img
Horoskop na 27.01.2015
Baran
Baran
Baran
Baran
Každý deň si skúste dať za cieľ, že dáte svojmu životu skutočný zmysel. Od dnešného utorkového popoludnia to pôjde ľahšie. Získavate totiž aj podporu planéty Venuše, ktorá začína vysielať mäkšie a romantickejšie energie. Nechajte cudzie záležitosti plynúť. K vnútornému pokoju môžete prísť aj zdravou sebadisciplínou a ovládnutím sa. Dnes a zajtra sú výhodné energie na starostlivosť o krk, pokožku, i nechty.
späť
Býk
Býk
Býk
Býk
Dnešný utorok by ste mohli využiť spriaznenú energiu Luny vo vašom živle Zeme, na ”preoranie celiny”. Buďte láskaví, snažte sa pochopiť každú bytosť, lebo každá ľudská bytosť je nútená bojovať sama so sebou. Vzťahy sa môžu dnešné popoludnie ustáliť do reálneho kompromisu. Možné prechladnutie. Máte prirodzený odpor k liekom. Uprednostňujete preventívne domácke liečenie.
späť
Blíženci
Blíženci
Blíženci
Blíženci
Dodržiavanie daných sľubov a zodpovednosť je každodenná nutnosť, či už v práci, alebo v rodine. Dnešný utorok to bude veľmi platiť. Mali by ste sa na veci pozrieť z iného pohľadu, pre získanie lepšieho kontaktu s realitou. Dlhy z minulosti, či už citové, alebo finančné, vám bránia v ďalšom postupe vpred. Bude rozumné, ak v tomto pracovitom dni nebudete presiľovať seba a svoje možnosti.
späť
Rak
Rak
Rak
Rak
Vaša patrónka, Luna, má dnešný utorok dobré energie so základnými planétami, predovšetkým s Neptúnom, Plutom a Marsom. Nezneužívajte však tento vplyv, lebo všetko by sa mohlo otočiť. Merkúr, planéta komunikácie, by to pri vašich zlých, nevhodných, či nediplomatických slovách mohla stočiť do zlého smeru, je totiž retrográdna. I mnohí mocní a všetkého schopní nepriatelia dnes uzatvoria prímerie.
späť
Lev
Lev
Lev
Lev
Dnešné tendencie vedú ku kritickosti, pedantnosti, opatrnosti, puntičkárstvu a prehnanej kritike. Pre patologicky žiarliacich ľudí je prijateľnejšie milovanú osobu postupne zničiť, ako ju stratiť. Čo nepoužívate, nedávajte druhým. Napríklad rady. Levy pričasto zomierajú na infarkt! Činnosť srdca a ciev majte pod kontrolou! Športová aktivita by vám prospela. Napätie, ktoré pociťujete, odventilujte, hoci aj prácou v domácnosti.
späť
Panna
Panna
Panna
Panna
Čo dnešný utorok, kedy je Luna v Býkovi, urobíte, stojí v budúcnosti na stabilnejšom základe. Dnešný deň je vhodný na premyslené plánovanie pracovných postupov, domácich prác, na kontrolu či kompletizáciu účtovníctva, výpočtov a rozpočtov. Hloh pomáha uvoľňovať vápenaté usadeniny na cievach, stabilizuje činnosť srdca a reguluje krvný tlak. Účinky sa objavujú až po týždňoch. Čaj treba piť denne. Používanie konzultovať s ...
späť
Váhy
Váhy
Váhy
Váhy
Láska vás začne ovplyvňovať. Môcť sa popýšiť atraktívnym partnerom je fajn a rozhodne vám to zvýši aj vlastné sebavedomie. Môže však ísť len o falošné pocity hrdosti. Ak živíte jeho pýchu, potláčate seba. Postavenie planét bude priať všetkým, ktorí budú mať odvahu a začať s niečím doteraz neznámym. Dnešný utorok nie je vhodné jesť ostré a ťažké jedlá. Neprejedajte sa, ani keď vám je ťažko na duši.
späť
Škorpión
Škorpión
Škorpión
Škorpión
Dnešný utorkový deň, i pod vplyvom Luny v zemskom živle Býka, je predurčený pre zodpovedné plnenie povinností, ohľaduplnosť a starostlivosť nielen o seba, ale aj o druhých, hlavne v rodine. Dnes všetci pomerne dobre znášame telesnú záťaž. Spomínaním na minulosť nezískavate nič. Poznávaním budúcnosti získavate pomerne málo. Žitím v prítomnosti získavate všetko. Citrón chráni prirodzenú mikroflóru ústnej dutiny.
späť
Strelec
Strelec
Strelec
Strelec
Dnes vládne živel zeme. Je vhodné jesť sparenú koreňovú zeleninu na prečistenie čriev. Aby ste si rozjasnili svoj život, musíte rozšíriť svoje srdce. Využite čas na dopracovanie starších aktivít. Potlačte spomienky na smutné zážitky z minulosti. Odobrali by vám energiu a chuť sústrediť sa. Každý deň sa meňte k lepšiemu. Neplytvajte svojím, ani cudzím časom. Bude sa vám dariť v mnohých oblastiach.
späť
Kozorožec
Kozorožec
Kozorožec
Kozorožec
Ctižiadosť, nadanie a neoceniteľná podpora zo strany pracovného, hlavne ženského, kolektívu, povedú k postupu. Aktívnejších z vás čaká vynikajúci a vzrušujúci utorok, plný nových príležitostí, ktoré si nenechajte ujsť, prináša zlepšenie. Rozviniete svoju nezávislosť a kreativitu. Niektoré ťažkosti vás ale budú stáť veľa energie. Na prečistenie je ideálna kyslá kapusta, ktorá má aj veľa vitalizujúcich vitamínov.
späť
Vodnár
Vodnár
Vodnár
Vodnár
Bude rozumné, ak v tomto období nebudete podceňovať ani seba, ani svoje možnosti. Negatívne však na vás teraz pôsobí retrográdna energia Merkúru vo vašom znamení. Nebojte sa okúsiť aj horkosť neúspechu. Buďte statoční! Zanedlho sa s vami spriatelí sladkosť úspechu. Žiarlivosť je rozporuplný pocit. Dávajú sa ňou najavo obavy zo straty partnera a vzťahu. Venujte sa skôr menej dôležitým činnostiam.
späť
Ryby
Ryby
Ryby
Ryby
Nikdy sa nevzdávajte! Ani keď veľa krát zablúdite, a to nielen dnešný aktívny utorok. Potrebujete vynaloženie oveľa väčšej energie na pracovné a zdravotné záležitosti. Neprimerané zápasenie so životom vyčerpáva nielen vás. Radosť a činorodá energia pomôžu začať si plniť svoje sny. Všetko má svoj začiatok aj koniec, ale kolesom šťastia si musí každý zakrútiť sám. Môžete dnes trpieť melanchóliou a bolesťami hlavy a ...
späť
horoskop od moneo.sk
 

Božidara Turzonovová: Vivat, Turzonovová!

Zdielať tento článok

Do finále súťaže o najaktívnejšiu slovenskú herečku by sa bez debát s ľahkosťou ostrieľanej profesionálky prebojovala Zdena Tvrdoňová, Milka Rajterová, Eva Kamenická, Karolína Světlá, Ema Destinová, Kateřina Janáková, Magda Veselá, Kveta Pokorná, Jana Nitschneiderová... alias Božidara Turzonovová.

Božidara Turzonovová: Vivat, Turzonovová!

Európsky mix
Za svoje netypické meno i priezvisko nemusí Božidara Turzonovová ďakovať manažérovi –  kreatívnemu autorovi pseudonymov, ale svojim kozmopolitným koreňom. Herečkina mama, vyštudovaná lekárka, bola Srbka, otec, uznávaný architekt, zase Macedónec. Akoby kozmopolitných kombinácií nestačilo, herečka sa ako prvorodená z troch súrodencov narodila a prvý rok prežila v bulharskej Sofii. Po trinástich mesiacoch strávených v bulharskej metropole sa stala trvalým domovom budúcej legendárnej herečky Božidary Turzonovovej krajina medzi Tatrami a Dunajom, srdce Európy, Karpatská perla.

Talentované dietko

Dača Turzonovová už od útleho detstva navštevovala dramatický krúžok Domu pionierov a mládeže v hlavnom meste. Tu kresala herecký talent spolu s budúcimi kolegami Stanom Dančiakom, Julom Satinským, Milanom Lasicom či bratmi Petrom a Pavlom Mikulíkovcami. Okrem toho pôsobila v detskej rozhlasovej družine. Aktivitami tohto charakteru Božidara Turzonovová rodičom i sebe veľmi rýchlo a jasne naznačila, akou cestou sa neskôr mieni v živote uberať. Spolu s parťákmi z Domu pionierov absolvovala i prijímačky na VŠMU.

„My sme boli skvelá partia dramatického krúžku, mali sme aj dve hry, s ktorými sme dokonca vyhrali aj Šrámkův písek. Keďže viacerí z nášho krúžku chceli ísť na herectvo, tak sme si vtedy nacvičili dialógy. Brala som to však nezáväzne, pretože som mala podané prihlášky aj inde,“ zaspomínala si na časy končiacej sa puberty. Apropo, všetkých kamarátov na VŠMU prijali. Dačina alternatívna dráha historičky umení tak mohla pokojne začať zarastať tŕním. Namiesto kunsthistoričky sa z Božidary stala ikonická herečka. Správna voľba.

Madam diva
Ako jedna z mála absolventiek VŠMU sa Božidara Turzonovová hneď po promóciách stala členkou najprestížnejšej slovenskej činohernej scény – hereckého zboru Slovenského národného divadla. Na doskách scény kultúrnej kaplnky na Hviezdoslavovom námestí v Bratislave štyridsať rokov skvostne stvárňovala emancipované a ambiciózne mladé ženy, tragické postavy, na ktorých sa podpísali tvrdé životné podmienky, ako aj šarmantné a komické hrdinky. Popri divadle sa stíhala usilovne angažovať v rozhlase a dabingu, vyučovať herectvo na VŠMU v Bratislave a neskôr na Akadémii umení v Banskej Bystrici, spoluzakladať  filmový festival Art Film a nakrúcať nezabudnuteľné televízne seriály ako i snímky na striebornom plátne. 

Ovenčená je titulmi Zaslúžilej umelkyne, Pribinovho kríža II. triedy ako i Cenou Jozefa Kronera za celoživotnú tvorbu. Kým iní by si pri takomto výpočte absolvovaných projektov už dobrých tridsať rokov nárokovali na svätý pokoj a zaslúžený odpočinok, Božidara Turzonovová sa činí, ako keby mala kariéru ešte len pred sebou. Na Slovensku nakrúca seriály, v Česku zarezáva vo filmoch. Klobúk dolu!

Manželstvo ako trám
Jedna z najväčších love stories slovenského hereckého neba sa zrodila ešte na začiatku šesťdesiatych rokov, keď Božidara Turzonovová usilovne študovala na Vysokej škole múzických umení. Na univerzite, na ktorú ju, mimochodom, prijali na prvý šup, sa zoznámila so svojím osudovým mužom, o pár rokov starším a o pár ročníkov vyššie študujúcim spolužiakom Jozefom Adamovičom. Ešte rok pred promóciami sa s predstaviteľom Mórica Beňovského vrhla do manželstva a už počas nakrúcania legendárneho televízneho seriálu herečka stihla priviesť na svet ich dve dcéry, Andreu a Luciu. Manželský zväzok dvoch výrazných hereckých osobností sa za viac ako štyri desaťročia svojej existencie otriasal v základoch pod tlakom turbulencií skutočne hodných súžitia dvoch bohémskych osobností.

Okrem toho, že bol spoločný rodinný život hereckých ikon pravidelne skúšaný častými vyčerpávajúcimi nakrúcaniami, musel sa popasovať i s Adamovičovou ťažkou chorobou, skrachovaným podnikaním v oblasti chovu kôz  a nakoniec i s „Beňovského“ desaťročným paralelným partnerským vzťahom. Nevera známeho herca sa prevalila v momente, keď Adamovičova milenka Miroslava verejne priznala, že je tehotná. Čuduj sa svete, ani tento škrt cez rozpočet nedokázal natrvalo naštrbiť silné puto medzi hercami. Turzonovová sa so situáciou zmierila, manželovi odpustila a racionálne akceptuje aj existenciu jeho tretej dcéry – Jozefíny.  

Konkurencia nespí?
Diváci i médiá s láskou porovnávajú talent, úlohy, honoráre, vzhľad a vzájomné vzťahy herečiek rovesníčok (Mórová – Fialová, Studenková – Magálová). Povinnej účasti v ringu konkurentiek sa pri svojich výrazných úspechoch nevyhla ani Božidara Turzonovová. Ako primárna rivalka jej bola prisúdená Emília Vášáryová, občas ju pre spestrenie zaskakovala Soňa Valentová. Nečudo, spolu s menovanými kolegyňami patrí Dača Turzonovová už takmer pol storočia k najvýraznejším ženským hereckým predstaviteľkám svojej generácie, bok po boku hviezdili v najpopulárnejších projektoch slovenského kultúrneho svätostánku, napríklad vospolok vystupovali v kultovom muzikáli Na skle maľované. Na prisúdenej role konkurentiek sa však

Dača skôr smeje, než by mala intrigánsky snovať zákerné protiútoky. „Hrávali sme spolu (s Milkou Vášáryovou, pozn. red.) a navyše sme bývalé spolužiačky. Samozrejme, že nás tlačili do polohy konkurentiek, ale ja osobne nemám rada pocit konkurencie. Len čo by malo byť niečo súťaživé, boj o prestíž, tak sa otáčam čelom vzad, takáto atmosféra ma nebaví. My sme s Milkou veľa hrávali a ja si ju veľmi vážim a obdivujem a myslím to úprimne.“ Tak a máme to tu, vyjasnené, vysvetlené, zaznamenané, potvrdené, čierne na bielom vytlačené.

Krása bez otrockých obetí
Na rozdiel od niektorých večne mladnúcich kolegýň a spolupútničiek z brandže je Božidara Turzonovová radikálnou zástankyňou prirodzenej krásy, vrátane prirodzeného starnutia. Na botox, liposukciu ani chirurgické odstraňovanie „nadbytočnej“ kože, sa doteraz nedala nahovoriť. „Tak ako si už nehodlám stále farbiť vlasy, hovoriť, že ich mám od prírody červené alebo čierne, tak takisto si nehodlám žehliť kožu a tvrdiť, že som večne mladá,“ vyjadrila sa legendárna herečka na margo zákrokov zaručujúcich dermatologické cestovanie v čase. Zavádzať telom jednoducho nemá medzi životnými ambíciami a rôzne kamufláže ju maximálne otravujú. Nemieni si ani len každé dva týždne farbiť vlasy. „Zaberá mi to čas a vlasy si musia aj odpočinúť. Navyše už nebudem cigániť a klamať,“ zhŕňa prakticky.

Turzonovová – Nitschneiderová
Po veľkolepých televíznych úlohách, ktorých sa zhostila v sedemdesiatych a osemdesiatych rokoch, keď slovenská kinematografia ešte nebola považovaná za mŕtvu, sa Božidara Turzonovová vrátila na televízne obrazovky opäť. V novom miléniu už síce stvárňuje “len” bežné ženy z bežných prostredí, avšak opäť veľmi nebežne. Jej postavy sú také precítené a svojské, že o nich bez strachu môžeme povedať, že k obrazovkám magneticky priťahujú desiatky tisícky divákov.

V Zborovni si strihla postavu slovenčinárky Matulovej, v Ordinácii v ružovej záhrade dve sezóny stvárňovala matku Michaely Čobejovej, alias Kvetu Pokornú. Turzonovovej najvýraznejšou televíznou úlohou je však od roku 2008 bez debát postava prekárajúcej bývalej herečky Jany Nitschneiderovej v nekonečnom JOJ-kárskom seriáli Panelák. O tom, ako sa dostala medi steny Paneláka, herecká diva prezradila: „Andy Kraus mi zatelefonoval, že toto napísal, a či by som tam nechcela hrať. Andrejka poznám ako inteligentného a nadaného chlapca, bola som aj jeho pedagóg, takže som privolila.“ A bolo. Ako dobre!

Kto je Božidara Turzonovová

Prezývka: Dača
Narodila sa: 28. mája 1942 v Sofii v Bulharsku
Znamenia v horoskope: Blíženci a Kôň
Muži po boku: manžel – herec Jozef Adamovič  
Mužský idol: Jozef Adamovič
Deti: dve dcéry – filologička Andrea a právnička Lucia  
Filmy, ktoré preslávila: Most na tú stranu, Senzi mama, Adam Šangala, Vivat, Beňovský!, Anděl s ďáblem v těle, Anděl svádí ďábla, Božská Ema
Povedali o nej: Je to dáma. Absolútna profesionálka. Je ako dobrý ročník vína, ktorý stačí otvoriť a piť. (Leopold Haverl, herec), Je to neuveriteľne inteligentná a krásna žena. Zahrá aj telefónny zoznam. (Juraj Slezáček, herec)

Autor: LUCIA MUŠÁKOVÁ
Foto: archív STV, ČTK, Isifa, TV Joj, S.A.

© 2015 STAR production s.r.o. | Odkazy Created by ActivIT