako si slovenčinu udržiavate?

Knihami, a tiež mám okolo seba vo Švajčiarsku, v blízkosti Zürichu, kde žijem, malú slovenskú komunitu. Ale lichotíte mi, lebo ja viem, že to už nie je slovenčina, ktorou som voľakedy hovorila, už je tam veľa germanizmov...

S našimi speváčkami, ktoré pôsobili a pôsobia dlho v zahraničí – Editou Gruberovou a nebohou Luciou Poppovou– ste sa nestretli na javisku?
Dve sopranistky len veľmi zriedkavo účinkujú na rovnakom pódiu, možno len v prípade, povedzme, nejakého slávnostného koncertu. Občas som sa však v zahraničí stretla so slovenskými spevákmi – jeden koncert som robila v Brazílii so Sergejom Kopčákom, keď som hosťovala v Prahe, bol tam aj operný spevák Peter Mikuláš.

Ste na voľnej nohe. Nikdy ste neboli v stálom angažmán?
Ale áno, na začiatku svojej kariéry som bola štyri roky sólistkou Štátnej opery v Banskej Bystrici. Na základe jednej nahrávky som v roku 1983 získala angažmán v Nemecku, neskôr vo Volksoper a v Štátnej opere vo Viedni.

V poslednom období vám vraj viac chutí spievať na koncertoch ako na divadelnom javisku. Prečo?

Po prvé, som bližšie k publiku, po druhé, mám šancu priniesť do hudby vlastnú identitu – vlastnú interpretáciu. Na rampe je človek odhalený, rozdáva svoju dušu. Je to krásna práca. Spolupracujem s najlepšími súbormi – s viedenskými, berlínskymi a mníchovskými filharmonikmi, s orchestrom Bavorského rozhlasu, s orchestrami v Miláne, Ríme, Paríži a s ďalšími. Čo by si človek mohol viac želať...

Zdá sa mi, že ste veľmi optimistický človek. Dokážete vari problémy vyspievať?
Nie je problém, ktorý by sa nedal riešiť. To však neznamená, že človek v živote neprejde katastrofami, duševnými pádmi a zasa vzostupmi, ale vyspievať sa nedajú. Mojou túžbou je, aby ľudia pri mojom speve pookriali na duši. Keď sa mi to podarí, som šťastná.  

Ak nespievate, nebalíte kufre, ako zvyknete relaxovať? Kde naberáte sily na ďalšie cesty a spevácke výkony?
Robím celkom banálne veci, ktoré mi robia radosť, ako je čítanie, rada sa tiež hrabem v záhradke, žijem v krásnom zelenom prostredí pri lese, a tak rada chodím na prechádzky, rada tiež varím. Väčšinou však prídem domov len vymeniť obsah kufrov...

Akú hudbu zvyknete doma počúvať?
Sem-tam aj modernú, ale základom je ticho. Som taká presýtená hudbou, že potrebujem doma celkom vypnúť.

Nakoniec si dovolím položiť možno hypotetickú otázku: Ak by vám ponúkli angažmán alebo hosťovanie v Opere SND, prijali by ste?
... nikdy nehovor nikdy!

Prezraďte ešte, ako si zvyknete chrániť svoj has?
... napríklad pred koncertom by som nerobila s vami takýto dlhý rozhovor... (smiech)


Spevácka kariéra Ľubice Orgonášovej
Cestu do popredných svetových operných domov a na prestížne koncertné pódiá jej v roku 1990 otvoril úspešný parížsky debut v Mozartovej opere Únos zo Serailu. Kariéru odštartovala v osemdesiatych rokoch na nemeckých pódiách a neskôr účinkovala vo viedenskej Staatsoper, londýnskej Covent Garden, Opere de Bastille v Paríži a operných domoch v Mníchove, Chicagu, Ríme, Miláne, New Yorku a v mnohých ďalších. Jej skvelými opernými úlohami boli postavy v Mozartových operách – napríklad Donna Anna, Pamina, Konstanza, Aspasia, Elektra. Zažiarila aj v talianskych romantických a belcantových úlohách, napríklad vo Verdiho Gilde, ale aj vo Violette, Amine, Elvíre. Jej repertoár siaha od starej hudby až po modernú. Spieva pod taktovkou významných svetových dirigentov, spolupracuje s významnými európskymi orchestrami.

Autor: ALENA HORVÁTHOVÁ-ČISÁRIKOVÁ
Foto: archív Ľ. O.

© 2014 STAR production s.r.o. Created by ActivIT