Dnes je streda, 08.júl 2020, meniny má: Ivan
Čas čítania
2 minutes
Zatiaľ prečítané

Verdi pod holým nebom

júl 05, 2014 - 20:58
Opera pod holým nebom – opera open air. Už desiatky rokov je vo svete bežnou súčasťou letného kultúrneho života, napriek jej atraktívnosti u nás nemá tradíciu. O pár týždňov na Slovensku pribudne prvý samostatný operný festival Viva Verdi-Opera Open Air, venovaný výlučne opernej tvorbe maestra talianskej opery devätnásteho storočia Giuseppe Verdiho. Zakladateľkou a prezidentkou festivalu je KATARÍNA LÖFFLEROVÁ.
Kedy a ako vznikla táto nádherná myšlienka opery pod holým nebom? 
Myšlienka vznikla už dávnejšie, keď som ako členka Slovenského filharmonického zboru a majiteľka umeleckej agentúry navštívila  rôzne operné festivaly v  Európe. Vtedy som si uvedomila, že vo svete sú festivaly takmer  na každom kroku a účinkujú na nich naši umelci, pretože u nás takéto podujatie absentuje. Tak som sa rozhodla, že urobím niečo podobné aj  doma, na Slovensku. Nápad dozrieval niekoľko rokov, kým došlo k jeho zrealizovaniu, lebo mi napríklad chýbal vhodný festivalový priestor. Minulý rok na jeseň sa situácia zmenila, oslovilo ma mesto Trnava a ponúklo mestský amfiteáter na exkluzívne letné podujatie, akým tento festival určite je.
 
V čom je jeho exkluzivita?
Je na ňom úplne iná atmosféra, ktorá je oveľa viac  uvoľnená. Letné predstavenie je síce spoločenská udalosť, ale nepotrebujete spoločenské oblečenie ako do divadla. Prestávky sú dlhšie, asi 45- až 60-minútové, aby sa stihli návštevníci občerstviť i vymeniť si svoje dojmy.  Nezanedbateľný je fakt, že tam často prichádzajú ľudia, ktorí by inak na operu do divadla neprišli. Predstavenia pod holým nebom v noci nielenže dýchajú nevšednosťou, ale dajú sa v nich využiť aj rôzne zaujímavé efekty, ktoré nemožno vytvoriť v kamenných divadlách.
 
Prečo názov VIVA VERDI!?
Chcem tým vzdať hold tomuto talianskemu skladateľovi, ktorý si určite zaslúži titul maestro. Každý ročník prinesie jednu z jeho dvadsiatich ôsmich opier. Na prvý ročník som vybrala  operu, ktorá sa scénicky ešte nehrala na Slovensku, a tak po 160 rokoch od premiéry v Miláne bude mať Giovanna d´Arco aj slovenskú premiéru. Strhujúci známy príbeh v spojení s nádhernou Verdiho hudbou bude pre divákov nevšedným zážitkom. V roku 1992 som s mojím vtedajším zborom naštudovala túto operu pre jej koncertné uvedenie v Žiline. Bolo to prvý raz na Slovensku. Dozrel čas uviesť ju scénicky.
 
V opernom predstavení účinkujú nielen naši, ale aj zahraniční sólisti...
Pozvali sme aj zahraničných sólistov, ktorí majú túto operu vo svojich repertoároch a pravidelne účinkujú na veľkých operných scénach. V titulnej postave sa predstaví mladá sicílska sopranistka Clara Polito, newyorský rodák, tenorista Ewan Bowers v postave kráľa, otca si zahrá ďalší Talian, barytonista Sergio Bologna. Z našich sólistov sme vybrali basistu Ondreja Mráza ako anglického dôstojníka a začínajúceho tenoristu Martina Gyimesiho ako kráľovho spoločníka. Festivalový zbor i orchester je zložený z členov operných domov v Banskej Bystrici, Košiciach a Bratislave. Operu diriguje šéfdirigent Štátnej opery v Banskej Bystrici Marián Vach, ktorého považujem za odborníka na Verdiho opery, pretože ich má  všetky naštudované, jednak ich dirigoval na Slovensku aj v zahraničí, režisérom predstavenia je srbský Slovák Michal Babiak, ktorý pôsobí aj na banskobystrickej Akadémii umení, scénograf, šéf umeleckých dielní zo SND Peter Janků pripravil scénu plnú krásnych svetelných efektov. Festival je pripravený podľa typických európskych open air operných festivalov. Premiéra bude  6. augusta v trnavskom Mestskom amfiteátri, reprízy 9. a 12. augusta tiež na tomto mieste a 15. augusta sa predstavenie presťahuje do nitrianskeho amfiteátra.
 
Viac sa dočítate v SLOVENKE!
 
JANA TARINOVÁ
Foto: Daniel Kaplavka

- - Inzercia - -