img
Horoskop na 30.01.2015
Baran
Baran
Baran
Baran
Dnešný piatok je Mesiac v kvadráte s vaším Marsom. Budete, i preto, veľmi nervózni a neprispôsobiví. Podeľte sa preto o znalosti v každom prostredí. Prispôsobte vôľu iným záujmom, aby vás nebrzdila v určenom postupe. Všeličo vás môže psychicky ničiť a navonok sa prejavovať ako telesné, teda somatické ťažkosti. Otvorte srdce a zatvorte peňaženku, ak nových známych naozaj dobre nepoznáte.
späť
Býk
Býk
Býk
Býk
Dnešný piatok je Mesiac v kvadráte s Marsom. Konštelácia podporuje fanatizmus a vytvára nervozitu. V najbližšom období vám však nehrozia žiadne problémy, ani prekážky, s ktorými by si vy, analytické a precízne bytosti, nevedeli poradiť. Rozlíšte osoby, ktoré sú pre vás potrebné. Tí druhí by vás mohli ešte predpoludním zneužiť. Čokoľvek sa deje, život ide ďalej a treba veriť, že zajtra to bude možno lepšie.
späť
Blíženci
Blíženci
Blíženci
Blíženci
Možnosť napredovania. Dnešný piatok je Mesiac v trigóne so Slnkom a aj vaším Merkúrom. Pookrejete. Pokušenie dopriať si a míňať budete mať určite neobmedzené. Niečo pekné si ale aj naozaj kúpite. Otvorené rozhovory so životným partnerom u zadaných pomôžu zažehnať aj väčšiu krízu. Niekedy sa aj vy musíte ”uzemniť“, naučiť sa vyčkať na príležitosť a nepresadzovať sa na úkor niekoho iného.
späť
Rak
Rak
Rak
Rak
Ak budete dostatočne rýchli, získate pre seba nové možnosti a tie vás posunú ešte viac vpred. Dnešný piatok je totiž váš Mesiac síce v kvadráte s Marsom, ale aj v trigóne so Slnkom a Merkúrom. Násilnejšie energie Marsu využite vo svoj prospech. Slnko i Merkúr, planéta kontaktov, vás podporia. Vaša intuícia zasa vie, čoho sa vyvarovať a ako treba veci plánovať! Horčiny v bylinkách pomáhajú pri trávení.
späť
Lev
Lev
Lev
Lev
Dnešný piatok je Mesiac v trigóne s vaším Slnkom. Vyzdvihne to vaše možnosti a uplatnenie. Budete spokojnejší so sebou, i životom. Zvládnete i problémy, ktorými vás zahrnú iní, lebo dokážete nájsť vhodné riešenie. City sa nedajú merať, ani kontrolovať. Ste už v období, keď pociťujete výraznú túžbu po niekom blízkom, nechcete byť sami a opustení. Buďte oporou i staršiemu človeku z rodiny.
späť
Panna
Panna
Panna
Panna
Ak nebudete opatrní a prezieraví, tak nie niekto zvonku, ale vy sami a zvnútra, narušíte svoje smerovanie. Dnešný piatok je Mesiac v kvadráte s Marsom a v trigóne so Slnkom a aj vaším Merkúrom. Pokiaľ máte deti v pubertálnom veku, vydiskutujte si mantinely s nimi hneď. Mnohí budú pre vás mať pochopenie, priestor na vypočutie vašich starostí, ktoré obyčajne potláčate do seba.
späť
Váhy
Váhy
Váhy
Váhy
Trpezlivosťou dosiahnete ústupky u tých, s ktorými spolupracujete na rovnakom probléme. Rovnako ako vy, aj oni sú presvedčení, že majú pravdu. Spojte svoje sily. Ak si všetko vydiskutujete, určite nájdete ten problémový faktor, čo je zodpovedný za vaše nedorozumenie. Vy, ako vzdušné znamenie, si v tomto období, kedy je Slnko vo vzdušnom živle, skúste trochu zariskovať.
späť
Škorpión
Škorpión
Škorpión
Škorpión
Teraz máte Slnko a pár planét vo vašom treťom astrologickom dome. Ten symbolizuje komunikáciu, vzdelávanie, cestovanie na krátke vzdialenosti i blízke medziľudské kontakty. Vaše Pluto je v Kozorožcovi a v kvadráte s Uránom. Budete mať pocit, že sa mnohé spoločenské veci zdržujú, alebo sú zablokované. Myslenie máte na výške, tak tomu prispôsobte i stravovanie a životný režim.
späť
Strelec
Strelec
Strelec
Strelec
Dnešný piatok sa vám do vzťahu môže pripliesť niekto tretí, kto vám ho môže mierne naštrbiť. I taký môže byť dnešný vplyv Saturna v znamení Strelca. Popremýšľajte, či to nie je varovanie vyšších, múdrejších síl. Hoci vo vašom živote sú vzruchy a zmeny, prežívajte ich v pohode. Nebojte sa, vy budete stále fit, keď to budete sami chcieť. Pivovarské kvasnice pomáhajú pacientom chorým na infekčnú žltačku či cirhózu ...
späť
Kozorožec
Kozorožec
Kozorožec
Kozorožec
V práci teraz prebieha priveľa interných bojov. Máte energiu a túžbu po nových aktivitách. Dnešný piatok je deň planéty Venuše, bude vás to provokovať o to viac. Máte schopnosť duchovne sa vyjadrovať, potrebu vzdelanosti, sebazdokonaľovania, zanietenosť, vycibrené filozofické predstavy. Obdobie je pre vás ideálnejšie i na služobné cesty a rozširovanie svojej pracovnej pôsobnosti.
späť
Vodnár
Vodnár
Vodnár
Vodnár
Možno vás dnešný piatok otrávi niečia nečakaná požiadavka. Slobodnú vôľu človek má a astrológia to nespochybňuje. Naznačuje len, že slobodná vôľa má svoje hranice. Verte v seba, vo svoje schopnosti a svoje sny. Máte stále nové nápady a neposednosť. Nech ich v tomto čase, pod vplyvom Slnka, výhodne uplatníte aj vo finančnej sfére. V láske môžete zostať takými, ako ste, temperamentní, neodolateľní a vtipní.
späť
Ryby
Ryby
Ryby
Ryby
Váš Neptún je dnešný piatok v konjunkcii s Marsom v znamení Rýb a obe planéty sú v kvadráte so Saturnom. Planéty naznačujú oslabenú skutočnosť dňa. Opatrnosť je matkou múdrosti. Vaša usilovnosť sa vám vyplatí a môžete očakávať prosperitu a pomalý rast v dlhodobých projektoch. Čaj obsahuje teín, ktorý v spojení s tráviacimi šťavami posilňuje imunitný systém a znižuje riziko infarktu.
späť
horoskop od moneo.sk
 

Môj syn je nebezpečný

Zdielať tento článok

V hlase Evy Krihovej zaznieva bezradnosť. Najviac sa obáva toho, že môže ublížiť nielen jej, dcére a manželovi, ale môže ohroziť aj okolie. Už viackrát kradol, sexuálne obťažoval ženy a len pred pár dňami sa vrátil z väzenia po tom, čo napadol muža, zbil ho a okradol. Zúfalá matka volá o pomoc skôr, ako sa niečo strašné stane...

Môj syn je nebezpečný

Vo Vrbovom pri Piešťanoch sú všetci ako na ihlách. Takmer každému je známe meno Peter Kriha. Po meste sa už rozchýrilo, že devätnásťročného muža prepustili z vyšetrovacej väzby a zdržiava sa v okolí miesta, kde kedysi vyrastal – teda u svojich rodičov. „Čo s ním máme  robiť?“ pýta sa zničená pani Krihová, ktorá posledné noci vôbec nespáva. „Už vlastne ani neplačem, pretože nemám síl,“ rezignovane si povzdychne a ukazuje na vyvesenú bielizeň na balkóne, medzi ktorou je aj Petrov sveter, ktorý mal oblečený v deň, keď sa vrátil z leopoldovskej väznice.

„Tu som ho našla spať,“
ukazuje Eva Krihová miesto na balkóne, kde sa uložil jej syn. Bývajú na prízemí a preto Peter nemal žiaden problém vyskočiť v noci na balkón, ako to urobil už viackrát predtým. Tentoraz sa však nezakrádal po večierke v noci domov, pretože na adrese, kde bývajú jeho rodičia, už nemá trvalý pobyt. Rozhodli o tom oni. Viac ho už vo svojom dome nechcú. Nie preto, že by ho neľúbili, ale preto, lebo mu chcú pomôcť. Stihnú to však vôbec?

Ako jej vlastné
Pani Eva s manželom túžili po deťoch a keď im osud nedoprial vlastné, adoptovali si deväťmesačnú Vierku. Keď zistili, že dievčatko má aj bračeka, neváhali a začali vybavovať ďalšiu adopciu. Oboch ich biologická mama po pôrode nechala v nemocnici. „Boli sme šťastní, že súrodenci budú môcť vyrastať spolu a tešili sme sa, že po štyroch rokoch vybavovania ich máme doma,“ spomína pani Eva a dodáva, že Vierku dostali ako vianočný darček a o rok neskôr k nim prišiel Peter.

„Vierka bola ako dieťa vždy utiahnutejšia a tichšia, ale Peter bol už v škôlke veľký nezbedník. Vtedy sme tomu ešte nepripisovali žiadnu dôležitosť, s oboma som sa doma učila, pretože im to išlo pomalšie,“ vysvetľuje ich mama a dodáva, že obaja súrodenci vedeli, že sú adoptovaní. Už v čase, keď Peter chodil do škôlky, sa však začali hromadiť upozornenia od učiteliek, že sa nespráva ako ostatné deti. Vyzliekal si šaty, trucoval, kričal, hádal sa a bil. Na základnej škole bol problémovým žiakom, pribúdali  poznámky v žiackej knižke aj rozhovory rodičov s učiteľmi.

„V jedenástich rokoch ma napadol nožom. Strašne som sa vyľakala a nechápala som, čo sa s ním deje. Išli sme k lekárovi, ktorý zhodnotil, že je hyperaktívny so sklonmi k agresivite,“
spomína pani Eva na deň, keď už nič nebolo ako predtým. Začali navštevovať lekárov, detskú psychiatriu, ale žiaľ, lekárske závery neboli optimistické. A tak jedenásťročný Peter nastúpil do diagnostického centra a začal navštevovať špeciálnu školu v Trnave, neskôr ako trinásťročný reedukačné centrum v Rimavskej Sobote a tieto pobyty sa striedali s hospitalizáciami na psychiatrii.

„Keď od nás odchádzal prvýkrát, veľmi plakal a vravel, že ho neľúbime. Trhalo nám to srdce,“
hovoria rodičia, ktorí ho počas školského roka navštevovali v centrách a tešili sa na každé školské prázdniny či sviatky, keď ich syn prichádzal domov. Žiaľ, pobyty doma  vždy dopadli veľmi zle a synova útočnosť sa len a len stupňovala.  

Neovládateľná agresivita
„Napádal ma, hádzal po mne stoličky, našla som ho kúpať sa vo vlastných výkaloch. Doma sme nemohli mať na dverách sklenené výplne, pretože ich vždy rozbil. Susedom som sa už hanbila pozrieť do očí, pretože vždy im niečo vyviedol,“ vysvetľuje Eva Krihová synove správanie. „Keď k nám prišiel na návštevu, kradol mobilné telefóny, peniaze či zlato. Veľakrát u nás švagriná s plačom búchala na dvere ráno o druhej, že doma sa to nedá vydržať a Peter zase vyvádza a všetko doma rozbíja,“ pridáva sa k pani Eve jej švagriná Emília Slabá s manželom Štefanom a dodávajú, že celá rodina sa veľmi tešila, keď sa dozvedeli o adopcii Petra a Vierky, ale to, čo prišlo, nepredpokladali ani v najhoršom sne.

„Nepomáhal ani krik, ani plač, ani dobré slovo. Vyskúšali sme všetko,“
hovoria bezradne rodičia a dodávajú, že aj dcéra je vývinovo trochu zostalejšia, takže sa nazdávajú, že tieto poruchy mohli súrodenci aj zdediť. Doma už manželia Krihovci nemajú svadobné obrúčky ani žiadne šperky a pani Eva nám vysvetľuje, že vždy, keď Peter prišiel zo školy domov, museli s manželom mať pod vankúšom ukryté peňaženky a telefóny, ale vraj aj tak ich dokázal ukradnúť. Keď boli rodičia v práci, pozýval si domov kamarátov, s ktorými popíjali a ich vyčíňanie sa veľakrát skončilo podaním sťažností susedov na polícii. Aj pri našej návšteve stretávame susedov, ktorí nám potvrdzujú, že Petrovej prítomnosti sa stále obávajú.       

Má sexuálnu poruchu
„Už ani nepočítam, koľkokrát mi ľudia prišli povedať, že Peter sa nevhodne správa, odhaľuje sa na verejnosti a obťažuje dievčatá. Najhoršie bolo, keď sa pokúsil znásilniť susedkinu dcéru,“ povzdychne si jeho mama. Okrem agresivity a ľahkej mentálnej retardácie psychiatrické kontrolné vyšetrenia potvrdili aj neprimerané sexuálne správanie. „...má sexuálne úchylky, ponúka sa chlapcom, hlavne v nočných hodinách, nevie posúdiť, kedy robí dobre a kedy zle...“ V iných lekárskych správach sa zase konštatuje, že nemá odstup od autority, nerešpektuje príkazy, má zníženú toleranciu, vyznačuje sa negativizmom. Pani Eva s manželom hľadali pomoc u rôznych špecialistov a minulý rok začali so synom navštevovať aj známu sexuologičku Danicu Caisovú, za ktorou pravidelne cestujú až do Košíc. Jej lekársky nález zase hovorí o závažnej poruche správania ovplyvnenej poruchou osobnosti, poruchou intelektu, ale i o tom, že Peter je nezrelý a neakceptujúci normu.       

Mali by ho zavrieť

„Syn musí pravidelne užívať lieky, ktoré sú veľmi drahé. Jeho choroba nás položila na finančné dno, požičiavali sme si peniaze, aby sme za ním mohli cestovať, pretože jeho pobyty na psychiatriách či v polepšovniach sa stále menili,“ vysvetľuje pani Eva a so smútkom dodáva, že synov stav sa za tie roky vôbec nezlepšil. Jeho rodičia boli v koncoch, keď sa dozvedeli, že s partiou chlapcov napadli jedného pána, zbili ho a okradli. Všetci skončili v Leopoldove, ale pred pár dňami ich prepustili na podmienku.

„Je len otázkou času, kedy opäť niekomu ublíži alebo sa stane niečo horšie. Nikde si ho však už nechcú nechať a keďže mal už osemnásť, minulý rok sa skončil aj jeho pobyt v reedukačnom centre,“ bezradne vysvetľuje pani Eva a zdôrazňuje, že sa bojí o rodinu, ale aj o tých, ktorým môže ublížiť. Manželia Krihovci teraz vybavujú, aby ich syna súd uznal za nesvojprávneho. Musia si opäť zabezpečiť odborný lekársky posudok a ak sa potvrdí jeho diagnóza, súd by mu mal nariadiť ústavnú liečbu.

„Zdá sa mi, že v našom prípade všetko dlho trvá a my toľko času nemáme, keďže Peter je už na slobode,“ apeluje matka, pre ktorú sú synovo umiestnenie v ústave a jeho liečba najdôležitejšími prioritami. „Mám ho veľmi rad, je to môj syn. Aj teraz ho nechávam v noci prespať v obývačke, ráno však musí odísť z bytu. Cez deň je z neho bezdomovec, pretože nikdy nikde nepracoval. Ide však zima a obávam sa, čo s ním bude...“

Autor: ANNA BOČKOVÁ
Foto: Oles Cheresko, archív E. K.

© 2015 STAR production s.r.o. | Odkazy Created by ActivIT