img
Horoskop na 22.12.2014
Baran
Baran
Baran
Baran
Dajte si pozor, aby ste veľmi nepresadzovali svoju vôľu a nenútili niekoho robiť to, čo on akurát nechce. Priznajme si, robíme to občas všetci. Hovorí sa, že človek, ktorý nalieha silou na iného alebo musí kričať, je vlastne slabý. Máte svoju pravdu a chcete o nej presvedčiť toho druhého? Ktovie akou skúškou má dotyčný prejsť. Vy mu vlastne prekazíte jeho karmický plán.
späť
Býk
Býk
Býk
Býk
Pozitívne myslenie ešte nikomu neublížilo. Záleží totiž aj od uhlu vášho pohľadu na daný problém. Hľadajte cestičku pre vaše sny. Je to dovolené, len vy pre vašu zodpovednosť často pracujete a neoddychujete tak, ako by ste mali. Urobte si aspoň časť dnešného dňa tzv. pyžamový. Ostaňte čo najdlhšie v nočnej košeli a venujte sa sebe. Inšpirácie, ktoré vám budú prichádzať pri vašom ničnerobení môžu byť veľmi zaujímavé.
späť
Blíženci
Blíženci
Blíženci
Blíženci
Pravdepodobne ste si počas minulých dní užili určité citové trápenie. Všetci občas kritizujeme, nielen druhých, no dokonca i seba. Niekedy to doženieme až do seba zničujúcich situácií. Snáď teraz pochopíte, že sa máte mať radi. Nemyslím sebecky či dokonca až narcisticky, ale tak ľudsky. Prijmite sa práve takí akí ste! Pochopte na druhej strane, prečo sa vám diali nepríjemné záležitosti. V čom vám nastavili zrkadlo?
späť
Rak
Rak
Rak
Rak
Nenechajte si znechutiť predsviatočnú atmosféru niektorými ľuďmi. Ak oni hľadajú podmienky na škriepky, otočte sa im chrbtom. Opozícia Luny na vaše znamenie bude trvať až do stredy. Pozor preto, aby ste to neboli vy, ktorí ste urobili nepríjemnú atmosféru tam, kde sa práve nachádzate. Možno vám pomôže zamyslieť sa, čo bude o pár mesiacov z tej záležitosti, ktorá vás zlostí práve v tomto čase.
späť
Lev
Lev
Lev
Lev
Máte asi kopu plánov, ako prežiť tieto nadchádzajúce sviatočné dni. Ste vo svojom živle, len keby tých peňazí bolo viac. Možno šéf pustí perie alebo doma objavíte skryté rezervy. Všetko by malo klapať podľa vašich predstáv. Povedzte si, že ste pokojný človek, ktorého nič nerozhodí. Nezabúdajte, že máte všetko vo svojich rukách: je na vás, či budete hráčom alebo figúrkou dnešného dňa. Poučte sa aj z minulosti.
späť
Panna
Panna
Panna
Panna
Slnko odišlo zo Strelca, čo je priaznivý aspekt pre vás. Ak si však v niečom neveríte a nevychádzajú vám presne plány tak ako chcete, prečo sa neporadíte s odborníkom? Možno vám pomôže urobiť poslednú bodku za minulosťou. Nebojte sa pravdy! Ak ju už viete, vyneste ju na svetlo. Uľaví sa vám. Na druhej strane si uvedomte, či ste nemali aj vy aspoň malý podiel na tom, keď sa vám diali nepríjemné veci.
späť
Váhy
Váhy
Váhy
Váhy
Merkúr, planéta, ktorá zodpovedá za komunikáciu, je v znamení Kozorožca, s ktorým tvoríte kvadrát. Pri fakte, že je v tomto znamení viac planét netreba to radšej podceňovať. Ak si však dáte pozor, za toto obdobie sa veľa naučíte, a to hlavne o sebe! Odporúča sa malý súkromný denník, ku ktorému je dobre sa často vrátiť, hlavne ak stojíme dlho na jednom bode. Veru, človek si najviac môže pomôcť sám, a to svojou vôľou.
späť
Škorpión
Škorpión
Škorpión
Škorpión
Ak je to len trochu možné, bude dobre, aby ste celé sviatky nepresedeli doma. Nemusíte ísť do veľkej spoločnosti, ale dobré sú malé rodinné návštevy, kedy si dávate navzájom úctu a láskavé slová. Ak často meditujete alebo sa venujete svojmu vnútornému svetu, zamerajte sa dnes hlavne na matku či starú matku. Zájdite v spomienkach až do detstva. Z nepríjemných zážitkov sa poučte. Skúste odpustiť, ak vám v minulosti ublížili.
späť
Strelec
Strelec
Strelec
Strelec
Môže sa vám teraz prihodiť, že niekto z vášho okolia, vás môže požiadať o pomoc alebo bude citovo vydierať. Budete skúšaní trpezlivosťou, ale tej vy predsa máte dosť. Ak ste na tom dobre finančne, pomôžte, ale predsa len si preverte, komu práve požičiavate. Počkajte však zopár dní, kým sa pevne rozhodnete otvoriť peňaženku. Nezaškodí napísať zmluvu o vrátení, i keď ide o menšiu sumu peňazí.
späť
Kozorožec
Kozorožec
Kozorožec
Kozorožec
Možné negatívne pocity vo vás pozorujte, ale pritom ich hneď presvetľujte v mysli slnečnými lúčmi, hoci je už dávno po lete. Nechajte sa viesť svojou intuíciou, kreativitou a nápadmi, ktoré teraz posilňuje kladné vyžarovanie archanjela Michaela. Obklopte sa priateľmi, ktorí majú radi kultúru a tvorte spolu niečo nové i zmysluplné. Nezabudnite na tých, ktorí sú osamelí. Predstavte si seba na ich mieste. Čo by vás potešilo?
späť
Vodnár
Vodnár
Vodnár
Vodnár
Zlá skúsenosť, a možno osamelosť vám možno práve nastavujú zrkadlo. Ukazujú teda kde ste schybili. Bude asi potrebné teraz pozerať na okolie inými očami. Zamyslite sa nad sebou, čo ste vo vašom živote pokazili vy a nie nad tým, čo vám zbabrali rodičia. Napríklad, že vám v mladších rokoch niečo nedovolili. Pokiaľ človek žije, má šancu vytvoriť si svet podľa svojich predstáv.
späť
Ryby
Ryby
Ryby
Ryby
Pracujte na svojich plánoch, ale zatiaľ nič nové nasilu nezačínajte. Máte však veľa planét v dome priateľov. Venujte sa radšej im, dokonca by ste sa mohli spolu vybrať na potulky prírodou, a to hneď po štedrom dni. Ak máte stabilného partnera, nezabudnite ho vziať so sebou. Možno na to práve čaká. Kto je voľný, môže svoju lásku nájsť práve medzi kamarátmi, preto neseďte stále doma.
späť
horoskop od moneo.sk
 

Nesmrteľná Zora Kolínska

Zdielať tento článok

Nebyť jej vážneho ochorenia, nezabudnuteľná speváčka a komička Zora Kolínska by práve v deň vydania tohto článku oslávila 69. narodeniny.

Nesmrteľná Zora Kolínska

Ťažké detstvo
Zorka Kolínska si niesla v živote viac krížov, no nálepka a trauma dieťaťa odchovaného v chlade detského domova medzi nimi v skutočnosti nikdy miesto nemala. Budúcu šoumenku kukučí sploditelia neodložili do temna výchovného ústavu, ako ešte za jej života mylne informovali niektoré médiá. Strate rodiča sa však ako dieťa tak celkom nevyhla. Ako osemročnej jej pri autohavárii zomrela mama a Zorino detstvo od toho momentu tak trochu pripomínalo osudy bojaschopných hrdiniek z Dobšinského rozprávok. Otec sa druhýkrát oženil a o hladké fungovanie Kolínskych domácnosti v Poprade sa začala starať macocha. K Zore a jej staršiemu bratovi Ctiborovi neskôr klasicky pribudol i nevlastný súrodenec – sestra Lívia. Napriek bolesti a pocitom zmätku zo straty mamy a novým rodinným poriadkom sa Zora nikdy nezaradila medzi zakríknuté deti, ktoré by čušali utiahnuté v kúte triedy. Hneď od prvého stupňa základnej školy v Poprade excelovala v speve a recitovaní, zúčastňovala sa a vyhrávala všetky súťaže, do ktorých ju prezieravé súdružky učiteľky s tušením dobrého konca nasadili. V Zorinom tempe ani smerovaní sa odvtedy už veľa nezmenilo.

Krásavica Zorica

V základoškolských laviciach adaptovaný rytmus si Zora udržala i počas strednej školy, na ktorú odišla na východ –  do Košíc. Rovnako zostala svojmu aktívnemu lifestylu a cieľavedomému prístupu k životu verná i na štúdiách herectva na Vysokej škole múzických umení v Bratislave. Na dospievajúcu Zoru Kolínsku si pamätníci spomínajú jednak ako na talentované kvieťa, ambiciózneho človeka, ženu plnú života a v neposlednom rade aj ako na veľkú krásavicu. Kolínskej spolužiak z VŠMU a prvý manžel Milan Lasica (70) jej v knihe Rozhovory s Jánom Štrasserom venoval vcelku potešiteľné hodnotenie: Zora bola „veľmi fajn, príjemné dievča, pekné, praktické... vždy si vedela zorganizovať to, čo si zaumienila, a dosiahnuť to“.

Po boku Milana Lasicu
Medzi Gerlachovským štítom a Dunajom sa dodnes nájde pár spoluobčanov, ktorých doslova vyvedie z miery fakt, že Milan Lasica a Zora Kolínska tvorili niekoľko rokov pár (Zora bola Lasicova prvá vážna známosť) – a dokonca, že na to mali aj papier. Dnes už legendy, vtedy dvadsaťdva- a dvadsaťjedenročné nádejné talenty sa brali v deň herečkiných promócií. Svadba to nebola organizovaná ani zhurta, ani preto, že by sa, nedajbože, „museli“, no z čistej lásky mladí umelci svoj vzťah tiež práve nepečatili. „Mám taký pocit, že tam došlo... nechcem povedať, že k manipulovaniu... ale do istej miery áno. Zora končila štúdium herectva a vtedy absolventom dávali umiestenky do oblastných divadiel. Hrozilo jej, že pôjde do Prešova, jej sa tam nechcelo, a vtedy to bolo tak, že keby sa vydala, tak by tam nemusela nastúpiť. Ani som nevedel ako a bol som ženatý,“ spomína Milan Lasica v Štrasserovej knihe. Výsledok? Kolínska nastúpila do divadla v Trnave. Lasica manželstvo vnímal ako „nejaké provizórium“. Rozviedli sa. Po siedmich rokoch – na bratislavskom súde, bez prítomnosti verejnosti, bez hysterických scén, bez detí, len o pár rokov starší a o pár životných skúseností bohatší. Tak napríklad, aby ste vedeli, Zora Kolínska naučila Milana Lasicu neopovrhovať peniazmi ako odporným buržoáznym vynálezom, ktorého sa každý súci umelec štíti ako Picasso klasického umenia. A že mu to zostalo až dodnes.

Viac osudových mužov

Po skrachovanom vzťahu, v ktorom sa Kolínska nedočkala ani domčeka, ani psíčka, ani detičiek (čo ju podľa Lasicu, ktorý si potomkov neprial, veľmi ranilo), herečka automaticky nezanevrela na celé mužské pokolenie. Po všestrannom intelektuálovi Lasicovi rozhodne neznížila latku, ani nenačrela do úplne iných vôd. Na ďalších sedem rokov sa jej partnerom stal ďalší absolvent VŠMU, miláčik slovenských žien, osudový muž s temným hlasom, dobre že nie bájny, Juraj Kukura (63). Biele šaty číslo dva si však Zora po boku šarmantného umelca neobliekla, tie odkladala až do sklonku života. Krátko pred smrťou formálne spečatila svoj dvadsaťšesťročný vzťah s lekárom Igorom Petrom, jej skutočným životným súputníkom. Ako sa to hovorí? Do tretice všetko dobré? V osobnom živote Zory Kolínskej rozhodne.   

Umelkyňa telom i dušou
Keďže herečka nevyšla z každého vážneho vzťahu s tuctom potomkov, naplno sa mohla venovať rozvíjaniu svojho vskutku obdivuhodného talentu, ako aj budovaniu adekvátnej kariéry. Kolínska hrávala v Trnave i v bratislavských divadlách Astorka, neskôr Astorka Korzo ´90 (ktoré pomáhala zakladať) a Nová scéna, kde si vybudovala pozíciu ako nenapodobiteľná komička. Účinkovala v desiatkach televíznych seriálov i celovečerných filmov, ktoré sa, verte či neverte, na Slovensku kedysi naozaj nakrúcali. Vystupovala v kabarete Lasicu a Satinského. Spievala duety s Krajíčkom.

Generácia dnešných tridsiatnikov, ktorá ako posledná môže mať na Zoru Kolínsku nesprostredkované spomienky, si ju pamätá predovšetkým ako mierne bizarnú a na náš vkus (a kondíciu) až príliš životaschopnú dámu, spievajúcu a neskôr moderujúcu nedeľné „Nič nové na svete, dáme si Repete...“. Kolínska však nebola nijaká podivná komická figúrka, predovšetkým bola umelkyňou, a to v každom význame tohto slova. Hrala v divadle i vo filme, naspievala evergreeny a ešte aj výstavná predajňa jej obchodu s nábytkom, ktorú si po revolúcii otvorila na Kapucínskej ulici v Bratislave, jej trikrát vyniesla ocenenie za najkreatívnejšiu expozíciu a bohémsku prezývku Majiteľka Salóna.

Ťažký koniec
Konce, zvlášť tie životné, veru nebývajú nijaké happy endy. Ten Zorin bol obzvlášť krutý. Trpela rakovinou, chorobou automaticky i logicky spájanou s prívlastkom zákerná. Zomrela na jej následky – úplne sama na svojej chate neďaleko Bratislavy. Po pár dňoch našli jej telo rodinní príslušníci. O mesiac aj desať dní by si v ich spoločnosti na torte sfúkla šesťdesiatjeden sviečok.

Kto bola Zora Kolínska
Narodila sa: 27. júla 1941 v Kráľovej Lehote
Znamenia v horoskope: Lev a Had
Zomrela: 17. júna 2002 v Bratislave
Filmografia: Volanie démonov, Odhalenie Alžbety Báthoryčky, Stopy na Sitne, Smoliari, Šípková Ruženka, Alžbetin dvor
Nezabudnuteľné repeťácke hity: Keď bola v móde polka, Taká som, Tiahnu vozy, Zabúdaj, zabúdaj

Text: LUCIA MUŠÁKOVÁ
Foto: archív STV

© 2014 STAR production s.r.o. | Odkazy Created by ActivIT