img
Horoskop na 25.11.2014
Baran
Baran
Baran
Baran
Nepríjemne na vás pôsobí kvadrát Mesiaca, ktorý je vždy vtedy, keď je Luna v Kozorožcovi. Môže u vás vyvolať hádky s kolegami, kde budete vy ten, ktorý rýpe prvý. Skúste sa dnes vedome prispôsobiť okoliu. Partner či partnerka to iste ocenia, a pritom budú mať pochopenie pre vaše kritické poznámky, ktoré mávate. Kompromis je dobrým taktikom na presadenie konečného cieľa. Múdry partner však rýchlo odhalí, či ste to mysleli ...
späť
Býk
Býk
Býk
Býk
V tomto období je k vám Venuša priaznivo postavená, lebo je v Kozorožcovi, kde je dnes i Luna, zodpovedná za emócie. Zájdite si do divadla, na koncert alebo si prečítajte niečo z hodnotnej literatúry. Bude to pekný štart do nasledujúceho adventného obdobia. Nezabudnite aj na svoje telo. Doprajte mu masáž a voňavé telové mlieko či olej. Viete, že spomínané znamenie Kozorožca väčšinou kupuje len kvalitné veci?
späť
Blíženci
Blíženci
Blíženci
Blíženci
Slnko je už v znamení Strelca, ktorý je vašou ako sa vraví v astrológii, doživotnou opozíciou. Neznamená to však, že si budete teraz protirečiť s každým, kto vám príde do cesty. Ste ako živé striebro, veď je ortuť vašim charakteristickým kovom. Pokiaľ budete chcieť v tomto čase niečo rýchlo urobiť, aspoň sa predtým dobre nadýchnite! Budete si neskôr blahorečiť, že ste udržali svoje emócie na uzde. Týka sa to najmä oblasti ...
späť
Rak
Rak
Rak
Rak
Možno máte pocit, ako keby vám ubúdalo síl. Ak je to naozaj tak, urobte si zoznam toho najpodstatnejšieho a urobte dnes len to. Po práci sa odmeňte dobrou večerou v dvojici, alebo sa stretnite s priateľmi. Spoločne pouvažujte nad prechádzkou v blízkych horách, ktorú by ste absolvovali cez sobotu či nedeľu. Odbúrate tak stres, ktorý prináša predvianočný zhon, či si to pripúšťame alebo aj nepripúšťame.
späť
Lev
Lev
Lev
Lev
Svoju prácu dnes skúste zahaliť do klasického tónu. To znamená, že je dobre držať sa osvedčených priebehov činností, ktoré práve dokončujete. Ak plánujete niečo vo vašom živote zmeniť je teraz, pokým je Slnko v ohnivom Strelcovi, príhodný čas. Dnes si vezmite pero a zápisník, prejdite si bod po bode, čo chcete stihnúť do konca roka. Večer, po sprche či kúpeli, si doprajte masáž a dobrý krém na celé telo.
späť
Panna
Panna
Panna
Panna
Malo by sa vám dnes dariť, vďaka priaznivému postaveniu Luny v zemskom Kozorožcovi. Porozmýšľajte, v čom sa máte mierniť a kde hľadať rovnováhu. Možno sa treba zastaviť v búrlivom prúde života, zamyslieť sa nad minulosťou, a potom ísť v ústrety lepším dňom. Mali by ste mať dosť síl, guráže i hravosti, lebo máte priaznivo postavenú planétu Mars, ktorá je tiež v spomínanom Kozorožcovi.
späť
Váhy
Váhy
Váhy
Váhy
Dnešný deň by ste mohli využiť na zamyslenie sa nad sebou. Mesiac je voči vám v nepríjemnom postavení. Skúste byť aj tak milí na svojich blízkych i na susedov či kolegov. Ak máte chuť niekomu vynadať, rátajte do povestných desať. Iste sa vám rozjasní počas toho v hlave a vy si uvedomíte, že pominuteľné veci sú v živote nepodstatné. Po človeku ostanú nejaké hmotné veci, ale ľudia si budú spomínať na jeho úsmev alebo zamračenú ...
späť
Škorpión
Škorpión
Škorpión
Škorpión
Luna v Kozorožcovi na vás pôsobí príjemne. Má vplyv na city a náladu. Vydýchnite si a vylaďte sa na krásno vo vašom živote. Vážte si pekné chvíle, ale ďakujte i za tie horšie. Beztak sú napäté stavy len skúškami, ktoré silný charakter prejde bez veľkých stresov, lebo vie, že sme sa tu prišli učiť. Nech je to tak i vo vašom prípade, keď od zajtra večera bude Luna vo Vodnárovi, s ktorým tvoríte kvadrát.
späť
Strelec
Strelec
Strelec
Strelec
Začínate vlastne nový rok, ak máte práve okolo narodenín. Zamyslite sa nad tým, čo ste zažili počas uplynulého, teda už minulého roka. Za dobré veci sa poďakujte a z tých zlých sa poučte. Plán, ktorý si v týchto dňoch dáte, nech obsahuje z každej oblasti niečo. Dnes však nezabudnite aj na svoje telo. Doprajte mu oddych a niečo malé, ale kvalitné! Ak držíte diétu, urobte si masáž s dobrou vôňou pomaranča či vanilky.
späť
Kozorožec
Kozorožec
Kozorožec
Kozorožec
Pobyt Mesiaca vo vašom znamení, vám ponúka energetickú injekciu, ktorú vy iste zužitkujete na zušľachtenie toho, čo je vo vás najlepšie. Ak však pociťujete napätie a ste konfrontovaní s otázkou voľby, bude to váš dlhodobý cieľ, ktorý máte zvládnuť. Planéta Mars je tiež vo vašom znamení. Podporuje vašu vôľu, ale nezabúdajte, že občas pohladká aj ego, preto si dajte pozor, aby ste boli tolerantní na svojich milovaných.
späť
Vodnár
Vodnár
Vodnár
Vodnár
Prehodnoťte posledné týždne a všetko, čo ste v nich dokázali. Ak máte nejaké resty, napríklad ste sa zabudli niekomu ospravedlniť, vyťukajte jeho číslo na telefóne a ozvite sa mu milým hlasom. Luna je celý deň v zemskom Kozorožcovi. Nezabudnite preto aj na svoje telo. Dajte si zvlášť pozor na držanie tela. Zacvičte si! Ak nie ste zvyknutí pravidelne cvičiť, chce to na začiatku pevnú vôľu. Potom sa z toho stane zvyk.
späť
Ryby
Ryby
Ryby
Ryby
Napätie prameniace z uplynulého víkendu by už malo byť za vami. Pozor však na svoje zdravie! Teraz platí pitie teplých čajov, nie studených nápojov! Vhodné je oblečenie, kedy máte viac vrstiev na sebe. Sychravý koniec novembra si to žiada, aj keď boli niektoré dni slnečné. Ak ste začali otužovať, dokonca vyhľadávať rôzne wellness centrá, tak si môžete dovoliť trochu riskovať, napríklad v saune pobudnúť dlhšie v studenom bazéne.
späť
horoskop od moneo.sk
 

Božidara Turzonovová: Vivat, Turzonovová!

Zdielať tento článok

Do finále súťaže o najaktívnejšiu slovenskú herečku by sa bez debát s ľahkosťou ostrieľanej profesionálky prebojovala Zdena Tvrdoňová, Milka Rajterová, Eva Kamenická, Karolína Světlá, Ema Destinová, Kateřina Janáková, Magda Veselá, Kveta Pokorná, Jana Nitschneiderová... alias Božidara Turzonovová.

Božidara Turzonovová: Vivat, Turzonovová!

Európsky mix
Za svoje netypické meno i priezvisko nemusí Božidara Turzonovová ďakovať manažérovi –  kreatívnemu autorovi pseudonymov, ale svojim kozmopolitným koreňom. Herečkina mama, vyštudovaná lekárka, bola Srbka, otec, uznávaný architekt, zase Macedónec. Akoby kozmopolitných kombinácií nestačilo, herečka sa ako prvorodená z troch súrodencov narodila a prvý rok prežila v bulharskej Sofii. Po trinástich mesiacoch strávených v bulharskej metropole sa stala trvalým domovom budúcej legendárnej herečky Božidary Turzonovovej krajina medzi Tatrami a Dunajom, srdce Európy, Karpatská perla.

Talentované dietko

Dača Turzonovová už od útleho detstva navštevovala dramatický krúžok Domu pionierov a mládeže v hlavnom meste. Tu kresala herecký talent spolu s budúcimi kolegami Stanom Dančiakom, Julom Satinským, Milanom Lasicom či bratmi Petrom a Pavlom Mikulíkovcami. Okrem toho pôsobila v detskej rozhlasovej družine. Aktivitami tohto charakteru Božidara Turzonovová rodičom i sebe veľmi rýchlo a jasne naznačila, akou cestou sa neskôr mieni v živote uberať. Spolu s parťákmi z Domu pionierov absolvovala i prijímačky na VŠMU.

„My sme boli skvelá partia dramatického krúžku, mali sme aj dve hry, s ktorými sme dokonca vyhrali aj Šrámkův písek. Keďže viacerí z nášho krúžku chceli ísť na herectvo, tak sme si vtedy nacvičili dialógy. Brala som to však nezáväzne, pretože som mala podané prihlášky aj inde,“ zaspomínala si na časy končiacej sa puberty. Apropo, všetkých kamarátov na VŠMU prijali. Dačina alternatívna dráha historičky umení tak mohla pokojne začať zarastať tŕním. Namiesto kunsthistoričky sa z Božidary stala ikonická herečka. Správna voľba.

Madam diva
Ako jedna z mála absolventiek VŠMU sa Božidara Turzonovová hneď po promóciách stala členkou najprestížnejšej slovenskej činohernej scény – hereckého zboru Slovenského národného divadla. Na doskách scény kultúrnej kaplnky na Hviezdoslavovom námestí v Bratislave štyridsať rokov skvostne stvárňovala emancipované a ambiciózne mladé ženy, tragické postavy, na ktorých sa podpísali tvrdé životné podmienky, ako aj šarmantné a komické hrdinky. Popri divadle sa stíhala usilovne angažovať v rozhlase a dabingu, vyučovať herectvo na VŠMU v Bratislave a neskôr na Akadémii umení v Banskej Bystrici, spoluzakladať  filmový festival Art Film a nakrúcať nezabudnuteľné televízne seriály ako i snímky na striebornom plátne. 

Ovenčená je titulmi Zaslúžilej umelkyne, Pribinovho kríža II. triedy ako i Cenou Jozefa Kronera za celoživotnú tvorbu. Kým iní by si pri takomto výpočte absolvovaných projektov už dobrých tridsať rokov nárokovali na svätý pokoj a zaslúžený odpočinok, Božidara Turzonovová sa činí, ako keby mala kariéru ešte len pred sebou. Na Slovensku nakrúca seriály, v Česku zarezáva vo filmoch. Klobúk dolu!

Manželstvo ako trám
Jedna z najväčších love stories slovenského hereckého neba sa zrodila ešte na začiatku šesťdesiatych rokov, keď Božidara Turzonovová usilovne študovala na Vysokej škole múzických umení. Na univerzite, na ktorú ju, mimochodom, prijali na prvý šup, sa zoznámila so svojím osudovým mužom, o pár rokov starším a o pár ročníkov vyššie študujúcim spolužiakom Jozefom Adamovičom. Ešte rok pred promóciami sa s predstaviteľom Mórica Beňovského vrhla do manželstva a už počas nakrúcania legendárneho televízneho seriálu herečka stihla priviesť na svet ich dve dcéry, Andreu a Luciu. Manželský zväzok dvoch výrazných hereckých osobností sa za viac ako štyri desaťročia svojej existencie otriasal v základoch pod tlakom turbulencií skutočne hodných súžitia dvoch bohémskych osobností.

Okrem toho, že bol spoločný rodinný život hereckých ikon pravidelne skúšaný častými vyčerpávajúcimi nakrúcaniami, musel sa popasovať i s Adamovičovou ťažkou chorobou, skrachovaným podnikaním v oblasti chovu kôz  a nakoniec i s „Beňovského“ desaťročným paralelným partnerským vzťahom. Nevera známeho herca sa prevalila v momente, keď Adamovičova milenka Miroslava verejne priznala, že je tehotná. Čuduj sa svete, ani tento škrt cez rozpočet nedokázal natrvalo naštrbiť silné puto medzi hercami. Turzonovová sa so situáciou zmierila, manželovi odpustila a racionálne akceptuje aj existenciu jeho tretej dcéry – Jozefíny.  

Konkurencia nespí?
Diváci i médiá s láskou porovnávajú talent, úlohy, honoráre, vzhľad a vzájomné vzťahy herečiek rovesníčok (Mórová – Fialová, Studenková – Magálová). Povinnej účasti v ringu konkurentiek sa pri svojich výrazných úspechoch nevyhla ani Božidara Turzonovová. Ako primárna rivalka jej bola prisúdená Emília Vášáryová, občas ju pre spestrenie zaskakovala Soňa Valentová. Nečudo, spolu s menovanými kolegyňami patrí Dača Turzonovová už takmer pol storočia k najvýraznejším ženským hereckým predstaviteľkám svojej generácie, bok po boku hviezdili v najpopulárnejších projektoch slovenského kultúrneho svätostánku, napríklad vospolok vystupovali v kultovom muzikáli Na skle maľované. Na prisúdenej role konkurentiek sa však

Dača skôr smeje, než by mala intrigánsky snovať zákerné protiútoky. „Hrávali sme spolu (s Milkou Vášáryovou, pozn. red.) a navyše sme bývalé spolužiačky. Samozrejme, že nás tlačili do polohy konkurentiek, ale ja osobne nemám rada pocit konkurencie. Len čo by malo byť niečo súťaživé, boj o prestíž, tak sa otáčam čelom vzad, takáto atmosféra ma nebaví. My sme s Milkou veľa hrávali a ja si ju veľmi vážim a obdivujem a myslím to úprimne.“ Tak a máme to tu, vyjasnené, vysvetlené, zaznamenané, potvrdené, čierne na bielom vytlačené.

Krása bez otrockých obetí
Na rozdiel od niektorých večne mladnúcich kolegýň a spolupútničiek z brandže je Božidara Turzonovová radikálnou zástankyňou prirodzenej krásy, vrátane prirodzeného starnutia. Na botox, liposukciu ani chirurgické odstraňovanie „nadbytočnej“ kože, sa doteraz nedala nahovoriť. „Tak ako si už nehodlám stále farbiť vlasy, hovoriť, že ich mám od prírody červené alebo čierne, tak takisto si nehodlám žehliť kožu a tvrdiť, že som večne mladá,“ vyjadrila sa legendárna herečka na margo zákrokov zaručujúcich dermatologické cestovanie v čase. Zavádzať telom jednoducho nemá medzi životnými ambíciami a rôzne kamufláže ju maximálne otravujú. Nemieni si ani len každé dva týždne farbiť vlasy. „Zaberá mi to čas a vlasy si musia aj odpočinúť. Navyše už nebudem cigániť a klamať,“ zhŕňa prakticky.

Turzonovová – Nitschneiderová
Po veľkolepých televíznych úlohách, ktorých sa zhostila v sedemdesiatych a osemdesiatych rokoch, keď slovenská kinematografia ešte nebola považovaná za mŕtvu, sa Božidara Turzonovová vrátila na televízne obrazovky opäť. V novom miléniu už síce stvárňuje “len” bežné ženy z bežných prostredí, avšak opäť veľmi nebežne. Jej postavy sú také precítené a svojské, že o nich bez strachu môžeme povedať, že k obrazovkám magneticky priťahujú desiatky tisícky divákov.

V Zborovni si strihla postavu slovenčinárky Matulovej, v Ordinácii v ružovej záhrade dve sezóny stvárňovala matku Michaely Čobejovej, alias Kvetu Pokornú. Turzonovovej najvýraznejšou televíznou úlohou je však od roku 2008 bez debát postava prekárajúcej bývalej herečky Jany Nitschneiderovej v nekonečnom JOJ-kárskom seriáli Panelák. O tom, ako sa dostala medi steny Paneláka, herecká diva prezradila: „Andy Kraus mi zatelefonoval, že toto napísal, a či by som tam nechcela hrať. Andrejka poznám ako inteligentného a nadaného chlapca, bola som aj jeho pedagóg, takže som privolila.“ A bolo. Ako dobre!

Kto je Božidara Turzonovová

Prezývka: Dača
Narodila sa: 28. mája 1942 v Sofii v Bulharsku
Znamenia v horoskope: Blíženci a Kôň
Muži po boku: manžel – herec Jozef Adamovič  
Mužský idol: Jozef Adamovič
Deti: dve dcéry – filologička Andrea a právnička Lucia  
Filmy, ktoré preslávila: Most na tú stranu, Senzi mama, Adam Šangala, Vivat, Beňovský!, Anděl s ďáblem v těle, Anděl svádí ďábla, Božská Ema
Povedali o nej: Je to dáma. Absolútna profesionálka. Je ako dobrý ročník vína, ktorý stačí otvoriť a piť. (Leopold Haverl, herec), Je to neuveriteľne inteligentná a krásna žena. Zahrá aj telefónny zoznam. (Juraj Slezáček, herec)

Autor: LUCIA MUŠÁKOVÁ
Foto: archív STV, ČTK, Isifa, TV Joj, S.A.

© 2014 STAR production s.r.o. | Odkazy Created by ActivIT