Jubilejný 15. ročník súťaže odborných projektov Veľvyslanectvo mladých, organizovaný týždenníkom Slovenka a vydavateľstvom STAR production, opätovne potvrdil pozoruhodný potenciál a inovatívne myslenie mladých ľudí na Slovensku, ktorí svojimi projektmi môžu významne prispieť k rozvoju spoločnosti. Počas dvoch dní prezentovalo pred odbornou porotou svoje práce takmer dve desiatky študentov stredných a vysokých škôl v troch kategóriách.



Študenti gymnázií a stredných škôl sa úspešne popasovali s témami ako rozvoj športu, kultúry, turizmu, ale nebáli sa ani takých tém ako je jadrová energetika, výroba vodíka, podpora a rozvoj železničnej dopravy. Porota ocenila, že projekty boli vypracované na vysokej úrovni a aj to, že stredoškoláci bez problémov predniesli svoje práce v angličtine a v cudzom jazyku vedeli aj reagovať na otázky hodnotiteľov. „Tohto roku mladí priniesli viac inovácií, zároveň sa venovali aj tradíciám a rezonovala aj Bratislava ako hlavné mesto – ako jej pomôcť s turizmom,“ zhodnotila predsedníčka poroty Elena Kohútiková.

Práce mladých vyzdvihla aj Mária Reháková, generálna riaditeľka STARproduction a autorka projektu Veľvyslanectvo mladých. „Ďakujem všetkým zúčastneným, bola som milo prekvapená vysokou úrovňou projektov. Vymysleli a priniesli ste práce na zlepšenia kultúrneho života, zdravotníctva, športu i sociálnej oblasti. A teší ma, že sú tu študenti z celého Slovenska, od východného až po západné,“ uviedla Mária Reháková. Do Bratislavy pricestovali napríklad študenti z Prešova, zo Strednej odbornej školy gastronómie a služieb.

Odborná garantka Veľvyslanectva mladých Silvia Manduľáková, ocenila, že na podujatí odzneli témy so širokým záberom, tiež práce, ktoré vyzdvihli regióny. „Boli tu schopné projekty, čo je úplne úžasné a tiež širokospektrálne projekty – napríklad duševné zdravie,“ povedala Manduľáková. Ako sa vyjadril Ing. Andrej Žiarovský, expert na energetiku, zástupca spoločnosti VUJE, všetky práce boli na vysokej úrovni a môžu sa okamžite uplatniť v praxi.
Kto zvíťazil za humanitnú oblasť

Stredoškolská časť Veľvyslanectva mladých bola rozdelená do dvoch častí, humanitnú a technickú. V humanitnej časti prvé miesto osadili študentky Sára Ostrolucká a Mária Ďuricová zo Spojenej odbornej školy Detva – Obchodná akadémia, a to s veľmi aktuálnou témou – Podpora duševného zdravia mládeže. Druhé miesto patrí Karin Mališkovej z rovnakej vzdelávacej inštitúcie, ktorá porotu zaujala projektom Významné ženy Podpoľania. A napokon tretiu priečku v humanitnej oblasti získal projekt Uchovávanie tradícií a histórie pomocou modernej technológie. Za vskutku nezvyčajným nápadom stojí trojica šikovných dievčat zo Súkromného banskobystrického gymnázia a to Liliana Bernadičová, Linda Slobodová a Monika Šmoldasová. Tie si so sebou priniesli aj svoj produkt – na 3D tlačiarni vytlačenú postavu krojovanej ženy.
Všetci ocenení študenti získali darčeky od Železničnej spoločnosti Slovensko. Tí čo získali druhé miesto v humanitnej časti vycestujú na Bruselu, aby spoznali, ako funguje Európsky parlament – cenu venovala europoslankyňa Miriam Lexman. Študenti, čo obsadili prvé miesto v humanitnej časti dostali poukaz na trojmesačný jazykový kurz od Volis Academy – jazykovej školy.
Toto sú víťazi technického smeru

Prejdime teraz na technickú časť. Na úvod treba povedať, že stredoškoláci, čo sa prihlásili tento rok, skutočne sršali nápadmi. O čom svedčí aj fakt, že porota udelila až dve druhé miesta. Poďme sa pozrieť na víťazov. Tento raz začneme od tretieho miesta. Na tretej priečke s projektom Podpora vlakovej prepravy pre účely cestovného ruchu sa umiestnili študentky Dominika Olahová a Mária Vybošťoková zo Spojenej odbornej školy Detva – obchodná akadémia.
Ako uviedla porota, druhé miesto – s dodatkom, že ide o prvé druhé miesto, udelili trom mladým mužom – v zostave Jakub Seredy, Patrik Debnár a Andreas Ľuboš Debnár zo Súkromného banskobystrického gymnázia za tému Svetlé nápady: Veda o elektrine a žiarovkách.

A druhé miesto, v poradí ako druhé, si odnáša aj Tomáš Cák z Gymnáziá Angely Mercl z Trnavy za projekt s nezvyčajným názvom Srandoň – virtuálny asistent na cestovanie po trnavskom regióne. Treba vysvetliť, že slovo Srandoň je odvodené od slovesa srandovať a v Trnave je to dobre známa, takpovediac zabehnutá internetová postavička.
Za víťazstvo sú prijatí na univerzitu
Napokon je tu víťazná priečka v kategórii stredné školy technický smer – a tá patrí odvážnemu projektu Jadrová elektráreň – hrozba pre moju budúcnosť, alebo čistý a spoľahlivý zdroj energie – šírenie vedomostí a povedomia o udržateľnej energii. Prácu pripravila dvojica študentov – Michal Vlček a Marek Jaroslav Lehotzký zo Súkromného banskobystrického gymnázia. Ako víťazi technického smeru získali „vstupenku na vysokú školu“ – sú prijatí bez skúšok na TUKE – Technickú univerzitu v Košiciach. Túto špeciálnu cenu im odovzdala odborná garantka Veľvyslanectva mladých Silvia Manduľáková, zakladateľka neziskovej organizácie Edutech.
Aj tu dostali ocenení študenti darčeky od Železničnej spoločnosti Slovensko. Za druhé miesto obdržali bezplatné jazykové kurzy od Volis Academy. A víťazi pozvánku na návštevu Európskeho parlamentu, ktorú opäť venovala Miriam Lexman.

























foto: Milan Krupčík, Carla Šmalová