img
Horoskop na 28.02.2015
Baran
Baran
Baran
Baran
Deň venujte rodine. Nemali by ste zabúdať ani na citovú stránku svojho života. Tú dnešnú sobotu podporuje aj Luna v živle vody. Dostanete citlivejšiu náladu. Pozor na pripútanie vašej duše k nevedomým pôžitkom. Víkend je pre väčšinu ľudí čas určený na duchovné záležitosti, koníčky a relaxačné aktivity, ktorými môžete prispieť k rodinnej pohode, ale aj docieliť pozitívne zmeny.
späť
Býk
Býk
Býk
Býk
I z dnešných, hoci nepredvídateľných situácii, môžete len vyťažiť. Dnešnú sobotu, ale i zajtra, je čas na urovnanie toho, čo sa pokazilo. Nebuďte ovládaní strachom z nepoznaného. Uvedomte si, že ste súčasťou poznávacieho cyklu zvaného život. Dovoľte, nech dnešný sobotný, víkendový deň vám dodá viac energie do života. Obmedzte negatívne rozmýšľanie o sebe, o svojich cieľoch, či svojich problémoch.
späť
Blíženci
Blíženci
Blíženci
Blíženci
Pre vás je typické, že hľadáte stále niečo nové, najmä v jedle. Mnohí z vášho znamenia nemajú problém prispôsobiť sa novému jedálničku. Majú radi experimenty, skúšajú taliansku, čínsku, či tureckú kuchyňu. Zároveň si však cítite potrebu harmónie v tele. Viete teda vhodne jedlo kombinovať. Ak máte pocity viny, pokorne ich prijmite a uvedomte si, že človek je omylný. Ospravedlňte sa, ak sa ešte dá.
späť
Rak
Rak
Rak
Rak
Dávajte si dnešnú sobotu pozor i na precitlivenosť a výbušné reakcie, ktoré môžete, i pod vplyvom Luny vo vašom znamení, cez deň, ale hlavne večer, mať. Môžu to spôsobiť i večerné energie niekoho iného, s ktorým väčšinou mávate napätý vzťah. Pri chudnutí sa niektorí nevhodne snažia zásadne zmeniť výživu proti svojej prirodzenosti, a preto sa im redukcia váhy nedarí. Niekedy siahajú po zdanlivo zdravých, ale pre nich úplne ...
späť
Lev
Lev
Lev
Lev
Budete mať pocit, že sa potrebujete trochu zastaviť. Započúvajte sa do rytmu svojho tela. Keby ste sa trochu snažili posunúť svoje rodinné záležitosti dopredu, podarilo by sa vám to. Ak budete pristupovať k prípadným prekážkam aktívne a pozitívne, potom všetko zvládnete. Častejšie prechladnutia a katary slizníc. Piť aj čaje čierne aj zelené, napríklad v kombinácií so zázvorom, ten tiež mierne zvyšuje krvný tlak.
späť
Panna
Panna
Panna
Panna
Relax sa vám po búrlivom týždni rozhodne zíde. Vaše zdravie je trochu ohrozené. Neustále sa učte meniť všetko, čo neslúži. Ženy v Panne pričasto obhajujú lenivých synov, či manželov. Zdravie naznačuje, že je vhodné si dať si do poriadku lymfatický systém. Viete prečo sa vám po jedle drieme? Mozgové bunky, ktoré človeka udržujú v stave bdelosti, vypína zvýšená hladina glukózy. Potrava sa premieňa na cukor a dostáva sa do krvi.
späť
Váhy
Váhy
Váhy
Váhy
Hodnotu priateľov si neuvedomujeme, pokiaľ nám nehrozí, že ich stratíme. Keď sa nám všetko dobre darí, myslíme, si že všetko zvládneme bez nich. Mnohé veci nie sú také, aké ich vidíte z vašej pozície. Otvorte oči a uvidíte veľa skrytého, čo čaká na svoje objavenie. Upravte si svoje víkendové stravovacie návyky, tak, aby vám jedlo stále prinášalo potešenie, ale nepriberali pritom na váhe.
späť
Škorpión
Škorpión
Škorpión
Škorpión
Dnešnú sobotu sa, pod vplyvom Luny vo vodnom živle, ktorý je i váš, do vzťahov vnesú zmiešané pocity zamilovaných a rôzne rozmary a ľúbostné vrtochy. Starosvetské názory rodičov a svokrovcov vás môžu vyviesť z miery a starostlivosť o ich zdravotný stav pôsobiť obmedzujúco. Ak sa budete cítiť previnilo, keď budete dostávať dary alebo žiadať o pomoc, zablokujete svoju vnútornú energiu.
späť
Strelec
Strelec
Strelec
Strelec
Pre tých, ktorí žijú v milostnom trojuholníku, hrozí čoskoro prezradenie. Naopak nové vzťahy sa vyvíjajú mnohým dobre, i preto, že planéta Neptún v mnohých prebúdza túžby po krásnych chvíľach. Niečo vám naznačuje, že presadiť vlastné zámery bude ťažké. Môžete si tiež dnes preveriť, či ste sa niečomu nevenovali iba z nadšenia bez, niekedy potrebného rozlišovacieho a dôsledného vyhodnotenia všetkých súvislostí.
späť
Kozorožec
Kozorožec
Kozorožec
Kozorožec
Pokiaľ v sebe už dlhšiu dobu dusíte nejaké nevyriešené problémy, čoskoro vyplávajú na povrch. Strach a vnútorné napätie je energia, ktorá poškodzuje, uzatvára, skrýva, hromadí a obmedzuje. Život je vždy aj výsledkom myšlienok. Mali by ste si nájsť nejaké hobby, vďaka ktorému sa budete vedieť lepšie odreagovať. Pri nespavosti pomôže levanduľa, a to tak v podobe aromatického oleja, ako aj relaxačného kúpeľa.
späť
Vodnár
Vodnár
Vodnár
Vodnár
Niektorých požiadajú starší členovia rodiny, o niečo, pre nich dôležité, hoci pre vás nepodstatné, neodmietnite. I doma vás môže prekvapiť dlho odlúčený príbuzný alebo dobrý známy, ktorý sa odniekiaľ vrátil. Luna, ktorá je dnešnú sobotu v znamení Raka, vytvára práve takého energie. Tvorivé nápady využite, i keby ste dostali nečakanú návštevu, inak by hrozilo, že upadnú do zabudnutia.
späť
Ryby
Ryby
Ryby
Ryby
Dobro by sme mali zvýrazniť pozitívnymi myšlienkami, ktoré pomáhajú hlbokej transformácii. Do dnešnej sobotnej noci je ešte pozitívna energia Luny vo vodnom živle. Ak niekde dnešnú sobotu stretnete starého známeho, bude to pre vás osviežujúci moment. Všetko si dobre premyslite, veď je to hlavne vo vašom záujme. Cibuľa pomáha pri ochorení dýchacích ciest a kašli, znižuje cholesterol, a má protizápalové účinky.
späť
horoskop od moneo.sk
 

Nesmrteľná Zora Kolínska

Zdielať tento článok

Nebyť jej vážneho ochorenia, nezabudnuteľná speváčka a komička Zora Kolínska by práve v deň vydania tohto článku oslávila 69. narodeniny.

Nesmrteľná Zora Kolínska

Ťažké detstvo
Zorka Kolínska si niesla v živote viac krížov, no nálepka a trauma dieťaťa odchovaného v chlade detského domova medzi nimi v skutočnosti nikdy miesto nemala. Budúcu šoumenku kukučí sploditelia neodložili do temna výchovného ústavu, ako ešte za jej života mylne informovali niektoré médiá. Strate rodiča sa však ako dieťa tak celkom nevyhla. Ako osemročnej jej pri autohavárii zomrela mama a Zorino detstvo od toho momentu tak trochu pripomínalo osudy bojaschopných hrdiniek z Dobšinského rozprávok. Otec sa druhýkrát oženil a o hladké fungovanie Kolínskych domácnosti v Poprade sa začala starať macocha. K Zore a jej staršiemu bratovi Ctiborovi neskôr klasicky pribudol i nevlastný súrodenec – sestra Lívia. Napriek bolesti a pocitom zmätku zo straty mamy a novým rodinným poriadkom sa Zora nikdy nezaradila medzi zakríknuté deti, ktoré by čušali utiahnuté v kúte triedy. Hneď od prvého stupňa základnej školy v Poprade excelovala v speve a recitovaní, zúčastňovala sa a vyhrávala všetky súťaže, do ktorých ju prezieravé súdružky učiteľky s tušením dobrého konca nasadili. V Zorinom tempe ani smerovaní sa odvtedy už veľa nezmenilo.

Krásavica Zorica

V základoškolských laviciach adaptovaný rytmus si Zora udržala i počas strednej školy, na ktorú odišla na východ –  do Košíc. Rovnako zostala svojmu aktívnemu lifestylu a cieľavedomému prístupu k životu verná i na štúdiách herectva na Vysokej škole múzických umení v Bratislave. Na dospievajúcu Zoru Kolínsku si pamätníci spomínajú jednak ako na talentované kvieťa, ambiciózneho človeka, ženu plnú života a v neposlednom rade aj ako na veľkú krásavicu. Kolínskej spolužiak z VŠMU a prvý manžel Milan Lasica (70) jej v knihe Rozhovory s Jánom Štrasserom venoval vcelku potešiteľné hodnotenie: Zora bola „veľmi fajn, príjemné dievča, pekné, praktické... vždy si vedela zorganizovať to, čo si zaumienila, a dosiahnuť to“.

Po boku Milana Lasicu
Medzi Gerlachovským štítom a Dunajom sa dodnes nájde pár spoluobčanov, ktorých doslova vyvedie z miery fakt, že Milan Lasica a Zora Kolínska tvorili niekoľko rokov pár (Zora bola Lasicova prvá vážna známosť) – a dokonca, že na to mali aj papier. Dnes už legendy, vtedy dvadsaťdva- a dvadsaťjedenročné nádejné talenty sa brali v deň herečkiných promócií. Svadba to nebola organizovaná ani zhurta, ani preto, že by sa, nedajbože, „museli“, no z čistej lásky mladí umelci svoj vzťah tiež práve nepečatili. „Mám taký pocit, že tam došlo... nechcem povedať, že k manipulovaniu... ale do istej miery áno. Zora končila štúdium herectva a vtedy absolventom dávali umiestenky do oblastných divadiel. Hrozilo jej, že pôjde do Prešova, jej sa tam nechcelo, a vtedy to bolo tak, že keby sa vydala, tak by tam nemusela nastúpiť. Ani som nevedel ako a bol som ženatý,“ spomína Milan Lasica v Štrasserovej knihe. Výsledok? Kolínska nastúpila do divadla v Trnave. Lasica manželstvo vnímal ako „nejaké provizórium“. Rozviedli sa. Po siedmich rokoch – na bratislavskom súde, bez prítomnosti verejnosti, bez hysterických scén, bez detí, len o pár rokov starší a o pár životných skúseností bohatší. Tak napríklad, aby ste vedeli, Zora Kolínska naučila Milana Lasicu neopovrhovať peniazmi ako odporným buržoáznym vynálezom, ktorého sa každý súci umelec štíti ako Picasso klasického umenia. A že mu to zostalo až dodnes.

Viac osudových mužov

Po skrachovanom vzťahu, v ktorom sa Kolínska nedočkala ani domčeka, ani psíčka, ani detičiek (čo ju podľa Lasicu, ktorý si potomkov neprial, veľmi ranilo), herečka automaticky nezanevrela na celé mužské pokolenie. Po všestrannom intelektuálovi Lasicovi rozhodne neznížila latku, ani nenačrela do úplne iných vôd. Na ďalších sedem rokov sa jej partnerom stal ďalší absolvent VŠMU, miláčik slovenských žien, osudový muž s temným hlasom, dobre že nie bájny, Juraj Kukura (63). Biele šaty číslo dva si však Zora po boku šarmantného umelca neobliekla, tie odkladala až do sklonku života. Krátko pred smrťou formálne spečatila svoj dvadsaťšesťročný vzťah s lekárom Igorom Petrom, jej skutočným životným súputníkom. Ako sa to hovorí? Do tretice všetko dobré? V osobnom živote Zory Kolínskej rozhodne.   

Umelkyňa telom i dušou
Keďže herečka nevyšla z každého vážneho vzťahu s tuctom potomkov, naplno sa mohla venovať rozvíjaniu svojho vskutku obdivuhodného talentu, ako aj budovaniu adekvátnej kariéry. Kolínska hrávala v Trnave i v bratislavských divadlách Astorka, neskôr Astorka Korzo ´90 (ktoré pomáhala zakladať) a Nová scéna, kde si vybudovala pozíciu ako nenapodobiteľná komička. Účinkovala v desiatkach televíznych seriálov i celovečerných filmov, ktoré sa, verte či neverte, na Slovensku kedysi naozaj nakrúcali. Vystupovala v kabarete Lasicu a Satinského. Spievala duety s Krajíčkom.

Generácia dnešných tridsiatnikov, ktorá ako posledná môže mať na Zoru Kolínsku nesprostredkované spomienky, si ju pamätá predovšetkým ako mierne bizarnú a na náš vkus (a kondíciu) až príliš životaschopnú dámu, spievajúcu a neskôr moderujúcu nedeľné „Nič nové na svete, dáme si Repete...“. Kolínska však nebola nijaká podivná komická figúrka, predovšetkým bola umelkyňou, a to v každom význame tohto slova. Hrala v divadle i vo filme, naspievala evergreeny a ešte aj výstavná predajňa jej obchodu s nábytkom, ktorú si po revolúcii otvorila na Kapucínskej ulici v Bratislave, jej trikrát vyniesla ocenenie za najkreatívnejšiu expozíciu a bohémsku prezývku Majiteľka Salóna.

Ťažký koniec
Konce, zvlášť tie životné, veru nebývajú nijaké happy endy. Ten Zorin bol obzvlášť krutý. Trpela rakovinou, chorobou automaticky i logicky spájanou s prívlastkom zákerná. Zomrela na jej následky – úplne sama na svojej chate neďaleko Bratislavy. Po pár dňoch našli jej telo rodinní príslušníci. O mesiac aj desať dní by si v ich spoločnosti na torte sfúkla šesťdesiatjeden sviečok.

Kto bola Zora Kolínska
Narodila sa: 27. júla 1941 v Kráľovej Lehote
Znamenia v horoskope: Lev a Had
Zomrela: 17. júna 2002 v Bratislave
Filmografia: Volanie démonov, Odhalenie Alžbety Báthoryčky, Stopy na Sitne, Smoliari, Šípková Ruženka, Alžbetin dvor
Nezabudnuteľné repeťácke hity: Keď bola v móde polka, Taká som, Tiahnu vozy, Zabúdaj, zabúdaj

Text: LUCIA MUŠÁKOVÁ
Foto: archív STV

© 2015 STAR production s.r.o. | Odkazy Created by ActivIT