Dnes je piatok, 05.jún 2020, meniny má: Laura
Čas čítania
2 minutes
Zatiaľ prečítané

Nerobte z chlapa dieťa

jún 17, 2010 - 14:42
Rozčuľuje vás, že musíte svojmu chlapovi stále pripomínať jeho povinnosti, kontrolovať, či jedol, priveľa nepil, má správne topánky ku košeli, alebo to, že sám nič nevybaví, v byte nevie nič nájsť a nedokáže sa postarať o deti? Jednoducho, že sa na neho v ničom nedá spoľahnúť? Lenže, čo ak chyba vôbec nie je v ňom, ale v jeho partnerke – teda vo vás?
„Najčastejším a najničivejším zlozvykom v správaní žien k mužom je to, že s nimi zaobchádzame, ako keby sa nedokázali sami o seba postarať a my sme museli riadiť ich život,“ tvrdí v knihe Tajomstvá mužov, ktoré by mala poznať každá žena, Barbara de Angelis a zároveň s nadhľadom priznáva, že väčšinou je aj pravda, že sa muži o seba nedokážu postarať ... „Lenže, to nie je podstatné. Ak sa k svojmu mužovi budete správať ako k malému chlapcov, bude konať ako malý zasran. Ak očakávate jeho neschopnosť, skutočne zostane po vašom boku neschopný.“

Kde si bol, čo si robil?
Skúste jeden deň pozorne sledovať, čo a akým tónom hovoríte svojmu partnerovi. Poď sem, učešem ťa poriadne! Čo by si chcel jesť – chlieb so syrom, tresku alebo vajíčka? Nezabudol si si kľúče? Prečo nezhasínaš? Prečo ideš touto trasou, to je dlhšie, hovorila som ti to už minule!

V niektorých rodinách má žena deti, ktoré porodila, a veľké dieťa, za ktoré sa vydala. A možno rovnakým spôsobom sa k sebe správali aj jej rodičia. ,,Problémom je, že ženy sú odmalička vychovávané k tomu, aby sa správali matersky, len vtedy sú považované za dobré ženy a za ich starostlivosť ich všetci chvália,“ tvrdí de Angelis. Keď chce žena získať pozornosť a lásku partnera, často naskočí do úlohy starostlivej matky. Navyše, taká úloha dodáva žene pocit nenahraditeľnosti a kdesi vzadu v hlave jej znie hlas – potrebuje ma, a tak ma neopustí.

Sú muži, ktorým takýto vzťah veľmi vyhovuje, ale aj takí, ktorí sa cítia menejcenní a ženu, ktorá im to neustále pripomína, po čase začnú neznášať a sú alergickí na každé jej slovo... „Ak manželovi neustále predhadzujete pred oči, že si zašpinil šaty, pripomínate mu, aby si splnil svoje povinnosti, je absolútne vylúčené, aby vo vás videl erotickú, príťažlivú a romantickú partnerku,“ dodáva terapeutka.

Záchrana
Záchrana môže byť jednoduchá, ak sa naučíte používať slovíčko neviem aj v situáciách, keď viete. Miláčik nevieš, kde mám nabíjačku na mobil? Drahá nevidela si moju tašku na tenis? Čo si mám obliecť do divadla? Neviem, neviem, neviem... „Ak bol muž doteraz zvyknutý, že za neho všetko urobíte, a  zrazu bude musieť robiť veci, ktoré roky nerobil, nastane vo vašej rodine chaos – ak však vydržíte, muž sa naučí starať sám o seba,“ radí de Angelis.

Sledujte aj svoj slovník – môžete partnera oslovovať nežným menom, ale nehovorte s ním ako s chlapčekom z materskej školy slovníkom plným zdrobnenín. Zmeňte svoj vzťah na dospelejší aj tým, že zmeníte slovník. Nezachraňujte ani situácie, keď partner urobí chybu – vidíte, že rozvarí cestoviny, že zabudne na narodeniny svojej mamy, že nevyzdvihne lieky z lekárne... „V takých situáciách sa nerozčuľujte, len s úsmevom poznamenajte – miláčik, ty si s tým určite poradíš,“ radí terapeutka. V tej vete je všetko – predovšetkým viera, že partner je chlap na správnom mieste, ktorý ochraňuje partnerku a poradí si s každým problémom. „V takej situácii sa vy budete cítiť ako žena a váš partner sa bude správať a cítiť ako muž.“

Autor: ZUZANA LAJDOVÁ
Foto: Shutterstock

- - Inzercia - -