Relaxačný horúci kúpeľ je jedným z najlepších a najjednoduchších spôsobov, ako zmierniť napätie v tele a znížiť stres. V kombinácii s domácou soľou do kúpeľa si doma vytvoríte liečivú a uvoľňujúcu procedúru, s blahodarnými účinkami na telo i ducha.
Vytvorte si zloženie na mieru, či už potrebujete zmierniť stresové obdobie alebo vás trápi chrípka, každý kúpeľ si môžete namiešať podľa vlastných preferencií.
Výhody domácich solí do kúpeľa
- Lacné – Domáca výroba vám ušetrí veľa peňazí, navyše, čokoľvek, čo si vytvoríte sami, si viac užijete.
- Zdravé – Obsahujú čisto prírodné ingrediencie, vyhnete sa akémukoľvek druhu umelých farbív. Prírodný ružový odtieň himalájskej morskej soli a pár lupienkov ruží je všetko, čo potrebujete!
- Účinné – Zatočia s vráskami i celulitídou, a napokon slúžia ako prírodný antiperspirant – odstraňujú telesné pachy.
- Upokojujúce – Horčík v epsomskej soli môže pomôcť zmierniť svalové napätie
- Dekoratívne – Naaranžujte ich do sklenených nádob vedľa vane ako dekoráciu, ktorá je nielen krásna, ale aj funkčná.
- Skvelé darčeky – Vynaloženie času a úsilia na vytvorenie krásneho, nádherne voňajúceho darčeka ocení každý blízky.

Zloženie
- Epsomská soľ
Epsomská soľ – síran horečnatý, technicky vôbec nie je soľou. Na účely solí do kúpeľa však nazývame epsomskú soľ „soľou“. Krásne sa rozpúšťa v horúcej vode a uvoľňuje ióny horčíka a síranov, ktoré sa do tela vstrebávajú cez pokožku, čím pomáhajú zmierniť svalové napätie.
- Hrubá morská soľ alebo himalájska soľ
Soľ spôsobuje, že telo sa vo vode viac vznáša, čo vytvára príjemný pocit. Navyše, je bohatá na minerály, čo ocení najmä pokožka. Okrem toho pomáha pri strese, vyčerpanosti a podporuje imunitný systém.

- Sóda
Jedlá sóda pomáha rozpúšťať oleje na pokožke. Je vynikajúcim zbavovačom mastnoty, potu a odumretých častí pokožky. Pleť zostane už po niekoľkých minútach v kúpeli jemná a vláčna. Už v starom Egypte ju považovali za elixír mladosti. Kúpeľ v spojení so sódou zásaditého charakteru dokáže účinne bojovať proti prekysleniu zvonku.
- Esenciálne oleje
Nielenže vás dobre naladia vďaka príjemnej aróme, pôsobia aj liečivo. Môžete použiť akúkoľvek kombináciu éterických olejov, ktoré vám padnú vhod, napríklad levanduľový priaznivo pôsobí pri stavoch vyčerpanosti, úzkosti a pri psychickom napätí. Ak máte problémy so spánkom, ponorte sa radšej do kúpeľa z medovky, chmeľu a oregana. Problematickú pleť ozdraví soľný kúpeľ s nechtíkom, repíkom a sedmokráskami, zatiaľ čo šalvia má priaznivé protizápalové účinky.
- Sušené kvety

Pre dosiahnutie wow-efektu pridajte do soli aj niekoľko polievkových lyžíc sušených kvetov, aby boli v pohári ešte krajšie. Ak sa rozhodnete pre živé lupene ruží, pozor na to, že môžu zafarbiť vaňu. Pri odstraňovaní vám však postačí hubka nasiaknutá octom.
- Výživný olej
Nakoniec môžete do kúpeľa pridať niekoľko polievkových lyžíc oleja, ktorý by ste bežne použili pre dosiahnutie hydratovanej a krásne lesklej pokožky. Napríklad sladký mandľový olej alebo kokosový olej.
TIP: Ak sa soľ chystáte skladovať vo vzduchotesnej nádobe, odporúčame vyrezať niekoľko otvorov do hornej časti veka, aby ste zabránili hromadeniu tlaku vzduchu a explózii. Skladujte na chladnom a suchom mieste.

Prísady
- 3 šálky epsomskej soli – nájdete v každej drogérii
- 1,5 šálky ružovej himalájskej soli
- ½ šálky sódy bikarbóny
- 20 kvapiek éterických olejov – napríklad 10 kvapiek levandule a 10 kvapiek pomaranča
- voliteľné: 2-3 lyžice sušených kvetov, 2 lyžice mandľového oleja alebo kokosového oleja
Inštrukcie
Všetky ingrediencie zmiešajte vo veľkej sklenenej miske. Polovicu šálky pripravenej domácej soli pridajte do každého horúceho kúpeľa. Zmes rozvírte vo vani. Pripravte si relaxačnú hudbu, sviečky a premeňte svoju kúpeľňu na oázu pokoja. Po dvadsiatich minútach vo vode sa z vane vrátite ako znovuzrodení – zvonka aj zvnútra.

TIP: Počas kúpeľa si ponorte vlasy pod vodu na cca 2 min. Masírujte hlavu pri korienkoch. Je to účinné pre zdravé vlasy i pokožku hlavy.