img
Horoskop na 02.03.2015
Baran
Baran
Baran
Baran
Znamenie Leva, v ktorom je teraz Luna, je ohnivého živlu, presne ako vaše znamenie. Mali by ste sa cítiť príjemne a psychicky vyrovnaní, s iskrou v očiach. Samozrejme záleží to aj od ostatných aspektov. Denné výklady sú len malým posolstvom na zamyslenie. Sledujeme v nich hlavne pohyb Mesiaca, lebo ten ide znameniami najrýchlejšie a ovplyvňuje naše cítenie i emócie. Venujte sa svojmu zovňajšku, na ktorý si Lev veľmi potrpí. Možno sa ...
späť
Býk
Býk
Býk
Býk
Ak vstanete skôr, budete potom nadšení z toho, aký budete mať dlhý deň. V tomto období dajte pozor na komunikáciu a cestovanie. Ste nepríjemne ožiarení Merkúrom vo Vodnárovi. Vy viete racionálne myslieť a teraz vás stále niečo vyvádza z miery. Ak vás kvadratúra dnešného Mesiaca veľmi znepokojila, skúste ju rozumne prečkať, a to do stredy poobedia, kedy vstúpi Luna do Panny, s ktorou si vyjdete oveľa lepšie ako s Levom, v ktorom je ...
späť
Blíženci
Blíženci
Blíženci
Blíženci
Mesiac v Levovi vytvára sextil s vaším znamením, čo je veľmi priaznivý astrologický aspekt. Ak to tak necítite, iste máte horšie aktivovanú inú planétu vo vašom osobnom horoskope. Preto nepodceňujte vaše cítenie, rozoberte si ho, ale potom odožeňte ten mráčik z vášho neba. Možno vás však táto informácia potešila a povzbudila v ďalších aktivitách dnešného náročného pracovného dňa.
späť
Rak
Rak
Rak
Rak
Mars, planéta, ktorá je predstaviteľom mužnej sily, sídli teraz v Baranovi. Môže u vás vyvolať nepríjemné nutkanie, aby ste to v práci roztočili podľa seba. Môžete, ale pozerajte aj na názor kolegov. Mesiac je vo vašom dome hodnôt. Preto ak náhodou niekto spochybní váš rebríček hodnôt, neberte to ako útok na vašu osobu. Pokazili by ste si tieto dni, ktoré by mali byť prežiarené srdečnosťou a porozumením.
späť
Lev
Lev
Lev
Lev
Luna vám praje, veď je vo vašom znamení. Pre vás je to niečo ako nov, kedy je vhodné vyhadzovať staré veci z mysle i tie zo skríň. Ak ste sa ešte nenaštartovali na túto činnosť, môžete začať dnes. Hovorí sa, že čo človek nenosí vyše roka, má podarovať, alebo vyhodiť. Skúste pozrieť i do mrazničky, čo by sa z nej mohlo čo najrýchlejšie skonzumovať, a možno i zlikvidovať.
späť
Panna
Panna
Panna
Panna
Ak máte dnes problémy so žalúdkom, spýtajte sa samých seba, čo nemáte strávené z minulosti. Samozrejme, že pri horoskopoch myslíme hlavne na našu psychickú úroveň, ale nezaškodí si dať malú diétu. Najvhodnejšie bude jesť len ovocie či zeleninu. Viac planét je teraz voči vám v opozícii, preto neberte malé poznámky okolia príliš vážne. Humor je korením života. Skúste ho používať viac. Pomáha to.
späť
Váhy
Váhy
Váhy
Váhy
Mesiac je teraz v Levovi a vrhá na vaše znamenie priaznivý uhol do domu priateľov. Dodržujte slovo, ak jednému z vašich kamarátov niečo sľúbite, hoci to bude len maličkosť. Aj z drobných vecí, ktoré často prehliadame, sa skladá náš život. Na druhej strane zbytočné a malicherné veci z minulosti treba vedieť odpustiť. Ak sa vám vracajú späť, predstavte si, že ich pálite v ohni a ony zmiznú z vášho života.
späť
Škorpión
Škorpión
Škorpión
Škorpión
Osloboďte sa od všetkého, čo vás brzdilo vo vývoji. Vnútorný svet každého z nás je iný. Sme medzi ľuďmi, a pritom sme sami. Naše subjektívne vnímanie môže byť úplne iné, ako to vyzerá navonok. Luna vám svieti na dom kariéry. Ak vás práve nahneval šéf, uvedomte si, že je to tiež len človek. Má svoje problémy, radosti, a možno i komplexy. Tu môže byť príčina, prečo na vás niekedy vidí tú smietku v oku.
späť
Strelec
Strelec
Strelec
Strelec
Protichodné pocity, ktoré možno prichádzajú v tomto období aj k vám, majú svoj zmysel. Možno ste v minulosti robili niečo inak, ako ste mali. Spýtajte sa len tak sami seba, či za tým nebola zlosť, namiesto ušľachtilého citu, ktorý drží túto zem pohromade. Venuša, bohyňa lásky, je v tomto čase k vám naladená priaznivo, taktiež aj ohnivá Luna v Levovi, preto si urobte príjemný večer v dvojici.
späť
Kozorožec
Kozorožec
Kozorožec
Kozorožec
Zvieratká majú tú zázračnú vlastnosť, že na rozdiel od ľudí, rýchle zabudnú na to, že ste im ublížili. Samozrejme vtedy, ak im dávate naďalej lásku. Vycítia to a odpustia. Nemusíte si ihneď zaobstarať psíka či iné prítulné zvieratko. Stačí, ak si uvedomíte na tomto príklade, že sa vŕtať v minulosti neoplatí. Odpustite tým, ktorí vám v minulosti ublížili. Spočiatku to nejde ľahko, ale postupne pocítite veľkú úľavu.
späť
Vodnár
Vodnár
Vodnár
Vodnár
Mesiac v Levovi je v napätom vzťahu s vami, ale toto práve niekedy potrebujeme, aby sme sa konečne pohli tým smerom, ktorý je pre nás správny. Pozorujte, odkiaľ fúka ten správny vietor, ktorý by vás oslobodil od zatuchnutia starých štruktúr správania, či iných stereotypných mechanizmov. Každá zmena prináša určitý pocit oslobodenia! Treba na to síce odvahu, ale vyplatí sa to!
späť
Ryby
Ryby
Ryby
Ryby
Zamerajte sa dnes predovšetkým na svoje zdravie a prácu. Komunikačne teraz zvládnete veľa vecí. Okolo obeda si môžete porozprávať aj s tými, ktorí vás veľmi nemusia. Možno sa vám podarí preklenúť to vzduchoprázdno na pracovisku. Mesiac v Levovi vám ide totiž domom práce a Slnko je u vás. Dodáva vám potrebnú iskru, aby ste boli optimistickí a srdeční. Ak budete pracovať na malom projekte, dotiahnite ho určite dokonca.
späť
horoskop od moneo.sk
 

Božidara Turzonovová: Vivat, Turzonovová!

Zdielať tento článok

Do finále súťaže o najaktívnejšiu slovenskú herečku by sa bez debát s ľahkosťou ostrieľanej profesionálky prebojovala Zdena Tvrdoňová, Milka Rajterová, Eva Kamenická, Karolína Světlá, Ema Destinová, Kateřina Janáková, Magda Veselá, Kveta Pokorná, Jana Nitschneiderová... alias Božidara Turzonovová.

Božidara Turzonovová: Vivat, Turzonovová!

Európsky mix
Za svoje netypické meno i priezvisko nemusí Božidara Turzonovová ďakovať manažérovi –  kreatívnemu autorovi pseudonymov, ale svojim kozmopolitným koreňom. Herečkina mama, vyštudovaná lekárka, bola Srbka, otec, uznávaný architekt, zase Macedónec. Akoby kozmopolitných kombinácií nestačilo, herečka sa ako prvorodená z troch súrodencov narodila a prvý rok prežila v bulharskej Sofii. Po trinástich mesiacoch strávených v bulharskej metropole sa stala trvalým domovom budúcej legendárnej herečky Božidary Turzonovovej krajina medzi Tatrami a Dunajom, srdce Európy, Karpatská perla.

Talentované dietko

Dača Turzonovová už od útleho detstva navštevovala dramatický krúžok Domu pionierov a mládeže v hlavnom meste. Tu kresala herecký talent spolu s budúcimi kolegami Stanom Dančiakom, Julom Satinským, Milanom Lasicom či bratmi Petrom a Pavlom Mikulíkovcami. Okrem toho pôsobila v detskej rozhlasovej družine. Aktivitami tohto charakteru Božidara Turzonovová rodičom i sebe veľmi rýchlo a jasne naznačila, akou cestou sa neskôr mieni v živote uberať. Spolu s parťákmi z Domu pionierov absolvovala i prijímačky na VŠMU.

„My sme boli skvelá partia dramatického krúžku, mali sme aj dve hry, s ktorými sme dokonca vyhrali aj Šrámkův písek. Keďže viacerí z nášho krúžku chceli ísť na herectvo, tak sme si vtedy nacvičili dialógy. Brala som to však nezáväzne, pretože som mala podané prihlášky aj inde,“ zaspomínala si na časy končiacej sa puberty. Apropo, všetkých kamarátov na VŠMU prijali. Dačina alternatívna dráha historičky umení tak mohla pokojne začať zarastať tŕním. Namiesto kunsthistoričky sa z Božidary stala ikonická herečka. Správna voľba.

Madam diva
Ako jedna z mála absolventiek VŠMU sa Božidara Turzonovová hneď po promóciách stala členkou najprestížnejšej slovenskej činohernej scény – hereckého zboru Slovenského národného divadla. Na doskách scény kultúrnej kaplnky na Hviezdoslavovom námestí v Bratislave štyridsať rokov skvostne stvárňovala emancipované a ambiciózne mladé ženy, tragické postavy, na ktorých sa podpísali tvrdé životné podmienky, ako aj šarmantné a komické hrdinky. Popri divadle sa stíhala usilovne angažovať v rozhlase a dabingu, vyučovať herectvo na VŠMU v Bratislave a neskôr na Akadémii umení v Banskej Bystrici, spoluzakladať  filmový festival Art Film a nakrúcať nezabudnuteľné televízne seriály ako i snímky na striebornom plátne. 

Ovenčená je titulmi Zaslúžilej umelkyne, Pribinovho kríža II. triedy ako i Cenou Jozefa Kronera za celoživotnú tvorbu. Kým iní by si pri takomto výpočte absolvovaných projektov už dobrých tridsať rokov nárokovali na svätý pokoj a zaslúžený odpočinok, Božidara Turzonovová sa činí, ako keby mala kariéru ešte len pred sebou. Na Slovensku nakrúca seriály, v Česku zarezáva vo filmoch. Klobúk dolu!

Manželstvo ako trám
Jedna z najväčších love stories slovenského hereckého neba sa zrodila ešte na začiatku šesťdesiatych rokov, keď Božidara Turzonovová usilovne študovala na Vysokej škole múzických umení. Na univerzite, na ktorú ju, mimochodom, prijali na prvý šup, sa zoznámila so svojím osudovým mužom, o pár rokov starším a o pár ročníkov vyššie študujúcim spolužiakom Jozefom Adamovičom. Ešte rok pred promóciami sa s predstaviteľom Mórica Beňovského vrhla do manželstva a už počas nakrúcania legendárneho televízneho seriálu herečka stihla priviesť na svet ich dve dcéry, Andreu a Luciu. Manželský zväzok dvoch výrazných hereckých osobností sa za viac ako štyri desaťročia svojej existencie otriasal v základoch pod tlakom turbulencií skutočne hodných súžitia dvoch bohémskych osobností.

Okrem toho, že bol spoločný rodinný život hereckých ikon pravidelne skúšaný častými vyčerpávajúcimi nakrúcaniami, musel sa popasovať i s Adamovičovou ťažkou chorobou, skrachovaným podnikaním v oblasti chovu kôz  a nakoniec i s „Beňovského“ desaťročným paralelným partnerským vzťahom. Nevera známeho herca sa prevalila v momente, keď Adamovičova milenka Miroslava verejne priznala, že je tehotná. Čuduj sa svete, ani tento škrt cez rozpočet nedokázal natrvalo naštrbiť silné puto medzi hercami. Turzonovová sa so situáciou zmierila, manželovi odpustila a racionálne akceptuje aj existenciu jeho tretej dcéry – Jozefíny.  

Konkurencia nespí?
Diváci i médiá s láskou porovnávajú talent, úlohy, honoráre, vzhľad a vzájomné vzťahy herečiek rovesníčok (Mórová – Fialová, Studenková – Magálová). Povinnej účasti v ringu konkurentiek sa pri svojich výrazných úspechoch nevyhla ani Božidara Turzonovová. Ako primárna rivalka jej bola prisúdená Emília Vášáryová, občas ju pre spestrenie zaskakovala Soňa Valentová. Nečudo, spolu s menovanými kolegyňami patrí Dača Turzonovová už takmer pol storočia k najvýraznejším ženským hereckým predstaviteľkám svojej generácie, bok po boku hviezdili v najpopulárnejších projektoch slovenského kultúrneho svätostánku, napríklad vospolok vystupovali v kultovom muzikáli Na skle maľované. Na prisúdenej role konkurentiek sa však

Dača skôr smeje, než by mala intrigánsky snovať zákerné protiútoky. „Hrávali sme spolu (s Milkou Vášáryovou, pozn. red.) a navyše sme bývalé spolužiačky. Samozrejme, že nás tlačili do polohy konkurentiek, ale ja osobne nemám rada pocit konkurencie. Len čo by malo byť niečo súťaživé, boj o prestíž, tak sa otáčam čelom vzad, takáto atmosféra ma nebaví. My sme s Milkou veľa hrávali a ja si ju veľmi vážim a obdivujem a myslím to úprimne.“ Tak a máme to tu, vyjasnené, vysvetlené, zaznamenané, potvrdené, čierne na bielom vytlačené.

Krása bez otrockých obetí
Na rozdiel od niektorých večne mladnúcich kolegýň a spolupútničiek z brandže je Božidara Turzonovová radikálnou zástankyňou prirodzenej krásy, vrátane prirodzeného starnutia. Na botox, liposukciu ani chirurgické odstraňovanie „nadbytočnej“ kože, sa doteraz nedala nahovoriť. „Tak ako si už nehodlám stále farbiť vlasy, hovoriť, že ich mám od prírody červené alebo čierne, tak takisto si nehodlám žehliť kožu a tvrdiť, že som večne mladá,“ vyjadrila sa legendárna herečka na margo zákrokov zaručujúcich dermatologické cestovanie v čase. Zavádzať telom jednoducho nemá medzi životnými ambíciami a rôzne kamufláže ju maximálne otravujú. Nemieni si ani len každé dva týždne farbiť vlasy. „Zaberá mi to čas a vlasy si musia aj odpočinúť. Navyše už nebudem cigániť a klamať,“ zhŕňa prakticky.

Turzonovová – Nitschneiderová
Po veľkolepých televíznych úlohách, ktorých sa zhostila v sedemdesiatych a osemdesiatych rokoch, keď slovenská kinematografia ešte nebola považovaná za mŕtvu, sa Božidara Turzonovová vrátila na televízne obrazovky opäť. V novom miléniu už síce stvárňuje “len” bežné ženy z bežných prostredí, avšak opäť veľmi nebežne. Jej postavy sú také precítené a svojské, že o nich bez strachu môžeme povedať, že k obrazovkám magneticky priťahujú desiatky tisícky divákov.

V Zborovni si strihla postavu slovenčinárky Matulovej, v Ordinácii v ružovej záhrade dve sezóny stvárňovala matku Michaely Čobejovej, alias Kvetu Pokornú. Turzonovovej najvýraznejšou televíznou úlohou je však od roku 2008 bez debát postava prekárajúcej bývalej herečky Jany Nitschneiderovej v nekonečnom JOJ-kárskom seriáli Panelák. O tom, ako sa dostala medi steny Paneláka, herecká diva prezradila: „Andy Kraus mi zatelefonoval, že toto napísal, a či by som tam nechcela hrať. Andrejka poznám ako inteligentného a nadaného chlapca, bola som aj jeho pedagóg, takže som privolila.“ A bolo. Ako dobre!

Kto je Božidara Turzonovová

Prezývka: Dača
Narodila sa: 28. mája 1942 v Sofii v Bulharsku
Znamenia v horoskope: Blíženci a Kôň
Muži po boku: manžel – herec Jozef Adamovič  
Mužský idol: Jozef Adamovič
Deti: dve dcéry – filologička Andrea a právnička Lucia  
Filmy, ktoré preslávila: Most na tú stranu, Senzi mama, Adam Šangala, Vivat, Beňovský!, Anděl s ďáblem v těle, Anděl svádí ďábla, Božská Ema
Povedali o nej: Je to dáma. Absolútna profesionálka. Je ako dobrý ročník vína, ktorý stačí otvoriť a piť. (Leopold Haverl, herec), Je to neuveriteľne inteligentná a krásna žena. Zahrá aj telefónny zoznam. (Juraj Slezáček, herec)

Autor: LUCIA MUŠÁKOVÁ
Foto: archív STV, ČTK, Isifa, TV Joj, S.A.

© 2015 STAR production s.r.o. | Odkazy Created by ActivIT