Piešťanské liečivé bahno je svetoznáme, vyhľadávajú ho Slováci aj pacienti zo zahraničia. Na jednom mieste nechcú preto stáť ani Kúpele Piešťany. V rozhovore s generálnym riaditeľom kúpeľov Petrom Bednarčíkom hovoríme aj o tom, čo nové prinesú pacientom.
Dá sa povedať, že ste klenotom medzi slovenskými kúpeľmi. Chodia k vám dokonca pacienti z Izraela a Blízkeho východu. Čomu vďačíte za to dobré meno? Prečo sú Piešťany stále také žiadané?
Určite sme špecifickí tým, že máme spojenie peloidu – nášho bahna, ktoré pochádza z naviatych spraší z blízkeho kopca Banky, v kombinácii s našou geotermálnou liečivou vodou. To je ten dôvod, prečo sme možno klenotom a prečo to našim hosťom pomáha. Prírodné liečivé zdroje sú tu už od nepamäti. O rozvoj kúpeľov sa významne zaslúžila rodina Winterovcov – bratia Ľudovít a Imrich. Myslím, že sa nám darí nadväzovať na odkaz, ktorý nám tu títo dvaja výnimoční páni nechali. Výnimoční nielen pre Piešťany, ale pre samotné slovenské kúpeľníctvo.
Peloidy to je látka, z ktorej vy získavate liečivé bahno. Ako sa vlastne dostane až k pacientovi? Údajne tu máte najväčšie bahenné centrum v Európe…
Či je najväčšie, to neviem, ale isté je, že my si naše sírne bahno sami vyrábame, respektíve pripravujeme. Najprv sa ťaží z obtokového ramena rieky Váh, kde sa nachádzajú prirodzené vývery. Potom 10 až 14 mesiacov zreje v našej geotermálnej vode, presnejšie tento proces prebieha v špeciálnych zrecích bazénoch. Následne ho prevážame do našej bahennej kuchyne, kde sa zohrieva a až potom sa aplikuje našim klientom, hosťom.
No, kúpele nestavajú len na bahne. Posúvate sa dopredu a chcete zaviesť liečebný program pre pacientov s Parkinsonovou chorobou a pre ženy liečbu osteoporózy.
Áno, sú to jedny z posledných dvoch noviniek. My, a aj majitelia, si uvedomujeme, že pokiaľ chceme ponúkať nové liečebné metódy, tak musíme reagovať na to, čím spoločnosť momentálne, obrazne povedané, trpí. Aké choroby najviac trápia ľudí. Samozrejme, hlásime sa aj k tomu, čo tu bolo, čo tu už je roky. Potrebujeme sa však pozerať dopredu a rozširovať si obzor. Tak, ako sa mení spoločnosť, musí sa meniť aj kúpeľníctvo, musí reagovať na zmeny v spoločnosti.
Jednou z prvých lastovičiek je liečba Parkinsonovej choroby. Tu sa však musím opraviť – Parkinsonova choroba sa nedá vyliečiť, bohužiaľ. Zatiaľ tak ďaleko ešte nie sme. Vieme však spomaliť jej progres. To znamená, že vieme pacientovi ponúknuť dlhší čas v produktívnom živote, v období, kedy sa môže postarať sám o seba. Máme zatiaľ za sebou prvú časť klinickej štúdie týkajúcu sa Parkinsonovej choroby. Druhá prebieha v súčasnosti pod vedením našej primárky MUDr. Aleny Korenčíkovej. Už teraz, po prvej štúdii, môžeme povedať, že to funguje. Stav pacientov s Parkinsonovou chorobou sa klinicky zlepšuje, sú na tom omnoho lepšie. Ja pevne verím, že ideme správnou cestou.
Parkinsonova choroba je ozaj závažné neurodegeneratívne ochorenie, s akými odborníkmi spolupracujete na tomto projekte?
Áno, v projekte nie sú len kúpele samotné. Spolupracujeme s Jesseniovou lekárskou fakultou v Martine, ktorá patrí pod Univerzitu Komenského v Bratislave. Spolupracujeme s odborníkmi, ako je doc. RNDr. Martin Kolísek, Dr.rer.nat., prof. MUDr. Štefan Sivák, PhD. a doc. MUDr. Milan Grofik, PhD. Takisto spolupracujeme s Prírodovedeckou fakultou Univerzity Komenského. Univerzitných a vedeckých pracovníkov je do daného projektu zapojených viac a pevne veríme, že toto je cesta, ako kúpeľníctvo viac rozšíriť, propagovať a prinášať holistický prístup k pacientovi. Na Slovensku je veľmi veľa kúpeľov, zdrojov minerálnych liečivých vôd a tento potenciál treba využiť.
Je to ozaj veľmi zaujímavý nápad. Mimochodom, kto prišiel na tú myšlienku, že Kúpele Piešťany by mohli pomáhať aj ľuďom trpiacim Parkinsonovou chorobou?
Je to výsledok spolupráce docenta Kolíska a našej primárky MUDr. Aleny Korenčíkovej, a aj spolupráce medzi primárkou a docentom Milanom Grofikom, ktorý je podpredsedom Sekcie extrapyramídovych ochorení Slovenskej neurologickej spoločnosti a pacientskou organizáciou Spoločnosť Parkinson Slovensko. Čiže, múdre hlavy sa dali dokopy a začali rozmýšľať nad tým, ako pacientom pomôcť. Ide o 20-tisíc pacientov. Počet chorých stúpa, bohužiaľ. Parkinsonova choroba už nie je ojedinelá diagnóza, postihuje čoraz väčšie percento populácie. Rozhodli sme sa na to zareagovať. Skúsime to tým, že chorým ponúkneme lepšiu kvalitu života.
Kúpele Piešťany nechcú ísť cestou wellness – víkendových pobytov, ale vašou stratégiou sú klasické kúpeľne pobyty a ich predlžovanie. Prečo ste sa takto rozhodli?
Tu by som to zobral trošku zo širšej perspektívy. Kúpele na Slovensku sú považované za medicínske zariadenia s tým, že sme určitým spôsobom nemocnica a aj hotel. Ako nositelia nových trendov – trendsetter, sme sa v Piešťanoch rozhodli, že pôjdeme medicínskou cestou. Práve tu vidíme obrovský potenciál, ako ľuďom pomáhať. Wellness ako taký je v dnešnej dobe veľmi obľúbený. Ale wellness nelieči. Je určený na oddych, relaxáciu. My sa však sústreďujeme na ľudí, ktorí majú zdravotné problémy, reálne potrebujú zdravotnú pomoc – liečbu. A tým sledujeme aj ďalší problém, ktorý je na Slovensku. Dnes je nedostatok zdravotného personálnu – lekárov, terapeutov. Chceme preto zatraktívniť toto povolanie, pretože v súčasnosti nie sú lekári vzdelávaní v tom, že aj liečivé prírodné zdroje dokážu pacientovi pomôcť. Zaoberáme sa aj holistickým prístupom k pacientovi. To znamená, že k pacientovi pristupujeme ako k celku. Kúpele sú na jeho strane a bojujú spolu s pacientom proti ochoreniu, zdravotným problémom. To je podstata myšlienky, prečo nejdeme cestou wellness. Ideme do oblasti medicíny, balneoterapie, fyzioterapie, neurológie a reumatológie. Chceme byť stále medicínskym zariadením a k tomu sa hrdo hlásime. A aj naši majitelia to vnímajú presne takto.
Patria pod vás aj Kúpele Smrdáky, ktoré sa špecializujú predovšetkým na liečbu kožných ochorení. Predstave ich však bližšie, na čo tam kladiete dôraz?
Smrdáky sú charakteristické výnimočnou minerálnou vodou s veľkým obsahom sírovodíka, ktorá pomáha hlavne pacientom so psoriázou a atopickým ekzémom. Po absolvovaní nášho 28-denného liečebného pobytu je pacient až desať mesiacov v remisii. Liečba v našich kúpeľoch je bezpečná, pri správnom nastavení procedúr nepoškodí organizmus a dá sa využívať opakovane.
Ak sa chcú kúpele udržať, určite na tom musia byť dobre aj ekonomicky. Zrejme sa vám darí aj v tomto smere…
Aj pre nás platí, že musíme mať profitabilný biznis. Z tohto pohľadu sú Kúpele Piešťany trošku inými kúpeľmi ako ostatné na Slovensku. Naše podnikanie máme diverzifikované tak, že 30 percent k nám prichádza cez zdravotné poisťovne a 70 percent od samoplatcov zo Slovenska a zahraničných trhov. Naše obchodné oddelenie je veľmi aktívne a oslovujeme stále nové a nové zahraničné trhy. Pritom pre nás platí veľmi dôležitá podmienka, aby nám liečebné procedúry, ktoré poskytneme klientom, prinášali profit. Ak to zhodnotím celkovo, Kúpeľom Piešťany sa celkom darí, a som tomu úprimne rád. Je to zásluha všetkých zamestnancov našich kúpeľov – od prevádzkových, administratívnych, medicínskych až po vedenie spoločnosti. Hlásime sa k tomu, že kúpeľníctvom sa dá predchádzať rozličným chorobám, ktoré trápia našich hostí. Myslím si, že aj pre štát je dôležité, aby sa ochorenie liečilo v zárodku, najlepšie, aby sa mu predchádzalo. Lebo v konečnom dôsledku vďaka tomu naša spoločnosť a ekonomika dokáže ušetriť nemalé finančné prostriedky.
Viera Mašlejová
Foto: Slovenské liečebné kúpele Piešťany, a. s.