img

Horoskop na 01.04.2015
Baran
Baran
Baran
Baran
Skúste piť pre zmenu zelený čaj, alebo ajurvédsku kávu. Večer si zacvičte pár cvikov na chrbát. Pridajte meditatívnu hudbu. Naplánujte si spánok pred polnocou, ktorý je najvýdatnejší. Ráno bez problémov vhupnete do vášho denného kolotoča, kedy stíhate oveľa viac, ako si to iní predstavujú. O to viac, lebo sa tento víkend menil zimný čas na letný. No aby to dnes nebolo také suché, malý aprílový žartík iste stihnete!
späť
Býk
Býk
Býk
Býk
Pozhovárajte sa so všetkými štyrmi živlami. Prvým je oheň, predstaviteľom je Slnko, potrebujeme ho k životu. Voda, bez nej človek nevydrží tak dlho ako bez jedla. Vzduch, ten máme všade okolo. Niekedy ho nevnímame, ale skúste len na pár sekúnd nedýchať! Posledným živlom je zem. Často potrebujeme uzemnenie v podobe priameho styku, aby sme si uvedomili jej jedinečnosť. Urobte si aprílovú vychádzku do našich lesov.
späť
Blíženci
Blíženci
Blíženci
Blíženci
Obdobie pred Veľkou nocou človeka vtiahne do zamyslenia sa nad sebou, ale na druhej strane reklama ho láka žiť komerčne. Ak žijeme len pre to, aby sme uspokojovali svoje fyzické potreby, čiže konzumným spôsobom, stávame sa otrokmi priestoru a času. Dokážeme sami seba až smiešne obmedzovať, pokým nedosiahneme svoj cieľ. Ak ho potom máme, nevieme, čo ďalej. Pozrite na život niektorých celebrít...
späť
Rak
Rak
Rak
Rak
To ste už asi spozorovali, že začiatok jari je pre vás náročný. Držte si svoje emócie uzde. Pokojné chvíle, ktoré aj vy občas potrebujete, vám za to stoja. Osoba, ktorá vás možno nahnevala, má asi nejaké osobné problémy. Energie máte dosť, spýtajte sa jej, či nepotrebuje pomoc. Možno sa prekvapíte jej reakciou. Platí to aj opačne. Plánujte si aj rodinné aktivity. Vám blízki ľudia vás potrebujú. Počas sviatkov si vydýchnite. ...
späť
Lev
Lev
Lev
Lev
Vaše znamenie síce dokáže byť občas aj samé, ale ako každý spoločenský tvor, potrebujete lásku a cítiť blízkeho človeka pri sebe. Ak pociťujete strach zo samoty, je to asi len váš pocit. Uvedomte si, že čím je ten strach väčší, tým si ho môžete viac zmaterializovať. Na druhej strane nezabúdajte, že dnes má byť aj veselo. Ak si bude myslieť vaša polovička, že jej chcete pripraviť prvoaprílový žart, nesklamte ju! Prichystajte ...
späť
Panna
Panna
Panna
Panna
Povedzte si úprimne, vedeli by ste byť bez práce? Áno, ale asi len chvíľku, milé Panny! Cítite sa teraz asi lepšie, ako v období, kedy bolo Slnko v Rybách, s ktorým tvoríte ten povestný kríž. Uvoľnite sa a skúste sa sústrediť viac aj na seba. Počúvajte svoj vnútorný hlas. Zaregistrujete odpoveď, podľa ktorej sa oplatí pokračovať. Pomáha vám Luna, ktorá je u vás. Začnite tento mesiac vo veselšom tóne. Prekvapte svojich kolegov ...
späť
Váhy
Váhy
Váhy
Váhy
Postupne zažijú, alebo už zažili Váhy kritické dni opozície Slnka v Baranovi. Teraz ich môžu vnímať tí, ktorí sa narodili v strede vášho znamenia. Pozor si dajte na ľudí, ktorí sú pre vás autoritou. Neurážajte sa zbytočne, ak vás šéf na niečo upozorní. Skôr to berte ako výzvu, pre svoj postup v práci na sebe. Achilovou pätou je však pre vás vzťahová oblasť, kde máte byť najviac ostražití.
späť
Škorpión
Škorpión
Škorpión
Škorpión
Za ťažké trávenie môže dnešné pôsobenie Luny v Panne, hlavne ak ste jedli veľa sladkého a mastného. Z duchovného pohľadu sa treba zamyslieť, či ste si nenabrali na seba príliš veľa povinností a teraz to neviete stráviť. Vstúpením Slnka do Barana je namáhaná aj hlava. Je to miesto, kde vznikajú rozhodnutia a impulzy k vašim činom. Precíťte dopredu to, o čom sa rozhodujete. Vyvarujete sa bolestiam hlavy.
späť
Strelec
Strelec
Strelec
Strelec
Nelámte palicu nad dnešným dňom. Hádky a nedorozumenia sa občas vyskytnú všade. Záleží od jedinca, ako sa k tomu postaví. Možno vás niekto bude skúšať, koľko vydržíte. Napätie okolo vás najlepšie rozpustíte, ak si poviete, že ste pozorovateľ a nenecháte sa vyprovokovať k nepokoju. Niekoho dokonca rozčúlia aj správy v rozhlase či televízii. Ak je to váš prípad, choďte radšej na večernú prechádzku.
späť
Kozorožec
Kozorožec
Kozorožec
Kozorožec
Praktické znamenie zemského charakteru má rado reálny náhľad na svet. Pôsobenie Mesiaca v Panne nám dáva šancu, a to zamyslieť sa nad drobnými vecami, z ktorých sa skladá život. Nájdite si sami v sebe ten základ, od ktorého budete rozvíjať vaše aktivity, prácu i oddych. Poradiť si môžete dať od druhých, ale impulz, ktorý vám príde, napríklad v meditácii, to je to pravé orechové, čím sa máte riadiť.
späť
Vodnár
Vodnár
Vodnár
Vodnár
Nemusíte ísť s bubnom na zajace, ale pozorujte, čo sa deje. Pri športových aktivitách si dajte pozor. Mesiac bol voči vám ešte včera v opozičnom spojení, lebo bol v Levovi. Dnes je už v Panne. Všeobecne vám bude toto obdobie priaznivo naklonené, ale neznamená to, že máte riskovať a robiť si kanadské žartíky z kolegov v práci. Na druhej strane, ak vám pripravia vaši kamaráti neškodný prvoaprílový žart, nepokazte im radosť!
späť
Ryby
Ryby
Ryby
Ryby
Veru, je viac vecí, ktoré si myslíme, že máme za sebou. Keď príde na lámanie chleba, skolabujeme alebo sa aspoň čudujeme nad svojimi reakciami na danú situáciu. Zažil to každý. Skoncentrovanie sa na jednu vec je niekedy ťažké, ale aspekty, ktoré sú tentoraz medzi planétami, vám snáď k tomu pomôžu, ak budete statoční. Najhoršie je začať a nevšímať si to, čo nás odvádza od pozornosti.
späť
horoskop od moneo.sk
 

Môj syn je nebezpečný

Zdielať tento článok

V hlase Evy Krihovej zaznieva bezradnosť. Najviac sa obáva toho, že môže ublížiť nielen jej, dcére a manželovi, ale môže ohroziť aj okolie. Už viackrát kradol, sexuálne obťažoval ženy a len pred pár dňami sa vrátil z väzenia po tom, čo napadol muža, zbil ho a okradol. Zúfalá matka volá o pomoc skôr, ako sa niečo strašné stane...

Môj syn je nebezpečný

Vo Vrbovom pri Piešťanoch sú všetci ako na ihlách. Takmer každému je známe meno Peter Kriha. Po meste sa už rozchýrilo, že devätnásťročného muža prepustili z vyšetrovacej väzby a zdržiava sa v okolí miesta, kde kedysi vyrastal – teda u svojich rodičov. „Čo s ním máme  robiť?“ pýta sa zničená pani Krihová, ktorá posledné noci vôbec nespáva. „Už vlastne ani neplačem, pretože nemám síl,“ rezignovane si povzdychne a ukazuje na vyvesenú bielizeň na balkóne, medzi ktorou je aj Petrov sveter, ktorý mal oblečený v deň, keď sa vrátil z leopoldovskej väznice.

„Tu som ho našla spať,“
ukazuje Eva Krihová miesto na balkóne, kde sa uložil jej syn. Bývajú na prízemí a preto Peter nemal žiaden problém vyskočiť v noci na balkón, ako to urobil už viackrát predtým. Tentoraz sa však nezakrádal po večierke v noci domov, pretože na adrese, kde bývajú jeho rodičia, už nemá trvalý pobyt. Rozhodli o tom oni. Viac ho už vo svojom dome nechcú. Nie preto, že by ho neľúbili, ale preto, lebo mu chcú pomôcť. Stihnú to však vôbec?

Ako jej vlastné
Pani Eva s manželom túžili po deťoch a keď im osud nedoprial vlastné, adoptovali si deväťmesačnú Vierku. Keď zistili, že dievčatko má aj bračeka, neváhali a začali vybavovať ďalšiu adopciu. Oboch ich biologická mama po pôrode nechala v nemocnici. „Boli sme šťastní, že súrodenci budú môcť vyrastať spolu a tešili sme sa, že po štyroch rokoch vybavovania ich máme doma,“ spomína pani Eva a dodáva, že Vierku dostali ako vianočný darček a o rok neskôr k nim prišiel Peter.

„Vierka bola ako dieťa vždy utiahnutejšia a tichšia, ale Peter bol už v škôlke veľký nezbedník. Vtedy sme tomu ešte nepripisovali žiadnu dôležitosť, s oboma som sa doma učila, pretože im to išlo pomalšie,“ vysvetľuje ich mama a dodáva, že obaja súrodenci vedeli, že sú adoptovaní. Už v čase, keď Peter chodil do škôlky, sa však začali hromadiť upozornenia od učiteliek, že sa nespráva ako ostatné deti. Vyzliekal si šaty, trucoval, kričal, hádal sa a bil. Na základnej škole bol problémovým žiakom, pribúdali  poznámky v žiackej knižke aj rozhovory rodičov s učiteľmi.

„V jedenástich rokoch ma napadol nožom. Strašne som sa vyľakala a nechápala som, čo sa s ním deje. Išli sme k lekárovi, ktorý zhodnotil, že je hyperaktívny so sklonmi k agresivite,“
spomína pani Eva na deň, keď už nič nebolo ako predtým. Začali navštevovať lekárov, detskú psychiatriu, ale žiaľ, lekárske závery neboli optimistické. A tak jedenásťročný Peter nastúpil do diagnostického centra a začal navštevovať špeciálnu školu v Trnave, neskôr ako trinásťročný reedukačné centrum v Rimavskej Sobote a tieto pobyty sa striedali s hospitalizáciami na psychiatrii.

„Keď od nás odchádzal prvýkrát, veľmi plakal a vravel, že ho neľúbime. Trhalo nám to srdce,“
hovoria rodičia, ktorí ho počas školského roka navštevovali v centrách a tešili sa na každé školské prázdniny či sviatky, keď ich syn prichádzal domov. Žiaľ, pobyty doma  vždy dopadli veľmi zle a synova útočnosť sa len a len stupňovala.  

Neovládateľná agresivita
„Napádal ma, hádzal po mne stoličky, našla som ho kúpať sa vo vlastných výkaloch. Doma sme nemohli mať na dverách sklenené výplne, pretože ich vždy rozbil. Susedom som sa už hanbila pozrieť do očí, pretože vždy im niečo vyviedol,“ vysvetľuje Eva Krihová synove správanie. „Keď k nám prišiel na návštevu, kradol mobilné telefóny, peniaze či zlato. Veľakrát u nás švagriná s plačom búchala na dvere ráno o druhej, že doma sa to nedá vydržať a Peter zase vyvádza a všetko doma rozbíja,“ pridáva sa k pani Eve jej švagriná Emília Slabá s manželom Štefanom a dodávajú, že celá rodina sa veľmi tešila, keď sa dozvedeli o adopcii Petra a Vierky, ale to, čo prišlo, nepredpokladali ani v najhoršom sne.

„Nepomáhal ani krik, ani plač, ani dobré slovo. Vyskúšali sme všetko,“
hovoria bezradne rodičia a dodávajú, že aj dcéra je vývinovo trochu zostalejšia, takže sa nazdávajú, že tieto poruchy mohli súrodenci aj zdediť. Doma už manželia Krihovci nemajú svadobné obrúčky ani žiadne šperky a pani Eva nám vysvetľuje, že vždy, keď Peter prišiel zo školy domov, museli s manželom mať pod vankúšom ukryté peňaženky a telefóny, ale vraj aj tak ich dokázal ukradnúť. Keď boli rodičia v práci, pozýval si domov kamarátov, s ktorými popíjali a ich vyčíňanie sa veľakrát skončilo podaním sťažností susedov na polícii. Aj pri našej návšteve stretávame susedov, ktorí nám potvrdzujú, že Petrovej prítomnosti sa stále obávajú.       

Má sexuálnu poruchu
„Už ani nepočítam, koľkokrát mi ľudia prišli povedať, že Peter sa nevhodne správa, odhaľuje sa na verejnosti a obťažuje dievčatá. Najhoršie bolo, keď sa pokúsil znásilniť susedkinu dcéru,“ povzdychne si jeho mama. Okrem agresivity a ľahkej mentálnej retardácie psychiatrické kontrolné vyšetrenia potvrdili aj neprimerané sexuálne správanie. „...má sexuálne úchylky, ponúka sa chlapcom, hlavne v nočných hodinách, nevie posúdiť, kedy robí dobre a kedy zle...“ V iných lekárskych správach sa zase konštatuje, že nemá odstup od autority, nerešpektuje príkazy, má zníženú toleranciu, vyznačuje sa negativizmom. Pani Eva s manželom hľadali pomoc u rôznych špecialistov a minulý rok začali so synom navštevovať aj známu sexuologičku Danicu Caisovú, za ktorou pravidelne cestujú až do Košíc. Jej lekársky nález zase hovorí o závažnej poruche správania ovplyvnenej poruchou osobnosti, poruchou intelektu, ale i o tom, že Peter je nezrelý a neakceptujúci normu.       

Mali by ho zavrieť

„Syn musí pravidelne užívať lieky, ktoré sú veľmi drahé. Jeho choroba nás položila na finančné dno, požičiavali sme si peniaze, aby sme za ním mohli cestovať, pretože jeho pobyty na psychiatriách či v polepšovniach sa stále menili,“ vysvetľuje pani Eva a so smútkom dodáva, že synov stav sa za tie roky vôbec nezlepšil. Jeho rodičia boli v koncoch, keď sa dozvedeli, že s partiou chlapcov napadli jedného pána, zbili ho a okradli. Všetci skončili v Leopoldove, ale pred pár dňami ich prepustili na podmienku.

„Je len otázkou času, kedy opäť niekomu ublíži alebo sa stane niečo horšie. Nikde si ho však už nechcú nechať a keďže mal už osemnásť, minulý rok sa skončil aj jeho pobyt v reedukačnom centre,“ bezradne vysvetľuje pani Eva a zdôrazňuje, že sa bojí o rodinu, ale aj o tých, ktorým môže ublížiť. Manželia Krihovci teraz vybavujú, aby ich syna súd uznal za nesvojprávneho. Musia si opäť zabezpečiť odborný lekársky posudok a ak sa potvrdí jeho diagnóza, súd by mu mal nariadiť ústavnú liečbu.

„Zdá sa mi, že v našom prípade všetko dlho trvá a my toľko času nemáme, keďže Peter je už na slobode,“ apeluje matka, pre ktorú sú synovo umiestnenie v ústave a jeho liečba najdôležitejšími prioritami. „Mám ho veľmi rad, je to môj syn. Aj teraz ho nechávam v noci prespať v obývačke, ráno však musí odísť z bytu. Cez deň je z neho bezdomovec, pretože nikdy nikde nepracoval. Ide však zima a obávam sa, čo s ním bude...“

Autor: ANNA BOČKOVÁ
Foto: Oles Cheresko, archív E. K.

© 2015 STAR production s.r.o. | Odkazy Created by ActivIT