img

Horoskop na 14.02.2016
Baran
Baran
Baran
Baran
Karta duchovna: Starostlivosť: Starajte sa aj o svoje telo. Je to chrám, ktorý ste dostali, aby mala kde bývať vaša duša. Sebaláska a prijatie seba, takého, akí ste, sú potrebné, aby myseľ mohla konštruktívne pracovať. Nezaťažujte si mozog, nechajte mu priestor na veci rentabilné, ale zároveň aj pekné. Dnes je sviatok svätého Valentína. Nešetrite na darčeku pre toho, koho máte radi.
späť
Býk
Býk
Býk
Býk
Karta duchovna: Dôvera: Kráčajte životom v rytme svojho srdca. Verte svojim rozhodnutiam. Vážte si to, čo vám osud momentálne poskytuje, aj keď to nie je podľa vašich momentálnych predstáv. Poskytnite aj iným príležitosť, aby mali výber a možnosť ovplyvňovať veci a situácie. Dnešnú nedeľu by malo byť pekných a príjemných situácií čo najviac, veď je sviatok zaľúbených, Valentína.
späť
Blíženci
Blíženci
Blíženci
Blíženci
Karta duchovna: Priority: Uvedomte si a prehodnoťte svoje priority. Keď viete, čo je pre vás v čase najbližšom, ale i v tom budúcom dôležité, bude pre vás ľahšie spraviť si ”inventúru”. Ľahšie sa potom povie NIE nielen iným, ale aj sebe. Zlepší sa vám psychická i fyzická kondícia. Dnešnú nedeľu v láske nezaváhajte v najnevhodnejšom čase. Skúste to ešte rýchlo dobehnúť, najlepšie valentínskym darčekom.
späť
Rak
Rak
Rak
Rak
Karta duchovna: Pokoj: Prijmite pokojne i svoju duševnú neistotu. Nikto cudzí vám nedokáže narobiť taký zmätok v duši, ako si ho narobíte sami. Aj keď nikdy nebudete vedieť všetky odpovede na vaše stále sa vynárajúce nové otázky, naučte sa vychutnávať príjemný pocit pokoja a pohody. Vyhýbajte sa ľuďom so zlou náladou, veľmi rýchlo by ste sa na nich začali podobať. Valentínsku nedeľu si spravte peknú.
späť
Lev
Lev
Lev
Lev
Karta duchovna: Neha: Naučte sa byť nežní k druhým, ale aj k sebe, aj keď to nemáte celkom v povahe. S citlivými ľuďmi je niekedy ťažká komunikácia. Dnešnú nedeľu nebuďte skeptickí. Môže prísť aj návrh, ktorý vám prinesie uvoľnenie. Môžete mať mystické sny, ktoré vám niečo vysvetlia a pripomenú. V láske nechajte partnerovi dostatočný priestor na valentínsku sebarealizáciu. Budete mať z toho dobrý pocit.
späť
Panna
Panna
Panna
Panna
Karta duchovna: Hranica: Stanovte si hranice za ktoré vám už nepríjemní ľudia nemôžu zájsť. Máte na to právo. Chráňte si svoj drahocenný čas a energiu. Vystúpia na povrch rodinné radosti i dlhodobejšie starosti. Dnes buďte opatrní a neprekračujte ani hranice domácich možností. Dnešnú nedeľu budete mať čo robiť, partner vás poriadne zamestná. Budete mať čo robiť, aby ste mu vyhoveli, ale veď je Valentína.
späť
Váhy
Váhy
Váhy
Váhy
Karta duchovna: Harmónia: Dnešnú nedeľu upokojte svoju myseľ a myšlienky. K dobrej starostlivosti o seba patrí i uvoľnenie a harmónia tela i ducha. Vždy a všade sa vyskytne občas konflikt, či už malého alebo veľkého rázu, či už otvorený alebo skrytý. Tanec voľní telo a pohladí vašu neposednú dušu. Ak dnešnú valentínsku nedeľu niečo nevyjde, tak preto, lebo ste tomu venovali málo úsilia.
späť
Škorpión
Škorpión
Škorpión
Škorpión
Karta duchovna: Osvieženie: Doprajte si popoludňajší výdatný spánok. Keď ste preťažení, alebo smutní, pospite si chvíľku aj cez deň. Umožníte svojmu telu, mysli i duchu, aby sa osviežili. Treba si svojho partnera vážiť a hýčkať, len tak vznikne výnimočný vzťah, v ktorom sa dokážu prekonať prekážky. V láske urobte to, čo ste chceli, kým si to opäť nerozmyslíte. Partner by bol potom zmätený. Valentína je len raz v roku.
späť
Strelec
Strelec
Strelec
Strelec
Karta duchovna: Vnímavosť: Radosť žije aj maličkostiach a na miestach i situáciách, kde by ste to ani nepredpokladali. K novej energii vám niekto dopomôže. Netreba byť nedotkliví, ak vám partner začne niečo vyčítať. Skúste to inak, s láskou, valentínsky, a uvidíte výsledky. Zmeňte svoj prístup k partnerovým vrtochom. Mali by ste ich konečne pochopiť. Dôvera je vždy to najhlavnejšie.
späť
Kozorožec
Kozorožec
Kozorožec
Kozorožec
Karta duchovna: Sebaúcta: Vážte si nielen iných, ale aj seba. V myslení na iných sa znervózňujete. V dialógu neprerušujte druhú osobu a nenechajte ju, aby ona prerušila vás. Neohrýzate si nechty? Je to pocit potláčanej nervozity, pretože máte pocit, že nemáte dosť priestoru na využitie svojich možností. Dnešnú valentínsku nedeľu sa nezapodievajte cudzími problémami, máte malú šancu ich vyriešiť.
späť
Vodnár
Vodnár
Vodnár
Vodnár
Karta duchovna: Sny: Nebojte sa snívať! Existujú neviditeľné zdroje, ktoré časom vaše sny podporia. Sústreďte sa na riešenie problému, namiesto toho, aby ste špekulovali nad tým, kto je vinný. Nebojte sa, že by ste sa dostali do konfliktu. Napadne vás myšlienka, ktorú práve potrebujete. Dnešnú valentínsku nedeľu sa pripravte na partnerov darček a otázky. Niektoré môžu byť zaujímavé a sexi.
späť
Ryby
Ryby
Ryby
Ryby
Karta duchovna: Nezávislosť: Vaši blízki vás zväzujú viac, ako je to nutné. Uplatňujte si právo slobodnej voľby, ale buďte pripravení niesť si aj následky. Žite iba prítomnosť. Už sa nemusí vrátiť a aj z nej bude vaša minulosť na ktorú budete spomínať. Radšej sa pýtajte viackrát, kým nedostanete dôveryhodnú odpoveď. V láske bude dnešnú valentínsku nedeľu podstata niekde inde, než ju vy vidíte momentálne.
späť
horoskop od moneo.sk
 

Božidara Turzonovová: Vivat, Turzonovová!

Zdielať tento článok

Do finále súťaže o najaktívnejšiu slovenskú herečku by sa bez debát s ľahkosťou ostrieľanej profesionálky prebojovala Zdena Tvrdoňová, Milka Rajterová, Eva Kamenická, Karolína Světlá, Ema Destinová, Kateřina Janáková, Magda Veselá, Kveta Pokorná, Jana Nitschneiderová... alias Božidara Turzonovová.

Božidara Turzonovová: Vivat, Turzonovová!

Európsky mix
Za svoje netypické meno i priezvisko nemusí Božidara Turzonovová ďakovať manažérovi –  kreatívnemu autorovi pseudonymov, ale svojim kozmopolitným koreňom. Herečkina mama, vyštudovaná lekárka, bola Srbka, otec, uznávaný architekt, zase Macedónec. Akoby kozmopolitných kombinácií nestačilo, herečka sa ako prvorodená z troch súrodencov narodila a prvý rok prežila v bulharskej Sofii. Po trinástich mesiacoch strávených v bulharskej metropole sa stala trvalým domovom budúcej legendárnej herečky Božidary Turzonovovej krajina medzi Tatrami a Dunajom, srdce Európy, Karpatská perla.

Talentované dietko

Dača Turzonovová už od útleho detstva navštevovala dramatický krúžok Domu pionierov a mládeže v hlavnom meste. Tu kresala herecký talent spolu s budúcimi kolegami Stanom Dančiakom, Julom Satinským, Milanom Lasicom či bratmi Petrom a Pavlom Mikulíkovcami. Okrem toho pôsobila v detskej rozhlasovej družine. Aktivitami tohto charakteru Božidara Turzonovová rodičom i sebe veľmi rýchlo a jasne naznačila, akou cestou sa neskôr mieni v živote uberať. Spolu s parťákmi z Domu pionierov absolvovala i prijímačky na VŠMU.

„My sme boli skvelá partia dramatického krúžku, mali sme aj dve hry, s ktorými sme dokonca vyhrali aj Šrámkův písek. Keďže viacerí z nášho krúžku chceli ísť na herectvo, tak sme si vtedy nacvičili dialógy. Brala som to však nezáväzne, pretože som mala podané prihlášky aj inde,“ zaspomínala si na časy končiacej sa puberty. Apropo, všetkých kamarátov na VŠMU prijali. Dačina alternatívna dráha historičky umení tak mohla pokojne začať zarastať tŕním. Namiesto kunsthistoričky sa z Božidary stala ikonická herečka. Správna voľba.

Madam diva
Ako jedna z mála absolventiek VŠMU sa Božidara Turzonovová hneď po promóciách stala členkou najprestížnejšej slovenskej činohernej scény – hereckého zboru Slovenského národného divadla. Na doskách scény kultúrnej kaplnky na Hviezdoslavovom námestí v Bratislave štyridsať rokov skvostne stvárňovala emancipované a ambiciózne mladé ženy, tragické postavy, na ktorých sa podpísali tvrdé životné podmienky, ako aj šarmantné a komické hrdinky. Popri divadle sa stíhala usilovne angažovať v rozhlase a dabingu, vyučovať herectvo na VŠMU v Bratislave a neskôr na Akadémii umení v Banskej Bystrici, spoluzakladať  filmový festival Art Film a nakrúcať nezabudnuteľné televízne seriály ako i snímky na striebornom plátne. 

Ovenčená je titulmi Zaslúžilej umelkyne, Pribinovho kríža II. triedy ako i Cenou Jozefa Kronera za celoživotnú tvorbu. Kým iní by si pri takomto výpočte absolvovaných projektov už dobrých tridsať rokov nárokovali na svätý pokoj a zaslúžený odpočinok, Božidara Turzonovová sa činí, ako keby mala kariéru ešte len pred sebou. Na Slovensku nakrúca seriály, v Česku zarezáva vo filmoch. Klobúk dolu!

Manželstvo ako trám
Jedna z najväčších love stories slovenského hereckého neba sa zrodila ešte na začiatku šesťdesiatych rokov, keď Božidara Turzonovová usilovne študovala na Vysokej škole múzických umení. Na univerzite, na ktorú ju, mimochodom, prijali na prvý šup, sa zoznámila so svojím osudovým mužom, o pár rokov starším a o pár ročníkov vyššie študujúcim spolužiakom Jozefom Adamovičom. Ešte rok pred promóciami sa s predstaviteľom Mórica Beňovského vrhla do manželstva a už počas nakrúcania legendárneho televízneho seriálu herečka stihla priviesť na svet ich dve dcéry, Andreu a Luciu. Manželský zväzok dvoch výrazných hereckých osobností sa za viac ako štyri desaťročia svojej existencie otriasal v základoch pod tlakom turbulencií skutočne hodných súžitia dvoch bohémskych osobností.

Okrem toho, že bol spoločný rodinný život hereckých ikon pravidelne skúšaný častými vyčerpávajúcimi nakrúcaniami, musel sa popasovať i s Adamovičovou ťažkou chorobou, skrachovaným podnikaním v oblasti chovu kôz  a nakoniec i s „Beňovského“ desaťročným paralelným partnerským vzťahom. Nevera známeho herca sa prevalila v momente, keď Adamovičova milenka Miroslava verejne priznala, že je tehotná. Čuduj sa svete, ani tento škrt cez rozpočet nedokázal natrvalo naštrbiť silné puto medzi hercami. Turzonovová sa so situáciou zmierila, manželovi odpustila a racionálne akceptuje aj existenciu jeho tretej dcéry – Jozefíny.  

Konkurencia nespí?
Diváci i médiá s láskou porovnávajú talent, úlohy, honoráre, vzhľad a vzájomné vzťahy herečiek rovesníčok (Mórová – Fialová, Studenková – Magálová). Povinnej účasti v ringu konkurentiek sa pri svojich výrazných úspechoch nevyhla ani Božidara Turzonovová. Ako primárna rivalka jej bola prisúdená Emília Vášáryová, občas ju pre spestrenie zaskakovala Soňa Valentová. Nečudo, spolu s menovanými kolegyňami patrí Dača Turzonovová už takmer pol storočia k najvýraznejším ženským hereckým predstaviteľkám svojej generácie, bok po boku hviezdili v najpopulárnejších projektoch slovenského kultúrneho svätostánku, napríklad vospolok vystupovali v kultovom muzikáli Na skle maľované. Na prisúdenej role konkurentiek sa však

Dača skôr smeje, než by mala intrigánsky snovať zákerné protiútoky. „Hrávali sme spolu (s Milkou Vášáryovou, pozn. red.) a navyše sme bývalé spolužiačky. Samozrejme, že nás tlačili do polohy konkurentiek, ale ja osobne nemám rada pocit konkurencie. Len čo by malo byť niečo súťaživé, boj o prestíž, tak sa otáčam čelom vzad, takáto atmosféra ma nebaví. My sme s Milkou veľa hrávali a ja si ju veľmi vážim a obdivujem a myslím to úprimne.“ Tak a máme to tu, vyjasnené, vysvetlené, zaznamenané, potvrdené, čierne na bielom vytlačené.

Krása bez otrockých obetí
Na rozdiel od niektorých večne mladnúcich kolegýň a spolupútničiek z brandže je Božidara Turzonovová radikálnou zástankyňou prirodzenej krásy, vrátane prirodzeného starnutia. Na botox, liposukciu ani chirurgické odstraňovanie „nadbytočnej“ kože, sa doteraz nedala nahovoriť. „Tak ako si už nehodlám stále farbiť vlasy, hovoriť, že ich mám od prírody červené alebo čierne, tak takisto si nehodlám žehliť kožu a tvrdiť, že som večne mladá,“ vyjadrila sa legendárna herečka na margo zákrokov zaručujúcich dermatologické cestovanie v čase. Zavádzať telom jednoducho nemá medzi životnými ambíciami a rôzne kamufláže ju maximálne otravujú. Nemieni si ani len každé dva týždne farbiť vlasy. „Zaberá mi to čas a vlasy si musia aj odpočinúť. Navyše už nebudem cigániť a klamať,“ zhŕňa prakticky.

Turzonovová – Nitschneiderová
Po veľkolepých televíznych úlohách, ktorých sa zhostila v sedemdesiatych a osemdesiatych rokoch, keď slovenská kinematografia ešte nebola považovaná za mŕtvu, sa Božidara Turzonovová vrátila na televízne obrazovky opäť. V novom miléniu už síce stvárňuje “len” bežné ženy z bežných prostredí, avšak opäť veľmi nebežne. Jej postavy sú také precítené a svojské, že o nich bez strachu môžeme povedať, že k obrazovkám magneticky priťahujú desiatky tisícky divákov.

V Zborovni si strihla postavu slovenčinárky Matulovej, v Ordinácii v ružovej záhrade dve sezóny stvárňovala matku Michaely Čobejovej, alias Kvetu Pokornú. Turzonovovej najvýraznejšou televíznou úlohou je však od roku 2008 bez debát postava prekárajúcej bývalej herečky Jany Nitschneiderovej v nekonečnom JOJ-kárskom seriáli Panelák. O tom, ako sa dostala medi steny Paneláka, herecká diva prezradila: „Andy Kraus mi zatelefonoval, že toto napísal, a či by som tam nechcela hrať. Andrejka poznám ako inteligentného a nadaného chlapca, bola som aj jeho pedagóg, takže som privolila.“ A bolo. Ako dobre!

Kto je Božidara Turzonovová

Prezývka: Dača
Narodila sa: 28. mája 1942 v Sofii v Bulharsku
Znamenia v horoskope: Blíženci a Kôň
Muži po boku: manžel – herec Jozef Adamovič  
Mužský idol: Jozef Adamovič
Deti: dve dcéry – filologička Andrea a právnička Lucia  
Filmy, ktoré preslávila: Most na tú stranu, Senzi mama, Adam Šangala, Vivat, Beňovský!, Anděl s ďáblem v těle, Anděl svádí ďábla, Božská Ema
Povedali o nej: Je to dáma. Absolútna profesionálka. Je ako dobrý ročník vína, ktorý stačí otvoriť a piť. (Leopold Haverl, herec), Je to neuveriteľne inteligentná a krásna žena. Zahrá aj telefónny zoznam. (Juraj Slezáček, herec)

Autor: LUCIA MUŠÁKOVÁ
Foto: archív STV, ČTK, Isifa, TV Joj, S.A.

© 2016 STAR production s.r.o. | Odkazy Created by ActivIT
Tento web používa súbory cookies. Viac informácií TU.