img
Horoskop na 01.08.2014
Baran
Baran
Baran
Baran
Radšej sa dnešnú sobotu zdržte zbytočných komentárov. Mesiac je v opozícii s Uránom, ktorý je stále vo vašom znamení. Z malého slovného nedorozumenia by mohol nečakane vzbĺknuť väčší oheň. Každý má nejakú povahu, ani vy nie ste dokonalí. Až z večerného rozhovoru vyplynie zaujímavá možnosť. Môžete to využiť na uplatnenie väčšej pohody, či dokonca romantiky, hoci aj v domácom prostredí.
späť
Býk
Býk
Býk
Býk
Neberte tragicky, ak budete musieť robiť to, o čo vás požiada partnerka. Ženy budú mať zvlášť nevyspytateľnú náladu. Dnešnú sobotu vaša astrologická patrónka, planéta Venuša vyžaruje disharmonické energie s blízkymi. Navonok môžete vyzerať ako prísny puritán, vo vnútri však žijete aj v erotických fantáziách. Netvárte sa, že všetko dokážete a zvládnete, nie ste predsa stroj.
späť
Blíženci
Blíženci
Blíženci
Blíženci
Začnite vnímať realitu takú, aká v skutočnosti je. Prestaňte si stavať vzdušné zámky. Dajte veciam voľný priebeh, nesnažte sa ich mať za každú cenu pod kontrolou. Osamelé môžu nejakú osobnosť niekde objaviť. Podporia to i Urán a planéta Venuša. Asi to však nebude vhodný partner na celý život. Mali by ste zostať v pokoji a pokúsiť sa využiť trpezlivosť rodičov aj detí a nepúšťať sa na veľmi ďaleké cesty.
späť
Rak
Rak
Rak
Rak
Je potrebné, aby ste porozumeli myšlienkam svojho vnútra. Mesiac je v kvadráte s Venušou a v opozícii s Uránom. Nehádajte sa so ženami, nech sú s vami v akomkoľvek vzťahu. Nedajte sa nahovoriť na zbytočné, krásne, ale nefunkčné a nepraktické nákupy. Venuša vám dnešnú sobotu zvýrazní i erotické predstavy. Zo zdravotného hľadiska môžete očakávať určité výkyvy. Je dôležité nájsť si rovnováhu medzi odpočinkom a aktivitou.
späť
Lev
Lev
Lev
Lev
Dnešnú sobotu budete mať veľkú chuť kupovať si oblečenie alebo skrášľovať seba, či byt. Tak ako v živote, i v láske spejete k nekonvenčnosti a k extravagancii, máte radi nové a nevyskúšané veci. Niektoré veci sa vám nebudú pozdávať, ale prekonajte svoj odpor. Využite najmä váš zmysel pre jemné manipulovanie s inými. I taký bude dnešný vplyv planét Venuše a Uránu.
späť
Panna
Panna
Panna
Panna
Ak budete hľadať východiská príliš jednostranne a zaujato, iba si dnešnú sobotu narušíte vyrovnanú myseľ. Mesiac august vám prinesie skúšky, ktoré nebudú jednoduché. Ale práve ľahkosť mysle, tela i ducha sú kľúčom k ich zvládnutiu. Doma nevybuchujte pre každú maličkosť. Dnešný deň je ešte viac vhodná ľahko stráviteľná strava, ovocie, zelenina. Odriekaním rozmanitých druhov potravín si viac škodíte, ako pomáhate.
späť
Váhy
Váhy
Váhy
Váhy
Na duchovnejšom poli dnešnú sobotu, získate neoceniteľné poznatky. Nezabúdajte, že nič na svete nie je také dôležité, aby ste tomu obetovali nervy. Nerobte si ilúzie o tom, že si to niekto bude vážiť. Je dôležité, aby vás nerozptyľovali nepodstatné veci. Mohli by vás brzdiť v dosiahnutí toho, čo je pre vás dôležitejšie. Zmeny aj v psychickej oblasti. Začnite zase veriť. Oprášte dôvtip a originalitu.
späť
Škorpión
Škorpión
Škorpión
Škorpión
Dostane sa vám do rúk dôležitá listina, dokument, ktorý poodhalí tajomstvo. Možno z toho pocítite aj nepríjemnú vnútornú nervozitu, čo sa zrejme prejaví trasením rúk. Svoju naivitu ale držte trochu na uzde, zvlášť pri ohnivých znameniach. Nie všetko, čo je charizmatické a očarujúce, je aj dobré. Vyhnite sa dlhému vysvetľovaniu a konfliktné situácie riešte s chladným pokojom. Mnohé starosti a negatíva začnú pomaly miznúť z ...
späť
Strelec
Strelec
Strelec
Strelec
Otestujte si váš nový nápad na vašich známych. Nenechajte si náladu pokaziť neprajníkmi, ktorí vám závidia vašu pohodu, aj tú dnešnú, sobotnú. Vašimi problémami môžu byť tajomstvá, nepriatelia, choroby alebo omamné látky. Strach z toho, že nedokážete uživiť rodinu, môže rovnako viesť k poklesu sexuálnej aktivity. Zmeňte vzhľad. Dajte výhybku stresu a každý konflikt riešte hneď.
späť
Kozorožec
Kozorožec
Kozorožec
Kozorožec
Odložené napätia sa vo vás hromadia. Prepnite na oddychový režim, veď je sobota a vy si ho naozaj zaslúžite. Ak plánujete dovolenku alebo výlet, tak sa vydaria, ale to bude skôr závisieť od počasia, ako od vás. Ak niekam cestujete, dodržiavajte rýchlosť a predpisy, lebo všetko má iba svoje obmedzené možnosti! Nedajte sa ovplyvniť pochybnosťami iného človeka, no sústreďte sa na želaný výsledok!
späť
Vodnár
Vodnár
Vodnár
Vodnár
Usilujte sa dnešnú sobotu šikovne dostať zo situácie, keď sa na vás obrátia s takými požiadavkami, ktoré nemôžete splniť. Nasledujúce obdobie bude pre vás odmenou za to, že ste vedeli prejsť zložitým obdobím bez toho, aby ste ublížili ľuďom okolo seba. Venujte sa naplno rodine. Prinesie to ovocie a nevypočítateľný prospech a odvedie vaše myšlienky od sklamania. Víkendy sú na utužovanie rodinných vzťahov ideálne.
späť
Ryby
Ryby
Ryby
Ryby
Niektoré príčiny menšieho záujmu partnera o sex môžu byť aj fyzického, psychického, ale i planetárneho vplyvu a charakteru. Dnešnú sobotu je Mesiac je v kvadráte s planétou Venušou a v opozícii s planétou Urán. Kritická oblasť je v láske a pri nákupoch zbytočností a skrášľujúcich zákrokoch. Nehádajte sa so ženami. Drobné domáce nezhody môžu prerásť k poruchám stravovania a následne ďalším zdravotným problémom.
späť
horoskop od moneo.sk
 

Nesmrteľná Zora Kolínska

Zdielať tento článok

Nebyť jej vážneho ochorenia, nezabudnuteľná speváčka a komička Zora Kolínska by práve v deň vydania tohto článku oslávila 69. narodeniny.

Nesmrteľná Zora Kolínska

Ťažké detstvo
Zorka Kolínska si niesla v živote viac krížov, no nálepka a trauma dieťaťa odchovaného v chlade detského domova medzi nimi v skutočnosti nikdy miesto nemala. Budúcu šoumenku kukučí sploditelia neodložili do temna výchovného ústavu, ako ešte za jej života mylne informovali niektoré médiá. Strate rodiča sa však ako dieťa tak celkom nevyhla. Ako osemročnej jej pri autohavárii zomrela mama a Zorino detstvo od toho momentu tak trochu pripomínalo osudy bojaschopných hrdiniek z Dobšinského rozprávok. Otec sa druhýkrát oženil a o hladké fungovanie Kolínskych domácnosti v Poprade sa začala starať macocha. K Zore a jej staršiemu bratovi Ctiborovi neskôr klasicky pribudol i nevlastný súrodenec – sestra Lívia. Napriek bolesti a pocitom zmätku zo straty mamy a novým rodinným poriadkom sa Zora nikdy nezaradila medzi zakríknuté deti, ktoré by čušali utiahnuté v kúte triedy. Hneď od prvého stupňa základnej školy v Poprade excelovala v speve a recitovaní, zúčastňovala sa a vyhrávala všetky súťaže, do ktorých ju prezieravé súdružky učiteľky s tušením dobrého konca nasadili. V Zorinom tempe ani smerovaní sa odvtedy už veľa nezmenilo.

Krásavica Zorica

V základoškolských laviciach adaptovaný rytmus si Zora udržala i počas strednej školy, na ktorú odišla na východ –  do Košíc. Rovnako zostala svojmu aktívnemu lifestylu a cieľavedomému prístupu k životu verná i na štúdiách herectva na Vysokej škole múzických umení v Bratislave. Na dospievajúcu Zoru Kolínsku si pamätníci spomínajú jednak ako na talentované kvieťa, ambiciózneho človeka, ženu plnú života a v neposlednom rade aj ako na veľkú krásavicu. Kolínskej spolužiak z VŠMU a prvý manžel Milan Lasica (70) jej v knihe Rozhovory s Jánom Štrasserom venoval vcelku potešiteľné hodnotenie: Zora bola „veľmi fajn, príjemné dievča, pekné, praktické... vždy si vedela zorganizovať to, čo si zaumienila, a dosiahnuť to“.

Po boku Milana Lasicu
Medzi Gerlachovským štítom a Dunajom sa dodnes nájde pár spoluobčanov, ktorých doslova vyvedie z miery fakt, že Milan Lasica a Zora Kolínska tvorili niekoľko rokov pár (Zora bola Lasicova prvá vážna známosť) – a dokonca, že na to mali aj papier. Dnes už legendy, vtedy dvadsaťdva- a dvadsaťjedenročné nádejné talenty sa brali v deň herečkiných promócií. Svadba to nebola organizovaná ani zhurta, ani preto, že by sa, nedajbože, „museli“, no z čistej lásky mladí umelci svoj vzťah tiež práve nepečatili. „Mám taký pocit, že tam došlo... nechcem povedať, že k manipulovaniu... ale do istej miery áno. Zora končila štúdium herectva a vtedy absolventom dávali umiestenky do oblastných divadiel. Hrozilo jej, že pôjde do Prešova, jej sa tam nechcelo, a vtedy to bolo tak, že keby sa vydala, tak by tam nemusela nastúpiť. Ani som nevedel ako a bol som ženatý,“ spomína Milan Lasica v Štrasserovej knihe. Výsledok? Kolínska nastúpila do divadla v Trnave. Lasica manželstvo vnímal ako „nejaké provizórium“. Rozviedli sa. Po siedmich rokoch – na bratislavskom súde, bez prítomnosti verejnosti, bez hysterických scén, bez detí, len o pár rokov starší a o pár životných skúseností bohatší. Tak napríklad, aby ste vedeli, Zora Kolínska naučila Milana Lasicu neopovrhovať peniazmi ako odporným buržoáznym vynálezom, ktorého sa každý súci umelec štíti ako Picasso klasického umenia. A že mu to zostalo až dodnes.

Viac osudových mužov

Po skrachovanom vzťahu, v ktorom sa Kolínska nedočkala ani domčeka, ani psíčka, ani detičiek (čo ju podľa Lasicu, ktorý si potomkov neprial, veľmi ranilo), herečka automaticky nezanevrela na celé mužské pokolenie. Po všestrannom intelektuálovi Lasicovi rozhodne neznížila latku, ani nenačrela do úplne iných vôd. Na ďalších sedem rokov sa jej partnerom stal ďalší absolvent VŠMU, miláčik slovenských žien, osudový muž s temným hlasom, dobre že nie bájny, Juraj Kukura (63). Biele šaty číslo dva si však Zora po boku šarmantného umelca neobliekla, tie odkladala až do sklonku života. Krátko pred smrťou formálne spečatila svoj dvadsaťšesťročný vzťah s lekárom Igorom Petrom, jej skutočným životným súputníkom. Ako sa to hovorí? Do tretice všetko dobré? V osobnom živote Zory Kolínskej rozhodne.   

Umelkyňa telom i dušou
Keďže herečka nevyšla z každého vážneho vzťahu s tuctom potomkov, naplno sa mohla venovať rozvíjaniu svojho vskutku obdivuhodného talentu, ako aj budovaniu adekvátnej kariéry. Kolínska hrávala v Trnave i v bratislavských divadlách Astorka, neskôr Astorka Korzo ´90 (ktoré pomáhala zakladať) a Nová scéna, kde si vybudovala pozíciu ako nenapodobiteľná komička. Účinkovala v desiatkach televíznych seriálov i celovečerných filmov, ktoré sa, verte či neverte, na Slovensku kedysi naozaj nakrúcali. Vystupovala v kabarete Lasicu a Satinského. Spievala duety s Krajíčkom.

Generácia dnešných tridsiatnikov, ktorá ako posledná môže mať na Zoru Kolínsku nesprostredkované spomienky, si ju pamätá predovšetkým ako mierne bizarnú a na náš vkus (a kondíciu) až príliš životaschopnú dámu, spievajúcu a neskôr moderujúcu nedeľné „Nič nové na svete, dáme si Repete...“. Kolínska však nebola nijaká podivná komická figúrka, predovšetkým bola umelkyňou, a to v každom význame tohto slova. Hrala v divadle i vo filme, naspievala evergreeny a ešte aj výstavná predajňa jej obchodu s nábytkom, ktorú si po revolúcii otvorila na Kapucínskej ulici v Bratislave, jej trikrát vyniesla ocenenie za najkreatívnejšiu expozíciu a bohémsku prezývku Majiteľka Salóna.

Ťažký koniec
Konce, zvlášť tie životné, veru nebývajú nijaké happy endy. Ten Zorin bol obzvlášť krutý. Trpela rakovinou, chorobou automaticky i logicky spájanou s prívlastkom zákerná. Zomrela na jej následky – úplne sama na svojej chate neďaleko Bratislavy. Po pár dňoch našli jej telo rodinní príslušníci. O mesiac aj desať dní by si v ich spoločnosti na torte sfúkla šesťdesiatjeden sviečok.

Kto bola Zora Kolínska
Narodila sa: 27. júla 1941 v Kráľovej Lehote
Znamenia v horoskope: Lev a Had
Zomrela: 17. júna 2002 v Bratislave
Filmografia: Volanie démonov, Odhalenie Alžbety Báthoryčky, Stopy na Sitne, Smoliari, Šípková Ruženka, Alžbetin dvor
Nezabudnuteľné repeťácke hity: Keď bola v móde polka, Taká som, Tiahnu vozy, Zabúdaj, zabúdaj

Text: LUCIA MUŠÁKOVÁ
Foto: archív STV

© 2014 STAR production s.r.o. Created by ActivIT