img

Horoskop na 27.04.2015
Baran
Baran
Baran
Baran
Správne vybratá kreatívna činnosť podporuje celého človeka, aby sa cítil fit, aj keď to na prvý pohľad tak nevyzerá. Luna v Levovi ovplyvňuje srdce, ale aj našu umeleckú zdatnosť a nabáda nás k sebavyjadreniu. Ak nie ste umelecký typ, venujte sa dnes aspoň pasívne nejakej tvorivej činnosti, alebo si zájdite do divadla či kina na niečo hodnotné. Potešte svoje srdce i celého človeka bohumilou činnosťou.
späť
Býk
Býk
Býk
Býk
Luna bude dnes celý deň v Levovi, a to nie je pre vašu náladu priaznivý aspekt. Vedomí si toho môžete aj tak prežiť pekný deň, lebo sa nenecháte ničím a nikým prekvapiť. Vaša intuitívna, zemská praktickosť si iste vyberá z týchto stránok len to, čo je pre vás naozaj vhodné. V tomto čase netreba zabúdať na aktívny pobyt v prírode, ktorý pomôže aj vášmu srdcu. V dňoch Leva je veľmi citlivé. Môžete sa upokojiť čajom z ...
späť
Blíženci
Blíženci
Blíženci
Blíženci
Pozorujte, tak ako to viete len vy sami, čo sa deje okolo vás. Všetci sme si navzájom učiteľmi i žiakmi. Záleží len na nás, či sa chceme učiť, alebo pohodlne sedieť. Ak vás niekto oslovil s prosbou, skúste sa zamyslieť, čo môžete pre neho urobiť. Na druhej strane, nevyužívajú ľudia vašu energiu, aby vás oslabili? Vaša schopnosť dobrej komunikácie a súčasného vnímania vecí naraz iste rozlúšti aj tento problém!
späť
Rak
Rak
Rak
Rak
Nielen jedlom je človek živý. Pre svoju spokojnosť potrebuje aj dostatok citového naplnenia, ktoré mu dáva láska k blížnemu. Aj tu ste dobrí, niekedy však až príliš starostliví k druhým. Zabúdate pritom často na seba. Žijete tak životy iných a nie svoj. Nezabúdajte dnes na svoje telo. Doprajte svojmu srdcu pokoj a nezabúdajte, že dostatok spánku mu umožňuje, aby sa regenerovalo.
späť
Lev
Lev
Lev
Lev
Pokračujete v príjemnejšom naladení, ktorý ste začali počas víkendu. Luna je vo vašom znamení, tvorí teda v týchto dňoch dvojicu s vašim Slnkom v horoskope. Nabíjate sa novou striebornou energiou. Ste ešte viac vnímavejší voči druhým ľuďom. Okolo poludnia buďte však opatrní v komunikácii s okolím. Dajte si pozor aj pri výbere obeda, aby ste neskonzumovali mega porcie jedla a j kávy.
späť
Panna
Panna
Panna
Panna
Máte teraz sklony k filozofovaniu. Naplnené partnerské vzťahy sú dôležitými atribútmi pre šťastný život. Do tejto oblasti teraz vysielajte esenciu harmónie a lásky. Samozrejme, že život nie je len o mileneckom vzťahu. Ktovie, ak sa naladíte správne, možno budete mať i na výber. Najlepšie bude, ak budete vyberať srdcom. Stáva sa často, že dlhodobo nemáme partnera, a potom prídu naraz dvaja!
späť
Váhy
Váhy
Váhy
Váhy
Buďte opatrné, aby ste sa nenechali vyviesť z miery niektorými jedincami, ktorí zmýšľajú inak ako vy, hoci nemáte kritický deň. Plánujte si nové aktivity, ktoré rozbehnete na budúci mesiac. Jeden deň v týždni je vhodné dať si skromnejšie menu alebo dodržiavať dokonca pôst. Nemali by ste mať s tým problém, ak si predstavíte, ako pomôžete svojmu telu. Ak sa potom oblečiete do plaviek, iste to bude aj vidieť!
späť
Škorpión
Škorpión
Škorpión
Škorpión
Luna v Levovi vrhá napätý aspekt na vaše znamenie. Ak to viete, pripravíte sa na to dopredu. Zmiernite si tak sami tlaky okolia, alebo skúšky vašich nervov. Skúste vtedy spomaliť a nejednať unáhlene, hlavne v práci. Venujte sa aj svojmu telu, hlavne srdcu. Ak nemáte vyslovene veľmi nízky tlak, vyvarujte sa konzumovaniu väčšieho množstva kávy. Majte sa radi, a to presne tak, ako sa majú radi Levovia!
späť
Strelec
Strelec
Strelec
Strelec
Znamenie Leva, v ktorom je teraz Luna, je ohnivého živlu, presne ako vy. Mali by ste sa cítiť príjemne a psychicky vyrovnaní až do zajtra. Samozrejme záleží to aj od ostatných aspektov. Denné výklady sú len pre malé zamyslenie, napríklad pri káve. Sledujeme v nich hlavne pohyb Mesiaca, lebo ten ide znameniami najrýchlejšie a ovplyvňuje naše emócie. Štartujte preto tento pracovný deň so srdečným úsmevom na tvári.
späť
Kozorožec
Kozorožec
Kozorožec
Kozorožec
Dnes vás podporuje Mesiac v srdečnom Levovi a Slnko v Býkovi. Ak sa objaví nejaký mráčik na vašej tvári, ľudia ktorí vás majú radi to okamžite zbadajú. Neskrývajte svoje emócie, ale hneď vyjavte, čo sa vám stalo. Vaši blízki vás iste radi vypočujú, a tak spoznajú, že sa vo vás nemýlili, že ste človek úprimný. Na svet sa nemusíme vždy len usmievať! Ak máme potrebu, plačme a ukážme aj to, čo sa nám nepáči.
späť
Vodnár
Vodnár
Vodnár
Vodnár
Niekedy dávame za vinu druhým, ak sa nám niečo nepodarilo, ale je to hlavne náš problém. Uhol pohľadu na určitú vec je rôzny. Ak vás zviera čudne pri srdci, to sa ozýva fakt, že máte veľa nevyriešených problémov. Riešte ich postupne a systematicky. Ak vám tieto riadky hovoria z duše, nebojte sa, nebude to tak po celý týždeň. Nepriaznivo postavená Luna v Levovi a Slnko v Býkovi si robia svoju prácu.
späť
Ryby
Ryby
Ryby
Ryby
V tomto období je pre vás nepriaznivo postavená Venuša, ktorá vrhá kvadrát na Čiernu Lunu. Nemusí to znamenať len nepríjemnosti. Dajte do svojho prejavu v práci, ale aj v súkromí, veľa pravdivosti. Nebojte sa hovoriť veci tak, ako sa naozaj majú, ale pokojne. Ak k tomu pridáte viac diplomacie, okolie prijme aj tie nepríjemnejšie veci. Mesiac je v Levovi, nájdite si niečo, čo poteší vaše srdce.
späť
horoskop od moneo.sk
 

Nesmrteľná Zora Kolínska

Zdielať tento článok

Nebyť jej vážneho ochorenia, nezabudnuteľná speváčka a komička Zora Kolínska by práve v deň vydania tohto článku oslávila 69. narodeniny.

Nesmrteľná Zora Kolínska

Ťažké detstvo
Zorka Kolínska si niesla v živote viac krížov, no nálepka a trauma dieťaťa odchovaného v chlade detského domova medzi nimi v skutočnosti nikdy miesto nemala. Budúcu šoumenku kukučí sploditelia neodložili do temna výchovného ústavu, ako ešte za jej života mylne informovali niektoré médiá. Strate rodiča sa však ako dieťa tak celkom nevyhla. Ako osemročnej jej pri autohavárii zomrela mama a Zorino detstvo od toho momentu tak trochu pripomínalo osudy bojaschopných hrdiniek z Dobšinského rozprávok. Otec sa druhýkrát oženil a o hladké fungovanie Kolínskych domácnosti v Poprade sa začala starať macocha. K Zore a jej staršiemu bratovi Ctiborovi neskôr klasicky pribudol i nevlastný súrodenec – sestra Lívia. Napriek bolesti a pocitom zmätku zo straty mamy a novým rodinným poriadkom sa Zora nikdy nezaradila medzi zakríknuté deti, ktoré by čušali utiahnuté v kúte triedy. Hneď od prvého stupňa základnej školy v Poprade excelovala v speve a recitovaní, zúčastňovala sa a vyhrávala všetky súťaže, do ktorých ju prezieravé súdružky učiteľky s tušením dobrého konca nasadili. V Zorinom tempe ani smerovaní sa odvtedy už veľa nezmenilo.

Krásavica Zorica

V základoškolských laviciach adaptovaný rytmus si Zora udržala i počas strednej školy, na ktorú odišla na východ –  do Košíc. Rovnako zostala svojmu aktívnemu lifestylu a cieľavedomému prístupu k životu verná i na štúdiách herectva na Vysokej škole múzických umení v Bratislave. Na dospievajúcu Zoru Kolínsku si pamätníci spomínajú jednak ako na talentované kvieťa, ambiciózneho človeka, ženu plnú života a v neposlednom rade aj ako na veľkú krásavicu. Kolínskej spolužiak z VŠMU a prvý manžel Milan Lasica (70) jej v knihe Rozhovory s Jánom Štrasserom venoval vcelku potešiteľné hodnotenie: Zora bola „veľmi fajn, príjemné dievča, pekné, praktické... vždy si vedela zorganizovať to, čo si zaumienila, a dosiahnuť to“.

Po boku Milana Lasicu
Medzi Gerlachovským štítom a Dunajom sa dodnes nájde pár spoluobčanov, ktorých doslova vyvedie z miery fakt, že Milan Lasica a Zora Kolínska tvorili niekoľko rokov pár (Zora bola Lasicova prvá vážna známosť) – a dokonca, že na to mali aj papier. Dnes už legendy, vtedy dvadsaťdva- a dvadsaťjedenročné nádejné talenty sa brali v deň herečkiných promócií. Svadba to nebola organizovaná ani zhurta, ani preto, že by sa, nedajbože, „museli“, no z čistej lásky mladí umelci svoj vzťah tiež práve nepečatili. „Mám taký pocit, že tam došlo... nechcem povedať, že k manipulovaniu... ale do istej miery áno. Zora končila štúdium herectva a vtedy absolventom dávali umiestenky do oblastných divadiel. Hrozilo jej, že pôjde do Prešova, jej sa tam nechcelo, a vtedy to bolo tak, že keby sa vydala, tak by tam nemusela nastúpiť. Ani som nevedel ako a bol som ženatý,“ spomína Milan Lasica v Štrasserovej knihe. Výsledok? Kolínska nastúpila do divadla v Trnave. Lasica manželstvo vnímal ako „nejaké provizórium“. Rozviedli sa. Po siedmich rokoch – na bratislavskom súde, bez prítomnosti verejnosti, bez hysterických scén, bez detí, len o pár rokov starší a o pár životných skúseností bohatší. Tak napríklad, aby ste vedeli, Zora Kolínska naučila Milana Lasicu neopovrhovať peniazmi ako odporným buržoáznym vynálezom, ktorého sa každý súci umelec štíti ako Picasso klasického umenia. A že mu to zostalo až dodnes.

Viac osudových mužov

Po skrachovanom vzťahu, v ktorom sa Kolínska nedočkala ani domčeka, ani psíčka, ani detičiek (čo ju podľa Lasicu, ktorý si potomkov neprial, veľmi ranilo), herečka automaticky nezanevrela na celé mužské pokolenie. Po všestrannom intelektuálovi Lasicovi rozhodne neznížila latku, ani nenačrela do úplne iných vôd. Na ďalších sedem rokov sa jej partnerom stal ďalší absolvent VŠMU, miláčik slovenských žien, osudový muž s temným hlasom, dobre že nie bájny, Juraj Kukura (63). Biele šaty číslo dva si však Zora po boku šarmantného umelca neobliekla, tie odkladala až do sklonku života. Krátko pred smrťou formálne spečatila svoj dvadsaťšesťročný vzťah s lekárom Igorom Petrom, jej skutočným životným súputníkom. Ako sa to hovorí? Do tretice všetko dobré? V osobnom živote Zory Kolínskej rozhodne.   

Umelkyňa telom i dušou
Keďže herečka nevyšla z každého vážneho vzťahu s tuctom potomkov, naplno sa mohla venovať rozvíjaniu svojho vskutku obdivuhodného talentu, ako aj budovaniu adekvátnej kariéry. Kolínska hrávala v Trnave i v bratislavských divadlách Astorka, neskôr Astorka Korzo ´90 (ktoré pomáhala zakladať) a Nová scéna, kde si vybudovala pozíciu ako nenapodobiteľná komička. Účinkovala v desiatkach televíznych seriálov i celovečerných filmov, ktoré sa, verte či neverte, na Slovensku kedysi naozaj nakrúcali. Vystupovala v kabarete Lasicu a Satinského. Spievala duety s Krajíčkom.

Generácia dnešných tridsiatnikov, ktorá ako posledná môže mať na Zoru Kolínsku nesprostredkované spomienky, si ju pamätá predovšetkým ako mierne bizarnú a na náš vkus (a kondíciu) až príliš životaschopnú dámu, spievajúcu a neskôr moderujúcu nedeľné „Nič nové na svete, dáme si Repete...“. Kolínska však nebola nijaká podivná komická figúrka, predovšetkým bola umelkyňou, a to v každom význame tohto slova. Hrala v divadle i vo filme, naspievala evergreeny a ešte aj výstavná predajňa jej obchodu s nábytkom, ktorú si po revolúcii otvorila na Kapucínskej ulici v Bratislave, jej trikrát vyniesla ocenenie za najkreatívnejšiu expozíciu a bohémsku prezývku Majiteľka Salóna.

Ťažký koniec
Konce, zvlášť tie životné, veru nebývajú nijaké happy endy. Ten Zorin bol obzvlášť krutý. Trpela rakovinou, chorobou automaticky i logicky spájanou s prívlastkom zákerná. Zomrela na jej následky – úplne sama na svojej chate neďaleko Bratislavy. Po pár dňoch našli jej telo rodinní príslušníci. O mesiac aj desať dní by si v ich spoločnosti na torte sfúkla šesťdesiatjeden sviečok.

Kto bola Zora Kolínska
Narodila sa: 27. júla 1941 v Kráľovej Lehote
Znamenia v horoskope: Lev a Had
Zomrela: 17. júna 2002 v Bratislave
Filmografia: Volanie démonov, Odhalenie Alžbety Báthoryčky, Stopy na Sitne, Smoliari, Šípková Ruženka, Alžbetin dvor
Nezabudnuteľné repeťácke hity: Keď bola v móde polka, Taká som, Tiahnu vozy, Zabúdaj, zabúdaj

Text: LUCIA MUŠÁKOVÁ
Foto: archív STV

© 2015 STAR production s.r.o. | Odkazy Created by ActivIT