img
Horoskop na 22.09.2014
Baran
Baran
Baran
Baran
Dnešný pondelok na vás, ale nielen na vás, veľmi nepriaznivo bude pôsobiť kvadratúra medzi Neptúnom a vaším Marsom. Môže sa stať, že i vo vašom domácom prostredí vznikne menší zmätok. Buďte preto pozornejší a citlivejší. Lekcie života, vstupujúce vám do cesty, preverujú vaše sily a odhaľujú skryté rezervy vašej osobnosti. S dôvtipom a strategickou obratnosťou dokážete najviac, odstránite z cesty mnohé prekážky.
späť
Býk
Býk
Býk
Býk
Dnešný pondelok je aj pod vplyvom postavenia planét veľmi napätý. Nevyrábajte si preto zbytočnú nervozitu a napätie. Nemajte zjednodušený pohľad na svet. Nič nie je len čierne, alebo biele a ľudí tiež nedeľte len do dvoch kategórií: buď priateľ, alebo nepriateľ. Pri spracovaní zeleniny nezabúdajme na vysokú výživovú hodnotu vňatiek a listov a nevyhadzujte ich nevyužité do odpadu.
späť
Blíženci
Blíženci
Blíženci
Blíženci
Dnešný pondelok opozícia Mesiaca s planétou Neptún podporuje falošné a nepokojné myšlienky. Nevystavujte sa preto pocitu rozčarovania, zrady alebo hnevu. Občas sa necháte dobrovoľne klamať, najčastejšie klamete seba. Vzájomná komunikácia v tomto čase bude plynulá. Zaznamenajte si do mysle všetko, čo vás postretne. Obnovte si šatník, hoci i drobnosťami. Veľmi to, zvlášť ženy, povzbudí psychicky.
späť
Rak
Rak
Rak
Rak
Nestresujte sa dlhodobým plánovaním a riešte aktuálne záležitosti. Tie i dnešný pondelok ľahšie vyriešite i za podpory planetárnych konštelácii. Trigón vášho Mesiaca s Plutom vás podporí pri tvorivosti, lebo vám zosilní predstavivosť a silu. Pozor však na zvýšené chúťky. Dnes je však váš mesiac i v opozícii, a to práve s Neptúnom, ktorý vás, ale nielen vás, bude provokovať k extrémom.
späť
Lev
Lev
Lev
Lev
Vplyv planét Marsu a Jupitera vám dodá fyzickú energiu, ktorú budete potrebovať, aby ste stíhali váš denný pracovný program. Spoločenský život dnešný pondelok prináša svetlé, ale aj veľmi tienisté stránky. Ak si zapamätáte nočný sen, môžete dospieť, aj keď niekedy za pomoci druhých, k správnemu významu snovej symboliky. Spoznajte jeho význam a posolstvo intuitívne, najčastejšie po dlhšom uvažovaní a kladení si pomocných ...
späť
Panna
Panna
Panna
Panna
Trigón Mesiac s Plutom vám zvýrazní tvorivosť a väčšiu predstavivosť, ale dnešný pondelok vám kvadratúra planét medzi Marsom a Neptúnom rozhodne neuľahčí. Muži budú nezvyčajne citliví na negatívne vyjadrenia o ich otcoch. Na prečistenie hrdla sú dobré najmä kloktadlá pozostávajúce z liečivých byliniek. Výbornými pomocníkmi pri nachladnutí sú šalvia, skorocel či harmanček.
späť
Váhy
Váhy
Váhy
Váhy
Tak ako v živote, i v láske, spejete k nekonvenčnosti a extravagancii. Dnešný pondelok, i pod vplyvom opozície Neptúna a Luny, môže byť táto energia pre vašu fantáziu až nebezpečná. Prostredníctvom toho niektorí síce môžete uskutočniť tajné sny, ale obozretnosti nikdy nie je nazvyš. Je vhodné nepodpisovať žiadne zmluvy, zálohovať počítačové súbory a komunikovať tak jemne, ako sa len dá.
späť
Škorpión
Škorpión
Škorpión
Škorpión
Dnešný pondelok bude Mesiac v znamení Panny. Dnes budete niektorí veľmi potrebovať trochu romantiky. Rozmýšľajte o zlepšení v medziľudských vzťahoch. Nedovoľte, aby vás veľmi rozrušilo impulzívne správanie vášho známeho. Osud nie je nemenný, je ako prekážka na ceste, ktorú ak zavčasu zbadáte, dokážete sa jej vyhnúť. Nájdite rovnováhu medzi povinnosťami a zábavou, rozumom a citom.
späť
Strelec
Strelec
Strelec
Strelec
Dajte si pozor, nech sa ani dnešný pondelok nezapletiete do sporov, lebo vplyv planét je dosť zaťažujúci. Výraznejšie a ťaživejšie sny sa objavujú v okamihoch životnej krízy alebo môžu ukazovať cieľ a cestu veľkého vývoja novej osobnosti, ktorý máte dosiahnuť. Teraz sa mnohým, zvlášť starším, horšie spí. Chytanie rýb v sne môže byť naozaj veštecký sen o dieťatku, ktoré príde na svet, niekomu vám veľmi blízkemu alebo aj ...
späť
Kozorožec
Kozorožec
Kozorožec
Kozorožec
Konštelácia planét je dnes dosť náročná. Snažte sa nájsť ventil potláčanej zlosti, ktorá vás pochytí, keď zbadáte, že sa vás niekto bude snažiť podviesť. I tak môže na vás dnešný pondelok vplývať opozícia Neptúna s Lunou. Dbajte o svoj vzhľad. Máte príjemné a vybrané chovanie a vystupovanie. Ste príťažlivá osobnosť aj pre opačné pohlavie. Zdravotne dnešok ovplyvňuje trávenie, ovláda látkovú premenu a solár plexus.
späť
Vodnár
Vodnár
Vodnár
Vodnár
Nejeden vzťah bude zosilnený po každej, i tej sexuálnej stránke. Tak na tom zapracujte, aby ste využili tieto planetárne marsovské sily a oživili ho. Inak neskrotený Mars v kvadráte s Neptúnom môže dnešný pondelok rozvíriť zložité energie. V kariérnej oblasti môžu nastať nové veci, ale budete potrebovať viac podrobnejších informácií, aby ste konali múdro. Keď sa vám niekto rozhodne pomôcť, mali by ste to oceniť.
späť
Ryby
Ryby
Ryby
Ryby
Krása, kreativita, vlastná sloboda, ale aj problém s rozhodovaním a potláčaním citov môže počas dnešného tranzitu planét vo vás hlboko rezonovať. Je pre vás dôležité, aby ste mali viac disciplíny i počas bežných dní. Vytvárate pozitívne vzory správania. Negatívnych sa zbavujte. Je to konštruktívna metóda, s pomocou ktorej sa dá zlepšiť atmosféra. Tá, dnešný pondelok, i pod opozíciou Mesiaca s vaším Neptúnom, môže byť pre ...
späť
horoskop od moneo.sk
 

Nesmrteľná Zora Kolínska

Zdielať tento článok

Nebyť jej vážneho ochorenia, nezabudnuteľná speváčka a komička Zora Kolínska by práve v deň vydania tohto článku oslávila 69. narodeniny.

Nesmrteľná Zora Kolínska

Ťažké detstvo
Zorka Kolínska si niesla v živote viac krížov, no nálepka a trauma dieťaťa odchovaného v chlade detského domova medzi nimi v skutočnosti nikdy miesto nemala. Budúcu šoumenku kukučí sploditelia neodložili do temna výchovného ústavu, ako ešte za jej života mylne informovali niektoré médiá. Strate rodiča sa však ako dieťa tak celkom nevyhla. Ako osemročnej jej pri autohavárii zomrela mama a Zorino detstvo od toho momentu tak trochu pripomínalo osudy bojaschopných hrdiniek z Dobšinského rozprávok. Otec sa druhýkrát oženil a o hladké fungovanie Kolínskych domácnosti v Poprade sa začala starať macocha. K Zore a jej staršiemu bratovi Ctiborovi neskôr klasicky pribudol i nevlastný súrodenec – sestra Lívia. Napriek bolesti a pocitom zmätku zo straty mamy a novým rodinným poriadkom sa Zora nikdy nezaradila medzi zakríknuté deti, ktoré by čušali utiahnuté v kúte triedy. Hneď od prvého stupňa základnej školy v Poprade excelovala v speve a recitovaní, zúčastňovala sa a vyhrávala všetky súťaže, do ktorých ju prezieravé súdružky učiteľky s tušením dobrého konca nasadili. V Zorinom tempe ani smerovaní sa odvtedy už veľa nezmenilo.

Krásavica Zorica

V základoškolských laviciach adaptovaný rytmus si Zora udržala i počas strednej školy, na ktorú odišla na východ –  do Košíc. Rovnako zostala svojmu aktívnemu lifestylu a cieľavedomému prístupu k životu verná i na štúdiách herectva na Vysokej škole múzických umení v Bratislave. Na dospievajúcu Zoru Kolínsku si pamätníci spomínajú jednak ako na talentované kvieťa, ambiciózneho človeka, ženu plnú života a v neposlednom rade aj ako na veľkú krásavicu. Kolínskej spolužiak z VŠMU a prvý manžel Milan Lasica (70) jej v knihe Rozhovory s Jánom Štrasserom venoval vcelku potešiteľné hodnotenie: Zora bola „veľmi fajn, príjemné dievča, pekné, praktické... vždy si vedela zorganizovať to, čo si zaumienila, a dosiahnuť to“.

Po boku Milana Lasicu
Medzi Gerlachovským štítom a Dunajom sa dodnes nájde pár spoluobčanov, ktorých doslova vyvedie z miery fakt, že Milan Lasica a Zora Kolínska tvorili niekoľko rokov pár (Zora bola Lasicova prvá vážna známosť) – a dokonca, že na to mali aj papier. Dnes už legendy, vtedy dvadsaťdva- a dvadsaťjedenročné nádejné talenty sa brali v deň herečkiných promócií. Svadba to nebola organizovaná ani zhurta, ani preto, že by sa, nedajbože, „museli“, no z čistej lásky mladí umelci svoj vzťah tiež práve nepečatili. „Mám taký pocit, že tam došlo... nechcem povedať, že k manipulovaniu... ale do istej miery áno. Zora končila štúdium herectva a vtedy absolventom dávali umiestenky do oblastných divadiel. Hrozilo jej, že pôjde do Prešova, jej sa tam nechcelo, a vtedy to bolo tak, že keby sa vydala, tak by tam nemusela nastúpiť. Ani som nevedel ako a bol som ženatý,“ spomína Milan Lasica v Štrasserovej knihe. Výsledok? Kolínska nastúpila do divadla v Trnave. Lasica manželstvo vnímal ako „nejaké provizórium“. Rozviedli sa. Po siedmich rokoch – na bratislavskom súde, bez prítomnosti verejnosti, bez hysterických scén, bez detí, len o pár rokov starší a o pár životných skúseností bohatší. Tak napríklad, aby ste vedeli, Zora Kolínska naučila Milana Lasicu neopovrhovať peniazmi ako odporným buržoáznym vynálezom, ktorého sa každý súci umelec štíti ako Picasso klasického umenia. A že mu to zostalo až dodnes.

Viac osudových mužov

Po skrachovanom vzťahu, v ktorom sa Kolínska nedočkala ani domčeka, ani psíčka, ani detičiek (čo ju podľa Lasicu, ktorý si potomkov neprial, veľmi ranilo), herečka automaticky nezanevrela na celé mužské pokolenie. Po všestrannom intelektuálovi Lasicovi rozhodne neznížila latku, ani nenačrela do úplne iných vôd. Na ďalších sedem rokov sa jej partnerom stal ďalší absolvent VŠMU, miláčik slovenských žien, osudový muž s temným hlasom, dobre že nie bájny, Juraj Kukura (63). Biele šaty číslo dva si však Zora po boku šarmantného umelca neobliekla, tie odkladala až do sklonku života. Krátko pred smrťou formálne spečatila svoj dvadsaťšesťročný vzťah s lekárom Igorom Petrom, jej skutočným životným súputníkom. Ako sa to hovorí? Do tretice všetko dobré? V osobnom živote Zory Kolínskej rozhodne.   

Umelkyňa telom i dušou
Keďže herečka nevyšla z každého vážneho vzťahu s tuctom potomkov, naplno sa mohla venovať rozvíjaniu svojho vskutku obdivuhodného talentu, ako aj budovaniu adekvátnej kariéry. Kolínska hrávala v Trnave i v bratislavských divadlách Astorka, neskôr Astorka Korzo ´90 (ktoré pomáhala zakladať) a Nová scéna, kde si vybudovala pozíciu ako nenapodobiteľná komička. Účinkovala v desiatkach televíznych seriálov i celovečerných filmov, ktoré sa, verte či neverte, na Slovensku kedysi naozaj nakrúcali. Vystupovala v kabarete Lasicu a Satinského. Spievala duety s Krajíčkom.

Generácia dnešných tridsiatnikov, ktorá ako posledná môže mať na Zoru Kolínsku nesprostredkované spomienky, si ju pamätá predovšetkým ako mierne bizarnú a na náš vkus (a kondíciu) až príliš životaschopnú dámu, spievajúcu a neskôr moderujúcu nedeľné „Nič nové na svete, dáme si Repete...“. Kolínska však nebola nijaká podivná komická figúrka, predovšetkým bola umelkyňou, a to v každom význame tohto slova. Hrala v divadle i vo filme, naspievala evergreeny a ešte aj výstavná predajňa jej obchodu s nábytkom, ktorú si po revolúcii otvorila na Kapucínskej ulici v Bratislave, jej trikrát vyniesla ocenenie za najkreatívnejšiu expozíciu a bohémsku prezývku Majiteľka Salóna.

Ťažký koniec
Konce, zvlášť tie životné, veru nebývajú nijaké happy endy. Ten Zorin bol obzvlášť krutý. Trpela rakovinou, chorobou automaticky i logicky spájanou s prívlastkom zákerná. Zomrela na jej následky – úplne sama na svojej chate neďaleko Bratislavy. Po pár dňoch našli jej telo rodinní príslušníci. O mesiac aj desať dní by si v ich spoločnosti na torte sfúkla šesťdesiatjeden sviečok.

Kto bola Zora Kolínska
Narodila sa: 27. júla 1941 v Kráľovej Lehote
Znamenia v horoskope: Lev a Had
Zomrela: 17. júna 2002 v Bratislave
Filmografia: Volanie démonov, Odhalenie Alžbety Báthoryčky, Stopy na Sitne, Smoliari, Šípková Ruženka, Alžbetin dvor
Nezabudnuteľné repeťácke hity: Keď bola v móde polka, Taká som, Tiahnu vozy, Zabúdaj, zabúdaj

Text: LUCIA MUŠÁKOVÁ
Foto: archív STV

© 2014 STAR production s.r.o. | Odkazy Created by ActivIT