img
Horoskop na 16.09.2014
Baran
Baran
Baran
Baran
Dnešný utorok s Mesiacom v Blížencoch pre vás začína dosť nevinne. Pozor si dajte však večer, nech nevyprsknete na matku či svoju manželku, ak ste muž. Ženy majú byť tiež opatrné na svojich spolubývajúcich. Večerná Luna v Rakovi si môže totiž pýtať svoju daň za minulé prehrešky. Najlepším spôsobom, ako to zvládnuť, je priznať si ich pred sebou i pred tými, ktorých sa to týkalo. Na večeru zjedzte niečo ľahké.
späť
Býk
Býk
Býk
Býk
Luna v Blížencoch pôsobí na horné končatiny a dýchanie. Máte problémy s dýchaním? Môže za to okrem iného, aj strach z komunikácie a kontaktu s niektorými ľuďmi. Netreba sa báť. Venujte dnes preto pozornosť každému slovíčku, ktoré vyjde z vašich úst. Veľa sa hovorí o tom, že už ľudia tak nekomunikujú ako kedysi. Je to silách nás všetkých, aby sme to ešte zmenili, aby sme si boli blízki.
späť
Blíženci
Blíženci
Blíženci
Blíženci
V čase Mesiaca vo vašom znamení preciťujeme všetci, ktorým nám záleží nielen na hmote, ale i na duchovnom spôsobe vnímania života, svoju spolupatričnosť so svetom. Vyjadrujeme sa smelšie verbálne, preto kultivujme svoj jazyk. Sústreďte sa pozorne na svoje okolie i na seba. Vnímajte srdcom a podľa toho konajte. Začína vám niečo podobné, ako keď je na nebi nový mesiac, ktorý dáva všetkým nádej začínať odznova.
späť
Rak
Rak
Rak
Rak
Dnes k večeru vám začína nový mesiac. Je to vždy, keď je Luna v Rakovi. Nalistujte si v diári, čo sa dialo pred mesiacom, alebo sa jednoducho rozpamätajte. Týka sa to hlavne vašich pocitov. Skúste sa poučiť na svojich chybách, aby sa vám neopakovali nepríjemnosti, ktoré ste možno v minulosti zažili. Ak si ich spracujete, skúste sa k nim už nevracať. Pomôže tichá hodinka pri plameni sviečky, v ktorej zhorí všetko nepríjemné.
späť
Lev
Lev
Lev
Lev
Mesiac je dnes vo vzdušných Blížencoch, čo je pre vás priaznivé postavenie, lebo vzduch podporuje váš oheň. Pozorujte svoje myšlienky ako sa menia postupne do udalostí, a pritom možno i do zaujímavých príbehov. Vaše znamenie má väčšinou tvorivého ducha. Skúste dnes niečo pekné napísať. Fantázií sa medze nekladú, môže to byť humorne ladená komunikácia s okolím, alebo nezáväzné chatovanie s niekým zaujímavým.
späť
Panna
Panna
Panna
Panna
Možné sú problémy s dýchaním a hornými končatinami. Dajte si dnes pauzu, spomaľte trochu, hlavne počas dňa. Niekedy dokážeme viac, ak robíme veci s rozmyslom a postupne. Vaše znamenie dokáže robiť aj za dvoch, ale ste tiež len ľudia. Myslíte dnes na odpočinok a svoje fyzické telo. Inak sa vám v chaose dňa môže prihodiť, že pre strom neuvidíte celý les, čo je vašou karmickou chybou, na ktorej treba pracovať.
späť
Váhy
Váhy
Váhy
Váhy
Dajte si záležať na tom, čo vám v tomto období prichádza na sen, alebo si zapíšte ráno prvú vašu myšlienku. Ak nie ste sústredení alebo zabudnete, netrestajte sa za to, ale si dajte papier a pero k posteli. Ráno zbadáte písacie potreby a myšlienku si zapíšete. Postupne sa vám poskladá zmysel napísaných slov do odkazu vyšších sfér priamo pre vás. Dnes večer si dajte pozor na možnú nervozitu.
späť
Škorpión
Škorpión
Škorpión
Škorpión
Vzdušná Luna v Blížencoch vám našepkáva, aby ste neostávali tam, kde sa už nemáte čomu naučiť. Pozorujte dnes ľudí, ako sa s vami rozprávajú. Sledujte vibrácie ich hlasu, a nezabúdajte pritom i na svoje reakcie, či sú primerané. Viete v rozhovoroch s inými ľuďmi vypichnúť tú pravú podstatu. Im sa to však nemusí páčiť, preto jednajte diplomaticky. Ak zájdete večer k priateľom na čaj alebo pohár vína, témou budú asi diaľky.
späť
Strelec
Strelec
Strelec
Strelec
Ak sa však chceme niečo dobre naučiť, alebo vôbec vnímať veci okolo nás, ktoré stoja za to, musíme sa spomaliť a stíšiť. Ono to ide niekedy ťažko, hlavne s ohnivým temperamentom a opozíciou dnešnej dennej Luny v Blížencoch. Ak pridáme k tomu ešte kvadraticky postavené Slnko v Panne, dnešný utorok je pre vás kritický. Preto si dajte pozor. Večer s Mesiacom v Rakovi už bude pre vás pokojnejší.
späť
Kozorožec
Kozorožec
Kozorožec
Kozorožec
Do rôznych vrstiev spoločnosti prenikáme aj tým, ako vieme poskladať rôzne slová, aké termíny používame, ako vystupujeme i spôsobom vyjadrovania. Po piatej večer vstupuje Luna do Raka. To je pre vás kritický, opozičný aspekt, hlavne čo sa týka oblasti partnerských vzťahov. Preto sa už pred večerom radšej stiahnite do autonómie, aby ste neboli hlavným aktérom hádky.
späť
Vodnár
Vodnár
Vodnár
Vodnár
Luna vo vzdušných Blížencoch vás učí vedieť sa voľne rozhliadnuť po tom našom stálom školskom pracovisku, čiže po celom našom svete. Podporuje vás v prijateľnej, či až príjemnej komunikácii s ľuďmi. Občas aj vy hodíte sarkastickú poznámku na účet iných. Môže za to váš druhý vládca Saturn, ktorý má rád poznámky tohto druhu. Ak vám niečo nepríjemné vykĺzlo nečakane z úst, nezabudnite sa ospravedlniť.
späť
Ryby
Ryby
Ryby
Ryby
Ak budete pociťovať počas dňa nervozitu, opakujte si mantru: Som pozorovateľom svojich myšlienok. Učím sa a spoznávam sa v každom rozhovore, v každom čine, v každej situácii. Vedomým a hlbokým dýchaním prehlbujem svoje myslenie. Som prítomný v danom okamihu života. Večer by ste mali byť v pohode, Mesiac už bude v Rakovi, čo je pre vás dobre. Zabavte sa v dvojici podľa svojich a partnerových predstáv.
späť
horoskop od moneo.sk
 

Božidara Turzonovová: Vivat, Turzonovová!

Zdielať tento článok

Do finále súťaže o najaktívnejšiu slovenskú herečku by sa bez debát s ľahkosťou ostrieľanej profesionálky prebojovala Zdena Tvrdoňová, Milka Rajterová, Eva Kamenická, Karolína Světlá, Ema Destinová, Kateřina Janáková, Magda Veselá, Kveta Pokorná, Jana Nitschneiderová... alias Božidara Turzonovová.

Božidara Turzonovová: Vivat, Turzonovová!

Európsky mix
Za svoje netypické meno i priezvisko nemusí Božidara Turzonovová ďakovať manažérovi –  kreatívnemu autorovi pseudonymov, ale svojim kozmopolitným koreňom. Herečkina mama, vyštudovaná lekárka, bola Srbka, otec, uznávaný architekt, zase Macedónec. Akoby kozmopolitných kombinácií nestačilo, herečka sa ako prvorodená z troch súrodencov narodila a prvý rok prežila v bulharskej Sofii. Po trinástich mesiacoch strávených v bulharskej metropole sa stala trvalým domovom budúcej legendárnej herečky Božidary Turzonovovej krajina medzi Tatrami a Dunajom, srdce Európy, Karpatská perla.

Talentované dietko

Dača Turzonovová už od útleho detstva navštevovala dramatický krúžok Domu pionierov a mládeže v hlavnom meste. Tu kresala herecký talent spolu s budúcimi kolegami Stanom Dančiakom, Julom Satinským, Milanom Lasicom či bratmi Petrom a Pavlom Mikulíkovcami. Okrem toho pôsobila v detskej rozhlasovej družine. Aktivitami tohto charakteru Božidara Turzonovová rodičom i sebe veľmi rýchlo a jasne naznačila, akou cestou sa neskôr mieni v živote uberať. Spolu s parťákmi z Domu pionierov absolvovala i prijímačky na VŠMU.

„My sme boli skvelá partia dramatického krúžku, mali sme aj dve hry, s ktorými sme dokonca vyhrali aj Šrámkův písek. Keďže viacerí z nášho krúžku chceli ísť na herectvo, tak sme si vtedy nacvičili dialógy. Brala som to však nezáväzne, pretože som mala podané prihlášky aj inde,“ zaspomínala si na časy končiacej sa puberty. Apropo, všetkých kamarátov na VŠMU prijali. Dačina alternatívna dráha historičky umení tak mohla pokojne začať zarastať tŕním. Namiesto kunsthistoričky sa z Božidary stala ikonická herečka. Správna voľba.

Madam diva
Ako jedna z mála absolventiek VŠMU sa Božidara Turzonovová hneď po promóciách stala členkou najprestížnejšej slovenskej činohernej scény – hereckého zboru Slovenského národného divadla. Na doskách scény kultúrnej kaplnky na Hviezdoslavovom námestí v Bratislave štyridsať rokov skvostne stvárňovala emancipované a ambiciózne mladé ženy, tragické postavy, na ktorých sa podpísali tvrdé životné podmienky, ako aj šarmantné a komické hrdinky. Popri divadle sa stíhala usilovne angažovať v rozhlase a dabingu, vyučovať herectvo na VŠMU v Bratislave a neskôr na Akadémii umení v Banskej Bystrici, spoluzakladať  filmový festival Art Film a nakrúcať nezabudnuteľné televízne seriály ako i snímky na striebornom plátne. 

Ovenčená je titulmi Zaslúžilej umelkyne, Pribinovho kríža II. triedy ako i Cenou Jozefa Kronera za celoživotnú tvorbu. Kým iní by si pri takomto výpočte absolvovaných projektov už dobrých tridsať rokov nárokovali na svätý pokoj a zaslúžený odpočinok, Božidara Turzonovová sa činí, ako keby mala kariéru ešte len pred sebou. Na Slovensku nakrúca seriály, v Česku zarezáva vo filmoch. Klobúk dolu!

Manželstvo ako trám
Jedna z najväčších love stories slovenského hereckého neba sa zrodila ešte na začiatku šesťdesiatych rokov, keď Božidara Turzonovová usilovne študovala na Vysokej škole múzických umení. Na univerzite, na ktorú ju, mimochodom, prijali na prvý šup, sa zoznámila so svojím osudovým mužom, o pár rokov starším a o pár ročníkov vyššie študujúcim spolužiakom Jozefom Adamovičom. Ešte rok pred promóciami sa s predstaviteľom Mórica Beňovského vrhla do manželstva a už počas nakrúcania legendárneho televízneho seriálu herečka stihla priviesť na svet ich dve dcéry, Andreu a Luciu. Manželský zväzok dvoch výrazných hereckých osobností sa za viac ako štyri desaťročia svojej existencie otriasal v základoch pod tlakom turbulencií skutočne hodných súžitia dvoch bohémskych osobností.

Okrem toho, že bol spoločný rodinný život hereckých ikon pravidelne skúšaný častými vyčerpávajúcimi nakrúcaniami, musel sa popasovať i s Adamovičovou ťažkou chorobou, skrachovaným podnikaním v oblasti chovu kôz  a nakoniec i s „Beňovského“ desaťročným paralelným partnerským vzťahom. Nevera známeho herca sa prevalila v momente, keď Adamovičova milenka Miroslava verejne priznala, že je tehotná. Čuduj sa svete, ani tento škrt cez rozpočet nedokázal natrvalo naštrbiť silné puto medzi hercami. Turzonovová sa so situáciou zmierila, manželovi odpustila a racionálne akceptuje aj existenciu jeho tretej dcéry – Jozefíny.  

Konkurencia nespí?
Diváci i médiá s láskou porovnávajú talent, úlohy, honoráre, vzhľad a vzájomné vzťahy herečiek rovesníčok (Mórová – Fialová, Studenková – Magálová). Povinnej účasti v ringu konkurentiek sa pri svojich výrazných úspechoch nevyhla ani Božidara Turzonovová. Ako primárna rivalka jej bola prisúdená Emília Vášáryová, občas ju pre spestrenie zaskakovala Soňa Valentová. Nečudo, spolu s menovanými kolegyňami patrí Dača Turzonovová už takmer pol storočia k najvýraznejším ženským hereckým predstaviteľkám svojej generácie, bok po boku hviezdili v najpopulárnejších projektoch slovenského kultúrneho svätostánku, napríklad vospolok vystupovali v kultovom muzikáli Na skle maľované. Na prisúdenej role konkurentiek sa však

Dača skôr smeje, než by mala intrigánsky snovať zákerné protiútoky. „Hrávali sme spolu (s Milkou Vášáryovou, pozn. red.) a navyše sme bývalé spolužiačky. Samozrejme, že nás tlačili do polohy konkurentiek, ale ja osobne nemám rada pocit konkurencie. Len čo by malo byť niečo súťaživé, boj o prestíž, tak sa otáčam čelom vzad, takáto atmosféra ma nebaví. My sme s Milkou veľa hrávali a ja si ju veľmi vážim a obdivujem a myslím to úprimne.“ Tak a máme to tu, vyjasnené, vysvetlené, zaznamenané, potvrdené, čierne na bielom vytlačené.

Krása bez otrockých obetí
Na rozdiel od niektorých večne mladnúcich kolegýň a spolupútničiek z brandže je Božidara Turzonovová radikálnou zástankyňou prirodzenej krásy, vrátane prirodzeného starnutia. Na botox, liposukciu ani chirurgické odstraňovanie „nadbytočnej“ kože, sa doteraz nedala nahovoriť. „Tak ako si už nehodlám stále farbiť vlasy, hovoriť, že ich mám od prírody červené alebo čierne, tak takisto si nehodlám žehliť kožu a tvrdiť, že som večne mladá,“ vyjadrila sa legendárna herečka na margo zákrokov zaručujúcich dermatologické cestovanie v čase. Zavádzať telom jednoducho nemá medzi životnými ambíciami a rôzne kamufláže ju maximálne otravujú. Nemieni si ani len každé dva týždne farbiť vlasy. „Zaberá mi to čas a vlasy si musia aj odpočinúť. Navyše už nebudem cigániť a klamať,“ zhŕňa prakticky.

Turzonovová – Nitschneiderová
Po veľkolepých televíznych úlohách, ktorých sa zhostila v sedemdesiatych a osemdesiatych rokoch, keď slovenská kinematografia ešte nebola považovaná za mŕtvu, sa Božidara Turzonovová vrátila na televízne obrazovky opäť. V novom miléniu už síce stvárňuje “len” bežné ženy z bežných prostredí, avšak opäť veľmi nebežne. Jej postavy sú také precítené a svojské, že o nich bez strachu môžeme povedať, že k obrazovkám magneticky priťahujú desiatky tisícky divákov.

V Zborovni si strihla postavu slovenčinárky Matulovej, v Ordinácii v ružovej záhrade dve sezóny stvárňovala matku Michaely Čobejovej, alias Kvetu Pokornú. Turzonovovej najvýraznejšou televíznou úlohou je však od roku 2008 bez debát postava prekárajúcej bývalej herečky Jany Nitschneiderovej v nekonečnom JOJ-kárskom seriáli Panelák. O tom, ako sa dostala medi steny Paneláka, herecká diva prezradila: „Andy Kraus mi zatelefonoval, že toto napísal, a či by som tam nechcela hrať. Andrejka poznám ako inteligentného a nadaného chlapca, bola som aj jeho pedagóg, takže som privolila.“ A bolo. Ako dobre!

Kto je Božidara Turzonovová

Prezývka: Dača
Narodila sa: 28. mája 1942 v Sofii v Bulharsku
Znamenia v horoskope: Blíženci a Kôň
Muži po boku: manžel – herec Jozef Adamovič  
Mužský idol: Jozef Adamovič
Deti: dve dcéry – filologička Andrea a právnička Lucia  
Filmy, ktoré preslávila: Most na tú stranu, Senzi mama, Adam Šangala, Vivat, Beňovský!, Anděl s ďáblem v těle, Anděl svádí ďábla, Božská Ema
Povedali o nej: Je to dáma. Absolútna profesionálka. Je ako dobrý ročník vína, ktorý stačí otvoriť a piť. (Leopold Haverl, herec), Je to neuveriteľne inteligentná a krásna žena. Zahrá aj telefónny zoznam. (Juraj Slezáček, herec)

Autor: LUCIA MUŠÁKOVÁ
Foto: archív STV, ČTK, Isifa, TV Joj, S.A.

© 2014 STAR production s.r.o. | Odkazy Created by ActivIT