img
Horoskop na 02.03.2015
Baran
Baran
Baran
Baran
Znamenie Leva, v ktorom je teraz Luna, je ohnivého živlu, presne ako vaše znamenie. Mali by ste sa cítiť príjemne a psychicky vyrovnaní, s iskrou v očiach. Samozrejme záleží to aj od ostatných aspektov. Denné výklady sú len malým posolstvom na zamyslenie. Sledujeme v nich hlavne pohyb Mesiaca, lebo ten ide znameniami najrýchlejšie a ovplyvňuje naše cítenie i emócie. Venujte sa svojmu zovňajšku, na ktorý si Lev veľmi potrpí. Možno sa ...
späť
Býk
Býk
Býk
Býk
Ak vstanete skôr, budete potom nadšení z toho, aký budete mať dlhý deň. V tomto období dajte pozor na komunikáciu a cestovanie. Ste nepríjemne ožiarení Merkúrom vo Vodnárovi. Vy viete racionálne myslieť a teraz vás stále niečo vyvádza z miery. Ak vás kvadratúra dnešného Mesiaca veľmi znepokojila, skúste ju rozumne prečkať, a to do stredy poobedia, kedy vstúpi Luna do Panny, s ktorou si vyjdete oveľa lepšie ako s Levom, v ktorom je ...
späť
Blíženci
Blíženci
Blíženci
Blíženci
Mesiac v Levovi vytvára sextil s vaším znamením, čo je veľmi priaznivý astrologický aspekt. Ak to tak necítite, iste máte horšie aktivovanú inú planétu vo vašom osobnom horoskope. Preto nepodceňujte vaše cítenie, rozoberte si ho, ale potom odožeňte ten mráčik z vášho neba. Možno vás však táto informácia potešila a povzbudila v ďalších aktivitách dnešného náročného pracovného dňa.
späť
Rak
Rak
Rak
Rak
Mars, planéta, ktorá je predstaviteľom mužnej sily, sídli teraz v Baranovi. Môže u vás vyvolať nepríjemné nutkanie, aby ste to v práci roztočili podľa seba. Môžete, ale pozerajte aj na názor kolegov. Mesiac je vo vašom dome hodnôt. Preto ak náhodou niekto spochybní váš rebríček hodnôt, neberte to ako útok na vašu osobu. Pokazili by ste si tieto dni, ktoré by mali byť prežiarené srdečnosťou a porozumením.
späť
Lev
Lev
Lev
Lev
Luna vám praje, veď je vo vašom znamení. Pre vás je to niečo ako nov, kedy je vhodné vyhadzovať staré veci z mysle i tie zo skríň. Ak ste sa ešte nenaštartovali na túto činnosť, môžete začať dnes. Hovorí sa, že čo človek nenosí vyše roka, má podarovať, alebo vyhodiť. Skúste pozrieť i do mrazničky, čo by sa z nej mohlo čo najrýchlejšie skonzumovať, a možno i zlikvidovať.
späť
Panna
Panna
Panna
Panna
Ak máte dnes problémy so žalúdkom, spýtajte sa samých seba, čo nemáte strávené z minulosti. Samozrejme, že pri horoskopoch myslíme hlavne na našu psychickú úroveň, ale nezaškodí si dať malú diétu. Najvhodnejšie bude jesť len ovocie či zeleninu. Viac planét je teraz voči vám v opozícii, preto neberte malé poznámky okolia príliš vážne. Humor je korením života. Skúste ho používať viac. Pomáha to.
späť
Váhy
Váhy
Váhy
Váhy
Mesiac je teraz v Levovi a vrhá na vaše znamenie priaznivý uhol do domu priateľov. Dodržujte slovo, ak jednému z vašich kamarátov niečo sľúbite, hoci to bude len maličkosť. Aj z drobných vecí, ktoré často prehliadame, sa skladá náš život. Na druhej strane zbytočné a malicherné veci z minulosti treba vedieť odpustiť. Ak sa vám vracajú späť, predstavte si, že ich pálite v ohni a ony zmiznú z vášho života.
späť
Škorpión
Škorpión
Škorpión
Škorpión
Osloboďte sa od všetkého, čo vás brzdilo vo vývoji. Vnútorný svet každého z nás je iný. Sme medzi ľuďmi, a pritom sme sami. Naše subjektívne vnímanie môže byť úplne iné, ako to vyzerá navonok. Luna vám svieti na dom kariéry. Ak vás práve nahneval šéf, uvedomte si, že je to tiež len človek. Má svoje problémy, radosti, a možno i komplexy. Tu môže byť príčina, prečo na vás niekedy vidí tú smietku v oku.
späť
Strelec
Strelec
Strelec
Strelec
Protichodné pocity, ktoré možno prichádzajú v tomto období aj k vám, majú svoj zmysel. Možno ste v minulosti robili niečo inak, ako ste mali. Spýtajte sa len tak sami seba, či za tým nebola zlosť, namiesto ušľachtilého citu, ktorý drží túto zem pohromade. Venuša, bohyňa lásky, je v tomto čase k vám naladená priaznivo, taktiež aj ohnivá Luna v Levovi, preto si urobte príjemný večer v dvojici.
späť
Kozorožec
Kozorožec
Kozorožec
Kozorožec
Zvieratká majú tú zázračnú vlastnosť, že na rozdiel od ľudí, rýchle zabudnú na to, že ste im ublížili. Samozrejme vtedy, ak im dávate naďalej lásku. Vycítia to a odpustia. Nemusíte si ihneď zaobstarať psíka či iné prítulné zvieratko. Stačí, ak si uvedomíte na tomto príklade, že sa vŕtať v minulosti neoplatí. Odpustite tým, ktorí vám v minulosti ublížili. Spočiatku to nejde ľahko, ale postupne pocítite veľkú úľavu.
späť
Vodnár
Vodnár
Vodnár
Vodnár
Mesiac v Levovi je v napätom vzťahu s vami, ale toto práve niekedy potrebujeme, aby sme sa konečne pohli tým smerom, ktorý je pre nás správny. Pozorujte, odkiaľ fúka ten správny vietor, ktorý by vás oslobodil od zatuchnutia starých štruktúr správania, či iných stereotypných mechanizmov. Každá zmena prináša určitý pocit oslobodenia! Treba na to síce odvahu, ale vyplatí sa to!
späť
Ryby
Ryby
Ryby
Ryby
Zamerajte sa dnes predovšetkým na svoje zdravie a prácu. Komunikačne teraz zvládnete veľa vecí. Okolo obeda si môžete porozprávať aj s tými, ktorí vás veľmi nemusia. Možno sa vám podarí preklenúť to vzduchoprázdno na pracovisku. Mesiac v Levovi vám ide totiž domom práce a Slnko je u vás. Dodáva vám potrebnú iskru, aby ste boli optimistickí a srdeční. Ak budete pracovať na malom projekte, dotiahnite ho určite dokonca.
späť
horoskop od moneo.sk
 

Môj syn je nebezpečný

Zdielať tento článok

V hlase Evy Krihovej zaznieva bezradnosť. Najviac sa obáva toho, že môže ublížiť nielen jej, dcére a manželovi, ale môže ohroziť aj okolie. Už viackrát kradol, sexuálne obťažoval ženy a len pred pár dňami sa vrátil z väzenia po tom, čo napadol muža, zbil ho a okradol. Zúfalá matka volá o pomoc skôr, ako sa niečo strašné stane...

Môj syn je nebezpečný

Vo Vrbovom pri Piešťanoch sú všetci ako na ihlách. Takmer každému je známe meno Peter Kriha. Po meste sa už rozchýrilo, že devätnásťročného muža prepustili z vyšetrovacej väzby a zdržiava sa v okolí miesta, kde kedysi vyrastal – teda u svojich rodičov. „Čo s ním máme  robiť?“ pýta sa zničená pani Krihová, ktorá posledné noci vôbec nespáva. „Už vlastne ani neplačem, pretože nemám síl,“ rezignovane si povzdychne a ukazuje na vyvesenú bielizeň na balkóne, medzi ktorou je aj Petrov sveter, ktorý mal oblečený v deň, keď sa vrátil z leopoldovskej väznice.

„Tu som ho našla spať,“
ukazuje Eva Krihová miesto na balkóne, kde sa uložil jej syn. Bývajú na prízemí a preto Peter nemal žiaden problém vyskočiť v noci na balkón, ako to urobil už viackrát predtým. Tentoraz sa však nezakrádal po večierke v noci domov, pretože na adrese, kde bývajú jeho rodičia, už nemá trvalý pobyt. Rozhodli o tom oni. Viac ho už vo svojom dome nechcú. Nie preto, že by ho neľúbili, ale preto, lebo mu chcú pomôcť. Stihnú to však vôbec?

Ako jej vlastné
Pani Eva s manželom túžili po deťoch a keď im osud nedoprial vlastné, adoptovali si deväťmesačnú Vierku. Keď zistili, že dievčatko má aj bračeka, neváhali a začali vybavovať ďalšiu adopciu. Oboch ich biologická mama po pôrode nechala v nemocnici. „Boli sme šťastní, že súrodenci budú môcť vyrastať spolu a tešili sme sa, že po štyroch rokoch vybavovania ich máme doma,“ spomína pani Eva a dodáva, že Vierku dostali ako vianočný darček a o rok neskôr k nim prišiel Peter.

„Vierka bola ako dieťa vždy utiahnutejšia a tichšia, ale Peter bol už v škôlke veľký nezbedník. Vtedy sme tomu ešte nepripisovali žiadnu dôležitosť, s oboma som sa doma učila, pretože im to išlo pomalšie,“ vysvetľuje ich mama a dodáva, že obaja súrodenci vedeli, že sú adoptovaní. Už v čase, keď Peter chodil do škôlky, sa však začali hromadiť upozornenia od učiteliek, že sa nespráva ako ostatné deti. Vyzliekal si šaty, trucoval, kričal, hádal sa a bil. Na základnej škole bol problémovým žiakom, pribúdali  poznámky v žiackej knižke aj rozhovory rodičov s učiteľmi.

„V jedenástich rokoch ma napadol nožom. Strašne som sa vyľakala a nechápala som, čo sa s ním deje. Išli sme k lekárovi, ktorý zhodnotil, že je hyperaktívny so sklonmi k agresivite,“
spomína pani Eva na deň, keď už nič nebolo ako predtým. Začali navštevovať lekárov, detskú psychiatriu, ale žiaľ, lekárske závery neboli optimistické. A tak jedenásťročný Peter nastúpil do diagnostického centra a začal navštevovať špeciálnu školu v Trnave, neskôr ako trinásťročný reedukačné centrum v Rimavskej Sobote a tieto pobyty sa striedali s hospitalizáciami na psychiatrii.

„Keď od nás odchádzal prvýkrát, veľmi plakal a vravel, že ho neľúbime. Trhalo nám to srdce,“
hovoria rodičia, ktorí ho počas školského roka navštevovali v centrách a tešili sa na každé školské prázdniny či sviatky, keď ich syn prichádzal domov. Žiaľ, pobyty doma  vždy dopadli veľmi zle a synova útočnosť sa len a len stupňovala.  

Neovládateľná agresivita
„Napádal ma, hádzal po mne stoličky, našla som ho kúpať sa vo vlastných výkaloch. Doma sme nemohli mať na dverách sklenené výplne, pretože ich vždy rozbil. Susedom som sa už hanbila pozrieť do očí, pretože vždy im niečo vyviedol,“ vysvetľuje Eva Krihová synove správanie. „Keď k nám prišiel na návštevu, kradol mobilné telefóny, peniaze či zlato. Veľakrát u nás švagriná s plačom búchala na dvere ráno o druhej, že doma sa to nedá vydržať a Peter zase vyvádza a všetko doma rozbíja,“ pridáva sa k pani Eve jej švagriná Emília Slabá s manželom Štefanom a dodávajú, že celá rodina sa veľmi tešila, keď sa dozvedeli o adopcii Petra a Vierky, ale to, čo prišlo, nepredpokladali ani v najhoršom sne.

„Nepomáhal ani krik, ani plač, ani dobré slovo. Vyskúšali sme všetko,“
hovoria bezradne rodičia a dodávajú, že aj dcéra je vývinovo trochu zostalejšia, takže sa nazdávajú, že tieto poruchy mohli súrodenci aj zdediť. Doma už manželia Krihovci nemajú svadobné obrúčky ani žiadne šperky a pani Eva nám vysvetľuje, že vždy, keď Peter prišiel zo školy domov, museli s manželom mať pod vankúšom ukryté peňaženky a telefóny, ale vraj aj tak ich dokázal ukradnúť. Keď boli rodičia v práci, pozýval si domov kamarátov, s ktorými popíjali a ich vyčíňanie sa veľakrát skončilo podaním sťažností susedov na polícii. Aj pri našej návšteve stretávame susedov, ktorí nám potvrdzujú, že Petrovej prítomnosti sa stále obávajú.       

Má sexuálnu poruchu
„Už ani nepočítam, koľkokrát mi ľudia prišli povedať, že Peter sa nevhodne správa, odhaľuje sa na verejnosti a obťažuje dievčatá. Najhoršie bolo, keď sa pokúsil znásilniť susedkinu dcéru,“ povzdychne si jeho mama. Okrem agresivity a ľahkej mentálnej retardácie psychiatrické kontrolné vyšetrenia potvrdili aj neprimerané sexuálne správanie. „...má sexuálne úchylky, ponúka sa chlapcom, hlavne v nočných hodinách, nevie posúdiť, kedy robí dobre a kedy zle...“ V iných lekárskych správach sa zase konštatuje, že nemá odstup od autority, nerešpektuje príkazy, má zníženú toleranciu, vyznačuje sa negativizmom. Pani Eva s manželom hľadali pomoc u rôznych špecialistov a minulý rok začali so synom navštevovať aj známu sexuologičku Danicu Caisovú, za ktorou pravidelne cestujú až do Košíc. Jej lekársky nález zase hovorí o závažnej poruche správania ovplyvnenej poruchou osobnosti, poruchou intelektu, ale i o tom, že Peter je nezrelý a neakceptujúci normu.       

Mali by ho zavrieť

„Syn musí pravidelne užívať lieky, ktoré sú veľmi drahé. Jeho choroba nás položila na finančné dno, požičiavali sme si peniaze, aby sme za ním mohli cestovať, pretože jeho pobyty na psychiatriách či v polepšovniach sa stále menili,“ vysvetľuje pani Eva a so smútkom dodáva, že synov stav sa za tie roky vôbec nezlepšil. Jeho rodičia boli v koncoch, keď sa dozvedeli, že s partiou chlapcov napadli jedného pána, zbili ho a okradli. Všetci skončili v Leopoldove, ale pred pár dňami ich prepustili na podmienku.

„Je len otázkou času, kedy opäť niekomu ublíži alebo sa stane niečo horšie. Nikde si ho však už nechcú nechať a keďže mal už osemnásť, minulý rok sa skončil aj jeho pobyt v reedukačnom centre,“ bezradne vysvetľuje pani Eva a zdôrazňuje, že sa bojí o rodinu, ale aj o tých, ktorým môže ublížiť. Manželia Krihovci teraz vybavujú, aby ich syna súd uznal za nesvojprávneho. Musia si opäť zabezpečiť odborný lekársky posudok a ak sa potvrdí jeho diagnóza, súd by mu mal nariadiť ústavnú liečbu.

„Zdá sa mi, že v našom prípade všetko dlho trvá a my toľko času nemáme, keďže Peter je už na slobode,“ apeluje matka, pre ktorú sú synovo umiestnenie v ústave a jeho liečba najdôležitejšími prioritami. „Mám ho veľmi rad, je to môj syn. Aj teraz ho nechávam v noci prespať v obývačke, ráno však musí odísť z bytu. Cez deň je z neho bezdomovec, pretože nikdy nikde nepracoval. Ide však zima a obávam sa, čo s ním bude...“

Autor: ANNA BOČKOVÁ
Foto: Oles Cheresko, archív E. K.

© 2015 STAR production s.r.o. | Odkazy Created by ActivIT