Pozvanie na Benefičný ples Čestnej stráže prezidenta SR sme prijali so cťou – ako hostia, tak aj hrdí partneri za týždenník Slovenka. Do priestorov Bratislavské hradu – perly Slovenska, sme prišli vzdať uznanie vojakom Čestnej stráže – odvaha a oddanosť ktorých v nás pri pohľade na uniformy vyvoláva pocit národnej hrdosti, a zároveň podporiť dobročinný účel.
Hneď, ako sme sa ocitli v honosných priestoroch Bratislavského hradu – pýchy Slovenska, sme si v rade vojakov všimli známu tvár – a nielen prítomným vojakom, no tiež divákom televíznych obrazoviek. Správne tušíte, že reč je o Adamovi Bardym, ktorý v minulosti pôsobil ako člen Čestnej stráže prezidenta SR, pričom vo funkcii strávil päť rokov. A hoci jeho kariéra dnes pokračuje iným smerom, opäť zavítal medzi vojakov a sprevádzal ples v úlohe moderátora. „V ozbrojených silách som strávil desať rokov, z toho polovicu v Čestnej stráži prezidenta SR. Okrem toho, že som spoznal ľudí po celom svete, s ktorými sme dobrí kamaráti doteraz, som nadobudol skúsenosti, ku ktorým by som sa v inej profesii dostal asi len ťažko.“
Bývalý člen Čestnej stráže prezidenta SR Adam Bardy slávnostne otvoril ples v moderátorskej dvojici s hercom Vladimírom Kobielskym.
Na červenom koberci
Medzi hostkami nechýbala riaditeľka STAR production Mária Reháková, ktorá v mene časopisu Slovenka ako partnera plesu vyjadrila úprimnú radosť z účasti na tejto mimoriadnej udalosti: „Je nám cťou byť hrdým partnerom prvého ročníka plesu Čestnej stráže prezidenta SR, ktorý je výnimočný a skvostný o to viac, že je obohatený o dobročinný rozmer.“
Gong ohlásil začiatok plesu
Program odštartoval slávnostným prinesením zástavy SR a štandardy PSR Čestnou strážou prezidenta SR. Nasledovala štátna hymna, pri ktorej nám hľadiac na vojakov v historických uniformách v priestoroch Zimnej jazdiarne Bratislavského hradu nabehli na koži zimomriavky. O úvodné slovo sa postaral hlavný hostiteľ večera, plukovník Andrej Tvrdoň, veliteľ Čestnej stráže prezidenta SR, ktorý privítal všetkých prítomných. Nasledovala slávnostná sabráž a vojenská hudba Ozbrojených síl Slovenskej republiky, ktorá následne hudobne sprevádzala speváčky Lenku Piešovú a Dominiku Richterovú.
Vyznanie členom Čestnej stráže SR
Benefičný ples Čestnej stráže prezidenta SR sa konal pod záštitou prezidentky Zuzany Čaputovej, ktorá sa však udalosti osobne nemohla zúčastniť pre zdravotné dôvody. Svojim oddaným vojakom však poslala pozdravný list: „Práve s vami, príslušníčkami a príslušníkmi čestnej stráže, sa stretávam denne v prezidentskom paláci. Ste jeho neodmysliteľnou súčasťou a symbolom našej štátnosti. Dodávate dôstojnosť prezidentskému úradu a prispievate tak k upevňovaniu jeho tradície. Čo je však nemenej dôležité, spolu s kolegyňami a kolegami sa môžeme absolútne spoľahnúť na vašu profesionalitu. Pretože krásne historické uniformy čestnej stráže nosia príslušníčky a príslušníci ozbrojených síl so stopercentnou odbornou prípravou a výcvikom. Ďakujem vám tiež za všetky aktivity nad rámec tejto služby. Ste dôkazom, že s profesionalitou vojačky či vojaka sa spája aj ľudskosť a dobré srdce.“
Prezidentkine slová potvrdili skúsenosti troch prítomných prítomné osobností, ktoré prevzali finančný dar, vyzbieraný Čestnou strážou prezidenta SR, ktorá podporuje ich organizácie. Podelili sa s nami o osobné skúsenosti s vojakmi, ktoré nám ukazujú, že pod statnými chlapmi v uniformách sa skrývajú aj citliví a vľúdni muži.
Odovzdanie finančných šekov
Peňažné šeky z dobročinnej zbierky Čestnej stráže prezidenta SR prevzali na pódiu traja ctení hostia, ktorí si za svoje pôsobenie v organizáciách na pomoc ľuďom, ktorí to potrebujú, zaslúžia skutočný obdiv.
- Prvou bola Alexandra Kolenová, ktorá je súčasnou predsedníčkou správnej rady neziskovej organizácie Deťom s rakovinou, n.o. a národnou koordinátorkou pre akútne leukémie. Je garantom pre odbor pediatrická hematológia a onkológia. Usiluje sa o zlepšenie liečby a podmienok, v ktorých sa liečba poskytuje detským onkologickým pacientom. „Čestná stráž prezidenta SR podporuje detskú onkológiu už od roku 2006 a každý rok prinášajú deťom predvianočnú finančnú pomoc. Nezabudnem na to, ako im v čase covidu, keď boli naše deti jedni z tých najviac izolovaných, Čestná stráž urobila nádhernú prehliadku vonku, na ktorú sa deti pozerali z okna a mali z toho nesmierny zážitok.“
- Druhou dámou bola riaditeľka CSS Profesora Karola Matulaya v Bratislave Jana Čajágiová. Ide o prvé zariadenie denného typu pre malé deti na Slovensku. Postupne ich denné sociálne služby rozšírili na ambulantnú týždennú a celoročnú pobytovú formu sociálnej služby, zariadenie podporovaného bývania a podporu samostatného bývania pre dospelých klientov. „Naša spolupráca s Čestnou strážou prezidenta SR vznikla pred dvadsiatimi rokmi. Je založená na vzťahoch. Naši klienti sú veľmi bezprostrední. Keď k nám prídu vojaci, rýchlo si ich obľúbia, požičajú si od nich čiapku a odfotia sa spolu. Vojaci sa sami núkajú pomáhať nám v rámci športových hier. Štandardne im patrí disciplína bicyklovanie na trojkolkách, behy a štafeta, pričom nikdy nejde o víťazstvo, ale o zážitok, že klienti bežia s vojakmi.“
- Do tretice privítali moderátori na pódiu riaditeľa organizácie Inšpirujme svet a zároveň primátora mesta Šurany, Marcela Filagu. „Príspevkom od Čestnej stráže podporíme tých, ktorí to potrebujú. Peniaze rozdelíme na rôzne časti – pomáhame rodinám s deťmi aj dôchodcom, ktorí sú sami alebo ich postihla nejaká katastrofa ako napríklad požiar. Momentálne napríklad podávame pomocnú ruku mladému chlapcovi, ktorému zomreli obaja rodičia. Má osemnásť rokov a ešte chodí do školy, takže mu pomáhame s bežnými potrebami pre život či štúdium, no podporujeme tiež rôzne športové kluby, detské festivaly a podobne. S Čestnou strážou nás spája už tretí rok aj tradičná potravinová vianočná zbierka. Je to vzájomná spolupráca, ktorú si veľmi vážime, lebo je založená na dobrovoľnej báze.“
Výsledná suma na peňažných šekoch narastala do konca večera vďaka dražbe hodnotných cien. Bola medzi nimi puška, nôž, no našli sa tam aj predmety ako dres športovca Mareka Hamšíka a mnohé iné.
Zábava v uniformách
„Som rád, že som mohol byť súčasťou Čestnej stráže SR a vzdelávať sa aj v tomto smere, no všetko je tak, ako má byť. Dnes som moderoval vo dvojici s mojím kamarátom a seriálovým otcom Vladkom Kobielskym, takže sme si to naozaj užili,“ netajil nadšenie z večera Adam Bardy. Zábavu do neskorých hodín si s ním užili aj prítomní hostia. Hoci na nás vojaci v službe pôsobia ako živé sochy, ktoré sme nikdy nevideli usmiať sa, nieto ešte tancovať, na plese to vyzeralo úplne inak…
Keď na pódium prišla skupina Gladiator, vojaci v uniformách sa nechali unášať uvoľnenou zábavou a nevynechali bez tanca ani jednu pesničku, vrátane veliteľa – plukovníka Andreja Tvrdoňa. Toho sa nám po tanci podarilo aj odchytiť a prezradil nám svoje dojmy z prvého ročníka benefičného plesu: „Mal som víziu zväčšiť pomoc pre organizácie, ktoré podporujeme už dlhé roky a usporiadať ples sa mi zdalo byť na to najlepším spôsobom. Potrebovali sme na to však adekvátne priestory, čo sa nám nakoniec podarilo práve na hrade, lebo aj tak nás všetci volajú ľudovo nie čestná stráž prezidenta, ale hradná stráž.
Moje očakávania sa prevýšili a hostia nám dávajú kladnú odozvu. Volil som neortodoxný spôsob programu. Dychová hudba, vážna hudba, speváčky. Následne sme premostili do rockovej kapely Gladiator, ktorá spája všetky generácie, pretože je už dlho na scéne, a tak sme si mohli všetci poriadne zaskákať a zaspievať.“
Veliteľa sme sa napokon spýtali, čo je podľa neho najväčším benefitom člena Čestnej stráže prezidenta SR. „Chlapcov môžeme motivovať tým, že budú nosiť krásne uniformy, ktoré určujú ich spoločenský status. Za uniformu sa nemusia hanbiť, naopak sa v nej môžu pohybovať aj na spoločenských udalostiach, čo ako vidíte i tu na plese, má svoje čaro.“
Historická rovnošata ČS PSR
Slovensko odjakživa patrilo do centra diania historického vývoja, pohybu a zmien strednej Európy. Nie je preto zvláštnosťou, že sa chce prezentovať ako suverénna krajina. Jedným z prostriedkov je i historická rovnošata Čestnej stráže prezidenta Slovenskej republiky. Vychádza z uniformy slovenských dobrovoľníkov z roku 1848, konkrétne uniformy Janka Francisciho Rimavského. Farebnosť je odvodená zo slovenskej trikolóry. Národné prvky podčiarkuje klobúk s pštrosím perom. Kabátec zvýrazňuje ozdobné zapínanie na šňúry, odvodené z motívov slovenského ľudového kroja. Hierarchia je vyznačená červenými výložkami s patričným počtom insígnií. Dôstojníci sú vybavení kuriérskymi taškami s výšivkou národného symbolu. Autorkami výtvarno–ideového návrhu sú pani Mgr. Ľubica Jarjabková a Mgr. Helena Jurikovičová.