Mečíky, inak nazývané aj gladioly, nedokážu prečkať zimu v záhrade na záhone. Počas mrazivých mesiacov ich treba zazimovať. November je na to najvyšší čas…
Gladioly patria k veľmi atraktívnym kvetom, no tieto krásavice v našich zemepisných šírkach musia pred prvými mrazmi putovať do pivnice. Ako na to? Opatrne pomocou rýľa alebo s vidlami vyberieme hľuzy. Naozaj si treba dať pozor, inak poškodíte hľuzy mečíkov a na ďalší rok by sa už nedali použiť. Rýľ preto nezahĺbte tesne popri rastline, no pár centimetrov ďalej. Na starých hľuzách je množstvo nových, vyberte si tie najväčšie. Samozrejme, choré a plesnivé hľuzy vyhoďte. Prebytočné suché stonky a listy orežte. Ideálne je nechať nad hľuzou krátku stonku. Zo spodnej časti odstráňte korene.

V pivnici do desať stupňov
Kvalitné hľuzy uložte do nádoby, aby preschli. Odporúča sa dať ich do dobre vetranej miestnosti, kde je teplota do dvadsať stupňov Celzia. Dobré je aj hľuzy označiť, aby ste vedeli, akej farby sú kvety. Približne po desiatich dňoch ich môžete zazimovať, teda uložiť ich na päť mesiacov na spoľahlivé miesto, kde prečkajú zimu. Pred tým však ešte odstráňte malé trčiace stonky a zbavte hľuzy najstarších šupín. Potom ich voľne rozložte v debničke a uložte do tmavej miestnosti so stálou teplotou od dvoch do desiatich stupňov Celzia. V pivnici by mala byť aspoň päťdesiatpercentná vlhkosť. Miestnosť treba občas počas zimy vyvetrať. Okrem debny môžete hľuzy prezimovať aj v piesku alebo v suchej rašeline. Za dlhých päť mesiacov môže hľuzy napadnúť hniloba, preto ich sporadicky preberte a napadnuté z nich vyhoďte. Na jar potom môžete správne uskladnené hľuzy použiť na vysádzanie. Takýmto jednoduchým spôsobom získate aj nové rastliny.
Spracovala vm
Foto: Shutterstock