Boja neúspechu v škole a majú strach zo samoty. Značkové oblečenie pre ne nie je také dôležité, ako sa všeobecne predpokladá. Dôležitá je pre ne napríklad aj viera, dokonca viac ako prístup na internet.
Toto a ďalšie zaujímavé zistenia vyplynuli z celoslovenského prieskumu „Prieskum názorov detí 2025“, ktorý od novembra minulého roka do februára 2025 uskutočnil Úrad komisára pre deti. Výskum robil úrad s odborníkmi z Trnavskej univerzity v Trnave, Katolíckej univerzity v Ružomberku a z Vysokej školy zdravotníctva a sociálnej práce sv. Alžbety v Bratislave. Do prieskumu zahrnuli žiakov siedmych ročníkoch základných škôl, teda dvanásť- až trinásťročné deti. Žiaci odpovedali prostredníctvom elektronického dotazníka priamo v triedach za prítomnosti vyškolených anketárov. Ide o vzorku 1120 žiakov z celkového počtu 53 799 detí. Odborníci zahrnuli rovnaký počet chlapcov i dievčat. Do vzorky sa dostalo šesťdesiat sedem škôl z celého Slovenska. Z výskumu vyplynulo, že tri štvrtiny z nich žijú vo vlastnej rodine s otcom a mamou. Celkovo ide už o druhý takýto výskum, ktorý organizoval Úrad komisára pre deti, ten prvý sa robil v postcovidovom období v roku 2022.

Osobné priateľstva odtlačili online kamarátov
Poďme si podrobnejšie rozobrať, čo výskum zistil. Na otázku, s kým sa cítiš bezpečne, 96 percent žiakov odpovedalo, že s mamou. Bezpečie u otca by hľadalo 93 percent opýtaných siedmakov. Rovnaké poradie osadili rodičia aj pri otázke, ktoré osoby sú pre ne dôležité. Za mamu sa vyslovilo 98 percent, za otca 95 percent anketovaných detí. Celkovo sú mama, otec, súrodenci a starí rodičia v oblasti vzťahov najdôležitejšími osobami pre deti. Autori výskumu upozorňujú, že vzrástla dôležitosť otcov, dostali sa na druhé miesto za mamu, pričom predbehli starých rodičov. Vzrástla aj dôvera detí voči otcom aj voči kamarátom. Zaujímavé je, že online priateľstvá nemajú takú mieru dôležitosti a dôvery u detí, ako sa všeobecne predpokladá. A naopak, ukázala sa dôležitosť osobných kontaktov – oproti prvému prieskumu, ktorý bol realizovaný v roku 2022. Celoslovenský prieskum tiež zistil, že ak zlyháva rodina, učitelia sú pre deti veľmi dôležité osoby. Najmenej bezpečne sa deti cítia s online kamarátmi. Najmenší pocit bezpečia vykazujú deti žijúce len s jedným rodičom alebo v CDR – Centrách pre deti a rodiny (niekdajšie detské domovy).Kamaráti sú dôležitejší pre dievčatá než pre chlapcov.

Z čoho majú strach, čo je pre ne hrozba
Až 55 percent siedmakov uviedlo, že má najväčší strach z neúspechu v škole. Na druhom mieste je strach zo samoty a opustenosti. Zaškrtlo ho až 52 percent žiakov. Každý druhý – presne 51 percent, má strach, odlúčia od jedného alebo oboch rodičov.Za ohrozenie deti označili depresie a úzkosť. Z dotazníka vyplynulo, že siedmaci vnímajú ako najväčšie ohrozenie uvedené psychické problémy. Až za bolesťami duše je šikana, o ktorej sa v poslednej dobe tak veľa hovorilo. Výskum zistil, že obeťou šikanovania minimálne dvakrát za mesiac bolo 8,7 percenta žiakov. Pričom v Bratislave, Košiciach a Poprade to bolo nad 10 percent.

Viera zabodovala, a hneď po prvýkrát
V celoslovenskom prieskume sa autori pýtali detí aj na to, ktoré veci považujú v živote za dôležité. Až 97 percent uviedlo, že je to zdravie – byť zdravý je pre deti najdôležitejšie. Na druhom mieste sa umiestnilo vzdelanie – respektíve potreba, chcenie mať dobrú školu. To uviedlo 92 percent detí. Na treťom mieste – možno prekvapivo, možno nie, sa umiestnilo jedlo. Že sú deti gurmáni dokázali tým, keď jedlu, stravovaniu pridelili rovných 90 percent. No, takpovediac dobré papaníčko vedia vyvážiť športom. Pre 81 percent je totiž dôležité mať dobré možnosti pre športovanie. Po prvýkrát mohli žiaci v dotazníku zaškrtnúť aj vieru. V celkovom hodnotení sa dostala na piate miesto so 78 percentami. Povšimnutia hodné je, že viera predbehla sociálne siete, teda prístup na internet, ktorý za dôležitý považuje 72 percent siedmakov.No, nemôžeme si tu až tak fandiť, pretože na druhej strane výskum zistil, že až 48 percent detí trávi na sociálnych sieťach viac ako štyri hodiny denne! Dobrou a zrejme aj prekvapivou správou je, že deti považujú za najmenej dôležité značkové oblečenie.
Viera Mašlejová
Foto: ÚKPD