img

Horoskop na 14.02.2016
Baran
Baran
Baran
Baran
Karta duchovna: Starostlivosť: Starajte sa aj o svoje telo. Je to chrám, ktorý ste dostali, aby mala kde bývať vaša duša. Sebaláska a prijatie seba, takého, akí ste, sú potrebné, aby myseľ mohla konštruktívne pracovať. Nezaťažujte si mozog, nechajte mu priestor na veci rentabilné, ale zároveň aj pekné. Dnes je sviatok svätého Valentína. Nešetrite na darčeku pre toho, koho máte radi.
späť
Býk
Býk
Býk
Býk
Karta duchovna: Dôvera: Kráčajte životom v rytme svojho srdca. Verte svojim rozhodnutiam. Vážte si to, čo vám osud momentálne poskytuje, aj keď to nie je podľa vašich momentálnych predstáv. Poskytnite aj iným príležitosť, aby mali výber a možnosť ovplyvňovať veci a situácie. Dnešnú nedeľu by malo byť pekných a príjemných situácií čo najviac, veď je sviatok zaľúbených, Valentína.
späť
Blíženci
Blíženci
Blíženci
Blíženci
Karta duchovna: Priority: Uvedomte si a prehodnoťte svoje priority. Keď viete, čo je pre vás v čase najbližšom, ale i v tom budúcom dôležité, bude pre vás ľahšie spraviť si ”inventúru”. Ľahšie sa potom povie NIE nielen iným, ale aj sebe. Zlepší sa vám psychická i fyzická kondícia. Dnešnú nedeľu v láske nezaváhajte v najnevhodnejšom čase. Skúste to ešte rýchlo dobehnúť, najlepšie valentínskym darčekom.
späť
Rak
Rak
Rak
Rak
Karta duchovna: Pokoj: Prijmite pokojne i svoju duševnú neistotu. Nikto cudzí vám nedokáže narobiť taký zmätok v duši, ako si ho narobíte sami. Aj keď nikdy nebudete vedieť všetky odpovede na vaše stále sa vynárajúce nové otázky, naučte sa vychutnávať príjemný pocit pokoja a pohody. Vyhýbajte sa ľuďom so zlou náladou, veľmi rýchlo by ste sa na nich začali podobať. Valentínsku nedeľu si spravte peknú.
späť
Lev
Lev
Lev
Lev
Karta duchovna: Neha: Naučte sa byť nežní k druhým, ale aj k sebe, aj keď to nemáte celkom v povahe. S citlivými ľuďmi je niekedy ťažká komunikácia. Dnešnú nedeľu nebuďte skeptickí. Môže prísť aj návrh, ktorý vám prinesie uvoľnenie. Môžete mať mystické sny, ktoré vám niečo vysvetlia a pripomenú. V láske nechajte partnerovi dostatočný priestor na valentínsku sebarealizáciu. Budete mať z toho dobrý pocit.
späť
Panna
Panna
Panna
Panna
Karta duchovna: Hranica: Stanovte si hranice za ktoré vám už nepríjemní ľudia nemôžu zájsť. Máte na to právo. Chráňte si svoj drahocenný čas a energiu. Vystúpia na povrch rodinné radosti i dlhodobejšie starosti. Dnes buďte opatrní a neprekračujte ani hranice domácich možností. Dnešnú nedeľu budete mať čo robiť, partner vás poriadne zamestná. Budete mať čo robiť, aby ste mu vyhoveli, ale veď je Valentína.
späť
Váhy
Váhy
Váhy
Váhy
Karta duchovna: Harmónia: Dnešnú nedeľu upokojte svoju myseľ a myšlienky. K dobrej starostlivosti o seba patrí i uvoľnenie a harmónia tela i ducha. Vždy a všade sa vyskytne občas konflikt, či už malého alebo veľkého rázu, či už otvorený alebo skrytý. Tanec voľní telo a pohladí vašu neposednú dušu. Ak dnešnú valentínsku nedeľu niečo nevyjde, tak preto, lebo ste tomu venovali málo úsilia.
späť
Škorpión
Škorpión
Škorpión
Škorpión
Karta duchovna: Osvieženie: Doprajte si popoludňajší výdatný spánok. Keď ste preťažení, alebo smutní, pospite si chvíľku aj cez deň. Umožníte svojmu telu, mysli i duchu, aby sa osviežili. Treba si svojho partnera vážiť a hýčkať, len tak vznikne výnimočný vzťah, v ktorom sa dokážu prekonať prekážky. V láske urobte to, čo ste chceli, kým si to opäť nerozmyslíte. Partner by bol potom zmätený. Valentína je len raz v roku.
späť
Strelec
Strelec
Strelec
Strelec
Karta duchovna: Vnímavosť: Radosť žije aj maličkostiach a na miestach i situáciách, kde by ste to ani nepredpokladali. K novej energii vám niekto dopomôže. Netreba byť nedotkliví, ak vám partner začne niečo vyčítať. Skúste to inak, s láskou, valentínsky, a uvidíte výsledky. Zmeňte svoj prístup k partnerovým vrtochom. Mali by ste ich konečne pochopiť. Dôvera je vždy to najhlavnejšie.
späť
Kozorožec
Kozorožec
Kozorožec
Kozorožec
Karta duchovna: Sebaúcta: Vážte si nielen iných, ale aj seba. V myslení na iných sa znervózňujete. V dialógu neprerušujte druhú osobu a nenechajte ju, aby ona prerušila vás. Neohrýzate si nechty? Je to pocit potláčanej nervozity, pretože máte pocit, že nemáte dosť priestoru na využitie svojich možností. Dnešnú valentínsku nedeľu sa nezapodievajte cudzími problémami, máte malú šancu ich vyriešiť.
späť
Vodnár
Vodnár
Vodnár
Vodnár
Karta duchovna: Sny: Nebojte sa snívať! Existujú neviditeľné zdroje, ktoré časom vaše sny podporia. Sústreďte sa na riešenie problému, namiesto toho, aby ste špekulovali nad tým, kto je vinný. Nebojte sa, že by ste sa dostali do konfliktu. Napadne vás myšlienka, ktorú práve potrebujete. Dnešnú valentínsku nedeľu sa pripravte na partnerov darček a otázky. Niektoré môžu byť zaujímavé a sexi.
späť
Ryby
Ryby
Ryby
Ryby
Karta duchovna: Nezávislosť: Vaši blízki vás zväzujú viac, ako je to nutné. Uplatňujte si právo slobodnej voľby, ale buďte pripravení niesť si aj následky. Žite iba prítomnosť. Už sa nemusí vrátiť a aj z nej bude vaša minulosť na ktorú budete spomínať. Radšej sa pýtajte viackrát, kým nedostanete dôveryhodnú odpoveď. V láske bude dnešnú valentínsku nedeľu podstata niekde inde, než ju vy vidíte momentálne.
späť
horoskop od moneo.sk
 

Môj syn je nebezpečný

Zdielať tento článok

V hlase Evy Krihovej zaznieva bezradnosť. Najviac sa obáva toho, že môže ublížiť nielen jej, dcére a manželovi, ale môže ohroziť aj okolie. Už viackrát kradol, sexuálne obťažoval ženy a len pred pár dňami sa vrátil z väzenia po tom, čo napadol muža, zbil ho a okradol. Zúfalá matka volá o pomoc skôr, ako sa niečo strašné stane...

Môj syn je nebezpečný

Vo Vrbovom pri Piešťanoch sú všetci ako na ihlách. Takmer každému je známe meno Peter Kriha. Po meste sa už rozchýrilo, že devätnásťročného muža prepustili z vyšetrovacej väzby a zdržiava sa v okolí miesta, kde kedysi vyrastal – teda u svojich rodičov. „Čo s ním máme  robiť?“ pýta sa zničená pani Krihová, ktorá posledné noci vôbec nespáva. „Už vlastne ani neplačem, pretože nemám síl,“ rezignovane si povzdychne a ukazuje na vyvesenú bielizeň na balkóne, medzi ktorou je aj Petrov sveter, ktorý mal oblečený v deň, keď sa vrátil z leopoldovskej väznice.

„Tu som ho našla spať,“
ukazuje Eva Krihová miesto na balkóne, kde sa uložil jej syn. Bývajú na prízemí a preto Peter nemal žiaden problém vyskočiť v noci na balkón, ako to urobil už viackrát predtým. Tentoraz sa však nezakrádal po večierke v noci domov, pretože na adrese, kde bývajú jeho rodičia, už nemá trvalý pobyt. Rozhodli o tom oni. Viac ho už vo svojom dome nechcú. Nie preto, že by ho neľúbili, ale preto, lebo mu chcú pomôcť. Stihnú to však vôbec?

Ako jej vlastné
Pani Eva s manželom túžili po deťoch a keď im osud nedoprial vlastné, adoptovali si deväťmesačnú Vierku. Keď zistili, že dievčatko má aj bračeka, neváhali a začali vybavovať ďalšiu adopciu. Oboch ich biologická mama po pôrode nechala v nemocnici. „Boli sme šťastní, že súrodenci budú môcť vyrastať spolu a tešili sme sa, že po štyroch rokoch vybavovania ich máme doma,“ spomína pani Eva a dodáva, že Vierku dostali ako vianočný darček a o rok neskôr k nim prišiel Peter.

„Vierka bola ako dieťa vždy utiahnutejšia a tichšia, ale Peter bol už v škôlke veľký nezbedník. Vtedy sme tomu ešte nepripisovali žiadnu dôležitosť, s oboma som sa doma učila, pretože im to išlo pomalšie,“ vysvetľuje ich mama a dodáva, že obaja súrodenci vedeli, že sú adoptovaní. Už v čase, keď Peter chodil do škôlky, sa však začali hromadiť upozornenia od učiteliek, že sa nespráva ako ostatné deti. Vyzliekal si šaty, trucoval, kričal, hádal sa a bil. Na základnej škole bol problémovým žiakom, pribúdali  poznámky v žiackej knižke aj rozhovory rodičov s učiteľmi.

„V jedenástich rokoch ma napadol nožom. Strašne som sa vyľakala a nechápala som, čo sa s ním deje. Išli sme k lekárovi, ktorý zhodnotil, že je hyperaktívny so sklonmi k agresivite,“
spomína pani Eva na deň, keď už nič nebolo ako predtým. Začali navštevovať lekárov, detskú psychiatriu, ale žiaľ, lekárske závery neboli optimistické. A tak jedenásťročný Peter nastúpil do diagnostického centra a začal navštevovať špeciálnu školu v Trnave, neskôr ako trinásťročný reedukačné centrum v Rimavskej Sobote a tieto pobyty sa striedali s hospitalizáciami na psychiatrii.

„Keď od nás odchádzal prvýkrát, veľmi plakal a vravel, že ho neľúbime. Trhalo nám to srdce,“
hovoria rodičia, ktorí ho počas školského roka navštevovali v centrách a tešili sa na každé školské prázdniny či sviatky, keď ich syn prichádzal domov. Žiaľ, pobyty doma  vždy dopadli veľmi zle a synova útočnosť sa len a len stupňovala.  

Neovládateľná agresivita
„Napádal ma, hádzal po mne stoličky, našla som ho kúpať sa vo vlastných výkaloch. Doma sme nemohli mať na dverách sklenené výplne, pretože ich vždy rozbil. Susedom som sa už hanbila pozrieť do očí, pretože vždy im niečo vyviedol,“ vysvetľuje Eva Krihová synove správanie. „Keď k nám prišiel na návštevu, kradol mobilné telefóny, peniaze či zlato. Veľakrát u nás švagriná s plačom búchala na dvere ráno o druhej, že doma sa to nedá vydržať a Peter zase vyvádza a všetko doma rozbíja,“ pridáva sa k pani Eve jej švagriná Emília Slabá s manželom Štefanom a dodávajú, že celá rodina sa veľmi tešila, keď sa dozvedeli o adopcii Petra a Vierky, ale to, čo prišlo, nepredpokladali ani v najhoršom sne.

„Nepomáhal ani krik, ani plač, ani dobré slovo. Vyskúšali sme všetko,“
hovoria bezradne rodičia a dodávajú, že aj dcéra je vývinovo trochu zostalejšia, takže sa nazdávajú, že tieto poruchy mohli súrodenci aj zdediť. Doma už manželia Krihovci nemajú svadobné obrúčky ani žiadne šperky a pani Eva nám vysvetľuje, že vždy, keď Peter prišiel zo školy domov, museli s manželom mať pod vankúšom ukryté peňaženky a telefóny, ale vraj aj tak ich dokázal ukradnúť. Keď boli rodičia v práci, pozýval si domov kamarátov, s ktorými popíjali a ich vyčíňanie sa veľakrát skončilo podaním sťažností susedov na polícii. Aj pri našej návšteve stretávame susedov, ktorí nám potvrdzujú, že Petrovej prítomnosti sa stále obávajú.       

Má sexuálnu poruchu
„Už ani nepočítam, koľkokrát mi ľudia prišli povedať, že Peter sa nevhodne správa, odhaľuje sa na verejnosti a obťažuje dievčatá. Najhoršie bolo, keď sa pokúsil znásilniť susedkinu dcéru,“ povzdychne si jeho mama. Okrem agresivity a ľahkej mentálnej retardácie psychiatrické kontrolné vyšetrenia potvrdili aj neprimerané sexuálne správanie. „...má sexuálne úchylky, ponúka sa chlapcom, hlavne v nočných hodinách, nevie posúdiť, kedy robí dobre a kedy zle...“ V iných lekárskych správach sa zase konštatuje, že nemá odstup od autority, nerešpektuje príkazy, má zníženú toleranciu, vyznačuje sa negativizmom. Pani Eva s manželom hľadali pomoc u rôznych špecialistov a minulý rok začali so synom navštevovať aj známu sexuologičku Danicu Caisovú, za ktorou pravidelne cestujú až do Košíc. Jej lekársky nález zase hovorí o závažnej poruche správania ovplyvnenej poruchou osobnosti, poruchou intelektu, ale i o tom, že Peter je nezrelý a neakceptujúci normu.       

Mali by ho zavrieť

„Syn musí pravidelne užívať lieky, ktoré sú veľmi drahé. Jeho choroba nás položila na finančné dno, požičiavali sme si peniaze, aby sme za ním mohli cestovať, pretože jeho pobyty na psychiatriách či v polepšovniach sa stále menili,“ vysvetľuje pani Eva a so smútkom dodáva, že synov stav sa za tie roky vôbec nezlepšil. Jeho rodičia boli v koncoch, keď sa dozvedeli, že s partiou chlapcov napadli jedného pána, zbili ho a okradli. Všetci skončili v Leopoldove, ale pred pár dňami ich prepustili na podmienku.

„Je len otázkou času, kedy opäť niekomu ublíži alebo sa stane niečo horšie. Nikde si ho však už nechcú nechať a keďže mal už osemnásť, minulý rok sa skončil aj jeho pobyt v reedukačnom centre,“ bezradne vysvetľuje pani Eva a zdôrazňuje, že sa bojí o rodinu, ale aj o tých, ktorým môže ublížiť. Manželia Krihovci teraz vybavujú, aby ich syna súd uznal za nesvojprávneho. Musia si opäť zabezpečiť odborný lekársky posudok a ak sa potvrdí jeho diagnóza, súd by mu mal nariadiť ústavnú liečbu.

„Zdá sa mi, že v našom prípade všetko dlho trvá a my toľko času nemáme, keďže Peter je už na slobode,“ apeluje matka, pre ktorú sú synovo umiestnenie v ústave a jeho liečba najdôležitejšími prioritami. „Mám ho veľmi rad, je to môj syn. Aj teraz ho nechávam v noci prespať v obývačke, ráno však musí odísť z bytu. Cez deň je z neho bezdomovec, pretože nikdy nikde nepracoval. Ide však zima a obávam sa, čo s ním bude...“

Autor: ANNA BOČKOVÁ
Foto: Oles Cheresko, archív E. K.

© 2016 STAR production s.r.o. | Odkazy Created by ActivIT
Tento web používa súbory cookies. Viac informácií TU.