Dnes je streda, 08.júl 2020, meniny má: Ivan
Čas čítania
2 minutes
Zatiaľ prečítané

Slovensko som si zamilovala

júl 19, 2014 - 10:51
„Veľmi sa mi u vás páči a zakaždým, keď sa k vám vraciam, som šťastná, že znova vidím známe miesta, ľudí, a čo je najdôležitejšie, mám možnosť jesť moje obľúbené bryndzové halušky. Vždy si ich dám a som si istá, že tentoraz budem mať možnosť pochutiť si na nich znova,“ povedala talianska operná speváčka CLARA POLITO, ktorá v auguste bude spievať na prvom ročníku letného operného festivalu VIVA VERDI v Nitre a v Trnave.
Kedy a pri akej príležitosti ste už navštívili Slovensko?
Na festivale Zámocké hry zvolenské som spievala v roku 2011 aj 2012, no po prvý raz som Slovensko navštívila v marci 2010. Cez YouTube ma kontaktovala viedenská agentúra, aby som zaskočila za kolegyňu, ktorá ochorela. Bola to nezabudnuteľná cesta. Spolu s dvoma ďalšími talianskymi kolegami, ktorí účinkovali v tejto produkcii, sme vyrazili z Luccy v Toskánsku a asi po trinástich hodinách cesty autom sme dorazili do Banskej Bystrice. Nemohli sme letieť lietadlom, pretože následkom výbuchu islandskej sopky oblohu zatemňoval toxický oblak. Vlaky boli plné a jedinou možnosťou bolo cestovať autom. Na tejto ceste som mala príležitosť obdivovať krásne scenérie Slovenska a zamilovala som si ho. 
 
Slovensko sa pýši viacerými výbornými opernými spevákmi. Mali ste možnosť  s niektorými z nich si zaspievať?
Niekoľkokrát som spievala s talentovanými kolegami z bratislavského zboru a so zborom Štátnej opery v Banskej Bystrici. S niektorými z nich som sa stretla v predstavení Festivalu della Valle d'Itria v meste Martina Franca. Bolo to v roku 2005 a ja som debutovala v úlohe Rómea v Belliniho opere Kapuletovci a Montekovci. Keď som prišla v roku 2010 na Slovensko, bolo nádherné a vzrušujúce počuť, ako ma všetci zdravia: „Ahoj, Rómeo!“ V posledných rokoch som spolupracovala s talentovanými sólistami a orchestrom Opery v Banskej Bystrici, ktorý dirigoval Marián Vach. Pre jeho hudobnú kultúru a ľudskosť ho považujem za jedného najinteligentnejších a najšikovnejších dirigentov spomedzi tých, s ktorými som spolupracovala. Nikdy nenechá spevákov v štichu. Pod jeho vedením som debutovala v jednej z najzaujímavejších a najúžasnejších úloh talianskeho belcantového repertoáru – vo Verdiho Luise Millerovej. 
 
Kde sa vám spieva lepšie – pod holým nebom pred väčším množstvom divákov, alebo v operných domoch či koncertných sálach?
Všetci speváci dávajú prednosť spievaniu v divadlách a koncertných sálach. Ja si takúto otázku nekladiem. Milujem spievanie kedykoľvek a kdekoľvek, dokonca aj pod holým nebom, pretože to mi vždy prinášalo šťastie. Pri týchto vystúpeniach som odspievala premiérovo mnoho úloh. Pri hudobných záznamoch na CD alebo DVD môžete počuť vtáčiky, ktoré sa pridali k môjmu spevu. Je to pre mňa jedinečný a neprekonateľný pocit. 
 
Viac sa dočítate v SLOVENKE!
 
ALENA HORVÁTHOVÁ-ČISÁRIKOVÁ a MIROSLAVA STASZOVÁ
Foto: archív C. P.

- - Inzercia - -