Dnes je piatok, 29.máj 2020, meniny má: Vilma
Čas čítania
2 minutes
Zatiaľ prečítané

Zaľúbená neviem tvoriť

jún 25, 2012 - 15:54
Speváčka ZUZANA SMATANOVÁ má momentálne veľmi plodné obdobie. Na materstvo sa síce zatiaľ nechystá, no úspešný album Dvere a nový videoklip s názvom Dnes sa mi nič nechce o tom, svedčia o tom, že niekoľkonásobná Zlatá slávica nemieni v zbere týchto ocenení prestať.

 

Z nového klipu Dnes sa mi nechce nič sála veľmi pozitívna energia. Veľa ľudí by bralo taký deň. Ak sa aj u vás vyskytne, ako si ho užívate?
Užívam si ho presne tak, ako v klipe! Pustím si hudbu, flákam sa po byte, uvarím si čaj, niečo si prečítam, prípadne idem von s kamarátmi na kávu. Dni, keď nekoncertujem, využívam na takýto relax, aby som dobila baterky.


Vznikali pri jeho nakrúcaní nejaké úsmevné situácie
To najúsmevnejšie bolo pre mňa naučiť sa celý refrén pesničky odzadu. Chceli sme dosiahnuť efekt, pri ktorom budem otvárať ústa so správnym textom, ale veci okolo sa budú diať naopak. Bol to nápad režisérov, ktorí chceli, aby som sa takto naučila celý text pesničky, ale na to by som potrebovala minimálne mesiac, a nie dva týždne. Nadrilovala som sa to tak, že to hádam nezabudnem do konca života. Keď sme točili refrénovú pasáž a z rádia sa ozval tzv. reverz môjho spevu, členovia mojej kapely sa na tom stále smiali, tak som im rozkázala, nech idú vedľa, aby ma nerozosmievali.


Čoskoro sa začne festivalové obdobie. Čo vás všetko čaká?
Mám pocit, že tento rok odohrám azda všetky letné festivaly, ktoré sa u nás organizujú, s pár výnimkami. Veľmi sa na ne teším, pretože to je vždy moja hlavná výplň leta. Dokonca si zahrám s kapelou na veľmi známom Szigete v Budapešti, čo bude pre mňa skvelá skúsenosť.


Dobíjajú vám festivaly energiu alebo, naopak, ste po nich vyčerpaná? 
Bývajú chvíle, keď sa v noci vraciam domov alebo do hotela naozaj vyčerpaná. Hrávame aj dva festivaly za deň spolu s presunom, ktorý sám osebe vyčerpá, takže po víkende mi naozaj chýba kus energie. Kompenzujem to práve voľnejšími dňami. Na druhej strane, festivaly vedia aj dobiť energiu. Nič sa nevyrovná niekoľkotisícovému davu, ktorý jednotne skáče, naraz tlieska rukami a spieva vaše pesničky. To sú momenty, ktoré sú pre každého muzikanta darom.


Kde čerpáte energiu na nové hity, ktorých je čoraz viac...
Každý, kto niečo tvorí, musí vychádzať zo života, z vecí, ktoré ho obklopujú, ktoré sa ho týkajú, a tak to robím aj ja. Pesničky si píšem od svojich pätnástich rokov a tak, ako sa vyvíjam ja, vyvíja sa aj moja tvorba. Nevlastním doma šablónu na hity, to všetko sa nejako udeje a ja sa v konečnom dôsledku veľmi teším, že na to nemám žiadne páky, pretože to očakávanie, čo z toho bude, má svoje kúzlo.


Hovorí sa, že zamilovanému človeku to píše a tvorí samo. Ste teraz zamilovaná?
Neviem, či môžem tento mýtus potvrdiť, pretože niekto rád tvorí, keď má hlavu v smútku a prežíva stavy nostalgie a melanchólie. Myslím, že patrím skôr k týmto ľuďom. Keď som zaľúbená, múza mi väčšinou dáva pokoj, nech si to užívam.


Ste typ ženy, pre ktorú je dôležitá kariéra alebo by ste už pristali aj na nejaký rodinný kozub, manžela a dieťatko?
Zatiaľ tak vnútorne nie som nastavená, mám skôr hlavu plnú hudby a práce, som stále na cestách, prijímam nové výzvy, snažím sa zdokonaľovať v tom, čo robím. Všetko má svoj čas, takže ak ma niečo také ako rodina za nejakým rohom čaká, tak sa ma dočká.


Chystáte v tomto roku pre svojich fanúšikov ešte nejaké hudobné prekvapenie?
Tento rok chystáme s kapelou jesenné akustické turné. Robíme všetko pre to, aby to vyšlo, tak dúfame, že sa to podarí. Bude to moje prvé akustické turné s krásnou osobnou atmosférou, tak sa nechajme prekvapiť.

 
Autor: Zuzana Valovičová
Foto: Jakub Gulyas


 

- - Inzercia - -