Aká je budúcnosť stravovania detí na Slovensku? Prepojenie školských jedální s miestnymi farmármi sa stáva realitou. Slovenské školské jedálne prechádzajú významnou transformáciou vďaka inovatívnym projektom, ktoré sa zameriavajú na zlepšenie kvality stravovania detí a podporu miestnych farmárov. Iniciatíva “Klíma ťa potrebuje” a program “Skutočne zdravá škola” vedú cestu k udržateľnejšiemu a zdravšiemu verejnému stravovaniu. Tieto aktivity môžu realizovať vďaka financovaniu a podpory Európskeho klimatického paktu.
Zdravá strava pre deti, podpora lokálnej ekonomiky a udržateľné stravovanie
Iniciatíva “Klíma ťa potrebuje” zorganizovala sériu facilitovaných stretnutí, na ktorých sa stretli zástupcovia škôl, miestni farmári, distribútori a mestskí predstavitelia. Hlavným cieľom týchto stretnutí bolo vytvorenie nového systému, ktorý by zlepšil prepojenie medzi školami a miestnymi dodávateľmi potravín. Cieľom je vyššia kvalita jedál pre školákov a podpora lokálnej ekonomiky. „Projekt sme realizovali so štyrmi hlavnými cieľmi. Prvým cieľom bolo práve prepojenie lokálnych farmárov so školami, druhým cieľom bolo znížiť plytvanie potravinami, tretím cieľom bolo nastaviť systém verejného obstarávania alebo nákupu potravín tak, aby sa doň mohli zapojiť lokálni farmári a štvrtým cieľom bolo vzdelávať verejnosť a školy o tom, čo je to udržateľné stravovanie,“ uviedla Zuzana Kupcová z projektu Klíma ťa potrebuje.
Skutočne zdravá škola: Vzdelávanie o výžive a pôvode potravín
Projekt “Skutočne zdravá škola” sa zameriava na integráciu zdravých stravovacích návykov do školských jedální a vzdelávanie detí o význame výživy. Tento projekt podporuje používanie miestnych a sezónnych potravín, čím prispieva k zníženiu uhlíkovej stopy a podpore lokálnej ekonomiky. „Chceme, aby deti dostávali nielen zdravé jedlá, ale aby sa aj naučili, odkiaľ potraviny pochádzajú, a prečo je dôležité podporovať miestnych farmárov,“dodáva Zuzana Kupcová z Klíma ťa potrebuje a ambasádorka Európskeho klimatického paktu.
Prepojenie s cieľmi Klimatického Paktu
Tieto iniciatívy sú financované aj vďaka Európskemu klimatickému paktu, ktorý sa zameriava na boj proti klimatickým zmenám a podporu udržateľného rozvoja. Klimatický pakt aj na Slovensku podporuje akcie, ktoré prispievajú k zníženiu emisií skleníkových plynov a presadzuje udržateľné poľnohospodárstvo. Integrácia miestnych a sezónnych potravín do školských jedální je konkrétnym príkladom, ako môžu školy prispieť k týmto cieľom. „Vieme, že v rámci zákona by školy mohli alebo nejaká časť škôl mohla nakupovať priamo od lokálnych farmárov, avšak ide o to, ako je ten nákup nastavený napríklad na meste, ktoré spravuje danú školu, či je to škole umožnené. V rámci systému a v rámci zákona sme zistili, že možné to je, takže je potrebné vzdelávanie ľudí, ktorí nákupy realizujú. Čaká nás ešte dlhá cesta k tomu, aby školské stravovanie bolo skutočne udržateľné, ale už teraz vieme o niektorých veľmi konkrétnych krokoch, ktoré by sme mohli urobiť,“ uzavrela Zuzana Kupcová.
Budúcnosť školského stravovania
Cieľom iniciatívy Klíma ťa potrebuje a taktiež programu Skutočne zdravá škola je vytvorenie platformy, ktorá by umožňovala systematickú podporu distribúcie lokálne produkovaných potravín do školských jedální. Školské jedálne by mohli začať ponúkať sezónne potraviny, ako napríklad domáce vajíčka alebo jablká od blízkych farmárov, čo by podporilo miestnu ekonomiku a zlepšilo kvalitu stravy pre deti. Okrem toho, zvyšovanie povedomia o výhodách konzumácie lokálnych a čerstvých potravín by mohlo prispieť k zdravšiemu životnému štýlu detí.
Navrhované opatrenia iniciatívy Klíma ťa potrebuje:
- Vytvorenie krátkeho dodávateľského reťazca medzi miestnymi výrobcami potravín a školami v regióne.
- Zníženie množstva potravinového odpadu v školských jedálňach.
- Dosiahnutie zmien v systéme zásobovania škôl: Zlepšenie logistických a distribučných procesov na podporu lokálnej ekonomiky.
- Podpora vzdelávania a udržateľného stravovania: Vzdelávanie personálu a žiakov o výhodách konzumácie lokálnych potravín.
Európsky klimatický pakt vytvorila Komisia ako súčasť Európskej zelenej dohody. Je hnutím ľudí, ktorých zjednocuje spoločné poslanie vybudovať udržateľnejšiu Európu a pomôcť EÚ dosiahnuť do roku 2050 klimatickú neutrálnosť. Klimatický pakt spája jednotlivcov, komunity a organizácie v úsilí bojovať proti zmene klímy a prispôsobiť sa jej dopadom.