img
Horoskop na 31.08.2014
Baran
Baran
Baran
Baran
Zverokruh predstavuje cyklus života a vaše súhvezdie Barana je prvé. Energie mávate, i preto, najviac zo všetkých znamení, len ju dobre nasmerujte. Nikto nič nevlastní v absolútnom zmysle slova. U vás je najviac oslabená oblasť hlavy, mozgu, očí a nosa. Dnešnú nedeľu, keď na vás vplýva i konjunkcia vášho Marsu s Mesiacom, budete mať chuť správať sa i panovačne a hazardérsky.
späť
Býk
Býk
Býk
Býk
Z etymologického hľadiska sú viera a život to isté. Veriť značí žiť. Viera pramení v vás a mieri k naplneniu túžob. Rozjímajte nad ich naplnením a predstavujte si šťastný koniec. Peniaze sú iba výmenným prostriedkom. Vy ich viete zarobiť, zúročiť i vhodne minúť. Poznáte ich cenu. Nehnevajte sa pre nevinné žarty, či iné maličkosti. Držte sa aj spoločnosti, ktorá vám bola doteraz blízka a chcela vám pomôcť.
späť
Blíženci
Blíženci
Blíženci
Blíženci
Život sa chce cez vás prejaviť na vyššej úrovni. Láska, viera, dôvera, radosť, dobrá vôľa, smiech, či inšpirácia nikdy nestarnú. Nedajte sa vystresovať od ostatných tým, koľko máte rokov. Predstavivosť je tvárna sila mysle. Myšlienky človeka vládnu jeho telu a tvarujú jeho blízkych. Predstavujte si na čo chcete peniaze použiť. Dnešnú nedeľu trigón Slnka s Plutom nabáda i vás k tvorivosti a rozhodnosti.
späť
Rak
Rak
Rak
Rak
Ženy sa zvyknú na partnera dokonale pripútať a nedávajú mu voľnosť. Muži sa potom zvyknú vo vzťahu unaviť a pátrajú podvedome po niekom, kto ich nebude uháňať, ale dá im dýchať. Pozor na tieto dnešné energie, lebo Mesiac je v konjunkcii s bojovným Marsom. Často svoje ”Vyššie Ja“ nepočujete, nerozumiete mu a silou – mocou chcete dosiahnuť niečo, čo nie je v súlade s princípom Prirodzenosti, skutočnej Lásky a Múdrosti.
späť
Lev
Lev
Lev
Lev
Dnešnú nedeľu využívaje i pozitívnu energiu trigónu Slnka s Plutom. Nesťažujte sa večne ľahkovážnym kamarátom, ktorí vás navonok poľutujú. Vedia, že sa im nejako odmeníte. Neohovárajte svojich najbližších. Ste nepokojní. Túžite po blahobyte, ale máte pocit, že úspech neprichádza tak rýchlo. Mnohí pocítite citeľný príliv energie a sexi vitality. Prejdete variabilnými zmenami. Neostaňte stáť v polovici cesty.
späť
Panna
Panna
Panna
Panna
”Vyššie Ja“ je vlastne váš skutočný Duch, ktorý v ľudskom tele a srdci prebúdza a tvorí múdre myšlienky. Spôsobom pre každého jedinečným posúva tieto vibrácie aj do reálneho, fyzického života. Vek nie je len beh času, ale iskra múdrosti. Myslite na to, keď budete mať chaos v mysli. Ten vám dnešnú nedeľu môže podnietiť i negatívna a bojovná energia vysielaná z konjunkcie Marsu a Mesiaca.
späť
Váhy
Váhy
Váhy
Váhy
Všetky dôsledky vášho neseriózneho a neprirodzeného jednania budete musieť prijať. A niekedy stačí len otvoriť srdce situácií takej, aká je. Túžba sa vám musí dostať do podvedomia, ktoré ju skôr, či neskôr zrealizuje. To sa týka plánovania všetkých, aj pracovných predsavzatí. Zmätok sa prenesie i do vašich vzťahov. Sami niečomu nedokážete porozumieť. Neprekrikujte vlastné svedomie.
späť
Škorpión
Škorpión
Škorpión
Škorpión
Dnešnú nedeľu sa poddajte aktívnej energii trigónu Slnka s Plutom a začnite sa vyžívať v nejakej tvorivosti. Vzťah je slobodnou voľbou každého z nás. Nemal by vás obmedzovať, oberať o energiu, sputnávať a robiť nešťastným. Samozrejme, človek vo vzťahu má isté záväzky, no rovnako musí cítiť, že stále vo vzťahu chce, nie musí byť. Všetko dobré i zlé má korene v každom z nás.
späť
Strelec
Strelec
Strelec
Strelec
Dnešnú nedeľu sa môže zbytočným citovým nátlakom prejaviť energia z konjunkcie Marsu s Mesiacom. Niektorí dominantní ľudia len svojim arogantným správaním maskujú svoju neschopnosť a komplexy menejcennosti. Existuje večný zákon príčiny a následku. Vnútro organizuje vonkajšok. Naša myseľ je princípom. Každý je tým, na čo myslí celé dni. Ak myslíte na dobro, príde dobro.
späť
Kozorožec
Kozorožec
Kozorožec
Kozorožec
Cena, ktorú platíte za duchovný rozvoj, je pozornosť, uznanie a oddanosť večným pravdám. Pozornosť je kľúčom k životu. To, čo nemáte, nemôžete dať. Vymazávajte negatívno. Presmerujte svoju myseľ na veci konkrétne a realizovateľné. Prepracujte sa k pokojnej mysli a urýchlite to. Strach je nákazlivý! Aj láska je nákazlivá. Nijaký vplyv zvonku nemôžu ovplyvniť, ak nenájdu podobenstvo vo vnútri človeka.
späť
Vodnár
Vodnár
Vodnár
Vodnár
Nájdite v sebe vnútorný pokoj, ktorý je zdrojom porozumenia. Dnešnú nedeľu máte k tomu, i pod vplyvom vesmíru, bližšie. Dominantné a túžobné presvedčenie človeka určuje jeho budúcnosť, životné cesty i skúsenosti, či už dobré, alebo zlé. Zdanlivé a podceňované maličkosti rozhodujú. Po zdravotnej stránke si dávajte pozor na pohlavné orgány a oslabený močový mechúr. Nesadať na studené!
späť
Ryby
Ryby
Ryby
Ryby
Mesiac je v kvadráte s Jupiterom a v trigóne s Neptúnom. I pod týmto vplyvom sa často dnešnú nedeľu len mechanicky budete zaoberať rutinnou pracovnou činnosťou, ktorá vás bude unavovať. Mysľou i inokedy najradšej lietate úplne inde. Božia múdrosť je v každom človeku. Urobte si v mysli jasno. Oddeľte nesprávne predstavy od pravdy. Každý je sám sebe spasiteľom. Veci sú prístupné, ak je prístupná myseľ.
späť
horoskop od moneo.sk
 

Božidara Turzonovová: Vivat, Turzonovová!

Zdielať tento článok

Do finále súťaže o najaktívnejšiu slovenskú herečku by sa bez debát s ľahkosťou ostrieľanej profesionálky prebojovala Zdena Tvrdoňová, Milka Rajterová, Eva Kamenická, Karolína Světlá, Ema Destinová, Kateřina Janáková, Magda Veselá, Kveta Pokorná, Jana Nitschneiderová... alias Božidara Turzonovová.

Božidara Turzonovová: Vivat, Turzonovová!

Európsky mix
Za svoje netypické meno i priezvisko nemusí Božidara Turzonovová ďakovať manažérovi –  kreatívnemu autorovi pseudonymov, ale svojim kozmopolitným koreňom. Herečkina mama, vyštudovaná lekárka, bola Srbka, otec, uznávaný architekt, zase Macedónec. Akoby kozmopolitných kombinácií nestačilo, herečka sa ako prvorodená z troch súrodencov narodila a prvý rok prežila v bulharskej Sofii. Po trinástich mesiacoch strávených v bulharskej metropole sa stala trvalým domovom budúcej legendárnej herečky Božidary Turzonovovej krajina medzi Tatrami a Dunajom, srdce Európy, Karpatská perla.

Talentované dietko

Dača Turzonovová už od útleho detstva navštevovala dramatický krúžok Domu pionierov a mládeže v hlavnom meste. Tu kresala herecký talent spolu s budúcimi kolegami Stanom Dančiakom, Julom Satinským, Milanom Lasicom či bratmi Petrom a Pavlom Mikulíkovcami. Okrem toho pôsobila v detskej rozhlasovej družine. Aktivitami tohto charakteru Božidara Turzonovová rodičom i sebe veľmi rýchlo a jasne naznačila, akou cestou sa neskôr mieni v živote uberať. Spolu s parťákmi z Domu pionierov absolvovala i prijímačky na VŠMU.

„My sme boli skvelá partia dramatického krúžku, mali sme aj dve hry, s ktorými sme dokonca vyhrali aj Šrámkův písek. Keďže viacerí z nášho krúžku chceli ísť na herectvo, tak sme si vtedy nacvičili dialógy. Brala som to však nezáväzne, pretože som mala podané prihlášky aj inde,“ zaspomínala si na časy končiacej sa puberty. Apropo, všetkých kamarátov na VŠMU prijali. Dačina alternatívna dráha historičky umení tak mohla pokojne začať zarastať tŕním. Namiesto kunsthistoričky sa z Božidary stala ikonická herečka. Správna voľba.

Madam diva
Ako jedna z mála absolventiek VŠMU sa Božidara Turzonovová hneď po promóciách stala členkou najprestížnejšej slovenskej činohernej scény – hereckého zboru Slovenského národného divadla. Na doskách scény kultúrnej kaplnky na Hviezdoslavovom námestí v Bratislave štyridsať rokov skvostne stvárňovala emancipované a ambiciózne mladé ženy, tragické postavy, na ktorých sa podpísali tvrdé životné podmienky, ako aj šarmantné a komické hrdinky. Popri divadle sa stíhala usilovne angažovať v rozhlase a dabingu, vyučovať herectvo na VŠMU v Bratislave a neskôr na Akadémii umení v Banskej Bystrici, spoluzakladať  filmový festival Art Film a nakrúcať nezabudnuteľné televízne seriály ako i snímky na striebornom plátne. 

Ovenčená je titulmi Zaslúžilej umelkyne, Pribinovho kríža II. triedy ako i Cenou Jozefa Kronera za celoživotnú tvorbu. Kým iní by si pri takomto výpočte absolvovaných projektov už dobrých tridsať rokov nárokovali na svätý pokoj a zaslúžený odpočinok, Božidara Turzonovová sa činí, ako keby mala kariéru ešte len pred sebou. Na Slovensku nakrúca seriály, v Česku zarezáva vo filmoch. Klobúk dolu!

Manželstvo ako trám
Jedna z najväčších love stories slovenského hereckého neba sa zrodila ešte na začiatku šesťdesiatych rokov, keď Božidara Turzonovová usilovne študovala na Vysokej škole múzických umení. Na univerzite, na ktorú ju, mimochodom, prijali na prvý šup, sa zoznámila so svojím osudovým mužom, o pár rokov starším a o pár ročníkov vyššie študujúcim spolužiakom Jozefom Adamovičom. Ešte rok pred promóciami sa s predstaviteľom Mórica Beňovského vrhla do manželstva a už počas nakrúcania legendárneho televízneho seriálu herečka stihla priviesť na svet ich dve dcéry, Andreu a Luciu. Manželský zväzok dvoch výrazných hereckých osobností sa za viac ako štyri desaťročia svojej existencie otriasal v základoch pod tlakom turbulencií skutočne hodných súžitia dvoch bohémskych osobností.

Okrem toho, že bol spoločný rodinný život hereckých ikon pravidelne skúšaný častými vyčerpávajúcimi nakrúcaniami, musel sa popasovať i s Adamovičovou ťažkou chorobou, skrachovaným podnikaním v oblasti chovu kôz  a nakoniec i s „Beňovského“ desaťročným paralelným partnerským vzťahom. Nevera známeho herca sa prevalila v momente, keď Adamovičova milenka Miroslava verejne priznala, že je tehotná. Čuduj sa svete, ani tento škrt cez rozpočet nedokázal natrvalo naštrbiť silné puto medzi hercami. Turzonovová sa so situáciou zmierila, manželovi odpustila a racionálne akceptuje aj existenciu jeho tretej dcéry – Jozefíny.  

Konkurencia nespí?
Diváci i médiá s láskou porovnávajú talent, úlohy, honoráre, vzhľad a vzájomné vzťahy herečiek rovesníčok (Mórová – Fialová, Studenková – Magálová). Povinnej účasti v ringu konkurentiek sa pri svojich výrazných úspechoch nevyhla ani Božidara Turzonovová. Ako primárna rivalka jej bola prisúdená Emília Vášáryová, občas ju pre spestrenie zaskakovala Soňa Valentová. Nečudo, spolu s menovanými kolegyňami patrí Dača Turzonovová už takmer pol storočia k najvýraznejším ženským hereckým predstaviteľkám svojej generácie, bok po boku hviezdili v najpopulárnejších projektoch slovenského kultúrneho svätostánku, napríklad vospolok vystupovali v kultovom muzikáli Na skle maľované. Na prisúdenej role konkurentiek sa však

Dača skôr smeje, než by mala intrigánsky snovať zákerné protiútoky. „Hrávali sme spolu (s Milkou Vášáryovou, pozn. red.) a navyše sme bývalé spolužiačky. Samozrejme, že nás tlačili do polohy konkurentiek, ale ja osobne nemám rada pocit konkurencie. Len čo by malo byť niečo súťaživé, boj o prestíž, tak sa otáčam čelom vzad, takáto atmosféra ma nebaví. My sme s Milkou veľa hrávali a ja si ju veľmi vážim a obdivujem a myslím to úprimne.“ Tak a máme to tu, vyjasnené, vysvetlené, zaznamenané, potvrdené, čierne na bielom vytlačené.

Krása bez otrockých obetí
Na rozdiel od niektorých večne mladnúcich kolegýň a spolupútničiek z brandže je Božidara Turzonovová radikálnou zástankyňou prirodzenej krásy, vrátane prirodzeného starnutia. Na botox, liposukciu ani chirurgické odstraňovanie „nadbytočnej“ kože, sa doteraz nedala nahovoriť. „Tak ako si už nehodlám stále farbiť vlasy, hovoriť, že ich mám od prírody červené alebo čierne, tak takisto si nehodlám žehliť kožu a tvrdiť, že som večne mladá,“ vyjadrila sa legendárna herečka na margo zákrokov zaručujúcich dermatologické cestovanie v čase. Zavádzať telom jednoducho nemá medzi životnými ambíciami a rôzne kamufláže ju maximálne otravujú. Nemieni si ani len každé dva týždne farbiť vlasy. „Zaberá mi to čas a vlasy si musia aj odpočinúť. Navyše už nebudem cigániť a klamať,“ zhŕňa prakticky.

Turzonovová – Nitschneiderová
Po veľkolepých televíznych úlohách, ktorých sa zhostila v sedemdesiatych a osemdesiatych rokoch, keď slovenská kinematografia ešte nebola považovaná za mŕtvu, sa Božidara Turzonovová vrátila na televízne obrazovky opäť. V novom miléniu už síce stvárňuje “len” bežné ženy z bežných prostredí, avšak opäť veľmi nebežne. Jej postavy sú také precítené a svojské, že o nich bez strachu môžeme povedať, že k obrazovkám magneticky priťahujú desiatky tisícky divákov.

V Zborovni si strihla postavu slovenčinárky Matulovej, v Ordinácii v ružovej záhrade dve sezóny stvárňovala matku Michaely Čobejovej, alias Kvetu Pokornú. Turzonovovej najvýraznejšou televíznou úlohou je však od roku 2008 bez debát postava prekárajúcej bývalej herečky Jany Nitschneiderovej v nekonečnom JOJ-kárskom seriáli Panelák. O tom, ako sa dostala medi steny Paneláka, herecká diva prezradila: „Andy Kraus mi zatelefonoval, že toto napísal, a či by som tam nechcela hrať. Andrejka poznám ako inteligentného a nadaného chlapca, bola som aj jeho pedagóg, takže som privolila.“ A bolo. Ako dobre!

Kto je Božidara Turzonovová

Prezývka: Dača
Narodila sa: 28. mája 1942 v Sofii v Bulharsku
Znamenia v horoskope: Blíženci a Kôň
Muži po boku: manžel – herec Jozef Adamovič  
Mužský idol: Jozef Adamovič
Deti: dve dcéry – filologička Andrea a právnička Lucia  
Filmy, ktoré preslávila: Most na tú stranu, Senzi mama, Adam Šangala, Vivat, Beňovský!, Anděl s ďáblem v těle, Anděl svádí ďábla, Božská Ema
Povedali o nej: Je to dáma. Absolútna profesionálka. Je ako dobrý ročník vína, ktorý stačí otvoriť a piť. (Leopold Haverl, herec), Je to neuveriteľne inteligentná a krásna žena. Zahrá aj telefónny zoznam. (Juraj Slezáček, herec)

Autor: LUCIA MUŠÁKOVÁ
Foto: archív STV, ČTK, Isifa, TV Joj, S.A.

© 2014 STAR production s.r.o. Created by ActivIT