img
Horoskop na 21.11.2014
Baran
Baran
Baran
Baran
Dnešný piatok je Mesiac v sextile s Marsom. To vám môže dávať pocit, že zvládnete všetko. Vaša bojovnosť stúpne, ale pozor, aby ste neboli na druhých až drzí. Budete kalkulovať. Na dvoch stoličkách sa však nedá dlho sedieť. Môžete dopadnúť tak, že nebudete mať miesto ani na jednej. Masáž stimuluje činnosť mazových žliaz, má regeneračné účinky na vlasy i pokožku. Ste náchylní na infekčné choroby.
späť
Býk
Býk
Býk
Býk
Dnešný piatok je vaša planéta, Venuša, v zhoršenom postavení, v kvadratúre s planétou fantázií, Neptúnom. Opatrne preto s reakciami vo vzťahoch. Často sa v tomto období, nielen dnes, vyskytne zrada, nevera, sentimentalita, predráždená fantázia, či neprirodzená zmyselnosť. Využite svoju inteligenciu na tvorbu dlhodobých plánov alebo na ďalšie štúdium. Pomôže známy, vybavte si stretnutie.
späť
Blíženci
Blíženci
Blíženci
Blíženci
Je veľmi pravdepodobné, že dnešný piatok dostanete nejakú správu, ktorá vás aj poteší. Vo vzťahoch však opatrne, lebo aj v planetárnych energiách je to teraz zložité. Neptún s Venušou majú medzi sebou napäté vzťahy. Tie pocítite i na sebe i vy. Urobte zmierlivé gesto, je čas. Pochybné známosti kazia charakter! Príčiny svojej nervozity budete zas mylne hľadať vo svojom okolí, nie v sebe.
späť
Rak
Rak
Rak
Rak
Nejestvuje nič skutočne cenné, čo možno dosiahnuť bez práce a námahy. Dávajte si pozor na slová, ktoré použijete na svoju obhajobu. Nebolo by veľmi múdre provokovať. Váš Mesiac je totiž dnešný piatok v konjunkcii s Merkúrom. Budete výrečnejší. Nespokojnosť, vyčerpanie a napätie po psychickej stránke zažeňte peknou spomienkou. Pitím vody podporíte vylučovanie škodlivín, jedzte jesenné ovocie a listovú zeleninu.
späť
Lev
Lev
Lev
Lev
Luna v Škorpiónovi na vás dnešný piatok nemá pozitívny vplyv, vyčerpáva vás. Zato vás podporuje planéta Jupiter. Ten prejde všetkými znameniami zverokruhu zhruba za 12 rokov, preto do leta bude mať ešte na vás a vaše aktivity pozitívny vplyv. Rozmarný priateľ však potrápi dušu. Zrejme to zo začiatku vyzeralo inak. Je lepšie ľutovať, že sme niečo zažili, než ľutovať, že sme nezažili nič.
späť
Panna
Panna
Panna
Panna
Dôverujte si, aj dnešný piatok, že bude postupovať dobre. Aj keď vo vás hádka možno vyvoláva hrôzu, nechcite radšej nikoho urážať tým, že budete hovoriť veľa malých milosrdných lží. Odvrátenou stranou síl medzi Marsom a Neptúnom je, že tie nevinné klamstvá sa nakoniec zmenia na jednu ohromne veľkú nehoráznu lož. Vaša zlatá stredná cesta vždy k dobrému cieľu spoľahlivo dôjde.
späť
Váhy
Váhy
Váhy
Váhy
Plánujte s rozletom a planéty budú dozerať na realizáciu. Bude vás to stáť námahu, ale to skoro oceníte. Premyslite si, či niekoho neotravujete prehnanými požiadavkami, alebo či niekoho nepreháňate pre svoje potešenie. Potrebujete rovnováhu. Dnešný piatok by ste mohli nepredvídane urobiť z maličkosti veľký problém. O to vám určite nejde. To len vaša Venuša nemá pokojné, ale hádavé energie s planétou Neptún.
späť
Škorpión
Škorpión
Škorpión
Škorpión
Slnko podporí od 21. novembra dobrou pozitívnou, kozmickou podpornou energiou vaše rodinné, ale i ostatné vzťahy. Pre niektorých ľudí sa otvoria nové obzory. Najšťastnejší je ten, kto má najmenej žiadostí. Dostanete pod kontrolu zbytočné výdavky. Erotické energie budú tvrdé, nie veľmi romantické. Pluto, váš patrón, prejde všetkými 12. znameniami zverokruhu asi za 248 rokov.
späť
Strelec
Strelec
Strelec
Strelec
Nevrav vždy čo vieš, ale vždy sa snaž vedieť čo vravíš! Nepodľahnite impulzívnym reakciám, ktoré by vás neskôr mohli mrzieť. Pôsobia na vás aj napäté sily planéty Urán, ktoré vnášajú do mysle nestabilitu. Moderný človek myslí, že stráca čas, keď nerobí veci rýchlo, a dakedy nevie, čo si s časom počať. Premasírujte si chodidlá, hlavne palce na nohách, uvoľníte akupresúrne body tela.
späť
Kozorožec
Kozorožec
Kozorožec
Kozorožec
Peniaze často poznačia i city. Neznechucujte sa tým, čo nemôžete zmeniť, hoci ste si všetko tak pekne naplánovali. Situácie sa často skomplikujú nie vašou vinou. Vždy sa dá vymyslieť kompromis. Mozog je na to, aby myslel. Mesiac je dnešný piatok v konjunkcii s Merkúrom, a to podporí i vašu variabilitu. Nedajte sa ničím vyplašiť. Zháňajte nové informácie. Toto obdobie je ťažšie pre všetkých.
späť
Vodnár
Vodnár
Vodnár
Vodnár
Kto začal, má už polovicu urobenú. Hoci si všeličo vymyslíte, mnoho toho aj dnešný piatok dokážete. Pred vami sú rôzne aktivity, ktoré dajú zabrať rozumu. Luna je v sextile s Marsom a Plutom. Síl, i preto, aj na vyriešenie spoločenských problémov budete mať dosť. Od vašich i terajších spoločenských rozhodnutí bude závisieť osud mnohých ľudí. Dajte pozor, aby ste nikoho neurazili. Ten by mohol zmariť vaše zámery.
späť
Ryby
Ryby
Ryby
Ryby
Venujte sa aktivitám, ktorým rozumiete, napĺňajú vás a zároveň sú užitočné i iným. Nevšímajte si hlúpe poznámky. Prestaňte sa zlostiť s problémami v partnerských vzťahoch. Planéta Venuša je v kvadratúre s vaším Neptúnom. To sú energie, ktoré podporujú konflikty a následný smútok. Ľudia zabudnú, čo ste povedali, zabudnú, čo ste urobili, ale nikdy nezabudnú, ako sa vedľa vás cítili.
späť
horoskop od moneo.sk
 

Nesmrteľná Zora Kolínska

Zdielať tento článok

Nebyť jej vážneho ochorenia, nezabudnuteľná speváčka a komička Zora Kolínska by práve v deň vydania tohto článku oslávila 69. narodeniny.

Nesmrteľná Zora Kolínska

Ťažké detstvo
Zorka Kolínska si niesla v živote viac krížov, no nálepka a trauma dieťaťa odchovaného v chlade detského domova medzi nimi v skutočnosti nikdy miesto nemala. Budúcu šoumenku kukučí sploditelia neodložili do temna výchovného ústavu, ako ešte za jej života mylne informovali niektoré médiá. Strate rodiča sa však ako dieťa tak celkom nevyhla. Ako osemročnej jej pri autohavárii zomrela mama a Zorino detstvo od toho momentu tak trochu pripomínalo osudy bojaschopných hrdiniek z Dobšinského rozprávok. Otec sa druhýkrát oženil a o hladké fungovanie Kolínskych domácnosti v Poprade sa začala starať macocha. K Zore a jej staršiemu bratovi Ctiborovi neskôr klasicky pribudol i nevlastný súrodenec – sestra Lívia. Napriek bolesti a pocitom zmätku zo straty mamy a novým rodinným poriadkom sa Zora nikdy nezaradila medzi zakríknuté deti, ktoré by čušali utiahnuté v kúte triedy. Hneď od prvého stupňa základnej školy v Poprade excelovala v speve a recitovaní, zúčastňovala sa a vyhrávala všetky súťaže, do ktorých ju prezieravé súdružky učiteľky s tušením dobrého konca nasadili. V Zorinom tempe ani smerovaní sa odvtedy už veľa nezmenilo.

Krásavica Zorica

V základoškolských laviciach adaptovaný rytmus si Zora udržala i počas strednej školy, na ktorú odišla na východ –  do Košíc. Rovnako zostala svojmu aktívnemu lifestylu a cieľavedomému prístupu k životu verná i na štúdiách herectva na Vysokej škole múzických umení v Bratislave. Na dospievajúcu Zoru Kolínsku si pamätníci spomínajú jednak ako na talentované kvieťa, ambiciózneho človeka, ženu plnú života a v neposlednom rade aj ako na veľkú krásavicu. Kolínskej spolužiak z VŠMU a prvý manžel Milan Lasica (70) jej v knihe Rozhovory s Jánom Štrasserom venoval vcelku potešiteľné hodnotenie: Zora bola „veľmi fajn, príjemné dievča, pekné, praktické... vždy si vedela zorganizovať to, čo si zaumienila, a dosiahnuť to“.

Po boku Milana Lasicu
Medzi Gerlachovským štítom a Dunajom sa dodnes nájde pár spoluobčanov, ktorých doslova vyvedie z miery fakt, že Milan Lasica a Zora Kolínska tvorili niekoľko rokov pár (Zora bola Lasicova prvá vážna známosť) – a dokonca, že na to mali aj papier. Dnes už legendy, vtedy dvadsaťdva- a dvadsaťjedenročné nádejné talenty sa brali v deň herečkiných promócií. Svadba to nebola organizovaná ani zhurta, ani preto, že by sa, nedajbože, „museli“, no z čistej lásky mladí umelci svoj vzťah tiež práve nepečatili. „Mám taký pocit, že tam došlo... nechcem povedať, že k manipulovaniu... ale do istej miery áno. Zora končila štúdium herectva a vtedy absolventom dávali umiestenky do oblastných divadiel. Hrozilo jej, že pôjde do Prešova, jej sa tam nechcelo, a vtedy to bolo tak, že keby sa vydala, tak by tam nemusela nastúpiť. Ani som nevedel ako a bol som ženatý,“ spomína Milan Lasica v Štrasserovej knihe. Výsledok? Kolínska nastúpila do divadla v Trnave. Lasica manželstvo vnímal ako „nejaké provizórium“. Rozviedli sa. Po siedmich rokoch – na bratislavskom súde, bez prítomnosti verejnosti, bez hysterických scén, bez detí, len o pár rokov starší a o pár životných skúseností bohatší. Tak napríklad, aby ste vedeli, Zora Kolínska naučila Milana Lasicu neopovrhovať peniazmi ako odporným buržoáznym vynálezom, ktorého sa každý súci umelec štíti ako Picasso klasického umenia. A že mu to zostalo až dodnes.

Viac osudových mužov

Po skrachovanom vzťahu, v ktorom sa Kolínska nedočkala ani domčeka, ani psíčka, ani detičiek (čo ju podľa Lasicu, ktorý si potomkov neprial, veľmi ranilo), herečka automaticky nezanevrela na celé mužské pokolenie. Po všestrannom intelektuálovi Lasicovi rozhodne neznížila latku, ani nenačrela do úplne iných vôd. Na ďalších sedem rokov sa jej partnerom stal ďalší absolvent VŠMU, miláčik slovenských žien, osudový muž s temným hlasom, dobre že nie bájny, Juraj Kukura (63). Biele šaty číslo dva si však Zora po boku šarmantného umelca neobliekla, tie odkladala až do sklonku života. Krátko pred smrťou formálne spečatila svoj dvadsaťšesťročný vzťah s lekárom Igorom Petrom, jej skutočným životným súputníkom. Ako sa to hovorí? Do tretice všetko dobré? V osobnom živote Zory Kolínskej rozhodne.   

Umelkyňa telom i dušou
Keďže herečka nevyšla z každého vážneho vzťahu s tuctom potomkov, naplno sa mohla venovať rozvíjaniu svojho vskutku obdivuhodného talentu, ako aj budovaniu adekvátnej kariéry. Kolínska hrávala v Trnave i v bratislavských divadlách Astorka, neskôr Astorka Korzo ´90 (ktoré pomáhala zakladať) a Nová scéna, kde si vybudovala pozíciu ako nenapodobiteľná komička. Účinkovala v desiatkach televíznych seriálov i celovečerných filmov, ktoré sa, verte či neverte, na Slovensku kedysi naozaj nakrúcali. Vystupovala v kabarete Lasicu a Satinského. Spievala duety s Krajíčkom.

Generácia dnešných tridsiatnikov, ktorá ako posledná môže mať na Zoru Kolínsku nesprostredkované spomienky, si ju pamätá predovšetkým ako mierne bizarnú a na náš vkus (a kondíciu) až príliš životaschopnú dámu, spievajúcu a neskôr moderujúcu nedeľné „Nič nové na svete, dáme si Repete...“. Kolínska však nebola nijaká podivná komická figúrka, predovšetkým bola umelkyňou, a to v každom význame tohto slova. Hrala v divadle i vo filme, naspievala evergreeny a ešte aj výstavná predajňa jej obchodu s nábytkom, ktorú si po revolúcii otvorila na Kapucínskej ulici v Bratislave, jej trikrát vyniesla ocenenie za najkreatívnejšiu expozíciu a bohémsku prezývku Majiteľka Salóna.

Ťažký koniec
Konce, zvlášť tie životné, veru nebývajú nijaké happy endy. Ten Zorin bol obzvlášť krutý. Trpela rakovinou, chorobou automaticky i logicky spájanou s prívlastkom zákerná. Zomrela na jej následky – úplne sama na svojej chate neďaleko Bratislavy. Po pár dňoch našli jej telo rodinní príslušníci. O mesiac aj desať dní by si v ich spoločnosti na torte sfúkla šesťdesiatjeden sviečok.

Kto bola Zora Kolínska
Narodila sa: 27. júla 1941 v Kráľovej Lehote
Znamenia v horoskope: Lev a Had
Zomrela: 17. júna 2002 v Bratislave
Filmografia: Volanie démonov, Odhalenie Alžbety Báthoryčky, Stopy na Sitne, Smoliari, Šípková Ruženka, Alžbetin dvor
Nezabudnuteľné repeťácke hity: Keď bola v móde polka, Taká som, Tiahnu vozy, Zabúdaj, zabúdaj

Text: LUCIA MUŠÁKOVÁ
Foto: archív STV

© 2014 STAR production s.r.o. | Odkazy Created by ActivIT