img
Horoskop na 20.08.2014
Baran
Baran
Baran
Baran
Luna vstupuje doobeda do Raka. Nezachádzajte aj vy do tvrdení, že je svet zlý. Pozrite do Slnka! Vychádza každý deň. Svieti pre dobrých aj tých takzvaných zlých, ktorí ešte neprišli na to, že ak plodia zlo, plodia ho aj pre seba. Na koniec pridám pre vaše znamenie afirmáciu pre tento deň: Som bdelým pozorovateľom svojich myšlienok a som prítomný teraz a tu. Žijem svoj život v prítomnosti s radosťou a pokojom.
späť
Býk
Býk
Býk
Býk
Posledné dni ste sa možno stretávali s nervozitou a situáciami, kedy sa z malicherných príčin hádame s našimi blízkymi. Niekedy si tak nevedomky odčerpávame navzájom z drahocennej životnej energie. Nezabúdajme na pomoc a prísun energie z vesmíru. Často len stačí poprosiť a nezabudnúť sa potom poďakovať. Skúste hneď v zárodku nepríjemných pocitov túto alternatívu pomoci sebe samému i svojmu okoliu.
späť
Blíženci
Blíženci
Blíženci
Blíženci
Dnes pred jedenástou doobeda odchádza Mesiac z vášho znamenia. Pozorovať a vnímať svoje nálady a prípadné výbuchy nadšenia či smútku počas prechodu Mesiaca všetkými znameniami, nám pomáha aj pri výbere termínov dôležitých stretnutí. Skúste byť dnes k sebe pravdiví. Priznajte si svoj vzťah k sebe samému práve dnes. Začnite si zapisovať to, čo denne cítite a vyvoďte z toho dôsledky.
späť
Rak
Rak
Rak
Rak
Luna dnes doobeda vstupuje k vám a bude priaznivo ovplyvnená Slnkom i Merkúrom. Neptún, planéta božskosti a vyššia oktáva Venuše sa na vás tiež usmieva. Ak ste sa poučili v minulosti na svojich chybách, pri tomto aspekte budete o to viac odmenení láskavosťou, starostlivosťou a podporou ľudí, ktorí sú okolo. Na druhej strane, nečakajte so založenými rukami kedy to bude! Vyjdite v ústrety druhým aj vy.
späť
Lev
Lev
Lev
Lev
Nezaškodí byť dnes večer aspoň chvíľu osamote, pozerať na hviezdy a počúvať svoje srdce. Hovorí k nám stále, len my ho nepočúvame. Ak je tu niečo, čoho sa bojíte je vhodná chvíľa to nebojácne vysloviť, Slnko je ešte u vás a dnes doobeda vchádza Luna do vášho domu podvedomia. Nemusíte ísť so svojimi problémami na nejaké fórum. Stačí, že si to už konečne uvedomíte vy sami!
späť
Panna
Panna
Panna
Panna
Dnešné poobedie s Mesiacom v Rakovi je pre vás ako stvorené na splnenie túžob a vecí, ktoré si treba občas dopriať. Ak máte tú možnosť, poseďte si večer s priateľmi. Nevylučujte ani tanec alebo obľúbený šport, pri ktorom pookrejete. Ak vás chytí nostalgická chvíľa, urobte si svoju malú čiernu hodinku, a potom sa vráťte k spoločnosti alebo si sadnite naspäť k partnerovi a deťom.
späť
Váhy
Váhy
Váhy
Váhy
Začnite pozerať na svet trochu inak, napríklad očami tých, ktorí vás rozčúlili. Netreba sa báť zmien. Nakoniec budete radi, že ste k nim pristúpili. Ako by ste si cenili potom dni, kedy sa vám darí lepšie? Pokladali by ste ich za samozrejmosť. Tak, ako niekedy berieme ľudí, ktorí sú na nás láskaví. Ak sa pominú z nášho života, až vtedy si uvedomíme ich cenu a vidíme všetko, čo pre nás urobili.
späť
Škorpión
Škorpión
Škorpión
Škorpión
Ste pod vplyvom kvadrátu Marsu a Venuše. Nečakané dobrodružstvo nie je asi vaším štýlom. V tomto období sa však aj vy budete asi chcieť dostať za hranice všedných dní. Pozor na vzťah, na ktorom vám záleží. Viete ako sa hovorí: Prečo si dávaš na ulici lacný rožok v párku, keď ťa doma čaká dobrý biftek? Koketujte, ale so svojim partnerom. Ak ste voľní tak s človekom, ktorý nemá na ruke alebo vo vrecku obrúčku.
späť
Strelec
Strelec
Strelec
Strelec
Buďte opatrní vo výmene názorov s ostatnými. Potrebujete viesť dialóg s ľuďmi? Nezabudnite počúvať, a to pozorne! Dajte najavo svojmu spoločníkovi v rozhovore, že ho nechcete ohroziť, ale chcete s ním spolupracovať. Možno bude dobre si nechať niektoré veci, ktoré chcete riešiť až na víkend. Súrne pracovné záležitosti neriešte po príchode do práce, ale až pred alebo najlepšie po obede.
späť
Kozorožec
Kozorožec
Kozorožec
Kozorožec
Merkúr je už pár dní v Panne, to je pre vás dobre. Nezanedbávajte ani svoje zdravie. Tentoraz môžete mať sklony všetko zajedať. Skúste jesť doobeda len ovocie alebo piť ovocné šťavy. Na obed môže byť zelenina s bielkovinou, olovrant malý chlebíček a večer namiesto sedenia pred televízorom, prechádzka parkom či lesom. Mesiac bude dnes už od doobedia v Rakovi, skúste sa držať bokom od nepríjemných ľudí.
späť
Vodnár
Vodnár
Vodnár
Vodnár
Zástancovia vášho znamenia, narodení v poslednej dekáde, môžu pociťovať najviac opozíciu Slnka. Ak sa vám veci nedaria, nezúfajte. Na druhej strane, skúste sa zbaviť pocitov nadradenosti, arogancie a povýšenosti, k čomu napätý aspekt v hrdom Levovi nabáda. Ak sa vám bude zdať, že ľudia sú proti vám nepriateľsky naladení, skúste sa zamyslieť nad tým, či to naozaj tak je.
späť
Ryby
Ryby
Ryby
Ryby
Ak ste v minulosti urobili nejakú chybu a urazili niekoho blízkeho, dobre viete, aké to malo následky. Niečo podobné by sa mohlo teraz opakovať. Merkúr je v Panne, zvádza ku kritike a lipnutiu na detailoch. Prv než necháte v sebe vybuchnúť vodné delo, rátajte teda tých do povestných desať alebo si vybite zlosť boxovaním do vankúša. Je to účinné. Pred jedenástou hodinou doobeda vchádza Luna do Raka, malo by vás to upokojiť.
späť
horoskop od moneo.sk
 

Môj syn je nebezpečný

Zdielať tento článok

V hlase Evy Krihovej zaznieva bezradnosť. Najviac sa obáva toho, že môže ublížiť nielen jej, dcére a manželovi, ale môže ohroziť aj okolie. Už viackrát kradol, sexuálne obťažoval ženy a len pred pár dňami sa vrátil z väzenia po tom, čo napadol muža, zbil ho a okradol. Zúfalá matka volá o pomoc skôr, ako sa niečo strašné stane...

Môj syn je nebezpečný

Vo Vrbovom pri Piešťanoch sú všetci ako na ihlách. Takmer každému je známe meno Peter Kriha. Po meste sa už rozchýrilo, že devätnásťročného muža prepustili z vyšetrovacej väzby a zdržiava sa v okolí miesta, kde kedysi vyrastal – teda u svojich rodičov. „Čo s ním máme  robiť?“ pýta sa zničená pani Krihová, ktorá posledné noci vôbec nespáva. „Už vlastne ani neplačem, pretože nemám síl,“ rezignovane si povzdychne a ukazuje na vyvesenú bielizeň na balkóne, medzi ktorou je aj Petrov sveter, ktorý mal oblečený v deň, keď sa vrátil z leopoldovskej väznice.

„Tu som ho našla spať,“
ukazuje Eva Krihová miesto na balkóne, kde sa uložil jej syn. Bývajú na prízemí a preto Peter nemal žiaden problém vyskočiť v noci na balkón, ako to urobil už viackrát predtým. Tentoraz sa však nezakrádal po večierke v noci domov, pretože na adrese, kde bývajú jeho rodičia, už nemá trvalý pobyt. Rozhodli o tom oni. Viac ho už vo svojom dome nechcú. Nie preto, že by ho neľúbili, ale preto, lebo mu chcú pomôcť. Stihnú to však vôbec?

Ako jej vlastné
Pani Eva s manželom túžili po deťoch a keď im osud nedoprial vlastné, adoptovali si deväťmesačnú Vierku. Keď zistili, že dievčatko má aj bračeka, neváhali a začali vybavovať ďalšiu adopciu. Oboch ich biologická mama po pôrode nechala v nemocnici. „Boli sme šťastní, že súrodenci budú môcť vyrastať spolu a tešili sme sa, že po štyroch rokoch vybavovania ich máme doma,“ spomína pani Eva a dodáva, že Vierku dostali ako vianočný darček a o rok neskôr k nim prišiel Peter.

„Vierka bola ako dieťa vždy utiahnutejšia a tichšia, ale Peter bol už v škôlke veľký nezbedník. Vtedy sme tomu ešte nepripisovali žiadnu dôležitosť, s oboma som sa doma učila, pretože im to išlo pomalšie,“ vysvetľuje ich mama a dodáva, že obaja súrodenci vedeli, že sú adoptovaní. Už v čase, keď Peter chodil do škôlky, sa však začali hromadiť upozornenia od učiteliek, že sa nespráva ako ostatné deti. Vyzliekal si šaty, trucoval, kričal, hádal sa a bil. Na základnej škole bol problémovým žiakom, pribúdali  poznámky v žiackej knižke aj rozhovory rodičov s učiteľmi.

„V jedenástich rokoch ma napadol nožom. Strašne som sa vyľakala a nechápala som, čo sa s ním deje. Išli sme k lekárovi, ktorý zhodnotil, že je hyperaktívny so sklonmi k agresivite,“
spomína pani Eva na deň, keď už nič nebolo ako predtým. Začali navštevovať lekárov, detskú psychiatriu, ale žiaľ, lekárske závery neboli optimistické. A tak jedenásťročný Peter nastúpil do diagnostického centra a začal navštevovať špeciálnu školu v Trnave, neskôr ako trinásťročný reedukačné centrum v Rimavskej Sobote a tieto pobyty sa striedali s hospitalizáciami na psychiatrii.

„Keď od nás odchádzal prvýkrát, veľmi plakal a vravel, že ho neľúbime. Trhalo nám to srdce,“
hovoria rodičia, ktorí ho počas školského roka navštevovali v centrách a tešili sa na každé školské prázdniny či sviatky, keď ich syn prichádzal domov. Žiaľ, pobyty doma  vždy dopadli veľmi zle a synova útočnosť sa len a len stupňovala.  

Neovládateľná agresivita
„Napádal ma, hádzal po mne stoličky, našla som ho kúpať sa vo vlastných výkaloch. Doma sme nemohli mať na dverách sklenené výplne, pretože ich vždy rozbil. Susedom som sa už hanbila pozrieť do očí, pretože vždy im niečo vyviedol,“ vysvetľuje Eva Krihová synove správanie. „Keď k nám prišiel na návštevu, kradol mobilné telefóny, peniaze či zlato. Veľakrát u nás švagriná s plačom búchala na dvere ráno o druhej, že doma sa to nedá vydržať a Peter zase vyvádza a všetko doma rozbíja,“ pridáva sa k pani Eve jej švagriná Emília Slabá s manželom Štefanom a dodávajú, že celá rodina sa veľmi tešila, keď sa dozvedeli o adopcii Petra a Vierky, ale to, čo prišlo, nepredpokladali ani v najhoršom sne.

„Nepomáhal ani krik, ani plač, ani dobré slovo. Vyskúšali sme všetko,“
hovoria bezradne rodičia a dodávajú, že aj dcéra je vývinovo trochu zostalejšia, takže sa nazdávajú, že tieto poruchy mohli súrodenci aj zdediť. Doma už manželia Krihovci nemajú svadobné obrúčky ani žiadne šperky a pani Eva nám vysvetľuje, že vždy, keď Peter prišiel zo školy domov, museli s manželom mať pod vankúšom ukryté peňaženky a telefóny, ale vraj aj tak ich dokázal ukradnúť. Keď boli rodičia v práci, pozýval si domov kamarátov, s ktorými popíjali a ich vyčíňanie sa veľakrát skončilo podaním sťažností susedov na polícii. Aj pri našej návšteve stretávame susedov, ktorí nám potvrdzujú, že Petrovej prítomnosti sa stále obávajú.       

Má sexuálnu poruchu
„Už ani nepočítam, koľkokrát mi ľudia prišli povedať, že Peter sa nevhodne správa, odhaľuje sa na verejnosti a obťažuje dievčatá. Najhoršie bolo, keď sa pokúsil znásilniť susedkinu dcéru,“ povzdychne si jeho mama. Okrem agresivity a ľahkej mentálnej retardácie psychiatrické kontrolné vyšetrenia potvrdili aj neprimerané sexuálne správanie. „...má sexuálne úchylky, ponúka sa chlapcom, hlavne v nočných hodinách, nevie posúdiť, kedy robí dobre a kedy zle...“ V iných lekárskych správach sa zase konštatuje, že nemá odstup od autority, nerešpektuje príkazy, má zníženú toleranciu, vyznačuje sa negativizmom. Pani Eva s manželom hľadali pomoc u rôznych špecialistov a minulý rok začali so synom navštevovať aj známu sexuologičku Danicu Caisovú, za ktorou pravidelne cestujú až do Košíc. Jej lekársky nález zase hovorí o závažnej poruche správania ovplyvnenej poruchou osobnosti, poruchou intelektu, ale i o tom, že Peter je nezrelý a neakceptujúci normu.       

Mali by ho zavrieť

„Syn musí pravidelne užívať lieky, ktoré sú veľmi drahé. Jeho choroba nás položila na finančné dno, požičiavali sme si peniaze, aby sme za ním mohli cestovať, pretože jeho pobyty na psychiatriách či v polepšovniach sa stále menili,“ vysvetľuje pani Eva a so smútkom dodáva, že synov stav sa za tie roky vôbec nezlepšil. Jeho rodičia boli v koncoch, keď sa dozvedeli, že s partiou chlapcov napadli jedného pána, zbili ho a okradli. Všetci skončili v Leopoldove, ale pred pár dňami ich prepustili na podmienku.

„Je len otázkou času, kedy opäť niekomu ublíži alebo sa stane niečo horšie. Nikde si ho však už nechcú nechať a keďže mal už osemnásť, minulý rok sa skončil aj jeho pobyt v reedukačnom centre,“ bezradne vysvetľuje pani Eva a zdôrazňuje, že sa bojí o rodinu, ale aj o tých, ktorým môže ublížiť. Manželia Krihovci teraz vybavujú, aby ich syna súd uznal za nesvojprávneho. Musia si opäť zabezpečiť odborný lekársky posudok a ak sa potvrdí jeho diagnóza, súd by mu mal nariadiť ústavnú liečbu.

„Zdá sa mi, že v našom prípade všetko dlho trvá a my toľko času nemáme, keďže Peter je už na slobode,“ apeluje matka, pre ktorú sú synovo umiestnenie v ústave a jeho liečba najdôležitejšími prioritami. „Mám ho veľmi rad, je to môj syn. Aj teraz ho nechávam v noci prespať v obývačke, ráno však musí odísť z bytu. Cez deň je z neho bezdomovec, pretože nikdy nikde nepracoval. Ide však zima a obávam sa, čo s ním bude...“

Autor: ANNA BOČKOVÁ
Foto: Oles Cheresko, archív E. K.

© 2014 STAR production s.r.o. Created by ActivIT