Záhrady sú prirodzeným domovom pre mnohé vtáky. V zime – najmä počas tuhých mrazov, však operence zápasia s nedostatkom potravy. Prečo im teda nepomôcť prikrmovaním. Ako na to?
Začnime najprv lokalitou, teda miestom, kde umiestnite kŕmidlo pre vtáky. Aj to je totiž dôležité. Podľa odborníkov zo štátnej ochrany prírody, kŕmidlo by sme nemali umiestniť blízko frekventovaných ciest, hrozí totiž stret s autom, keď budú vtáčiky prilietať za potravou. Tiež nie je vhodné, ak sú kŕmidlá pri veľkých presklených plochách, do ktorých vtáctvo zvykne narážať. Strom, na ktorý umiestnite „jedáleň pre vtáčatká“, vyberte taký, ktorý nie je obkolesený krovinami. Pretože v kríkoch by sa mohli skrývať predátori – najmä mačky. Tie totiž rady lovia vtáčiky. Z tohto dôvodu treba kŕmidlo umiestniť do výšky minimálne 1,5 metra nad zemou. Vtáci všeobecne majú rady dobrý rozhľad, vyberte preto strom, pod ktorým je len trávnik a, ktorý je od ďalšieho stromu vzdialený aspoň dva metre.
„Menu“ pre vtáčiky
Teraz sa dostávame k najdôležitejšej otázke a, to – čím prikrmovať vtáctvo.
Najlepšou a najdostupnejšou komoditou sú semená slnečnice. Nezáleží na tom či sú čierne alebo takzvane žíhané. Slnečnicu môžete kombinovať do zmesi s inými semenami. Napríklad z repkou olejnou, konopným, či ľanovým semenom, prosom, zrnom pšenice, dokonca aj so semenom maku.
Sýkorky a ďatele obľubujú aj orechy – vlašské alebo lieskové a loj, najlepšie hovädzí. Drozdy a chochláče majú zase rády jabĺčka. Ak chcete do svojej záhrady vyslovene nalákať sojky, určite pridajte do kŕmidla spomínanú kukuricu. Také sýkorky majú rady aj ovsené vločky a oriešky. Pinky a strnádky si okrem pšenice rady pozobú aj jačmeň. Hrdličkám záhradným ponúknete drvenú kukuricu. Stehlíky nalákate na semená maku.
Zakázané „pochúťky“
Dôležité je tiež vedieť, čo vtákom určite nedávať. Rozhodne operencom nikdy nedávajte pečivo. Iste, ony ho rady s chuťou zobú, no nie je to pre nich zdravé. Pečivo v žalúdku vtáctva totiž kvasí. Rovnako sa vyvarujte soleným, koreneným, praženým a údeným potravinám. Čiže, zbytky z jedla rozhodne nepatria do kŕmidla pre vtáky. Aj keď sa to zdá trošku nevšedné, odborníci odporúčajú kŕmidlá pre divé vtáctvo tiež pravidelne čistiť a udržiavať v dobrom stave. A majte nás zreteli aj to, že všetky druhy vtákov sú chránené zákonom, preto ich nechytajte a nemanipulujte s nimi.
Počas odmäku „diétnejšie“
Pre prikrmovanie platí, že sa semená do kŕmidiel dávajú len v čase nepriaznivého obdobia – teda v zime. Je zakázané prikrmovať vtáky, keď je dostatok potravy v prírode. Keď teplota klesne pod nulu, nasneží, alebo sa tvorí srieň, môžete začať s prikrmovaním. Keď sa oteplí, nastane odmäk, vtedy intenzitu kŕmenia znížte. A naopak, keď udrú silné mrazy, môžete týmto lietajúcim hladošom pridať. Hneď ako prichádza jar a vtáctvo začína spievať, s prikrmovaním prestaňte. Pretože, ak by ste pokračovali, vtáky by zleniveli. Veľmi rady by vaše kŕmidlo navštevovali aj počas leta. Sú to však prírodné živočíchy a potrebujú sa živiť tím, čo im dáva príroda. Umelým prikrmovaním im môžete aj poškodiť. Napríklad, ak by ste sýkorkám počas leta ponúkali slnečnicové semena, ich mláďatá by mohli zahynúť alebo by sa mohli narodiť s určitými deformáciami.
Pozorujte, spoznáte
Že vlastne okrem sýkorky nepoznáte iné druhy vtáčikov? Nič to, práve na kŕmidle sa to môžete naučiť. Proste, zahrajte sa na ornitológov – amatérov. Pozorujte, kto prilietava, podľa obrázkov v časopisoch, či na internete, si porovnajte jednotlivé druhy. Oplatí sa to, takto sa naučíte, aké druhy vám vlastne lietajú po záhrade.
Drevené lepšie, ako plastové
Okrem správneho výberu vtáčieho jedálnička, je dôležitý aj správny tvar kŕmidla. Či už ho budete kupovať, alebo sa ho chystáte sami zostrojiť, je dobré poznať hlavné zásady.
Správny tvar kŕmidla zabezpečí funkčnosť a dostupnosť semien pre vtáky. Platí, že musí byť predovšetkým skonštruované tak, aby sa vám ľahko dosypávalo krmivo. Dôležité je tiež, aby krmivo bolo chránené pred navlhnutím, teda, aby naň nesnežilo. To zabezpečíte tak, že bude mať striešku. Vyplatí sa, ak má aj bočné lišty, lebo vtedy semena neodfúkne vietor. Podľa zoológov, farba kŕmidla nehrá žiadnu úlohu. Plastové z fliaš sa neodporúčajú, pretože tam sa zmestí len jeden vtáčik.
Spracovala vm, zdroj Štátna ochrana prírody SR
Foto: shutterstock