Doba sa mení, a to, žiaľ, nie je len otrepané klišé, ale prostý fakt. S tým rozdielom, že dnes jej to ide akosi rýchlejšie. S príchodom technológií a umelej inteligencie tu máme digitálnu revolúciu a to je priveľké sústo aj pre dospelú populáciu, nieto pre seniorov. Tí v tomto kontexte patria k jednej z najzraniteľnejších skupín.
O pripravovanom programe Smart Senior a 21-dňovom tréningovom denníku sme sa porozprávali s jeho autorkou Dagmar Bruckovou z Kogneo, akadémie vzdelávania dospelých a seniorov.
O čom je program Smart Senior a ako má pomôcť seniorom?
Ide o 21-dňový tréningový denník digitálnych zručností, ktorého cieľom je povzbudiť seniorov k tomu, aby sa spriatelili so svojimi digitálnymi zariadeniami a aby si vďaka nim zjednodušili život.
Mnohí seniori sa smart technológiám bránia. Ako ich motivovať k tomu, aby prekonali svoj odpor?
Aj vďaka tréningovému denníku im chceme ukázať, že nie je sa čoho báť. Nemôžu totiž nič stratiť, iba získať. Stačí, ak dostanú trošku podpory od nás digitálne zdatnejších a naučia sa s technológiami pracovať a využívať ich vo svoj prospech. Zároveň tak vďaka smart technológiám dokážu lepšie udržať krok s dobou a nájsť si spoločné témy s vnúčatami. Dobu 21 dní sme zvolili preto, lebo približne za túto dobu si ľudský mozog osvojí nový návyk. Veríme, že sa nám podarí zmeniť ich uhol pohľadu, aby namiesto strašiaka videli v smart technológiách šikovného pomocníka.
Ako program prebieha a kde sa môžu seniori prihlásiť?
Seniori, ktorí prejavia záujem o tréning digitálnych zručností, sa môžu zaregistrovať na našej stránke https://kogneo.org/smart-senior/. Zapojiť sa môžu seniori z celého Slovenska. Každý deň na nich čaká krátka úloha, ktorá im nezaberie viac ako 15 – 20 minút zo dňa. Na každý deň majú aj bonusovú, náročnejšiu úlohu, ale samozrejme nič im nebráni urobiť si obe. Od momentu, kedy im tréningový denník pristane v e-mailovej schránke môžu začať s tréningom digitálnych zručností.
Zvládnu to seniori aj sami?
Do denníka sme zakomponovali rolu mentora, ktorou má byť blízka osoba – vnúčatá, kamaráti či deti. Tí by im mali v procese pomáhať a v situácii, ak sa na niečom zaseknú alebo to nebudú vedieť vyriešiť sami, majú k dispozícii niekoho, kto im pomôže a motivuje ich, aby ich trénovanie neodradilo. Zároveň tým vzniká priestor na vzájomnosť, sociálny kontakt a generačnú blízkosť. V prvej fáze seniora mentoruje vnúča alebo iná digitálne zdatná, blízka osoba. V druhej fáze po tom, ako na konci programu získajú certifikát Smart Seniora, sa môžu aj oni stať mentormi pre svojich rovesníkov, ktorí sú na tom podobne, ako boli oni na začiatku. Tým pádom nadobudnuté znalosti môžu nielen šíriť, ale aj si ich hlbšie ukotviť.
Čo bolo najväčšou výzvou pri tvorení denníka Smart Seniora?
Náročné bolo nastaviť metodiku a zvoliť pre seniorov zrozumiteľný jazyk. Denník sme testovali a pýtali sa seniorov, čo by sa im najviac hodilo a čo najviac potrebujú, čo nás pri tvorení usmernilo.
Čo vás inšpirovalo k vytvoreniu tréningového denníka Smart Seniora?
Mám 88-ročnú babku, ktorá žije na druhom konci Slovenska. Ja žijem v hlavnom meste a navyše aj dosť často cestujem. Keďže s ňou chcem ostať v kontakte, bolo pre mňa dôležité, aby ovládala aspoň základy digitálnych zručností. Rozmýšľala som, ako to urobiť a postupne sme s tímom tento nápad dotvorili.

Obr. Zdroj: Kogneo, https://kogneo.org/budte-o-krok-vpred-nastartujte-svoje-digitalne-zrucnosti/
Pre koho je program určený?
Chceli sme pomôcť seniorom, ktorí majú smart zariadenie (smartfón alebo tablet), ale nevedia sa v ňom orientovať. Zvolili sme aj tlačenú formu, aby denník mohli používať ako tlačený návod pred sebou. Denník si môžu seniori vytlačiť alebo navštíviť niektoré z prezenčných podujatí, kde ho dostanú v tlačenej verzii.
Kde môžu seniori po skončení programu využiť nadobudnuté znalosti?
Denník je navrhnutý tak, aby tieto znalosti dokázali seniori využívať priamo v praxi. Zároveň im dáva priestor klásť konkrétne otázky, lebo inak by nevedeli vôbec na čo sa pýtať. Jeho súčasťou je aj Slovník dotykov (názov inšpirovaný dotykovou obrazovkou), ktorý im vysvetlí základné termíny digitálneho jazyka. Tiež sme pripravili mapu základných aplikácií, ktorá ich informuje o tom, čo rôzne aplikácie poskytujú alebo aké aplikácie sú dostupné v ich zariadení.
Sme Kogneo, akadémia vzdelávania dospelých a seniorov. Chceli by ste pamäť ako slon? Pozrite si ponuku našich kurzov na kogneo.org/kurzy. V prípade záujmu o registráciu do programu Smart Senior nám napíšte na info@kogneo.org alebo zavolajte na 0917 150 737.

Dagmar Brucková:
PR & marketing manažérka pre občianske združenie Kogneo, ktoré sa zaoberá vzdelávaním dospelých a seniorov. V minulosti pôsobila v zahraničí, no vrátila sa na rodnú hrudu, späť ku koreňom. Práca so seniormi ju napĺňa a vďaka blízkemu vzťahu k svojej babičke im dokáže lepšie rozumieť a vidí v nich nevyčerpateľný zdroj nehy, múdrosti a inšpirácie.

Autor: Dagmar Brucková