img

Horoskop na 26.04.2015
Baran
Baran
Baran
Baran
Dnešnú nedeľu, ale aj zvyšok apríla, budete mať nabitú energiou. Výbušné konštelácie budú priamo úmerné udalostiam, ktoré vy Barani budete prežívať. Nie vždy bude váš nápad dobrý. Z hľadiska lásky a ľudských vzťahov bude najpríjemnejší koniec mesiaca. Nezasuňte do úzadia svoje potláčané problémy, inak vám hrozia choroby vnútorných orgánov. Ovocie, šaláty, bylinkové čaje, tým nič nepokazíte.
späť
Býk
Býk
Býk
Býk
Dnešnú nedeľu nič, zvlášť nie domáce diskusie, nežeňte na doraz. Či už budete s partnerom riešiť čokoľvek, nikdy by ste nemali zabúdať na tolerantné rokovanie a vzájomné pochopenie. Bolo by lepšie, keby ste sa zamerali skôr na spoločné prežívanie zábavy a neutrálnych tém, ako na riešenie oblastí, kde hrozí, že do seba narazíte. Najlepšie bude, ak sa ani jeden z vás nebude pretvarovať.
späť
Blíženci
Blíženci
Blíženci
Blíženci
Mesiac je v prvej štvrti. Vám by nemalo robiť až také problémy, zvládnuť dnešnú nedeľu čokoľvek, ak si k tomu nájdete správnu motiváciu. Kvôli blízkemu človeku ide všetko ľahšie. Venujte sa aj deťom, potrebujú vás. Možno sa súčasnosť odrazí na vašej budúcnosti, keď budete zas potrebovať vy ich. Trochu zmenené pH na kyslé likviduje mnohé baktérie v ústach, vo vagíne, či na pokožke.
späť
Rak
Rak
Rak
Rak
Ak spolu budete menej hovoriť, nič tým nepokazíte, ale nesmie z toho vzniknúť nepríjemná atmosféra, alebo pocit odcudzenia. Niekedy je totiž lepšie riziku sporov predchádzať. Prípadný deficit rétorických kontaktov si dokážete dostatočne vynahradiť aj inokedy. Múdri ľudia dlhodobo pracujú na tom, aby mali väčšiu imunitu, aby vyzerali lepšie. Aforizmus na pousmiatie: Manžel nikdy nemá chodiť prvý spať, ani sa posledný prebúdzať.
späť
Lev
Lev
Lev
Lev
Dnešnú nedeľu je Luna vo vašom znamení Leva a vládca dňa je Slnko. Pýcha často zvádza k chybným úsudkom. Mohli by ste si lepšie kontrolovať svoje reči, aby ste neublížili milovanej osobe len preto, lebo vás niekde neberú. Treba si vážiť to, čo máte, lebo o to môžete aj prísť. Častejšie si prečesávajte vlasy. Zhŕňate tým zo seba negatívnu energiu usadenú na hlave.
späť
Panna
Panna
Panna
Panna
Zamerajte sa hlavne na vašu psychiku, pretože práve vnútorné rozpoloženie bude mať na zdravie najväčší vplyv. Urobte čas sami pre seba a skúste relaxovať, či už formou meditácie alebo akokoľvek, kedy si vaša myseľ, city i duše odpočinú. Dobrú náladu môžete získať aj čítaním alebo z návštevy milých ľudí. Ak napätie včas obrátite na humor, nič katastrofálne sa dnešnú nedeľu neudeje.
späť
Váhy
Váhy
Váhy
Váhy
U niektorých sa dnešná aprílová nedeľa ponesie pod taktovkou nervozity a rôznych nečakaných situácií, s ktorými nebude jednoduché sa popasovať. Venovať sa rozvoju vzťahov musí byť vždy aspoň trochu možné. Vytiahnete polovičku do kina alebo na výlet. Potom sa všetko začne zdať ružovejšie. Až sa dá, opláchnite si často tvár. Takto sa aspoň trochu zbavíte negatívnych síl z vonku na nej ”nalepených“.
späť
Škorpión
Škorpión
Škorpión
Škorpión
Mesiac pribúdal a prvú štvrť dosahuje dnešnú nedeľu. Je v konjunkcii s Jupiterom, v kvadráte so Slnkom a Marsom. Prekvapíte svojich blízkych tým, že sa pustíte do tém, pred ktorými ste doteraz skôr utekali. Je dôležité, aby ste v sebe našli dostatok pokoja a nepodliehali nervovým impulzom a stresu. Ak to dokážete, nemali by hroziť väčšie zdravotné komplikácie. Celkovo dnešok nie je zlý, ak v sebe nájdete viac pokoja.
späť
Strelec
Strelec
Strelec
Strelec
Nervozita môže narásť dnešnú nedeľu do neprimeraných rozmerov, preto robte všetko preto, aby ste sa kontrolovali. Väčšina túži mať šťastný partnerský vzťah. Bohužiaľ zápasíme s mnohými problémami a nedorozumeniami, ktoré sú vlastne mimo nás, ale by mohli viesť k rozchodom. Každá myšlienka môže byť trochu vytvarovaná okolím. Ak radi riskujete, alebo stavíte na šťastie, robte to radšej až v poslednom týždni mesiaca.
späť
Kozorožec
Kozorožec
Kozorožec
Kozorožec
Zvoľnite tempo, to sa odrazí aj na vašom zdraví. Vnútorné disharmónie sa môže začať premietať do silných a opakovaných bolestí hlavy. Nenechajte sa vtiahnuť do špirály sporov a vzájomných nedorozumení, ktoré by neviedli k ničomu inému, než že by ste si s partnerom povedali niečo škaredé, čoho by ste neskôr ľutovali. Niečo nepôjde hladko. Zvlášť, ak máte tvorivého koníčka, vymýšľate alebo píšete.
späť
Vodnár
Vodnár
Vodnár
Vodnár
Spôsob, ako uzavrieť a žiť v dlhotrvajúcom a nezlomnom vzťahu, je učiť sa zo vzájomných predností, ale ignorovať vzájomné nedostatky. Slušnosť a tolerancia sú základné hodnoty vášho spolužitia. Menej je niekedy viac. Popoludní sa niektorým skomplikujú aj susedské vzťahy, nuž radšej na nič nereagujte. Aforizmus na pousmiatie: Nikdy never mládencovi, keď je ti blízko a manželovi, keď je ďaleko.
späť
Ryby
Ryby
Ryby
Ryby
Dnešnej nedeli vládne Slnko, nachádzajúce sa v ohnivom živle. Vplýva na nadšenie, netrpezlivosť a hrdosť. Bežné nedeľné povinnosti narýchlo vybavíte, len aby bolo viac času na televízor, kávu alebo maškrty. Vaše okolie to bude mlčky tolerovať, ale len dotiaľ, dokiaľ nebudú musieť robiť za vás. Inak všetko pôjde podľa plánu. Po zdravotnej stránke si dávajte pozor na srdce, krvný tlak a tepny.
späť
horoskop od moneo.sk
 

Božidara Turzonovová: Vivat, Turzonovová!

Zdielať tento článok

Do finále súťaže o najaktívnejšiu slovenskú herečku by sa bez debát s ľahkosťou ostrieľanej profesionálky prebojovala Zdena Tvrdoňová, Milka Rajterová, Eva Kamenická, Karolína Světlá, Ema Destinová, Kateřina Janáková, Magda Veselá, Kveta Pokorná, Jana Nitschneiderová... alias Božidara Turzonovová.

Božidara Turzonovová: Vivat, Turzonovová!

Európsky mix
Za svoje netypické meno i priezvisko nemusí Božidara Turzonovová ďakovať manažérovi –  kreatívnemu autorovi pseudonymov, ale svojim kozmopolitným koreňom. Herečkina mama, vyštudovaná lekárka, bola Srbka, otec, uznávaný architekt, zase Macedónec. Akoby kozmopolitných kombinácií nestačilo, herečka sa ako prvorodená z troch súrodencov narodila a prvý rok prežila v bulharskej Sofii. Po trinástich mesiacoch strávených v bulharskej metropole sa stala trvalým domovom budúcej legendárnej herečky Božidary Turzonovovej krajina medzi Tatrami a Dunajom, srdce Európy, Karpatská perla.

Talentované dietko

Dača Turzonovová už od útleho detstva navštevovala dramatický krúžok Domu pionierov a mládeže v hlavnom meste. Tu kresala herecký talent spolu s budúcimi kolegami Stanom Dančiakom, Julom Satinským, Milanom Lasicom či bratmi Petrom a Pavlom Mikulíkovcami. Okrem toho pôsobila v detskej rozhlasovej družine. Aktivitami tohto charakteru Božidara Turzonovová rodičom i sebe veľmi rýchlo a jasne naznačila, akou cestou sa neskôr mieni v živote uberať. Spolu s parťákmi z Domu pionierov absolvovala i prijímačky na VŠMU.

„My sme boli skvelá partia dramatického krúžku, mali sme aj dve hry, s ktorými sme dokonca vyhrali aj Šrámkův písek. Keďže viacerí z nášho krúžku chceli ísť na herectvo, tak sme si vtedy nacvičili dialógy. Brala som to však nezáväzne, pretože som mala podané prihlášky aj inde,“ zaspomínala si na časy končiacej sa puberty. Apropo, všetkých kamarátov na VŠMU prijali. Dačina alternatívna dráha historičky umení tak mohla pokojne začať zarastať tŕním. Namiesto kunsthistoričky sa z Božidary stala ikonická herečka. Správna voľba.

Madam diva
Ako jedna z mála absolventiek VŠMU sa Božidara Turzonovová hneď po promóciách stala členkou najprestížnejšej slovenskej činohernej scény – hereckého zboru Slovenského národného divadla. Na doskách scény kultúrnej kaplnky na Hviezdoslavovom námestí v Bratislave štyridsať rokov skvostne stvárňovala emancipované a ambiciózne mladé ženy, tragické postavy, na ktorých sa podpísali tvrdé životné podmienky, ako aj šarmantné a komické hrdinky. Popri divadle sa stíhala usilovne angažovať v rozhlase a dabingu, vyučovať herectvo na VŠMU v Bratislave a neskôr na Akadémii umení v Banskej Bystrici, spoluzakladať  filmový festival Art Film a nakrúcať nezabudnuteľné televízne seriály ako i snímky na striebornom plátne. 

Ovenčená je titulmi Zaslúžilej umelkyne, Pribinovho kríža II. triedy ako i Cenou Jozefa Kronera za celoživotnú tvorbu. Kým iní by si pri takomto výpočte absolvovaných projektov už dobrých tridsať rokov nárokovali na svätý pokoj a zaslúžený odpočinok, Božidara Turzonovová sa činí, ako keby mala kariéru ešte len pred sebou. Na Slovensku nakrúca seriály, v Česku zarezáva vo filmoch. Klobúk dolu!

Manželstvo ako trám
Jedna z najväčších love stories slovenského hereckého neba sa zrodila ešte na začiatku šesťdesiatych rokov, keď Božidara Turzonovová usilovne študovala na Vysokej škole múzických umení. Na univerzite, na ktorú ju, mimochodom, prijali na prvý šup, sa zoznámila so svojím osudovým mužom, o pár rokov starším a o pár ročníkov vyššie študujúcim spolužiakom Jozefom Adamovičom. Ešte rok pred promóciami sa s predstaviteľom Mórica Beňovského vrhla do manželstva a už počas nakrúcania legendárneho televízneho seriálu herečka stihla priviesť na svet ich dve dcéry, Andreu a Luciu. Manželský zväzok dvoch výrazných hereckých osobností sa za viac ako štyri desaťročia svojej existencie otriasal v základoch pod tlakom turbulencií skutočne hodných súžitia dvoch bohémskych osobností.

Okrem toho, že bol spoločný rodinný život hereckých ikon pravidelne skúšaný častými vyčerpávajúcimi nakrúcaniami, musel sa popasovať i s Adamovičovou ťažkou chorobou, skrachovaným podnikaním v oblasti chovu kôz  a nakoniec i s „Beňovského“ desaťročným paralelným partnerským vzťahom. Nevera známeho herca sa prevalila v momente, keď Adamovičova milenka Miroslava verejne priznala, že je tehotná. Čuduj sa svete, ani tento škrt cez rozpočet nedokázal natrvalo naštrbiť silné puto medzi hercami. Turzonovová sa so situáciou zmierila, manželovi odpustila a racionálne akceptuje aj existenciu jeho tretej dcéry – Jozefíny.  

Konkurencia nespí?
Diváci i médiá s láskou porovnávajú talent, úlohy, honoráre, vzhľad a vzájomné vzťahy herečiek rovesníčok (Mórová – Fialová, Studenková – Magálová). Povinnej účasti v ringu konkurentiek sa pri svojich výrazných úspechoch nevyhla ani Božidara Turzonovová. Ako primárna rivalka jej bola prisúdená Emília Vášáryová, občas ju pre spestrenie zaskakovala Soňa Valentová. Nečudo, spolu s menovanými kolegyňami patrí Dača Turzonovová už takmer pol storočia k najvýraznejším ženským hereckým predstaviteľkám svojej generácie, bok po boku hviezdili v najpopulárnejších projektoch slovenského kultúrneho svätostánku, napríklad vospolok vystupovali v kultovom muzikáli Na skle maľované. Na prisúdenej role konkurentiek sa však

Dača skôr smeje, než by mala intrigánsky snovať zákerné protiútoky. „Hrávali sme spolu (s Milkou Vášáryovou, pozn. red.) a navyše sme bývalé spolužiačky. Samozrejme, že nás tlačili do polohy konkurentiek, ale ja osobne nemám rada pocit konkurencie. Len čo by malo byť niečo súťaživé, boj o prestíž, tak sa otáčam čelom vzad, takáto atmosféra ma nebaví. My sme s Milkou veľa hrávali a ja si ju veľmi vážim a obdivujem a myslím to úprimne.“ Tak a máme to tu, vyjasnené, vysvetlené, zaznamenané, potvrdené, čierne na bielom vytlačené.

Krása bez otrockých obetí
Na rozdiel od niektorých večne mladnúcich kolegýň a spolupútničiek z brandže je Božidara Turzonovová radikálnou zástankyňou prirodzenej krásy, vrátane prirodzeného starnutia. Na botox, liposukciu ani chirurgické odstraňovanie „nadbytočnej“ kože, sa doteraz nedala nahovoriť. „Tak ako si už nehodlám stále farbiť vlasy, hovoriť, že ich mám od prírody červené alebo čierne, tak takisto si nehodlám žehliť kožu a tvrdiť, že som večne mladá,“ vyjadrila sa legendárna herečka na margo zákrokov zaručujúcich dermatologické cestovanie v čase. Zavádzať telom jednoducho nemá medzi životnými ambíciami a rôzne kamufláže ju maximálne otravujú. Nemieni si ani len každé dva týždne farbiť vlasy. „Zaberá mi to čas a vlasy si musia aj odpočinúť. Navyše už nebudem cigániť a klamať,“ zhŕňa prakticky.

Turzonovová – Nitschneiderová
Po veľkolepých televíznych úlohách, ktorých sa zhostila v sedemdesiatych a osemdesiatych rokoch, keď slovenská kinematografia ešte nebola považovaná za mŕtvu, sa Božidara Turzonovová vrátila na televízne obrazovky opäť. V novom miléniu už síce stvárňuje “len” bežné ženy z bežných prostredí, avšak opäť veľmi nebežne. Jej postavy sú také precítené a svojské, že o nich bez strachu môžeme povedať, že k obrazovkám magneticky priťahujú desiatky tisícky divákov.

V Zborovni si strihla postavu slovenčinárky Matulovej, v Ordinácii v ružovej záhrade dve sezóny stvárňovala matku Michaely Čobejovej, alias Kvetu Pokornú. Turzonovovej najvýraznejšou televíznou úlohou je však od roku 2008 bez debát postava prekárajúcej bývalej herečky Jany Nitschneiderovej v nekonečnom JOJ-kárskom seriáli Panelák. O tom, ako sa dostala medi steny Paneláka, herecká diva prezradila: „Andy Kraus mi zatelefonoval, že toto napísal, a či by som tam nechcela hrať. Andrejka poznám ako inteligentného a nadaného chlapca, bola som aj jeho pedagóg, takže som privolila.“ A bolo. Ako dobre!

Kto je Božidara Turzonovová

Prezývka: Dača
Narodila sa: 28. mája 1942 v Sofii v Bulharsku
Znamenia v horoskope: Blíženci a Kôň
Muži po boku: manžel – herec Jozef Adamovič  
Mužský idol: Jozef Adamovič
Deti: dve dcéry – filologička Andrea a právnička Lucia  
Filmy, ktoré preslávila: Most na tú stranu, Senzi mama, Adam Šangala, Vivat, Beňovský!, Anděl s ďáblem v těle, Anděl svádí ďábla, Božská Ema
Povedali o nej: Je to dáma. Absolútna profesionálka. Je ako dobrý ročník vína, ktorý stačí otvoriť a piť. (Leopold Haverl, herec), Je to neuveriteľne inteligentná a krásna žena. Zahrá aj telefónny zoznam. (Juraj Slezáček, herec)

Autor: LUCIA MUŠÁKOVÁ
Foto: archív STV, ČTK, Isifa, TV Joj, S.A.

© 2015 STAR production s.r.o. | Odkazy Created by ActivIT