img
Horoskop na 27.01.2015
Baran
Baran
Baran
Baran
Každý deň si skúste dať za cieľ, že dáte svojmu životu skutočný zmysel. Od dnešného utorkového popoludnia to pôjde ľahšie. Získavate totiž aj podporu planéty Venuše, ktorá začína vysielať mäkšie a romantickejšie energie. Nechajte cudzie záležitosti plynúť. K vnútornému pokoju môžete prísť aj zdravou sebadisciplínou a ovládnutím sa. Dnes a zajtra sú výhodné energie na starostlivosť o krk, pokožku, i nechty.
späť
Býk
Býk
Býk
Býk
Dnešný utorok by ste mohli využiť spriaznenú energiu Luny vo vašom živle Zeme, na ”preoranie celiny”. Buďte láskaví, snažte sa pochopiť každú bytosť, lebo každá ľudská bytosť je nútená bojovať sama so sebou. Vzťahy sa môžu dnešné popoludnie ustáliť do reálneho kompromisu. Možné prechladnutie. Máte prirodzený odpor k liekom. Uprednostňujete preventívne domácke liečenie.
späť
Blíženci
Blíženci
Blíženci
Blíženci
Dodržiavanie daných sľubov a zodpovednosť je každodenná nutnosť, či už v práci, alebo v rodine. Dnešný utorok to bude veľmi platiť. Mali by ste sa na veci pozrieť z iného pohľadu, pre získanie lepšieho kontaktu s realitou. Dlhy z minulosti, či už citové, alebo finančné, vám bránia v ďalšom postupe vpred. Bude rozumné, ak v tomto pracovitom dni nebudete presiľovať seba a svoje možnosti.
späť
Rak
Rak
Rak
Rak
Vaša patrónka, Luna, má dnešný utorok dobré energie so základnými planétami, predovšetkým s Neptúnom, Plutom a Marsom. Nezneužívajte však tento vplyv, lebo všetko by sa mohlo otočiť. Merkúr, planéta komunikácie, by to pri vašich zlých, nevhodných, či nediplomatických slovách mohla stočiť do zlého smeru, je totiž retrográdna. I mnohí mocní a všetkého schopní nepriatelia dnes uzatvoria prímerie.
späť
Lev
Lev
Lev
Lev
Dnešné tendencie vedú ku kritickosti, pedantnosti, opatrnosti, puntičkárstvu a prehnanej kritike. Pre patologicky žiarliacich ľudí je prijateľnejšie milovanú osobu postupne zničiť, ako ju stratiť. Čo nepoužívate, nedávajte druhým. Napríklad rady. Levy pričasto zomierajú na infarkt! Činnosť srdca a ciev majte pod kontrolou! Športová aktivita by vám prospela. Napätie, ktoré pociťujete, odventilujte, hoci aj prácou v domácnosti.
späť
Panna
Panna
Panna
Panna
Čo dnešný utorok, kedy je Luna v Býkovi, urobíte, stojí v budúcnosti na stabilnejšom základe. Dnešný deň je vhodný na premyslené plánovanie pracovných postupov, domácich prác, na kontrolu či kompletizáciu účtovníctva, výpočtov a rozpočtov. Hloh pomáha uvoľňovať vápenaté usadeniny na cievach, stabilizuje činnosť srdca a reguluje krvný tlak. Účinky sa objavujú až po týždňoch. Čaj treba piť denne. Používanie konzultovať s ...
späť
Váhy
Váhy
Váhy
Váhy
Láska vás začne ovplyvňovať. Môcť sa popýšiť atraktívnym partnerom je fajn a rozhodne vám to zvýši aj vlastné sebavedomie. Môže však ísť len o falošné pocity hrdosti. Ak živíte jeho pýchu, potláčate seba. Postavenie planét bude priať všetkým, ktorí budú mať odvahu a začať s niečím doteraz neznámym. Dnešný utorok nie je vhodné jesť ostré a ťažké jedlá. Neprejedajte sa, ani keď vám je ťažko na duši.
späť
Škorpión
Škorpión
Škorpión
Škorpión
Dnešný utorkový deň, i pod vplyvom Luny v zemskom živle Býka, je predurčený pre zodpovedné plnenie povinností, ohľaduplnosť a starostlivosť nielen o seba, ale aj o druhých, hlavne v rodine. Dnes všetci pomerne dobre znášame telesnú záťaž. Spomínaním na minulosť nezískavate nič. Poznávaním budúcnosti získavate pomerne málo. Žitím v prítomnosti získavate všetko. Citrón chráni prirodzenú mikroflóru ústnej dutiny.
späť
Strelec
Strelec
Strelec
Strelec
Dnes vládne živel zeme. Je vhodné jesť sparenú koreňovú zeleninu na prečistenie čriev. Aby ste si rozjasnili svoj život, musíte rozšíriť svoje srdce. Využite čas na dopracovanie starších aktivít. Potlačte spomienky na smutné zážitky z minulosti. Odobrali by vám energiu a chuť sústrediť sa. Každý deň sa meňte k lepšiemu. Neplytvajte svojím, ani cudzím časom. Bude sa vám dariť v mnohých oblastiach.
späť
Kozorožec
Kozorožec
Kozorožec
Kozorožec
Ctižiadosť, nadanie a neoceniteľná podpora zo strany pracovného, hlavne ženského, kolektívu, povedú k postupu. Aktívnejších z vás čaká vynikajúci a vzrušujúci utorok, plný nových príležitostí, ktoré si nenechajte ujsť, prináša zlepšenie. Rozviniete svoju nezávislosť a kreativitu. Niektoré ťažkosti vás ale budú stáť veľa energie. Na prečistenie je ideálna kyslá kapusta, ktorá má aj veľa vitalizujúcich vitamínov.
späť
Vodnár
Vodnár
Vodnár
Vodnár
Bude rozumné, ak v tomto období nebudete podceňovať ani seba, ani svoje možnosti. Negatívne však na vás teraz pôsobí retrográdna energia Merkúru vo vašom znamení. Nebojte sa okúsiť aj horkosť neúspechu. Buďte statoční! Zanedlho sa s vami spriatelí sladkosť úspechu. Žiarlivosť je rozporuplný pocit. Dávajú sa ňou najavo obavy zo straty partnera a vzťahu. Venujte sa skôr menej dôležitým činnostiam.
späť
Ryby
Ryby
Ryby
Ryby
Nikdy sa nevzdávajte! Ani keď veľa krát zablúdite, a to nielen dnešný aktívny utorok. Potrebujete vynaloženie oveľa väčšej energie na pracovné a zdravotné záležitosti. Neprimerané zápasenie so životom vyčerpáva nielen vás. Radosť a činorodá energia pomôžu začať si plniť svoje sny. Všetko má svoj začiatok aj koniec, ale kolesom šťastia si musí každý zakrútiť sám. Môžete dnes trpieť melanchóliou a bolesťami hlavy a ...
späť
horoskop od moneo.sk
 

Nesmrteľná Zora Kolínska

Zdielať tento článok

Nebyť jej vážneho ochorenia, nezabudnuteľná speváčka a komička Zora Kolínska by práve v deň vydania tohto článku oslávila 69. narodeniny.

Nesmrteľná Zora Kolínska

Ťažké detstvo
Zorka Kolínska si niesla v živote viac krížov, no nálepka a trauma dieťaťa odchovaného v chlade detského domova medzi nimi v skutočnosti nikdy miesto nemala. Budúcu šoumenku kukučí sploditelia neodložili do temna výchovného ústavu, ako ešte za jej života mylne informovali niektoré médiá. Strate rodiča sa však ako dieťa tak celkom nevyhla. Ako osemročnej jej pri autohavárii zomrela mama a Zorino detstvo od toho momentu tak trochu pripomínalo osudy bojaschopných hrdiniek z Dobšinského rozprávok. Otec sa druhýkrát oženil a o hladké fungovanie Kolínskych domácnosti v Poprade sa začala starať macocha. K Zore a jej staršiemu bratovi Ctiborovi neskôr klasicky pribudol i nevlastný súrodenec – sestra Lívia. Napriek bolesti a pocitom zmätku zo straty mamy a novým rodinným poriadkom sa Zora nikdy nezaradila medzi zakríknuté deti, ktoré by čušali utiahnuté v kúte triedy. Hneď od prvého stupňa základnej školy v Poprade excelovala v speve a recitovaní, zúčastňovala sa a vyhrávala všetky súťaže, do ktorých ju prezieravé súdružky učiteľky s tušením dobrého konca nasadili. V Zorinom tempe ani smerovaní sa odvtedy už veľa nezmenilo.

Krásavica Zorica

V základoškolských laviciach adaptovaný rytmus si Zora udržala i počas strednej školy, na ktorú odišla na východ –  do Košíc. Rovnako zostala svojmu aktívnemu lifestylu a cieľavedomému prístupu k životu verná i na štúdiách herectva na Vysokej škole múzických umení v Bratislave. Na dospievajúcu Zoru Kolínsku si pamätníci spomínajú jednak ako na talentované kvieťa, ambiciózneho človeka, ženu plnú života a v neposlednom rade aj ako na veľkú krásavicu. Kolínskej spolužiak z VŠMU a prvý manžel Milan Lasica (70) jej v knihe Rozhovory s Jánom Štrasserom venoval vcelku potešiteľné hodnotenie: Zora bola „veľmi fajn, príjemné dievča, pekné, praktické... vždy si vedela zorganizovať to, čo si zaumienila, a dosiahnuť to“.

Po boku Milana Lasicu
Medzi Gerlachovským štítom a Dunajom sa dodnes nájde pár spoluobčanov, ktorých doslova vyvedie z miery fakt, že Milan Lasica a Zora Kolínska tvorili niekoľko rokov pár (Zora bola Lasicova prvá vážna známosť) – a dokonca, že na to mali aj papier. Dnes už legendy, vtedy dvadsaťdva- a dvadsaťjedenročné nádejné talenty sa brali v deň herečkiných promócií. Svadba to nebola organizovaná ani zhurta, ani preto, že by sa, nedajbože, „museli“, no z čistej lásky mladí umelci svoj vzťah tiež práve nepečatili. „Mám taký pocit, že tam došlo... nechcem povedať, že k manipulovaniu... ale do istej miery áno. Zora končila štúdium herectva a vtedy absolventom dávali umiestenky do oblastných divadiel. Hrozilo jej, že pôjde do Prešova, jej sa tam nechcelo, a vtedy to bolo tak, že keby sa vydala, tak by tam nemusela nastúpiť. Ani som nevedel ako a bol som ženatý,“ spomína Milan Lasica v Štrasserovej knihe. Výsledok? Kolínska nastúpila do divadla v Trnave. Lasica manželstvo vnímal ako „nejaké provizórium“. Rozviedli sa. Po siedmich rokoch – na bratislavskom súde, bez prítomnosti verejnosti, bez hysterických scén, bez detí, len o pár rokov starší a o pár životných skúseností bohatší. Tak napríklad, aby ste vedeli, Zora Kolínska naučila Milana Lasicu neopovrhovať peniazmi ako odporným buržoáznym vynálezom, ktorého sa každý súci umelec štíti ako Picasso klasického umenia. A že mu to zostalo až dodnes.

Viac osudových mužov

Po skrachovanom vzťahu, v ktorom sa Kolínska nedočkala ani domčeka, ani psíčka, ani detičiek (čo ju podľa Lasicu, ktorý si potomkov neprial, veľmi ranilo), herečka automaticky nezanevrela na celé mužské pokolenie. Po všestrannom intelektuálovi Lasicovi rozhodne neznížila latku, ani nenačrela do úplne iných vôd. Na ďalších sedem rokov sa jej partnerom stal ďalší absolvent VŠMU, miláčik slovenských žien, osudový muž s temným hlasom, dobre že nie bájny, Juraj Kukura (63). Biele šaty číslo dva si však Zora po boku šarmantného umelca neobliekla, tie odkladala až do sklonku života. Krátko pred smrťou formálne spečatila svoj dvadsaťšesťročný vzťah s lekárom Igorom Petrom, jej skutočným životným súputníkom. Ako sa to hovorí? Do tretice všetko dobré? V osobnom živote Zory Kolínskej rozhodne.   

Umelkyňa telom i dušou
Keďže herečka nevyšla z každého vážneho vzťahu s tuctom potomkov, naplno sa mohla venovať rozvíjaniu svojho vskutku obdivuhodného talentu, ako aj budovaniu adekvátnej kariéry. Kolínska hrávala v Trnave i v bratislavských divadlách Astorka, neskôr Astorka Korzo ´90 (ktoré pomáhala zakladať) a Nová scéna, kde si vybudovala pozíciu ako nenapodobiteľná komička. Účinkovala v desiatkach televíznych seriálov i celovečerných filmov, ktoré sa, verte či neverte, na Slovensku kedysi naozaj nakrúcali. Vystupovala v kabarete Lasicu a Satinského. Spievala duety s Krajíčkom.

Generácia dnešných tridsiatnikov, ktorá ako posledná môže mať na Zoru Kolínsku nesprostredkované spomienky, si ju pamätá predovšetkým ako mierne bizarnú a na náš vkus (a kondíciu) až príliš životaschopnú dámu, spievajúcu a neskôr moderujúcu nedeľné „Nič nové na svete, dáme si Repete...“. Kolínska však nebola nijaká podivná komická figúrka, predovšetkým bola umelkyňou, a to v každom význame tohto slova. Hrala v divadle i vo filme, naspievala evergreeny a ešte aj výstavná predajňa jej obchodu s nábytkom, ktorú si po revolúcii otvorila na Kapucínskej ulici v Bratislave, jej trikrát vyniesla ocenenie za najkreatívnejšiu expozíciu a bohémsku prezývku Majiteľka Salóna.

Ťažký koniec
Konce, zvlášť tie životné, veru nebývajú nijaké happy endy. Ten Zorin bol obzvlášť krutý. Trpela rakovinou, chorobou automaticky i logicky spájanou s prívlastkom zákerná. Zomrela na jej následky – úplne sama na svojej chate neďaleko Bratislavy. Po pár dňoch našli jej telo rodinní príslušníci. O mesiac aj desať dní by si v ich spoločnosti na torte sfúkla šesťdesiatjeden sviečok.

Kto bola Zora Kolínska
Narodila sa: 27. júla 1941 v Kráľovej Lehote
Znamenia v horoskope: Lev a Had
Zomrela: 17. júna 2002 v Bratislave
Filmografia: Volanie démonov, Odhalenie Alžbety Báthoryčky, Stopy na Sitne, Smoliari, Šípková Ruženka, Alžbetin dvor
Nezabudnuteľné repeťácke hity: Keď bola v móde polka, Taká som, Tiahnu vozy, Zabúdaj, zabúdaj

Text: LUCIA MUŠÁKOVÁ
Foto: archív STV

© 2015 STAR production s.r.o. | Odkazy Created by ActivIT