img

Horoskop na 10.02.2016
Baran
Baran
Baran
Baran
Na úspech bude treba ešte niečo, čo vám momentálne chýba. Spojte sa s niekým, kto to má ako ovplyvniť. Dnešnú stredu budete trochu viac nervózni. Upokojíte sa až podvečer, keď sa Luna dostane do trigónu, dobrého postavenia s vašou planétou, Marsom. Potom budete mierovou cestou vybojovať citlivejšou formou to, o čo veľmi stojíte. Niektoré dobré správy rýchlo šíria, časť z nich sa bude týkať aj vás.
späť
Býk
Býk
Býk
Býk
Informácie, ktoré dostanete, nemusia celkom zodpovedať skutočnosti. Čo môžete, to si radšej overte. Niečo dnes budete musieť viackrát zopakovať. V partnerstve potrebujete viac, než vám partner chce dať. Musíte si to od neho vypýtať. Dnešnú stredu má vaša planéta, Venuša, už od rána, zosúladené energie s planétou šťastia, Jupiterom a večer aj s Lunou. Mali by ste sa, i preto, dnes s ľuďmi, zvlášť so ženami, ľahšie dohodnúť.
späť
Blíženci
Blíženci
Blíženci
Blíženci
Vyhnite sa dnes priamej konfrontácii so svojimi súpermi, zvlášť, ak sú od vás výrazne starší. Nemáte na to dostatočnú prípravu. Luna je dnešnú stredu v kvadratúre so Saturnom. Aj preto, budú vaše kroky poznačené obavou o výsledok. Ak chcete uspieť, musíte ich zmierniť. V partnerstve urobte všetko pre úspech. Brali ste to na ľahkú váhu. Kakao v čokoláde znižuje tvorbu látok vyvolávajúcich stres.
späť
Rak
Rak
Rak
Rak
Nepremárnite výhodné energie na doriešenie domácich, ale i pracovných, nezrovnalostí. Vaša Luna má dnes celkom dobré energie s ostatnými planétami, len so Saturnom je od dopoludnia v kvadratúre. Nie je dobré vyvolať spory s predstaviteľmi moci, na úradoch a so šéfmi. Rozľútostili by ste sa vy, nie oni. Svoje plány by ste dnešnú stredu nemali výrazne meniť, stačí ich len trochu modifikovať.
späť
Lev
Lev
Lev
Lev
Doma sa dnes zamotáte do vlastných slov, hľadajte cestu von. Bude to však poriadna fuška. Máte nádej na úspech, len nesmiete podľahnúť predstave, že podstatné kroky už máte za sebou. Dnešnú stredu sa môžu udiať zázraky, ale musíte im trochu pomôcť. V láske bude mierna neistota prospešná, vyburcuje vás. Nemali by ste to však preháňať. Neprezraďte niečo, čo môže vyvolať roztržky.
späť
Panna
Panna
Panna
Panna
Vyčkávať je zbytočné. Urobte to, čo ste chceli už dávno spraviť. V partnerstve, ale ani pri rôznych nových dohodách, sa dnešnú stredu nespoliehajte len na slová. Najlepšie je všetko mať podchytené na papieri. Dnes príde niečo nové, čo ste ešte nezažili. Treba si to poriadne vychutnať. Vo financiách pomáhajte tým, ktorí to potrebujú, nie tým, ktorí sa tak tvária. Večer vládnu príjemné energie planéty lásky, Venuše.
späť
Váhy
Váhy
Váhy
Váhy
Problémy sa taja niekde vo vašom vnútri, budete potrebovať pevné nervy. Niektoré veci nepôjdu podľa vašich predstáv. Doma hovorte aj o tom, čo vás trápi. Je to pre vás veľmi dôležitá téma. Nastal čas, aby ste svoje myšlienky sústredili na dôležité veci. Obrovskú výhodu budete mať v tom, že momentálne dokážete triezvo a realisticky uvažovať. Pomocou metodického prístupu môžete vo svojich plánoch skvele napredovať.
späť
Škorpión
Škorpión
Škorpión
Škorpión
Budete mať problém rozumne vysvetliť niektoré svoje kroky. Musíte však povedať aspoň niečo. Môžete stratiť len to, čo máte, tak si to poriadne chráňte. V láske budete mať rozum iba na začiatku. Potom ho definitívne stratíte. V tomto období budete náchylnejší na zápaly a úrazy z neopatrnosti. Sústreďte sa na ovládnutie vôle, mysle a intuície. Keď sa naučíte spájať tieto energie, dosiahnete oveľa viac.
späť
Strelec
Strelec
Strelec
Strelec
Preukážte svoju dobrú vôľu a skúste dosiahnuť prijateľnú dohodu. Akoby ste stratili iskru na jednanie s kolegami. Tvrdohlavosťou sa presadíte ťažko. Ukážte svoj zmysel pre humor. Vaša viera v to, že to dokážete, že sa to podarí, vám pomôže prekonať aj tie najťažšie okamihy a chvíle na ceste za vaším snom a túžbou. Smola sa na vás môže prilepiť kdekoľvek a kedykoľvek. Všetky vaše kroky by mali byť opatrnejšie.
späť
Kozorožec
Kozorožec
Kozorožec
Kozorožec
Vyhnite sa ľuďom, ktorí to síce s vami myslia dobre, ale snažia sa to presadiť nasilu. Aj detstvo, a jeho vplyvy, sa prejavia často nečakane, a niekedy aj nevhodne. Snažte sa, aby ste z mnohých informácií rozpoznali ich skutočnú hodnotu. Dnešnú stredu budete mať priestor na improvizáciu, pripravte sa dopredu. V partnerstve si dajte povedať. Partner vie, o čom hovorí. Môžete sa mu zveriť do rúk.
späť
Vodnár
Vodnár
Vodnár
Vodnár
Sila nie je všetko, potrebujete aj rozum, intuíciu a inštinkty. Dnešnú stredu sa všetko podstatné odohrá rýchlo, ledva to budete stíhať. Pozorne si vypočujte všetko, čo vám ostatní chcú povedať. Možno zmeníte niektoré rozhodnutia. Dnešnú stredu ukážte, že by si vás partner mal vážiť. Malo by stúpnuť vaše, i miláčikovo, sebavedomie. Vzájomné energie Luny a Venuše podporia príjemný večer.
späť
Ryby
Ryby
Ryby
Ryby
Niektorí ľudia sa na vás spoliehajú, nemali by ste ich, ani dnešnú stredu, sklamať. Urobte všetko, čo sa len dá. V niečom budete mať už na začiatku jasno. Dodržujte stanovený postup. V láske vám chýba niečo, čo by partnera zaujalo. Zapojte svoju fantáziu. Vráťte sa na miesto, odkiaľ ste vyšli. Aspoň budete môcť všetko zopakovať, a lepšie. Večer planéty podporujú lásku. Cesnak likviduje baktérie a chrípku.
späť
horoskop od moneo.sk
 

Nesmrteľná Zora Kolínska

Zdielať tento článok

Nebyť jej vážneho ochorenia, nezabudnuteľná speváčka a komička Zora Kolínska by práve v deň vydania tohto článku oslávila 69. narodeniny.

Nesmrteľná Zora Kolínska

Ťažké detstvo
Zorka Kolínska si niesla v živote viac krížov, no nálepka a trauma dieťaťa odchovaného v chlade detského domova medzi nimi v skutočnosti nikdy miesto nemala. Budúcu šoumenku kukučí sploditelia neodložili do temna výchovného ústavu, ako ešte za jej života mylne informovali niektoré médiá. Strate rodiča sa však ako dieťa tak celkom nevyhla. Ako osemročnej jej pri autohavárii zomrela mama a Zorino detstvo od toho momentu tak trochu pripomínalo osudy bojaschopných hrdiniek z Dobšinského rozprávok. Otec sa druhýkrát oženil a o hladké fungovanie Kolínskych domácnosti v Poprade sa začala starať macocha. K Zore a jej staršiemu bratovi Ctiborovi neskôr klasicky pribudol i nevlastný súrodenec – sestra Lívia. Napriek bolesti a pocitom zmätku zo straty mamy a novým rodinným poriadkom sa Zora nikdy nezaradila medzi zakríknuté deti, ktoré by čušali utiahnuté v kúte triedy. Hneď od prvého stupňa základnej školy v Poprade excelovala v speve a recitovaní, zúčastňovala sa a vyhrávala všetky súťaže, do ktorých ju prezieravé súdružky učiteľky s tušením dobrého konca nasadili. V Zorinom tempe ani smerovaní sa odvtedy už veľa nezmenilo.

Krásavica Zorica

V základoškolských laviciach adaptovaný rytmus si Zora udržala i počas strednej školy, na ktorú odišla na východ –  do Košíc. Rovnako zostala svojmu aktívnemu lifestylu a cieľavedomému prístupu k životu verná i na štúdiách herectva na Vysokej škole múzických umení v Bratislave. Na dospievajúcu Zoru Kolínsku si pamätníci spomínajú jednak ako na talentované kvieťa, ambiciózneho človeka, ženu plnú života a v neposlednom rade aj ako na veľkú krásavicu. Kolínskej spolužiak z VŠMU a prvý manžel Milan Lasica (70) jej v knihe Rozhovory s Jánom Štrasserom venoval vcelku potešiteľné hodnotenie: Zora bola „veľmi fajn, príjemné dievča, pekné, praktické... vždy si vedela zorganizovať to, čo si zaumienila, a dosiahnuť to“.

Po boku Milana Lasicu
Medzi Gerlachovským štítom a Dunajom sa dodnes nájde pár spoluobčanov, ktorých doslova vyvedie z miery fakt, že Milan Lasica a Zora Kolínska tvorili niekoľko rokov pár (Zora bola Lasicova prvá vážna známosť) – a dokonca, že na to mali aj papier. Dnes už legendy, vtedy dvadsaťdva- a dvadsaťjedenročné nádejné talenty sa brali v deň herečkiných promócií. Svadba to nebola organizovaná ani zhurta, ani preto, že by sa, nedajbože, „museli“, no z čistej lásky mladí umelci svoj vzťah tiež práve nepečatili. „Mám taký pocit, že tam došlo... nechcem povedať, že k manipulovaniu... ale do istej miery áno. Zora končila štúdium herectva a vtedy absolventom dávali umiestenky do oblastných divadiel. Hrozilo jej, že pôjde do Prešova, jej sa tam nechcelo, a vtedy to bolo tak, že keby sa vydala, tak by tam nemusela nastúpiť. Ani som nevedel ako a bol som ženatý,“ spomína Milan Lasica v Štrasserovej knihe. Výsledok? Kolínska nastúpila do divadla v Trnave. Lasica manželstvo vnímal ako „nejaké provizórium“. Rozviedli sa. Po siedmich rokoch – na bratislavskom súde, bez prítomnosti verejnosti, bez hysterických scén, bez detí, len o pár rokov starší a o pár životných skúseností bohatší. Tak napríklad, aby ste vedeli, Zora Kolínska naučila Milana Lasicu neopovrhovať peniazmi ako odporným buržoáznym vynálezom, ktorého sa každý súci umelec štíti ako Picasso klasického umenia. A že mu to zostalo až dodnes.

Viac osudových mužov

Po skrachovanom vzťahu, v ktorom sa Kolínska nedočkala ani domčeka, ani psíčka, ani detičiek (čo ju podľa Lasicu, ktorý si potomkov neprial, veľmi ranilo), herečka automaticky nezanevrela na celé mužské pokolenie. Po všestrannom intelektuálovi Lasicovi rozhodne neznížila latku, ani nenačrela do úplne iných vôd. Na ďalších sedem rokov sa jej partnerom stal ďalší absolvent VŠMU, miláčik slovenských žien, osudový muž s temným hlasom, dobre že nie bájny, Juraj Kukura (63). Biele šaty číslo dva si však Zora po boku šarmantného umelca neobliekla, tie odkladala až do sklonku života. Krátko pred smrťou formálne spečatila svoj dvadsaťšesťročný vzťah s lekárom Igorom Petrom, jej skutočným životným súputníkom. Ako sa to hovorí? Do tretice všetko dobré? V osobnom živote Zory Kolínskej rozhodne.   

Umelkyňa telom i dušou
Keďže herečka nevyšla z každého vážneho vzťahu s tuctom potomkov, naplno sa mohla venovať rozvíjaniu svojho vskutku obdivuhodného talentu, ako aj budovaniu adekvátnej kariéry. Kolínska hrávala v Trnave i v bratislavských divadlách Astorka, neskôr Astorka Korzo ´90 (ktoré pomáhala zakladať) a Nová scéna, kde si vybudovala pozíciu ako nenapodobiteľná komička. Účinkovala v desiatkach televíznych seriálov i celovečerných filmov, ktoré sa, verte či neverte, na Slovensku kedysi naozaj nakrúcali. Vystupovala v kabarete Lasicu a Satinského. Spievala duety s Krajíčkom.

Generácia dnešných tridsiatnikov, ktorá ako posledná môže mať na Zoru Kolínsku nesprostredkované spomienky, si ju pamätá predovšetkým ako mierne bizarnú a na náš vkus (a kondíciu) až príliš životaschopnú dámu, spievajúcu a neskôr moderujúcu nedeľné „Nič nové na svete, dáme si Repete...“. Kolínska však nebola nijaká podivná komická figúrka, predovšetkým bola umelkyňou, a to v každom význame tohto slova. Hrala v divadle i vo filme, naspievala evergreeny a ešte aj výstavná predajňa jej obchodu s nábytkom, ktorú si po revolúcii otvorila na Kapucínskej ulici v Bratislave, jej trikrát vyniesla ocenenie za najkreatívnejšiu expozíciu a bohémsku prezývku Majiteľka Salóna.

Ťažký koniec
Konce, zvlášť tie životné, veru nebývajú nijaké happy endy. Ten Zorin bol obzvlášť krutý. Trpela rakovinou, chorobou automaticky i logicky spájanou s prívlastkom zákerná. Zomrela na jej následky – úplne sama na svojej chate neďaleko Bratislavy. Po pár dňoch našli jej telo rodinní príslušníci. O mesiac aj desať dní by si v ich spoločnosti na torte sfúkla šesťdesiatjeden sviečok.

Kto bola Zora Kolínska
Narodila sa: 27. júla 1941 v Kráľovej Lehote
Znamenia v horoskope: Lev a Had
Zomrela: 17. júna 2002 v Bratislave
Filmografia: Volanie démonov, Odhalenie Alžbety Báthoryčky, Stopy na Sitne, Smoliari, Šípková Ruženka, Alžbetin dvor
Nezabudnuteľné repeťácke hity: Keď bola v móde polka, Taká som, Tiahnu vozy, Zabúdaj, zabúdaj

Text: LUCIA MUŠÁKOVÁ
Foto: archív STV

© 2016 STAR production s.r.o. | Odkazy Created by ActivIT
Tento web používa súbory cookies. Viac informácií TU.