ADELI Medical Center je renomované miesto na rehabilitačnú liečbu neurologických porúch. Ročne toto centrum v Piešťanoch navštívi viac ako tisíc pacientov z celej Európy. Prirodzene medzi nimi prichádza k zdieľaniu skúseností ľudí a rodín so životom s postihnutím. Nie je prekvapením, že sa neraz na pôde ADELI konštatuje, že inklúzia je veru aj vo vyspelých krajinách cudzie slovo.
Málokomu totiž napadne, aké problematické je pre nechodiaceho človeka zájsť si na dobré jedlo. Pohybové znevýhodnenie si vyžaduje prispôsobené priestory a je náročnejšie na obsluhu i na čas. Poruchy prijímania stravy sa môžu tiež stať nevítaným centrom pozornosti vo verejnom priestore a problém je na svete – stolujúca spoločnosť sa necíti pohodlne. „Nastáva situácia, keď sa ľudia so znevýhodnením cítia „očumovaní“, vylúčení, neprijatí. Ísť do spoločnosti si imobilní či nehovoriaci ľudia po negatívnej skúsenosti rozmyslia a zostávajú doma. Nakoniec si uvedomíme, že nie postihnutie, ale reakcie okolia limitujú, „postihujú“ človeka,“ hovorí Isabelle, mama už dospelej Juliette.
A práve zážitky pacientov s bariérovosťou turistických destinácií, kultúrnych stánkov a reštaurácii viedli ADELI k pokusu o zmenu. Zorganizovali sériu podujatí, ktoré spojili názov centra s niečím špeciálne chutným – delikatesami. Inklúzii a fantázii sa medze nekladú, aspoň tak by to malo byť! Aj tí, ktorých život a osud riadne okorenil, by nemali zostať zatrpknutí a užiť si trošku sladkosti!
Chuť, vkus, humor a životná sila
„Veríme, že život je plný krásnych momentov. Našim pacientom však nie sú na dosah, preto musia prísť zážitky bližšie k nim,“ hovorí konateľka ADELI Claudia Poidock. „Sme kreatívni a baví nás urobiť ľudí so znevýhodnením šťastnými, čo im nie je dopriate inde. Dúfame pritom, že šírime dobro. Nie slovami, ale konkrétnymi skutkami.“
Počas leta varili pre ľudí so špeciálnymi potrebami v ADELI postupne šéfkuchári Peter Slačka a Jaroslav Žídek, ako aj majster sveta v grilovaní – Rakúšan Adi Bittermann. Vavrínmi ovenčení tvorcovia špeciálnych kreácii sú expertmi, ako sa ukázalo, aj na to, ako nakŕmiť ľudskú dušu. „Keď človek niečo dosiahne, cíti potrebu podeliť sa. Varím so skutočným zápalom, s vášňou, od srdca,“ vyznal sa od rozpáleného grilu Rakúšan Adi Bittermann počas osláv dvadsiateho výročia ADELI a desiateho výročia Nadácie ADELI. Špeciálnu radosť z hosťovania kuchárskych hviezd mal i šéfkuchár ADELI Pavel Suchopárek: „Pripravoval som jedlá po celom svete, tiež pre významných ľudí. Ale to, čo zažívam pri práci v ADELI, dáva mojej práci ešte hlbší zmysel.“
Šéfkuchár Žídek prekvapil vylepšeným receptom
Do tretice, návšteva Jaroslava Žídeka zasa zanechala u hostí v ADELI hlbokú stopu práve výberom prezentovaného pokrmu. Uprostred marhuľovej sezóny si zvolil marhuľové guľky. Jeho kulinárskym prekvapením bolo, že knedlíčky skrývali v marhuli nie kôstku, ale kúsok marcipánu. Posypané drveným perníkom a zaliate opraženým maslom sa marhuľové knedlíky stali hitom večere aj večera. Nie jeden hosť z nemecky hovoriacich krajín zmenil svoj názor na knedlíky, ktoré dovtedy považovali za dezert pre deti.
Fine dining ako ocenenie pre rodiny
„Fine dining v ADELI je udalosťou spojenou nielen s vynikajúcim servisom, ale je i vzdanie holdu rodinám, ktoré sa v jednom kole, 365 dní v roku točia v starostlivosti o znevýhodneného člena rodiny. Túžime, aby sa aj oni cítili ocenení,“ vysvetľujú organizátori. Dôraz na dobré, kvalitné a zdravé jedlo nie je náhodný. Kvalitná strava je základným pilierom zdravia, energie a obnovy síl. Platí to pre zdravých ľudí a pre ľudí s ochoreniami niekoľkonásobne! „Priateľské vzťahy a vzájomná podpora sú pre našich pacientov soľou nad zlatom. Chceme, aby sa tu každý cítil ako súčasť našej rodiny,“ zhodujú sa na charaktere svojho snaženia ľudia z tímu ADELI.
Prečo organizujeme ADELICIOUS?
Séria podujatí ADELICIOUS je naša „chuťovka“! Veríme, že k pevnej vôli a dôslednej rehabilitácii patrí aj čas na oddych. Prepájame rodiny so špeciálnymi potrebami s esenciou života: nápaditým jedlom, umeleckými zážitkami, skvelou spoločnosťou. Podujatia pod taktovkou kuchárskych osobností sú jedna z mála spoločenských príležitostí pre našich hostí. V napätí očakávame privítať v kruhu pacientov ďalšie kuchárske hviezdy!
Skvostný karfiol
Skvelý šéfkuchár Peter Slačka nás „šokoval“ skvostným receptom z karfiolu. Čítate dobre! Naozaj môže byť z karfiolu elegantné jedlo! Tu je recept:
Karfiol Au Gratin podľa Petra Slačku
4 porcie
Ingrediencie: 500 g karfiolu, 700 g zemiakov, soľ, pór, 100 g masla, 700 g smotany (36%), 100 g strúhaného parmezánu, 150 g mozzarelly, 80 g extra panenského olivového oleja, 50 g hľúzovkovej pasty, 100 g blanšírovaných lieskovcov, 100 g cukru, 50 g medu, 50 g jablčného octu, muškátový orech,
nálev: 300 g karfiolu, 100 g cukru, 200 g jablčného octu, 300 g vody, klinčeky, nové korenie, cukor
P O S T U P
Gratin
Karfiol a zemiaky očistime. Smotanu necháme prevariť, odstavíme posolíme, pridáme koreniny a hľúzovkovú pastu. Karfiol a zemiaky nakrájame na „mandolíne“ na plátky asi 2mm do veľkej misy. Pridáme mozzarellu pokrájanú na kocky a parmezán. Rovnomerne rozložíme na plech, zalejeme smotanou s hľúzovkovou pastou a na vrch uložíme plátky alebo kopčeky masla a posypeme zvyšným parmezánom. Pečieme na 160 stupňoch do zlato-hneda zhruba 45-60 minút. Oddych cca 35minút
Lieskovcové praliné
Orechy upečieme do zlato-hneda na 180 stupňov Celzia asi 9-11min. Spravíme si karamel a orechy zalejeme. Vychladenú zmes nasekáme.
Nakladaný karfiol
Karfiol očistíme a rozdelíme na malé ružičky. Do hrnca dáme cukor, ocot, vodu a koreniny, privedieme k varu a hmotou zalejeme karfiol. Necháme vychladnúť. Jablčný ocot a med zmiešame v kastróliku, privedieme k varu, varíme 10 minút a necháme vychladnúť.
Videorecept prosím nájdete tu:
Spracované: vm
Foto: ADELI