img

Horoskop na 21.04.2015
Baran
Baran
Baran
Baran
Dnešný utorok, i pod vplyvom planéty Urán, ktorý stále veľmi silne pôsobí, môže priniesť výkyvy nálad a divné tušenia, pre ktoré nenájdete pádny dôvod. Ľudia nie sú anjeli, ale musia spolu žiť. Sústreďte sa na to, čo sa vám na partnerovi páči a ignorujte to, čím vás zlostí. Fyzická činnosť vás vylieči a dá znovu do formy. Ak sa budete trápiť, ochoriete naozaj. Pracovné kontakty sa vyjasnia a zúročia.
späť
Býk
Býk
Býk
Býk
Dajte prednosť realite pred snívaním. Dnešný utorok budete výnimočne výreční a obratní. I takto pozitívne na vás môže dnes pôsobiť Luna v živle vzduchu. I tak na pracovisku si dávajte pozor na detaily. Planéta Jupiter dosť brzdí snahy po sebapresadzovaní. Skôr pritakajte a vyzdvihnite kvality vášho šéfa. Nezabudne vám to. Dnes sú veľmi účinné hlavne dýchacie cvičenia.
späť
Blíženci
Blíženci
Blíženci
Blíženci
Dnešný utorok vám kvadratúra planét, vášho Merkúru s Jupiterom, spraví rušný pracovný deň. Trochu ste si ho predstavovali inak. Možno si pomyslíte, že ste dnes mali ostať radšej doma. Budete dosť roztržití. Budete sa báť, že niekomu dnes poviete aj to, čo by ste nechceli. Pozor na úrazy a nepredvídané problémy so zdravím hlavne od hlavy do pása. Vedomosti vám však ľahko pôjdu do hlavy.
späť
Rak
Rak
Rak
Rak
Dnešný utorok už pondelková melanchólia doznie. Začnete sa cítiť silní a vitálni. Neprežeňte svoje snahy. Žiť s Rakom môže byť niekedy veľmi náročné, hlavne kvôli striedajúcim sa náladám. Rak sa urazí a nikto nevie prečo. Na vaše striedajúce sa nálady dnes pôsobia i zložitejšie energie vašej Luny, Merkúra i Jupitera. Nepadnite do vnútorného zmätku. Život nekončí! Povzbudí vás i nečakaná radosť, alebo milé stretnutie.
späť
Lev
Lev
Lev
Lev
Dnešný náročnejší utorok konajte adekvátne k veku, hlavne tí starší. Pozor na citové výbuchy. Srdce slúži, ale nepotrebuje zbytočnú námahu. Pravidelne si kontrolujte krvný tlak a krvný obraz. Prekonajte nespokojnosť, aby ste si pomocníkov neznepriatelili. Nechcete niečo v najbližšej dobe zorganizovať, aby ste si upevnili vzťahy? Hlavne sa nezadlžujte, a keď, tak len veľmi opatrne a premyslene.
späť
Panna
Panna
Panna
Panna
Nevytrhnite sa z kontextu svojej rodiny, bola by to škoda pre všetkých. Váš Merkúr je dnešný utorok v kvadráte s Jupiterom. Vytvára to pre vás napätejšie pracovné vzťahy. V apríli si budú musieť Panny zvyknúť na to, že sa všetko bude točiť okolo financií. Často sa dostanete do nepríjemnej situácie vďaka partnerovi, alebo deťom. Vo voľných chvíľach, hlavne dnes, si masírujte krk a ramená.
späť
Váhy
Váhy
Váhy
Váhy
Dnešok, i apríl, bude pre Váhy čas, v ktorom budete riešiť hlavne vzťahy. Vzťahy predsa riešite celý život. Je to váš karmická úloha, vaše životné zadanie. Dôležitá je tiež dohoda so sebou. Sľúbte si, že urobíte presne to, čo žiadate od ostatných. Vaša Venuša prešla do vzdušného živlu, nápadov budete mať dosť a aj vo vzťahoch sa dohodnete ľahšie. Pri výbere slov stačí jedno, ktoré vystihne ten pravý zmysel.
späť
Škorpión
Škorpión
Škorpión
Škorpión
Pozornejšie sledujte kroky príbuzných, aby ste mohli byť stále o niečo pred nimi. Trochu vás to dnešný utorok zneistí, a možno sa dopustíte aj menších chybičiek. Bude to však stáť zato. Sľúbte si, že už nebudete vždy ostatným tolerovať to, že vás dostávajú do situácií, v ktorých vám nie je pohodlne. Ale sľúbte si, že aj vy budete dodržiavať to, čo sľúbite, a že sa budete obzerať na ostatných.
späť
Strelec
Strelec
Strelec
Strelec
Dnešný utorok sa prejavia sily mocných. Niektorí, hlavne tí mocní Strelci, ktorí držia v rukách peniaze, majú tendencie k manipulácii svojej rodiny. Ale svojim deťom však radi venujú čokoľvek. Čakajú za to však vďaku a ocenenie. Ak budete chodiť do prírody, alebo aspoň častejšie na vzduch, nebude vás bolievať hlava a oči. Krúžte očami za zatvorenými viečkami. Cvičte nimi. Dajte si do poriadku listiny a dôležité dokumenty.
späť
Kozorožec
Kozorožec
Kozorožec
Kozorožec
Dnešný utorok sa pri práci budete dosť namáhať. Pod vplyvom kvadrátu planét Merkúra a Jupitera sa dnes objavia aj rôzne nečakané požiadavky a úplne ojedinelé situácie. Budete donútení reagovať ”za pochodu”. Ste možno šikovnejší a všestrannejší, ako váš šéf, ale aj tak ho nevynechávajte z ”doklepnutia“ vašich záverečných realizácií. Pozvoľna krúžte hlavou, aby ste si uvoľnili nielen stavce, ale aj myseľ.
späť
Vodnár
Vodnár
Vodnár
Vodnár
Lásku by ste mali oplácať láskou, dôveru zasa len dôverou. Dnešný utorok vám Luna vo vzdušnom živle bude podsúvať nové nápady. Ste talentovaní. Nezabudnite, že sa máte rozhliadať, pretože sa okolo vás už čoskoro objaví niekto významný. Niekto kto sa chystá pozmeniť váš život. Na unavené oči si prikladajte vylúhované čajové vrecúška. Najlepšie od zeleného čaju. Ten pomáha aj pri chudnutí.
späť
Ryby
Ryby
Ryby
Ryby
Napriek poctivosti, s akou sa vrhnete do plnenia povinností, natrafíte dnešný utorok na nejaký nesúlad. Rybičky by nemali prepadať panike, a to ani v prípade, že ide o peniaze. Nenechajte sa strhnúť k sebaľútosti. Mnoho Rybičiek má vzťah k ezoterike i estetike. Planéta Venuša je teraz vo vzdušnom živle, dodá vám to novú inšpiráciu, pretože Ryby majú veľké napojenie na vesmírne energie.
späť
horoskop od moneo.sk
 

Môj syn je nebezpečný

Zdielať tento článok

V hlase Evy Krihovej zaznieva bezradnosť. Najviac sa obáva toho, že môže ublížiť nielen jej, dcére a manželovi, ale môže ohroziť aj okolie. Už viackrát kradol, sexuálne obťažoval ženy a len pred pár dňami sa vrátil z väzenia po tom, čo napadol muža, zbil ho a okradol. Zúfalá matka volá o pomoc skôr, ako sa niečo strašné stane...

Môj syn je nebezpečný

Vo Vrbovom pri Piešťanoch sú všetci ako na ihlách. Takmer každému je známe meno Peter Kriha. Po meste sa už rozchýrilo, že devätnásťročného muža prepustili z vyšetrovacej väzby a zdržiava sa v okolí miesta, kde kedysi vyrastal – teda u svojich rodičov. „Čo s ním máme  robiť?“ pýta sa zničená pani Krihová, ktorá posledné noci vôbec nespáva. „Už vlastne ani neplačem, pretože nemám síl,“ rezignovane si povzdychne a ukazuje na vyvesenú bielizeň na balkóne, medzi ktorou je aj Petrov sveter, ktorý mal oblečený v deň, keď sa vrátil z leopoldovskej väznice.

„Tu som ho našla spať,“
ukazuje Eva Krihová miesto na balkóne, kde sa uložil jej syn. Bývajú na prízemí a preto Peter nemal žiaden problém vyskočiť v noci na balkón, ako to urobil už viackrát predtým. Tentoraz sa však nezakrádal po večierke v noci domov, pretože na adrese, kde bývajú jeho rodičia, už nemá trvalý pobyt. Rozhodli o tom oni. Viac ho už vo svojom dome nechcú. Nie preto, že by ho neľúbili, ale preto, lebo mu chcú pomôcť. Stihnú to však vôbec?

Ako jej vlastné
Pani Eva s manželom túžili po deťoch a keď im osud nedoprial vlastné, adoptovali si deväťmesačnú Vierku. Keď zistili, že dievčatko má aj bračeka, neváhali a začali vybavovať ďalšiu adopciu. Oboch ich biologická mama po pôrode nechala v nemocnici. „Boli sme šťastní, že súrodenci budú môcť vyrastať spolu a tešili sme sa, že po štyroch rokoch vybavovania ich máme doma,“ spomína pani Eva a dodáva, že Vierku dostali ako vianočný darček a o rok neskôr k nim prišiel Peter.

„Vierka bola ako dieťa vždy utiahnutejšia a tichšia, ale Peter bol už v škôlke veľký nezbedník. Vtedy sme tomu ešte nepripisovali žiadnu dôležitosť, s oboma som sa doma učila, pretože im to išlo pomalšie,“ vysvetľuje ich mama a dodáva, že obaja súrodenci vedeli, že sú adoptovaní. Už v čase, keď Peter chodil do škôlky, sa však začali hromadiť upozornenia od učiteliek, že sa nespráva ako ostatné deti. Vyzliekal si šaty, trucoval, kričal, hádal sa a bil. Na základnej škole bol problémovým žiakom, pribúdali  poznámky v žiackej knižke aj rozhovory rodičov s učiteľmi.

„V jedenástich rokoch ma napadol nožom. Strašne som sa vyľakala a nechápala som, čo sa s ním deje. Išli sme k lekárovi, ktorý zhodnotil, že je hyperaktívny so sklonmi k agresivite,“
spomína pani Eva na deň, keď už nič nebolo ako predtým. Začali navštevovať lekárov, detskú psychiatriu, ale žiaľ, lekárske závery neboli optimistické. A tak jedenásťročný Peter nastúpil do diagnostického centra a začal navštevovať špeciálnu školu v Trnave, neskôr ako trinásťročný reedukačné centrum v Rimavskej Sobote a tieto pobyty sa striedali s hospitalizáciami na psychiatrii.

„Keď od nás odchádzal prvýkrát, veľmi plakal a vravel, že ho neľúbime. Trhalo nám to srdce,“
hovoria rodičia, ktorí ho počas školského roka navštevovali v centrách a tešili sa na každé školské prázdniny či sviatky, keď ich syn prichádzal domov. Žiaľ, pobyty doma  vždy dopadli veľmi zle a synova útočnosť sa len a len stupňovala.  

Neovládateľná agresivita
„Napádal ma, hádzal po mne stoličky, našla som ho kúpať sa vo vlastných výkaloch. Doma sme nemohli mať na dverách sklenené výplne, pretože ich vždy rozbil. Susedom som sa už hanbila pozrieť do očí, pretože vždy im niečo vyviedol,“ vysvetľuje Eva Krihová synove správanie. „Keď k nám prišiel na návštevu, kradol mobilné telefóny, peniaze či zlato. Veľakrát u nás švagriná s plačom búchala na dvere ráno o druhej, že doma sa to nedá vydržať a Peter zase vyvádza a všetko doma rozbíja,“ pridáva sa k pani Eve jej švagriná Emília Slabá s manželom Štefanom a dodávajú, že celá rodina sa veľmi tešila, keď sa dozvedeli o adopcii Petra a Vierky, ale to, čo prišlo, nepredpokladali ani v najhoršom sne.

„Nepomáhal ani krik, ani plač, ani dobré slovo. Vyskúšali sme všetko,“
hovoria bezradne rodičia a dodávajú, že aj dcéra je vývinovo trochu zostalejšia, takže sa nazdávajú, že tieto poruchy mohli súrodenci aj zdediť. Doma už manželia Krihovci nemajú svadobné obrúčky ani žiadne šperky a pani Eva nám vysvetľuje, že vždy, keď Peter prišiel zo školy domov, museli s manželom mať pod vankúšom ukryté peňaženky a telefóny, ale vraj aj tak ich dokázal ukradnúť. Keď boli rodičia v práci, pozýval si domov kamarátov, s ktorými popíjali a ich vyčíňanie sa veľakrát skončilo podaním sťažností susedov na polícii. Aj pri našej návšteve stretávame susedov, ktorí nám potvrdzujú, že Petrovej prítomnosti sa stále obávajú.       

Má sexuálnu poruchu
„Už ani nepočítam, koľkokrát mi ľudia prišli povedať, že Peter sa nevhodne správa, odhaľuje sa na verejnosti a obťažuje dievčatá. Najhoršie bolo, keď sa pokúsil znásilniť susedkinu dcéru,“ povzdychne si jeho mama. Okrem agresivity a ľahkej mentálnej retardácie psychiatrické kontrolné vyšetrenia potvrdili aj neprimerané sexuálne správanie. „...má sexuálne úchylky, ponúka sa chlapcom, hlavne v nočných hodinách, nevie posúdiť, kedy robí dobre a kedy zle...“ V iných lekárskych správach sa zase konštatuje, že nemá odstup od autority, nerešpektuje príkazy, má zníženú toleranciu, vyznačuje sa negativizmom. Pani Eva s manželom hľadali pomoc u rôznych špecialistov a minulý rok začali so synom navštevovať aj známu sexuologičku Danicu Caisovú, za ktorou pravidelne cestujú až do Košíc. Jej lekársky nález zase hovorí o závažnej poruche správania ovplyvnenej poruchou osobnosti, poruchou intelektu, ale i o tom, že Peter je nezrelý a neakceptujúci normu.       

Mali by ho zavrieť

„Syn musí pravidelne užívať lieky, ktoré sú veľmi drahé. Jeho choroba nás položila na finančné dno, požičiavali sme si peniaze, aby sme za ním mohli cestovať, pretože jeho pobyty na psychiatriách či v polepšovniach sa stále menili,“ vysvetľuje pani Eva a so smútkom dodáva, že synov stav sa za tie roky vôbec nezlepšil. Jeho rodičia boli v koncoch, keď sa dozvedeli, že s partiou chlapcov napadli jedného pána, zbili ho a okradli. Všetci skončili v Leopoldove, ale pred pár dňami ich prepustili na podmienku.

„Je len otázkou času, kedy opäť niekomu ublíži alebo sa stane niečo horšie. Nikde si ho však už nechcú nechať a keďže mal už osemnásť, minulý rok sa skončil aj jeho pobyt v reedukačnom centre,“ bezradne vysvetľuje pani Eva a zdôrazňuje, že sa bojí o rodinu, ale aj o tých, ktorým môže ublížiť. Manželia Krihovci teraz vybavujú, aby ich syna súd uznal za nesvojprávneho. Musia si opäť zabezpečiť odborný lekársky posudok a ak sa potvrdí jeho diagnóza, súd by mu mal nariadiť ústavnú liečbu.

„Zdá sa mi, že v našom prípade všetko dlho trvá a my toľko času nemáme, keďže Peter je už na slobode,“ apeluje matka, pre ktorú sú synovo umiestnenie v ústave a jeho liečba najdôležitejšími prioritami. „Mám ho veľmi rad, je to môj syn. Aj teraz ho nechávam v noci prespať v obývačke, ráno však musí odísť z bytu. Cez deň je z neho bezdomovec, pretože nikdy nikde nepracoval. Ide však zima a obávam sa, čo s ním bude...“

Autor: ANNA BOČKOVÁ
Foto: Oles Cheresko, archív E. K.

© 2015 STAR production s.r.o. | Odkazy Created by ActivIT