img
Horoskop na 17.09.2014
Baran
Baran
Baran
Baran
Mesiac je k vám naozaj dnes nepríjemne naladený. Vás to môže vyprovokovať v dobrom do boja s nekalými vlastnosťami. Popracujte teda na svojich negatívnych charakterových rysoch a pokúste ich premeniť na pozitívne. Baranovi sa pripisujú tieto negatívne rysy: agresivita, egoizmus, nezodpovednosť a bezohľadná priamočiarosť. Vyzdvihnite svoje kladné stránky: štedrosť, bystrú myseľ, tvorivý prístup k životu a rozhodnosť.
späť
Býk
Býk
Býk
Býk
Pobyt samotného Slnka všeobecne vo vašom dome tvorivosti a radosti, vám dodáva dobrú náladu. Preto máte možnosť ľahšie odstrániť svoje chyby, ktoré má niekde v sebe každý. U znamenia Býka sú tieto: zaťatosť, zlosť, zdĺhavosť a obmedzený tvorivý prístup. Kladné stránky vášho znamenia sú: spokojnosť, rozumnosť, romantickosť, láska k umeniu a praktický prístup k životu. Konajte tak, aby ste rozvíjali len tie dobré.
späť
Blíženci
Blíženci
Blíženci
Blíženci
Vážte si to čo ste si nadobudli, ale aj samých seba i svojich blízkych. Skúste viac pracovať na rozvoji vašej osobnosti. Zveľaďte kladné stránky Blížencov: spoločenskosť, dobrú predstavivosť, podnikavosť, rozum a bázeň. Svoje negatívne stránky si skúste bez urážky priznať, má ich viac menej každý z nás. Sú to: zasnenosť, netrpezlivosť, nespoľahlivosť a občas i nedokončenie daných úloh.
späť
Rak
Rak
Rak
Rak
Váš vládca Mesiac je dnes vo vašom znamení. Je teda pre vás priaznivo postavený, dodá vám energiu. Pozrite na ďalšie riadky, či tam nenájdete niečo pravdy. Pesimizmus, urážlivosť, nestálosť, lakomosť a zlosť. Viem zle sa to číta, ale každé znamenie má niečo, o čom by najradšej pomlčalo. Vyvážte negatívum pozitívom ako je: trpezlivosť, šetrnosť, zdravá snivosť, a keďže ste kardinálnym znamením, tak aj výraznosť.
späť
Lev
Lev
Lev
Lev
Planéta šťastia a expanzie Jupiter je dlhodobejšie u vás. Možno vám pomôže, aby ste sa na seba pravdivejšie pozreli. Milí králi a kráľovné, čo je pravdy na tom že: domýšľavosť, samoľúbosť, strojenosť a lenivosť sú negatíva, ktoré patria k vašim horším rysom? Vyvážte ich: zhovievavosťou, heroizmom, svojimi dobrými organizačnými schopnosťami a túžbou pomáhať. Prinesie vám to zaslúžený obdiv, ktorý tak milujete.
späť
Panna
Panna
Panna
Panna
Kritický pohľad na svet, ktorý má vaše znamenie vo svojich negatívnych rysoch vám dnes pocitovo pomáha zvládnuť Luna pod vládou Raka. Zamyslite sa aj nad: malichernosťou, konzervativizmom a občasnou nevľúdnosťou. Iste ich rady vymeníte za vaše pozitíva: inteligenciu, analytický rozum, oddanosť a starostlivosť. Pomáhajú vám k tomu viaceré planéty, ktoré sú k vám priaznivo naklonené.
späť
Váhy
Váhy
Váhy
Váhy
Pripomeňme si, čo astrológovia o vás vypozorovali. Uvedomte si a priznajte si sami pred sebou negatíva vášho znamenia: nerozhodnosť, náladovosť a občasná nečakaná podráždenosť. Umocnite potom svoje klady: diplomaciu, často spomínanú rovnováhu, o ktorú sa tak usilujete, aby bola medzi ľuďmi a energickosť, podfarbenú šarmom. V tomto období si doprajte viac pokojných chvíľ osamote, aby sa vám to podarilo.
späť
Škorpión
Škorpión
Škorpión
Škorpión
Dnešný deň Slnkom v Panne a Lunou v priateľskom Rakovi, vám núka vyzdvihnúť vaše kladné charakterové črty: chrabrosť, stálosť, sebadôveru a brilantnú objektivitu. Vaše negatívne rysy, o ktorých mnohí z vás vedia sú: prílišné sebavedomie, zlomyseľnosť, niekedy až krutosť a manipulácia s ľuďmi. Negatívne črty má každé znamenie a vy ste známi tým, že si ich viete čestne priznať, ale vyžadujete to isté od ostatných.
späť
Strelec
Strelec
Strelec
Strelec
Luna v Rakovi nám umožňuje hĺbku citov, uvoľnenia a zamyslenia sa nad sebou i našimi blízkymi. Transformujte svoju osobnosť tým, že sa zameriate na: čestnosť, družnosť, duchaplnosť a zdravú dravosť. Neskrývajte v sebe, ale odhaľte a zničte svoju prípadnú: neúctu pred autoritami, nestriedmosť, sklony k hazardu a bezohľadnosť. Skúste pozorovať behom mesiaca, čo sa vám podarilo a za odmenu si potom niečo milé doprajte.
späť
Kozorožec
Kozorožec
Kozorožec
Kozorožec
Priznajte niektoré vlastnosti, ktoré sa skrývajú vo vašej charakteristike a skúste ich eliminovať: prílišný odstup od ľudí, prezieravosť, nevľúdnosť a veľká ctižiadosť. Tvrdosť a pevnosť charakteru Kozorožcov je však ok. Ak sa k nej pridá skromnosť, múdrosť a sebaovládanie, máme si z koho brať príklad! Slnko v Panne vám prispeje k postupu na duchovnej úrovni, ak teda budete o to stáť, lebo vám ešte žiari na dom filozofie.
späť
Vodnár
Vodnár
Vodnár
Vodnár
Dnešné postavenie Mesiaca v Rakovi vám núka šancu, aby ste sa zamysleli nad sebou a tými vlastnosťami, o ktorých by radšej ani nechceli počuť. Podľa všeobecnej charakteristiky vášho znamenia sú to: bezmyšlienkovitosť, prílišná revolučnosť, roztržitosť a nestálosť záujmov. Pozitíva, ktoré treba v sebe objaviť sú: dobrota, jemnosť, intuícia, láskavosť, genialita a samostatnosť v myslení. Konajte tak, aby prevýšili tie ...
späť
Ryby
Ryby
Ryby
Ryby
Človek, ktorý chce na sebe pracovať a je v znamení Rýb, bude mať možno dnes čas, porozmýšľať nad tým, či nie je trochu pravdy na tom, že je občas: urážlivý, nespoločenský, sentimentálny a má nedostatok sebadôvery. Kladné črty vášho znamenia si však zachovajte. Sú to: empatia, záľuba v umení, neha, schopnosť zaradiť sa do behu udalostí okolo vás. Ste aj dobré bútľavé vŕby, ktoré robia priateľom psychológa zadarmo.
späť
horoskop od moneo.sk
 

Môj syn je nebezpečný

Zdielať tento článok

V hlase Evy Krihovej zaznieva bezradnosť. Najviac sa obáva toho, že môže ublížiť nielen jej, dcére a manželovi, ale môže ohroziť aj okolie. Už viackrát kradol, sexuálne obťažoval ženy a len pred pár dňami sa vrátil z väzenia po tom, čo napadol muža, zbil ho a okradol. Zúfalá matka volá o pomoc skôr, ako sa niečo strašné stane...

Môj syn je nebezpečný

Vo Vrbovom pri Piešťanoch sú všetci ako na ihlách. Takmer každému je známe meno Peter Kriha. Po meste sa už rozchýrilo, že devätnásťročného muža prepustili z vyšetrovacej väzby a zdržiava sa v okolí miesta, kde kedysi vyrastal – teda u svojich rodičov. „Čo s ním máme  robiť?“ pýta sa zničená pani Krihová, ktorá posledné noci vôbec nespáva. „Už vlastne ani neplačem, pretože nemám síl,“ rezignovane si povzdychne a ukazuje na vyvesenú bielizeň na balkóne, medzi ktorou je aj Petrov sveter, ktorý mal oblečený v deň, keď sa vrátil z leopoldovskej väznice.

„Tu som ho našla spať,“
ukazuje Eva Krihová miesto na balkóne, kde sa uložil jej syn. Bývajú na prízemí a preto Peter nemal žiaden problém vyskočiť v noci na balkón, ako to urobil už viackrát predtým. Tentoraz sa však nezakrádal po večierke v noci domov, pretože na adrese, kde bývajú jeho rodičia, už nemá trvalý pobyt. Rozhodli o tom oni. Viac ho už vo svojom dome nechcú. Nie preto, že by ho neľúbili, ale preto, lebo mu chcú pomôcť. Stihnú to však vôbec?

Ako jej vlastné
Pani Eva s manželom túžili po deťoch a keď im osud nedoprial vlastné, adoptovali si deväťmesačnú Vierku. Keď zistili, že dievčatko má aj bračeka, neváhali a začali vybavovať ďalšiu adopciu. Oboch ich biologická mama po pôrode nechala v nemocnici. „Boli sme šťastní, že súrodenci budú môcť vyrastať spolu a tešili sme sa, že po štyroch rokoch vybavovania ich máme doma,“ spomína pani Eva a dodáva, že Vierku dostali ako vianočný darček a o rok neskôr k nim prišiel Peter.

„Vierka bola ako dieťa vždy utiahnutejšia a tichšia, ale Peter bol už v škôlke veľký nezbedník. Vtedy sme tomu ešte nepripisovali žiadnu dôležitosť, s oboma som sa doma učila, pretože im to išlo pomalšie,“ vysvetľuje ich mama a dodáva, že obaja súrodenci vedeli, že sú adoptovaní. Už v čase, keď Peter chodil do škôlky, sa však začali hromadiť upozornenia od učiteliek, že sa nespráva ako ostatné deti. Vyzliekal si šaty, trucoval, kričal, hádal sa a bil. Na základnej škole bol problémovým žiakom, pribúdali  poznámky v žiackej knižke aj rozhovory rodičov s učiteľmi.

„V jedenástich rokoch ma napadol nožom. Strašne som sa vyľakala a nechápala som, čo sa s ním deje. Išli sme k lekárovi, ktorý zhodnotil, že je hyperaktívny so sklonmi k agresivite,“
spomína pani Eva na deň, keď už nič nebolo ako predtým. Začali navštevovať lekárov, detskú psychiatriu, ale žiaľ, lekárske závery neboli optimistické. A tak jedenásťročný Peter nastúpil do diagnostického centra a začal navštevovať špeciálnu školu v Trnave, neskôr ako trinásťročný reedukačné centrum v Rimavskej Sobote a tieto pobyty sa striedali s hospitalizáciami na psychiatrii.

„Keď od nás odchádzal prvýkrát, veľmi plakal a vravel, že ho neľúbime. Trhalo nám to srdce,“
hovoria rodičia, ktorí ho počas školského roka navštevovali v centrách a tešili sa na každé školské prázdniny či sviatky, keď ich syn prichádzal domov. Žiaľ, pobyty doma  vždy dopadli veľmi zle a synova útočnosť sa len a len stupňovala.  

Neovládateľná agresivita
„Napádal ma, hádzal po mne stoličky, našla som ho kúpať sa vo vlastných výkaloch. Doma sme nemohli mať na dverách sklenené výplne, pretože ich vždy rozbil. Susedom som sa už hanbila pozrieť do očí, pretože vždy im niečo vyviedol,“ vysvetľuje Eva Krihová synove správanie. „Keď k nám prišiel na návštevu, kradol mobilné telefóny, peniaze či zlato. Veľakrát u nás švagriná s plačom búchala na dvere ráno o druhej, že doma sa to nedá vydržať a Peter zase vyvádza a všetko doma rozbíja,“ pridáva sa k pani Eve jej švagriná Emília Slabá s manželom Štefanom a dodávajú, že celá rodina sa veľmi tešila, keď sa dozvedeli o adopcii Petra a Vierky, ale to, čo prišlo, nepredpokladali ani v najhoršom sne.

„Nepomáhal ani krik, ani plač, ani dobré slovo. Vyskúšali sme všetko,“
hovoria bezradne rodičia a dodávajú, že aj dcéra je vývinovo trochu zostalejšia, takže sa nazdávajú, že tieto poruchy mohli súrodenci aj zdediť. Doma už manželia Krihovci nemajú svadobné obrúčky ani žiadne šperky a pani Eva nám vysvetľuje, že vždy, keď Peter prišiel zo školy domov, museli s manželom mať pod vankúšom ukryté peňaženky a telefóny, ale vraj aj tak ich dokázal ukradnúť. Keď boli rodičia v práci, pozýval si domov kamarátov, s ktorými popíjali a ich vyčíňanie sa veľakrát skončilo podaním sťažností susedov na polícii. Aj pri našej návšteve stretávame susedov, ktorí nám potvrdzujú, že Petrovej prítomnosti sa stále obávajú.       

Má sexuálnu poruchu
„Už ani nepočítam, koľkokrát mi ľudia prišli povedať, že Peter sa nevhodne správa, odhaľuje sa na verejnosti a obťažuje dievčatá. Najhoršie bolo, keď sa pokúsil znásilniť susedkinu dcéru,“ povzdychne si jeho mama. Okrem agresivity a ľahkej mentálnej retardácie psychiatrické kontrolné vyšetrenia potvrdili aj neprimerané sexuálne správanie. „...má sexuálne úchylky, ponúka sa chlapcom, hlavne v nočných hodinách, nevie posúdiť, kedy robí dobre a kedy zle...“ V iných lekárskych správach sa zase konštatuje, že nemá odstup od autority, nerešpektuje príkazy, má zníženú toleranciu, vyznačuje sa negativizmom. Pani Eva s manželom hľadali pomoc u rôznych špecialistov a minulý rok začali so synom navštevovať aj známu sexuologičku Danicu Caisovú, za ktorou pravidelne cestujú až do Košíc. Jej lekársky nález zase hovorí o závažnej poruche správania ovplyvnenej poruchou osobnosti, poruchou intelektu, ale i o tom, že Peter je nezrelý a neakceptujúci normu.       

Mali by ho zavrieť

„Syn musí pravidelne užívať lieky, ktoré sú veľmi drahé. Jeho choroba nás položila na finančné dno, požičiavali sme si peniaze, aby sme za ním mohli cestovať, pretože jeho pobyty na psychiatriách či v polepšovniach sa stále menili,“ vysvetľuje pani Eva a so smútkom dodáva, že synov stav sa za tie roky vôbec nezlepšil. Jeho rodičia boli v koncoch, keď sa dozvedeli, že s partiou chlapcov napadli jedného pána, zbili ho a okradli. Všetci skončili v Leopoldove, ale pred pár dňami ich prepustili na podmienku.

„Je len otázkou času, kedy opäť niekomu ublíži alebo sa stane niečo horšie. Nikde si ho však už nechcú nechať a keďže mal už osemnásť, minulý rok sa skončil aj jeho pobyt v reedukačnom centre,“ bezradne vysvetľuje pani Eva a zdôrazňuje, že sa bojí o rodinu, ale aj o tých, ktorým môže ublížiť. Manželia Krihovci teraz vybavujú, aby ich syna súd uznal za nesvojprávneho. Musia si opäť zabezpečiť odborný lekársky posudok a ak sa potvrdí jeho diagnóza, súd by mu mal nariadiť ústavnú liečbu.

„Zdá sa mi, že v našom prípade všetko dlho trvá a my toľko času nemáme, keďže Peter je už na slobode,“ apeluje matka, pre ktorú sú synovo umiestnenie v ústave a jeho liečba najdôležitejšími prioritami. „Mám ho veľmi rad, je to môj syn. Aj teraz ho nechávam v noci prespať v obývačke, ráno však musí odísť z bytu. Cez deň je z neho bezdomovec, pretože nikdy nikde nepracoval. Ide však zima a obávam sa, čo s ním bude...“

Autor: ANNA BOČKOVÁ
Foto: Oles Cheresko, archív E. K.

© 2014 STAR production s.r.o. | Odkazy Created by ActivIT