img

Horoskop na 27.03.2015
Baran
Baran
Baran
Baran
Dnešný piatok môžete byť viac náladoví, nepokojní, zmätení a citovo nestabilní, čo môže spôsobiť i energia Luny vo vodnom živle, ktorý váš živel ohňa môže trochu dusiť. Ak počas svojho života neustále dbáte o správnu stravu, dostatok pohybu a produktívny postoj k životu, môžete sa v zdraví dožiť vysokého veku. Ak budete jedávať tesne pred spaním, ráno sa zobudíte nafúknutí a unavení.
späť
Býk
Býk
Býk
Býk
Vyhýbajte sa ľuďom, ktorí s vami neladia. Niektorí ľudia vás budú dnešný piatok zámerne provokovať, lebo ich to bude baviť. Nereagujte, zbytočne by ste si spôsobili bolesti hlavy. Mali by sa obaja partneri zamyslieť, či sledujú spoločný ciel. Chýbajúce vitamíny, minerály a stopové prvky sa prejavia aj na kvalite, množstve a pohyblivosti spermií. Živiny z cibule majú všestranný úžitok na organizmus.
späť
Blíženci
Blíženci
Blíženci
Blíženci
Skvalitňujte si imunitný systém a robte si častejšie očisty tela, i tie vnútorné. Keď je totiž zdravie, tak je dostatok energie a to je presne to, čo budete, i dnešný piatok potrebovať. Mali by ste sa venovať viac pochopeniu svojho vnútra, duchovným hodnotám. Koncom mesiaca sa však situácia trochu zadrhne a vy pochopíte, že na nikoho nie je absolútne spoľahnutie. Váš Merkúr v blízkosti Neptúna vás môže oklamať, alebo skresliť ...
späť
Rak
Rak
Rak
Rak
Nie sme zodpovední len za to, čo robíme, ale aj za to, čo nerobíme. Nie je správne čakať pred prekážkou a vzdychať nad tým, aký je ten život ťažký. Dnešný piatok máte vašu Lunu v kvadratúre so Slnkom. I preto sa budete cítiť zablokovanie. Energiu vám dodá Mars až večer. Šetrite si ju na zajtrajšok. Mali by ste si uvedomiť svoju vnútornú silu, ktorá vo vás drieme, aj bez blízkej duše.
späť
Lev
Lev
Lev
Lev
Robte nové veci až po zrelej úvahe, lebo uponáhľanosť môže mat iný konečný efekt, taký, aký by ste nechceli. Zájdite si častejšie do kostola. Jeho energie vás niekam nasmerujú. Čas vám nesie prísľub nových ciest, zatiaľ nepoznaných. Koncom mesiaca bude v ohrození váš majetok. Zdravé srdce a dobre funkčný kardiovaskulárny systém, sa dá ovplyvniť aj pravidelnou rýchlou chôdzou a vyrovnanejšou psychikou.
späť
Panna
Panna
Panna
Panna
Vyhýbajte sa ľuďom, ktorí vo vás živia pochybnosti o vás. Dobrý halier je lepší, ako falošná koruna. Keď stále hľadáte a nemôžete nájsť, je pravdepodobné, že to nie je tým, že ste nestretli toho pravého, ale že možno existujú dôvody, prečo tento pre vás ten pravý nie je. Dnešný piatok je Luna v živle Vody. Vplýva na listy a všetko čo súvisí s vodou, čiže môžte polievať, prať, umývať, piť vodu, kúpať sa...
späť
Váhy
Váhy
Váhy
Váhy
Dobre sa zhosťujete svojej novej úlohy, a preto nasaďte od začiatku vysokú latku náročnosti. Dokážte nanovo vnímať, ale aj nanovo konať. Koncom marca si dajte pozor na nečakané správy. Nezaoberajte sa teraz, ani dnešný piatok, zbytočnými psychologickými rozbormi. Chystajte sa aj na cestovanie, ktoré vám prinesie veľa zaujímavého. Nie je dobré ísť spať s lačným žalúdkom, ale večerajte s mierou.
späť
Škorpión
Škorpión
Škorpión
Škorpión
Zloba nikdy nič dobrého nepriniesla. Všetci sme v tomto čase trochu iracionálni, a tak aj vaše závery by mohli byť mylné. Dávajte si pozor na jazyk, viete, čo dokážete, a hádky s najbližšími k pohode rozhodne neprispejú! Radšej dôverujte svojmu srdcu. Opakovanie je matkou múdrosti. Očakávajte i menšie problémy s migrénami. Bude sa vám tiež výrazne horšie zaspávať, či spať.
späť
Strelec
Strelec
Strelec
Strelec
Nehrňte sa do riešenia vecí, ktoré vás nepália. Mrzelo by vás to neskôr. Nepremeškajte šancu a otvorte sa novému. Teraz nie je čas premýšľať, ale je potrebné konať. K vašej prosperite vám tentoraz pomôže rodina, či blízki priatelia. Mars sa bude prelínať s Uránom a to naznačuje tvrdú prácu a agresivitu spojenú so sebavedomím ale aj následným úspechom. Nezabudnite si pri práci nájsť čas aj na lásku!
späť
Kozorožec
Kozorožec
Kozorožec
Kozorožec
Máte v sebe veľký potenciál dosiahnuť šťastie na viacerých úrovniach. Vyvarujte sa neuvážeností a rýchlych slov. Vy sa viete obracať aj vtedy, ak sú podmienky nepriaznivé. Zavládne vám neprehľadnejšia clona, ale pri troche dobrej vôle, sa rozplynie. Sila osobnosti je najmä v odpúšťaní a chápaní iných. Nepripúšťajte si nič veľmi k srdcu, iba by vás rozbolel žalúdok, a i tak nič by ste nedoriešili.
späť
Vodnár
Vodnár
Vodnár
Vodnár
Vplyv planét v marci a Jupiter v dobrom postavení na váš Urán prináša tvorivý talent a inšpiráciu. Objaví sa aj nejedna priaznivá situácia, intuícia a záblesky inšpirácie. Niektoré maličkosti vás síce trochu vyvedú z miery, no nedajte sa strhnúť k reakcii. Potrebujete voľnosť, pohyb, novú nádej, a tú vám dlhodobý partner nie vždy dokáže poskytnúť. Chren je vhodný ako prevencia a tiež na doplnenie vitamínu C v tele.
späť
Ryby
Ryby
Ryby
Ryby
Vaša intuícia a schopnosť predvídať ma veľký dosah na vašich priateľov a rodinu. Máte pred sebou trochu zmätený víkend i koniec mesiaca. Nevadí, teraz žite naplno, poriadok v hlave aj vo svojich veciach si urobíte neskôr. Ak chcete žiť v intímnom párovom spolužití, musíte doň veľa investovať. Investícia citov je zraňujúca a veľmi neistá. Napriek všetkému sa môžete posunúť dopredu životnými skúsenosťami a presnosťou.
späť
horoskop od moneo.sk
 

Nesmrteľná Zora Kolínska

Zdielať tento článok

Nebyť jej vážneho ochorenia, nezabudnuteľná speváčka a komička Zora Kolínska by práve v deň vydania tohto článku oslávila 69. narodeniny.

Nesmrteľná Zora Kolínska

Ťažké detstvo
Zorka Kolínska si niesla v živote viac krížov, no nálepka a trauma dieťaťa odchovaného v chlade detského domova medzi nimi v skutočnosti nikdy miesto nemala. Budúcu šoumenku kukučí sploditelia neodložili do temna výchovného ústavu, ako ešte za jej života mylne informovali niektoré médiá. Strate rodiča sa však ako dieťa tak celkom nevyhla. Ako osemročnej jej pri autohavárii zomrela mama a Zorino detstvo od toho momentu tak trochu pripomínalo osudy bojaschopných hrdiniek z Dobšinského rozprávok. Otec sa druhýkrát oženil a o hladké fungovanie Kolínskych domácnosti v Poprade sa začala starať macocha. K Zore a jej staršiemu bratovi Ctiborovi neskôr klasicky pribudol i nevlastný súrodenec – sestra Lívia. Napriek bolesti a pocitom zmätku zo straty mamy a novým rodinným poriadkom sa Zora nikdy nezaradila medzi zakríknuté deti, ktoré by čušali utiahnuté v kúte triedy. Hneď od prvého stupňa základnej školy v Poprade excelovala v speve a recitovaní, zúčastňovala sa a vyhrávala všetky súťaže, do ktorých ju prezieravé súdružky učiteľky s tušením dobrého konca nasadili. V Zorinom tempe ani smerovaní sa odvtedy už veľa nezmenilo.

Krásavica Zorica

V základoškolských laviciach adaptovaný rytmus si Zora udržala i počas strednej školy, na ktorú odišla na východ –  do Košíc. Rovnako zostala svojmu aktívnemu lifestylu a cieľavedomému prístupu k životu verná i na štúdiách herectva na Vysokej škole múzických umení v Bratislave. Na dospievajúcu Zoru Kolínsku si pamätníci spomínajú jednak ako na talentované kvieťa, ambiciózneho človeka, ženu plnú života a v neposlednom rade aj ako na veľkú krásavicu. Kolínskej spolužiak z VŠMU a prvý manžel Milan Lasica (70) jej v knihe Rozhovory s Jánom Štrasserom venoval vcelku potešiteľné hodnotenie: Zora bola „veľmi fajn, príjemné dievča, pekné, praktické... vždy si vedela zorganizovať to, čo si zaumienila, a dosiahnuť to“.

Po boku Milana Lasicu
Medzi Gerlachovským štítom a Dunajom sa dodnes nájde pár spoluobčanov, ktorých doslova vyvedie z miery fakt, že Milan Lasica a Zora Kolínska tvorili niekoľko rokov pár (Zora bola Lasicova prvá vážna známosť) – a dokonca, že na to mali aj papier. Dnes už legendy, vtedy dvadsaťdva- a dvadsaťjedenročné nádejné talenty sa brali v deň herečkiných promócií. Svadba to nebola organizovaná ani zhurta, ani preto, že by sa, nedajbože, „museli“, no z čistej lásky mladí umelci svoj vzťah tiež práve nepečatili. „Mám taký pocit, že tam došlo... nechcem povedať, že k manipulovaniu... ale do istej miery áno. Zora končila štúdium herectva a vtedy absolventom dávali umiestenky do oblastných divadiel. Hrozilo jej, že pôjde do Prešova, jej sa tam nechcelo, a vtedy to bolo tak, že keby sa vydala, tak by tam nemusela nastúpiť. Ani som nevedel ako a bol som ženatý,“ spomína Milan Lasica v Štrasserovej knihe. Výsledok? Kolínska nastúpila do divadla v Trnave. Lasica manželstvo vnímal ako „nejaké provizórium“. Rozviedli sa. Po siedmich rokoch – na bratislavskom súde, bez prítomnosti verejnosti, bez hysterických scén, bez detí, len o pár rokov starší a o pár životných skúseností bohatší. Tak napríklad, aby ste vedeli, Zora Kolínska naučila Milana Lasicu neopovrhovať peniazmi ako odporným buržoáznym vynálezom, ktorého sa každý súci umelec štíti ako Picasso klasického umenia. A že mu to zostalo až dodnes.

Viac osudových mužov

Po skrachovanom vzťahu, v ktorom sa Kolínska nedočkala ani domčeka, ani psíčka, ani detičiek (čo ju podľa Lasicu, ktorý si potomkov neprial, veľmi ranilo), herečka automaticky nezanevrela na celé mužské pokolenie. Po všestrannom intelektuálovi Lasicovi rozhodne neznížila latku, ani nenačrela do úplne iných vôd. Na ďalších sedem rokov sa jej partnerom stal ďalší absolvent VŠMU, miláčik slovenských žien, osudový muž s temným hlasom, dobre že nie bájny, Juraj Kukura (63). Biele šaty číslo dva si však Zora po boku šarmantného umelca neobliekla, tie odkladala až do sklonku života. Krátko pred smrťou formálne spečatila svoj dvadsaťšesťročný vzťah s lekárom Igorom Petrom, jej skutočným životným súputníkom. Ako sa to hovorí? Do tretice všetko dobré? V osobnom živote Zory Kolínskej rozhodne.   

Umelkyňa telom i dušou
Keďže herečka nevyšla z každého vážneho vzťahu s tuctom potomkov, naplno sa mohla venovať rozvíjaniu svojho vskutku obdivuhodného talentu, ako aj budovaniu adekvátnej kariéry. Kolínska hrávala v Trnave i v bratislavských divadlách Astorka, neskôr Astorka Korzo ´90 (ktoré pomáhala zakladať) a Nová scéna, kde si vybudovala pozíciu ako nenapodobiteľná komička. Účinkovala v desiatkach televíznych seriálov i celovečerných filmov, ktoré sa, verte či neverte, na Slovensku kedysi naozaj nakrúcali. Vystupovala v kabarete Lasicu a Satinského. Spievala duety s Krajíčkom.

Generácia dnešných tridsiatnikov, ktorá ako posledná môže mať na Zoru Kolínsku nesprostredkované spomienky, si ju pamätá predovšetkým ako mierne bizarnú a na náš vkus (a kondíciu) až príliš životaschopnú dámu, spievajúcu a neskôr moderujúcu nedeľné „Nič nové na svete, dáme si Repete...“. Kolínska však nebola nijaká podivná komická figúrka, predovšetkým bola umelkyňou, a to v každom význame tohto slova. Hrala v divadle i vo filme, naspievala evergreeny a ešte aj výstavná predajňa jej obchodu s nábytkom, ktorú si po revolúcii otvorila na Kapucínskej ulici v Bratislave, jej trikrát vyniesla ocenenie za najkreatívnejšiu expozíciu a bohémsku prezývku Majiteľka Salóna.

Ťažký koniec
Konce, zvlášť tie životné, veru nebývajú nijaké happy endy. Ten Zorin bol obzvlášť krutý. Trpela rakovinou, chorobou automaticky i logicky spájanou s prívlastkom zákerná. Zomrela na jej následky – úplne sama na svojej chate neďaleko Bratislavy. Po pár dňoch našli jej telo rodinní príslušníci. O mesiac aj desať dní by si v ich spoločnosti na torte sfúkla šesťdesiatjeden sviečok.

Kto bola Zora Kolínska
Narodila sa: 27. júla 1941 v Kráľovej Lehote
Znamenia v horoskope: Lev a Had
Zomrela: 17. júna 2002 v Bratislave
Filmografia: Volanie démonov, Odhalenie Alžbety Báthoryčky, Stopy na Sitne, Smoliari, Šípková Ruženka, Alžbetin dvor
Nezabudnuteľné repeťácke hity: Keď bola v móde polka, Taká som, Tiahnu vozy, Zabúdaj, zabúdaj

Text: LUCIA MUŠÁKOVÁ
Foto: archív STV

© 2015 STAR production s.r.o. | Odkazy Created by ActivIT